غول کنکور و کرونا

به‌رغم هشدار دررابطه‌با شیوع موج پنجم کرونا امروز اولین گروه داوطلبان کنکور در حوزه امتحانی حاضر شدند

درِ سازمان سنـجـش، برای دومـیـن بار باز هم روی یک پاشنه چرخید! اعتراض‌ها و انتقادها و راه‌اندازی پویش‌های مجازی دانش‌آموزان، برای به تعویق انداختن کنکور، امسال هم همانند سال گذشته راه به جایی نبرد و اولین گروه از میان یک‌میلیون و ۳۶۸ هزار داوطلب آزمون سراسری صبح امروز و درحالی‌که گفته می‌شود تا شیوع پیک پنجم کرونا تنها دو قدم بیشتر نمانده، راهــی حوزه‌های امتحانی شدند و با بیم و امید بر سر جلسه آزمون نشستند. این آزمون که از امروز شروع شده تا روز شنبه ادامه دارد و آن‌طور که ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش کشور در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفته، در آن ۳۷۰ هزار و ۱۱۲ داوطلب در گروه علوم انسانی، ۱۷۵ هزار و ۷۷۶ داوطلب در گروه زبان‌های خارجی، ۱۴۲ هزار و ۶۷ داوطلب در گروه علوم ریاضی و مهندسی و در گروه آزمایشی هنر هم ۱۲۵ هزار و ۱۱۲ داوطلب رقابت می‌کنند.

چهارشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۰

 امسال هم مثل سال‌های گذشته بیشترین تعداد داوطلب مربوط به گروه علوم تجربی است. نیمی از داوطلبان کنکور یعنی ۵۵۴ هزار و ۸۶۰ داوطلب در این گروه آزمایشی با یکدیگر رقابت می‌کنند. همچنین زنان بیشترین داوطلبان کنکور ۱۴۰۰ هستند. تعداد ۶۶۲ هزار و ۱۱۴ داوطلب زن و تعداد ۴۴۹ هزار و ۷۰۴ داوطلب مرد در آزمون سراسری امسال ثبت‌نام کرده‌اند؛ همچنین داوطلبان امسال نسبت به سال گذشته ۳۵ هزار نفر کاهش پیدا کرده است و ۱۲۸ داوطلب کنکوری به ویروس کرونا مبتلا هستند. به گفته محمدرضا ایروانی، نماینده تام‌الاختیار سازمان سنجش آموزش در اصفهان نیز در مجموع در کشور 404 شهر مجری برگزاری کنکور سراسری هستند که 27 شهر آن در اســتــان اصفهان است.
آن‌طـور کـــه او به «اصـفـهـان‌زیــبـــا» می‌گوید: «در این استان، همچنین 82 هزار و 723 نــفـــر در کـنـکـور سراسری شرکت می‌کنند که سهم شهر اصفهان 37 هزار نفر است. در اصفهان نیز 8/60درصد متقاضیان زنان و 2/32درصد داوطـلـبــان را مردان تشکیل می‌دهند. دانشگاه اصفهان، صنعتی، غیرانتفاعی شهید اشرفی اصفهانی، پیام‌نور اصفهان و دانشگاه آزاد و همچنین حوزه‌های آموزش‌وپرورش مجری برگزاری آزمون ســراســری هستند.»

سایه کرونا بر کنکور برای دومین سال متوالی

امسال، دومین سالی است که کرونا بر کنکور سراسری سایه انداخته و ترس از ابتلای دانش‌آموزان به این بیماری مهلک، آن‌ها را نگران کرده، برای همین هم هست که خیلی از دانش‌آموزان خواستار به تعویق انداختن کنکور تا آرام‌گرفتن اوضاع و شرایط کرونایی بودند؛ خواسته‌ای که البته نه سال گذشته و نه امسال به گوش ستاد ملی کرونا و ساکنان وزارتخانه نرسید. دانش‌آموزانی که پارسال در آزمون سراسری و در اوج شیوع کرونا در کنکور شرکت کردند، حالا دو ترم تحصیلی خود در دانشگاه را به اتمام رسانده‌اند و دانش‌آموزان دیگر نیز از امروز تا شنبه هفته آینده در کنکور سراسری شرکت می‌کنند و باید بر ترس کنکور و کرونا غلبه کنند و شاخ هر دو را بشکنند؛ نگرانی و اضطرابی که غلبه بر آن آسان نیست: «از یک سال و نیم گذشته که کرونا شیوع پیدا کرده، اضطراب کنکور برایم صد برابر شده است. تمرکزم را از دست داده‌ام. نگرانم که مبادا در حوزه امتحانی کسی ناقل بیماری باشد و من مبتلا شوم و اتفاق‌های بدی برایم بیفتد. اصلا از کجا معلوم اگر کرونا بگیرم، زنده بمانم که بخواهم بروم دانشگاه و ادامه تحصیل بدهم؟ چرا وزارت علوم در این دو سالی که کرونا شیوع پیدا کرده است فکر درست‌وحسابی برای دانش آموزان نمی‌کند؟ استرس کنکور کم است، حالا باید اضطراب احتمال ابتلا به کرونا را هم به آن اضافه کنند.»
این حرف‌ها را سعید می‌زند؛ دانش‌آموز کلاس دوازدهمی که روز جمعه باید در کنکور رشته علوم تجربی شرکت کند. او معتقد است کرونا و شرایط خاصی که اکنون در کشور حاکم است می‌تواند تأثیر نامطلوبی بر سرنوشت آزمون سراسری بگذارد. عرفان نیز که قرار است کنکور هنر بدهد، با این موضوع موافق است. او می‌گوید: «ستاد کرونا زمان زیادی داشت که برای واکسیناسیون دانش‌آموزان برنامه‌ریزی کند. این ستاد مدام شعار می‌دهد که کنکور سراسری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود. کدام پروتکل؟ اصلا در این گرما استفاده از ماسک برای چهار ساعت در حوزه امتحانی امکان‌پذیر است؟ جان دانش‌آموزان این‌قدر بی‌اهمیت است که کسی به آن بهایی نمی‌دهد؟ مگر پروتکل‌ها در حوزه‌های امتحانات نهایی رعایت شد که حالا در روز کنکور رعایت شود؟ همه اینها شعارهایی است که وزارت علوم و ستاد کرونا می‌خواهند به واسطه آن رفع‌تکلیف کنند. مگر هر بار تجمعی در کشور اتفاق افتاد موج جدیدی رخ نداد؟»

