اجرای برنامه‌ها و اقدامات متنوع در منطقه یک

پیاده‌روسازی ضلع غربی چهارباغ عباسی و سامان‌دهی محوطه میانی میدان امام حسین (ع) از مهم‌ترین فعالیت‌های عمرانی و شهری این منطقه بوده است

منطقه یک در بخش مرکزی کلان‌شهر اصفهان با مساحت 810 هکتار از شمال به میدان جمهوری اسلامی در مسیر خیابان فروغی تا فلکه شهدا، از جنوب به میدان انقلاب در مسیر زاینده‌رود تا پل وحید، از شرق به فلکه شهدا در مسیر خیابان چهارباغ تا میدان انقلاب و از غرب به پل وحید در مسیر اتوبان شهید خرازی - سه‌راه اشرفی اصفهانی- خیابان خرم تا میدان جمهوری اسلامی محدود می‌شود.

شنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۰

مدیر منطقه یک شهرداری اصفهان در رابطه با پروژه‌های این منطقه گفت: در این منطقه، آزادسازی و خیابان‌سازی خیابان سردار شهید کلاهدوزان (ادامه اردیبهشت)، پارکینگ اردیبهشت با ظرفیت 103 خودرو و مساحت 3000 مترمربع، پیاده‌راه‌سازی و پیاده‌روسازی ضلع غربی چهارباغ عباسی و سامان‌دهی محوطه میانی میدان امام حسین (ع) انجام شد. مهین شکرانی تصریح کرد: پیاده‌روسازی ضلع جنوبی خیابان شهید مطهری، پیاده‌راه‌سازی ضلع غربی خیابان چهارباغ پایین، پیاده‌روسازی خیابان شیخ‌بهایی، پیاده‌روسازی خیابان پنج رمــضـان، پیاده‌روسازی و ســامــان‌دهـــی خیـابـان عباس‌آباد (چهارباغ _ شمس‌آبادی)، کف‌سازی محور علی‌قلی آقا و کف‌سازی محور بیدآباد از دیگر پروژه‌های منطقه در این دوره بوده است. او با اشاره به آزادسازی سه ایستگاه خط دوم مترو، فضای سبز، تونل آب و نور مطهری، تکمیل خانه روغنی، پیرایش شهری خیابان کاشانی و اجرای بیش از 12 پاتوق شهری در سطح منطقه تصریح کرد: آزادسازی گلوگاه‌ها در سطح منطقه، زیرسازی آسفالت معابر، روشنایی پل آذر و پل مارنان، اصلاح و ایجاد مسیر دوچرخه در سطح منطقه، مناسب‌سازی تقاطع‌های هفتم محرم، مسجد سید و طیب و کلکتور خط انتقال آب فضای سبز شرقی‌غربی نیز از دیگر اقدامات شهرداری منطقه یک در این دوره مدیریت شهری بود.

