ارتقای سلامت شهروندان در گلپایگان

رئیس بهزیستی: بیکاری و کرونا، آسیب‌های اجتماعی را افزایش داد

رئیس اداره بهزیستی گلپایگان با بیان اینکه تلاش می‌کنیم در مسیر ایجاد بستری مناسب برای آسیب‌زدایی و ایجاد نشاط و شادی برای آحاد مردم جامعه گام بردارد، اظهار  داشت: بهزیستی گلپایگان در حوزه‌های اجتماعی، توان‌بخشی و پیشگیری و مشارکت‌ها فعالیت دارد و راستای ارتقای سلامت جامعـــــــه و کاهش آسیــــــب‌ها و توانمندسازی معلولان و افراد ناتوان جسمی حرکتی اقداماتی مؤثری انجام داده است.

دوشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۰

رئیس اداره بهزیستی گلپایگان با اشاره به اینکه در این شهرستان هم‌اکنون 420 خانوار در حوزه اجتماعی شامل زنان سرپرست خانوار و معلولان تحت‌پوشش بهزیستی هستند، گفت: در حوزه توان‌بخشی 1800 پرونده مفتوح است که پس از  رأی کمیسیون پزشکی به تعداد تحت پوشش در حوزه توان‌بخشی اضافه خواهد شد. سید فاطمه قائمی افزود: در حوزه اجتماعی، بهزیستی گلپایگان، یک خانه کودک و نوجوان به صورت شبانه‌روزی در مراقبت از کودکان و نوجوان بی‌سرپرست فعالیت دارد. همچنین در حوزه توان‌بخشی شش مرکز فعال است. او با اشاره به اینکه در حوزه پیشگیری پنج مرکز مشاوره، شامل سه مرکز عمومی و یک مرکز مشاوره تخصصی ازدواج و یک مرکز ترک اعتیاد سرپایی و یک کمپ ترک اعتیاد فعالیت دارد، اظهار داشت: سال گذشته تست شنوایی برای 874 کودک و نوزاد و غربالگری بینایی برای دو هزار و 218 کودک سه تا شش ساله انجام شده است. قائمی بیان داشت: در حوزه پیشگیری، آموزش مهارت‌های زندگی و پیشگیری از اعتیاد و مصون‌سازی کودکان از اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی و آموزش خانواده‌ها به صورت محله‌محوری و آموزش فرزندپروری و آموزش در محیط کار برای پیشگیری از اعتیاد توسط کارشناسان انجام می‌شود.
او افزود: سال گذشته در حوزه مشارکت‌های مردمی به منظور گسترش فرهنگ خیرخواهی، تقویت روحیه همکاری و نیکوکاری و توانمندسازی و بالابردن کیفیت زندگی نیازمندان با کمک 40 میلیون تومانی خیرین گلپایگانی پوشاک و موادغذایی تهیه و میان خانوارهای تحت پوشش بهزیستی توزیع شد.

اشتغال‌زایی برای مددجویان

رئیس اداره بهزیستی گلپایگان با تأکید بر اینکه مناسب‌سازی خیابان‌ها و منازل معلولان، ارائه مشاوره ژنتیکی و آموزش‌های عمومی برای گروه‌های مختلف جامعه و حمایت از معیشت خانوارهای تحت پوشش و کمک‌هزینه ازدواج فرزندان مددجو و تأمین وسایل توان‌بخشی و توان‌پزشکی و پرداخت بیمه زنان سرپرست خانوار از اقدامات بهزیستی گلپایگان است، گفت: سال گذشته در مجموع مبلغ 201 میلیون تومان کمک بلاعوض برای ساخت مسکن مددجویان، به چهار خانواده ساکن در شهر و به سه خانواده ساکن در روستا پرداخت شد. او همچنین در رابطه با اشتغال مددجویان، گفت: سال گذشته برای ایجاد 59 مورد اشتغال در زمینه کشاورزی، دامداری و قالیبافی و خیاطی در مجموع دو میلیارد و 950 میلیون تومان پرداخت شده است. او افزود: بیشترین مراجعه‌ها به اورژانس اجتماعی گلپایگان در سال گذشته برای همسرآزاری، کودک‌آزاری، سالمندآزاری بوده است که پیامدهای بیکاری و بیماری کرونا موجب شده است تا آمار آسیب‌های اجتماعی افزایش پیدا کند. به گفته او در این شهرستان بیشترین مراجعه‌ها به اورژانس اجتماعی افراد غیر بومی و متجاهر هستند.