 آزادسازی و تکمیل پارک‌های محلی

مدیر منطقه یک شهرداری اصفهان ادامه داد: آزادسازی و تکمیل پارک‌های محلی الزهرا و خان احمدی، آزادسازی گلوگاه‌های گذر جوزدان، احداث ایستگــاه‌هـــای خط ویژه اتـوبــوس خیابان‌های مسجد سید و صمدیه، احداث ایستگاه اتوبوس مــیـدان جمهوری، احداث ایستگـاه‌هــای اتوبوس در سطح منطقه و دیوارکشی و تخریب دیوارها (رفع خطرها با توجه به بافت فرسوده منطقه) نیز از دیگر اقدامات ما بوده که به بهترین شکل انجام شده است. به گفته شکرانی، شهرداری منطقه در یک‌سال گذشته با تلاش شبانه‌روزی در حوزه‌های آزادسازی و املاک ضمن توافق و تملک فضای لازم برای احداث سه ایستگاه از چهار ایستگاه مترو در منطقه با اعتباری معادل ۶۸۰ میلیارد ریال و آزادسازی گلوگاه‌های جامی، جوزدان و میرداماد همچنین قسمت‌های زیادی از خیابان ادامه اردیبهشت، به بخش زیادی از درخواست‌های مردمی در این محله‌ها تحقق بخشید. او اضافه کرد: با توجه به وجود تراکم ساخت و بخش عمده‌ای از بافت‌های تاریخی شهر اصفهان در منطقه یک، شهرداری با مرمت و بازسازی اماکن تاریخی همچون خانه روغنی، باززنده‌سازی و احیای محور و مادی نیاصرم، سامان‌دهی اطراف مسجد پاچنار و کف‌سازی محور بیدآباد از بازار علی‌قلی آقا تا مسجد سید برای سامان‌دهی این مکان‌‌ها وارد عمل شده است. مدیر منطقه یک شهرداری اصفهان تصریح کرد: در این منطقه با توجه به درخواست بسیاری از شهروندان در حوزه مرمت پیاده‌راه‌ها و سامان‌دهی معابر با برنامه‌ریزی در حوزه‌های عمرانی، اقداماتی همچون نوسازی پیاده‌رو خیابان شهید مطهری، پیاده‌روسازی ضلع غربی خیابان پنج رمضان، ایجاد مسیرهای ویژه دوچرخه‌سواری، نوسازی پیاده‌رو حاشیه زاینده‌رود، مناسب‌سازی خیابان مطهری، سامان‌دهی خیابان شیخ‌بهایی و سامان‌دهی خیابان عباس‌آباد انجام شده که تعدادی از این پروژه‌ها آماده بهره‌برداری و چند نقطه دیگر در دست اقدام است.

 پیرایش منظر شهری

به بیان شکرانی، پیرایش منظر شهری با در نظر گرفتن بافت تاریخی منطقه و محیط‌های لازم با بررسی کارشناسان حوزه زیباسازی در قالب پروژه‌هایی از جمله زیباسازی و آرام‌سازی محیطی در خیابان مطهری، مبلمان ویژه کودکان در پارک کودک، اجرای هنر شهری محور جامی، نورپردازی درختان خیابان میرداماد، زیباسازی میدان شهدا، سامان‌دهی آب‌نمای میدان جمهوری و نورپردازی پل آذر برنامه‌ریزی ‌شده که ضمن اتمام بخش عمده‌ای از طرح‌های ذکرشده، تلاش شهرداری این منطقه به صورت شبانه‌روزی برای اتمام پروژه‌های جاری ادامه دارد.
او احداث کلکتور آب‌رسانی فضای سبز محور شرقی‌غربی را از جمله اقدامات ویژه منطقه در حوزه خدمات شهری دانست و گفت: با ایجاد این ظرفیت در منطقه، بحران‌هایی همچون خشک‌سالی‌ها و کمبودهای آب، کمترین آسیب را برای فضای سبز و پارک‌ها خواهد داشت و این مهم با آینده‌نگری و کارشناسی در حوزه مدیریت بحران در فضای سبز برنامه‌ریزی‌شده و بازگشایی گلوگاه خیابان جامی با برآورد کلی ۲۰۰ میلیارد ریال در حال انجام است، عملیات احداث خیابان اردیبهشت نیز تاکنون ۹۵درصد پیشرفت داشته و با آزادسازی ۲ پلاک باقی‌مانده در مسیر خیابان به مرحله بهره‌برداری خواهد رسید. مدیر منطقه یک شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: برای اجرای پروژه بازگشایی گلوگاه گذر جوزدان ۳۹۰ میلیارد ریال اعتبار برآورد شده است؛ البته در این طرح ۹۰ پلاک درگیر است که در فاز اول که بیشترین متراژ را در مسیر دارد نزدیک به ۵۰درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌ایم. برای بازگشایی گلوگاه‌های خیابان میرداماد نیز که تاکنون ۲۰درصد پیشرفت داشته، ۱۱میلیارد ریال اعتبار برآورد شده است. برای اجرای پروژه پارکینگ شهید بهشتی یک هزار و ۳۴۰ میلیارد ریال اعتبار موردنیاز است و اختصاص زمینی به مساحت دو هزار و ۸۰۰ مترمربع جهت احداث پارکینگ در ابتدای خیابان شهید بهشتی در حال توافق بوده که با احداث آن یک پارکینگ طبقاتی قابل‌توجه آماده خدمت‌رسانی به شهروندان خواهد بود و مشکل پارک حاشیه برطرف می‌شود.

 ایجاد مسیرهای ویژه دوچرخه‌سواری

شــکـرانـــی با اشـــاره به مـوضــوع‌هـــای حمل‌ونقل و ترافیک در منطقه بیان کرد: ایجاد مسیرهای ویژه دوچرخه‌سواری در دستور کار قرار گرفته و برای اجرای آن ۱۲,۵ میلیارد ریال اعتبار پیش‌بینی شده و در بخش تعبیه دوربین نظارت تصویری در میدان مارنان ۱,۲ میلیارد ریال برآورد هزینه کل پروژه بوده است؛ همچنین برای ایمن‌سازی بزرگراه شهید خرازی سه میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است. سامان‌دهی مادی نیاصرم، مناسب‌سازی خیابان مطهری پیاده‌روسازی ضلع غربی پنج رمضان، سامان‌دهی خیابان عباس‌آباد و خیابان شیخ‌بهایی، نوسازی پیاده‌روی حاشیه زاینده‌رود، کف‌سازی محور بیدآباد، سامان‌دهی اطراف مسجد پاچنار، نوسازی پیاده‌رو خیابان شهید مطهری، مرمت خانه روغنی و سامان‌دهی مادی نیاصرم نیز بخشی از پروژه‌های حوزه عمرانی این منطقه در سال ۹۹ بوده است.
او با بــیــان ایـنـکـه پروژه کـف‌سـازی محور بیدآباد بهره‌برداری و عملیات پیاده‌روسازی خیابان شیخ‌بهایی به اتمام رسیده است، خاطرنشان کرد: عملیات پیاده‌راه‌سازی خیابان برای اجرا در سال جاری برنامه‌ریزی‌شده است. عملیات مرمت بنای خانه روغنی به پایان رسیده و در مرحله نصب در‌های چوبی و گچ‌بری‌ها قرار گرفته است. سامـان‌دهــی مـادی نـیـاصــرم حــدود 31درصد پیشرفت داشته و این مادی یکی از مادی‌های اصلی شهرستان بوده که هدف از این سامان‌دهی، ایجاد مسیرهای گردشگری پیاده‌راه و دوچرخه در کنار مادی است. پیاده‌روسازی ضلع غربی خیابان پنج رمضان در مرحله توافق نرخ با سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری جهت اجراست که اجرای این عملیات از نیمه نخست سال جاری آغاز می‌شود. مدیر منطقه یک شهرداری اصفهان تصریح کرد: کلکتور آب‌رسانی فضای سبز، نورپردازی پل آذر، سامان‌دهی آب‌نمای میدان جمهوری، اجرای هنر شهری محور جامی حدفاصل چهارباغ تا مسجد پاچنار، باززنده‌سازی محور تاریخی مادی نیاصرم از پل مارنان تا آرامگاه صائب، احداث ایستگاه آتش‌نشانی چهارباغ پایین که در حال حاضر ۳۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد، زیباسازی و آرام‌سازی محیطی در خیابان مطهری، مبلمان ویژه کودکان در پارک کودک و تونل آب و نور بخشی از اقدامات انجام‌شده در این حوزه به شمار می‌رود.