مستمری‌ها، جواب‌گوی نیاز خانواده‌ها نیست

رئیس اداره بهزیستی گلپایگان با بیان اینکه مستمری مددجویان تحت پوشش با وجود افزایش تورم جوابگوی نیازهای خانواده‌ها نیست، تأکید کرد: در راستای عدالت‌محوری از دغدغه‌های بهزیستی و مطالبات معلولان مناسب سازی مکان‌های عمومی شهری و روستایی است.در ادامه، فاطمه طیباتی، مسئول توان‌بخشــــــی بهزیستی گلپایگان اظهار داشت: در حوزه توان‌بخشی بهزیستی گلپایگان، از هزار و 700 معلول دارای جسمی، حرکتی، اعصاب و روان و کم توان ذهنی و شنوایی و بینایی 550 نفر دارای درجه معلولیت بالایی هستند که ماهانه وسایل و تجهیزات توان‌بخشی در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم. او با بیان اینکه در شهرستان گلپایگان درخواست پذیرش بیماران اعصاب و روان برای نگهداری افزایش پیدا کرده است و به معضلی بزرگ تبدیل شده است، افزود: در سطح استان کمبود مراکز نگهداری بیماران اعصاب و روان داریم، برای گلپایگان پیگیر دریافت مجوز تأسیس مرکز نگهداری هستیم، اما هنوز موفق نشدیم. در ادامه، مرتضی طبرزدی، کارشناس مسئول پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بهزیستی گلپایگان، از اجرای طرح مانا توسط تسهیلگران بهزیستی خبر داد و گفت: یک مرکز مشاوره عمومی در هفته دولت افتتاح می‌شود. او با بیان اینکه در بهمن ماه سال 99 مرکز مشاوره ژنتیک غرب استان در گلپایگان افتتاح شد، گفت: یکی از راهکارهای کاهش معلولیت ارائه دریافت مشاوره به هنگام ژنتیک است که متأسفانه خانواده‌ها استقبال نمی‌کنند. طبرزدی با بیان اینکه در این شهرستان آمار معتادان به ویژه زنان افزایش یافته است، گفت: در غرب استان ایجاد یک مرکز کمپ ترک اعتیاد زنان ضروری است.

راه‌اندازی دومرکز مثبت زندگی

مسئول مشارکت‌های مردمی و مسکن و اشتغال بهزیستی گلپایگان نیز در ادامه از افتتاح مرکز مشاوره نگاره و توان‌بخشی پویش در گلپایگان خبر داد و گفت: سال گذشته با راه‌اندازی دو مرکز غیردولتی مثبت زندگی هزار پرونده مستمری‌بگیران مددجوی بهزیستی به این مراکز تحویل داده شد. در ادامه، مسئول امور اجتماعی بهزیستی گلپایگان اظهار داشت: در خانه کودک بهزیستی گلپایگان پسران 12 تا 18 سال نگهداری می‌شوند که در طول سال 10 کودک پذیرش داریم. فهیمه حقانی افزود: ماهانه یک میلیون تومان بابت نگهداری کودکان پرداخت می‌شود و اکنون سه کودک نزد دیگران نگهداری می‌شوند. مسئول اورژانس اجتماعی گلپایگان نیز با بیان اینکه سال 92 در گلپایگان به منظور کنترل بحران فردی و اجتماعی پایگاه اورژانس اجتماعی راه‌اندازی شد، اظهار داشت: اورژانس اجتماعی گلپایگان سطح دو است، تیم تخصصی نداریم و یک مراکز سیار و پایگاه خدمات اورژانس داریم. ابراهیم داودوندی تأکید کرد: امروزبا شکل جدیدی از آسیب‌های اجتماعی روبه‌رو هستیم و بهزیستی گلپایگان در کاهش آسیب‌های اجتماعی با ارائه آموزش‌های لازم در میان مردم نقش بسزایی داشته است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.