 اقدامات کرونایی

شکرانی با اشاره به اقدامات انجام‌شده برای مبارزه با کرونا اضافه کرد: پس از اعلام خبر شیوع ویروس واگیردار کرونا، تمام امکانات منطقه برای مقابله با این ویروس به حالت آماده‌باش درآمد تا از گسترش آن جلوگیری شود. ضدعفونی فضاهای عمومی در سطح منطقه، یکی از اقدامات انجام‌شده برای مقابله با کرونا بوده است. همچنین ضدعفونی فضاهای عمومی شامل خیابان‌ها، سرویس‌های بهداشتی، ایستگاه‌های اتوبوس، وسایل بازی واقع در پارک‌ها، دستگاه‌های حرکت‌درمانی و محوطه اطراف بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در دستور کار قرار گرفت. او اظهار کرد: روزانه مکان‌های در معرض خطر این منطقه به‌ویژه محوطه پیرامونی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی سه مرتبه ضدعفونی و خیابان شمس‌آبادی با توجه به تردد بالای روزانه بیماران با استفاده از تانکرهای مخصوص مه‌پاشی می‌شد و اکیپ‌های ویژه، عملیات گندزدایی را بـــه صــورت مه‌پاش امـلاح ضــدعــفـونــی انـجـام می‌دادند. در فضاهای اداری با توجه به مراجعه شهروندان، محوطه اماکن و صندلی‌ها و میزها روزانه چند مرتبه ضدعفونی می‌شدند و ماسک و ژل ضدعفونی‌کننده در ابتدای محل‌های ورودی برای استفاده کارکنان و مراجعان تعبیه شده است.
مدیر منطقه یک شهرداری اصفهان گفت: بخشی از آزادسازی مسیر ادامه خیابان زاهد حدفاصل مسجد سید تا فروغی انجام شده و ادامه مسیر این خیابان (خیابان علاقه‌مندان) در محدوده منطقه8 شهرداری، اجرا شده است. با تکمیل آزادسازی و اجرای کامل خیابان زاهد، تحول بزرگ ترافیکی و بافت شهرسازی در این محدوده از شهر اتفاق خواهد افتاد؛ بنابراین باید اعتبار موردنیاز در بودجه منطقه یک شهرداری در نظر گرفته شود. از سال گذشته تاکنون پروژه احداث ادامه خیابان اردیبهشت و چند ایستگاه مترو به صورت هم‌زمان در این منطقه اجرا شده و درصدد تأمین منابع مالی برای آزادسازی مسیر خیابان زاهد و آغاز عملیات اجرایی آن هستیم؛ زیرا تاکنون تنها ۱۰درصد آزادســازی‌هــــای آن شــــده است.
شکرانی افزود: از سال آینده با تأمین اعتبار در بودجه ۱۴۰۰ منطقه یک، جدی‌تر به مقوله آزادسازی ورود پیدا خواهیم کرد. بخش زیادی از اقدامات در این منطقه صرف آزادسازی فضا جهت احداث ایستگاه‌های مترو (خط شرقی‌غربی) شده است؛ اما به اجرای سایر پروژه‌ها نیز توجه شده است. پاتوق شهری در خیابان جامی با نصب سردیس جامی و استفاده از اشعار جامی در سردر چهارطاقی به همراه نصب مبلمان شهری و نورپردازی، اجرا شده است. پاتوق‌های شهری محور خیابان صائب حدفاصل پل شیری تا آرامگاه صائب (محور گردشگری) ایجاد شده است. پاتوق‌های شهری در فضای معماری و شهری برای افزایش تعاملات اجتماعی، فرهنگی و کاهش مشکلات افراد در جوامع شهری اجرا می‌شود.
به گفته او، پاتوق‌ها هرچند فضاهای محدودی از شهر را به خود اختصاص می‌دهند؛ اما جزو فضاهایی در محله‌ها هستند که در بین شلوغی و ازدحام شهرها، فرصتی هر چند کوتاه برای مکث و ایجاد روابط اجتماعی بین شهروندان ایجاد می‌کنند. پاتوق شهری در این منطقه از شهر در حال اجراست و هنر شهری زنده‌رود در خیابان خلجا اجرا شده و پاتوق شهری نیز در خیابان خلجا نبش تقاطع خیابان‌های طالقانی و خلجا ایجاد می‌شود.

 اجرای رویداد «قصه آدم و هوا ۲»

مدیر منطقه یک شهرداری اصفهان بیان کرد: از ۲۶ آذر تا ۲۹ دی1398 در ۳۳ روز برنامه‌های ترافیکی زیادی در منطقه یک در قالب رویداد «قصه آدم و هوا ۲» برگزار شد. برگزاری پیاده‌روی خانوادگی حدفاصل میدان انقلاب تا میدان امام حــسـیـــن (ع) در بـانـــد غربی چهارباغ عباسی با حضور عموم شهروندان یکی از برنامه‌های مهم منطقه یک بود که با هدف ترغیب شهروندان به پیاده‌روی و استفاده کمتر از خودروهای شخصی برگزار و پس آن نیز برنامه‌ای شاد در محوطه روبه‌روی برج جهان‌نما همراه با اهدای جوایز به شرکت‌کنندگان اجرا شد.
شــکــرانـــی خـاطــرنــشـان کرد: محل کافه‌کتاب کودک و نوجوان در گذشته کتابخانه تخصصی کودک بود و به مدت دو سال تعطیل و تمام کتاب‌ها از آن خارج شده بود. با فعال‌شدن معاونت فرهنگی در منطقه یک و پــیگیری‌هـــای انــجــام‌شـده این مکان به بخش خصوصی واگذار شد و با مشارکت شهرداری به بهره‌برداری رسید. برای راه‌اندازی کافه‌کتاب کودک و نوجوان اقداماتی همچون گل‌کاری، هرس درختان و رنگ‌آمیزی‌ها در محوطه کافه‌کتاب انجام و فضای آن برای حضور کودکان و نوجوانان زیباسازی و افتتاح شد که بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده کارگاه‌های کاردستی، دوره‌های شعرخوانی و قصه‌خوانی در کافه‌کتاب کودک و نوجوان برگزار شد که این برنامه‌ها ادامه خواهد داشت. او گفت: این منطقه تعداد مشخصی چاه‌های اختصاصی برای تأمین منابع آبی موردنیاز خود دارد؛ اما بنا بر اعلام معاونت خدمات شهری شهرداری و سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری، آب بعضی از چاه‌های سطح منطقه در شرایط اضطرار قرار دارد، به همین دلیل با تانکر یا از طریق لوله آب به مناطق مجاور انتقال داده می‌شود.
 از سال گذشته تاکنون میزان برداشت از چاه‌های منطقه به وسیله کنتور رصد می‌شود، این کنتورها میزان برداشت آب را اعلام می‌کند، بعضی از چاه‌ها به دلیل نداشتن مجوز و برخی دیگر به دلیل بازدهی پایین و مصرف انرژی از مدار مصرف خارج شده است. برنامه‌ریزی ایجاد و تکمیل سیستم‌های آبیاری قطره‌ای و تعویض لوله‌های فرسوده که از سال گذشته آغاز شده است، همچنان در دستور کار قرار دارد و بخش عمده‌ای از سیستم آبیاری تحت فشار در سال جاری اجرا شده است، اصلاح روش‌های کاشت و تکثیر گونه‌های مقاوم به کم‌آبی نیز در دستور کار قرار دارد.
مدیر منطقه یک شهرداری اصفهان ادامه داد: جایگزینی چمن‌های پرمصرف با چمن‌ها و درختانی با نیاز آبی کمتر و آموزش کارگران فضای سبز، پرسنل و باغبان‌ها جزو برنامه‌های سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان برای تمام مناطق است. بخش عمده‌ای از آبیاری فضای سبز توسط باغبان‌ها انجام می‌شود؛ بنابراین آموزش آبیاری صحیح فضای سبز و استفاده بهینه از منابع آبی ضرورت دارد. طرحی به منظور لکه‌گیری چمن‌ها و احداث معبرهای ضروری ابلاغ شده و در دستور کار قرار دارد، در این راستا قسمت‌هایی که با چمن‌هایی که نیاز به آب بیشتری دارد به‌طور کامل جمع و لکه‌گیری چمن با نوع مقاوم به کم‌آبی انجام می‌شود. ایجاد مسیر یا معبر در کنار فضای سبز چمنی یا برخی قسمت‌های پوشیده شده با چمن، با موافقت معاونت عمران منطقه و معاونت‌های بالادستی و در راستای طرح‌های بهسازی انجام می‌شود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.