رعایت حداکثری ابتلای حداقلی!

گلایه‌های دانش‌آموزان درحالی است که مسئولان وزارت بهداشت و ستاد کرونا این موضوع را قبول ندارند و معتقدند سال گذشته آزمون سراسری با حداکثر رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد و حداقل دانش‌آموزان در این آزمون به کرونا مبتلا شدند. امسال نیز تدابیری اندیشیده شده تا برای دانش‌آموزان مشکلی پیش نیاید.
آن‌طور که فــاطــمـــه زریــن‌آمـیـزی، سخن‌گوی سازمان سنجش به باشگاه «ایسنا» گفته: «فاصله صندلی‌های داوطلبان یک متر و ۸۰ سانتی‌متر خواهد بود و شیوه‌نامه‌های بهداشتی قبل از شروع آزمون با هماهنگی وزارت بهداشت رعایت و کنترل می‌شود؛ همچنین روز برگزاری آزمون ناظران بهداشت در آزمون حضور خواهند داشت.»
محمدرضا ایروانی، نماینده تام‌الاختیار سازمان سنجش آموزش در اصفهان در گفت‌وگو با «اصفهان‌زیبا» ضمن تأیید این موضوع معتقد است: «افرادی که در سامانه سازمان سنجش در رابطه با ابتلا به کرونا خوداظهاری کرده‌اند، در محلی خارج از حوزه امتحانی و در مکانی در مجاورت بیمارستان آزمون خواهند داد. همچنین داوطلبانی که در زمان مراجعه به حوزه امتحانی خودشان اعلام کنند که به بیماری مبتلا یا علائم مشکوک دارند یا اینکه کارشناسان بهداشت آن‌ها را شناسایی کنند، از بقیه دانش‌آموزان جدا می‌شوند و در مکان دیگری آزمون می‌دهند.» او ادامه می‌دهد: «افرادی که معتقدند کنکور باعث ابتلای دانش‌آموزان به کرونا می‌شود خودشان در دورهمی‌ها شرکت می‌کنند! درحالی‌که کنکور با رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی و همچنین استقرار پزشک و پزشکیار برگزار می‌شود؛ بنابراین این ادعاها تماما تکذیب می‌شود. ما به تعویق و تغییر زمان کنکور معتقد نیستیم. سال گذشته نیز حدود 140 هزار آزمون در دانشگاه اصفهان برگزار شد و هیچ مشکلی هم به وجود نیامد.»

شکستن شاخ دو غول آسان نیست

طرح این ادعا از سوی مسئولان و دادن اطمینان‌خاطر به دانش‌آموزان بابت عدم ابتلا به کرونا در خلال آزمون سراسری، چیزی از اضطراب و استرس دانش‌آموزان کم نمی‌کند و باعث آرامش خاطر آن‌ها نمی‌شود؛ دانش‌آموزانی که سیستم آموزشی سال‌ها برای آن‌ها از کنکور غول بزرگی ساخته که شکستن شاخ آن بسیار سخت و طاقت‌فرساست. حالا ویروس موذی کرونا نیز مزید بر علت شده تا ترس و واهمه دانش‌آموزان از این آزمون چند برابر شود و نگرانی به دل آن‌ها رخنه کند.  
سهیل رحیمی، روان‌شناس و عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران در گفت‌وگو با «اصفهان‌زیبا» دراین‌باره با بیان اینکه آزمون و ارزشیابی باید به طور مستمر در تمام سال تحصیلی انجام شود نه اینکه در انتهای یک مقطع تحصیلی، تصریح می‌کند: چراکه این نوع ارزیابی (مثل کنکور) بسیار استرس‌زاست؛ به طوری‌که این افراد دچار تحمل فشار روانی غیرعادی می‌شوند. اما سیستم آموزشی اکنون بیش از پنج دهه است که این رویه را ادامه می‌دهد و باعث شده است که دانش‌آموزان و خانواده‌های آن‌ها تحصیل در رشته‌های خاصی را در مرکز توجه قرار دهند.

رعایت پروتکل یا شعار؟

رحیمی در ادامه بیان می‌کند: زمانی که چنین طرز فکری در جامعه حکم‌فرما می‌شود، خانواده‌ها ناخواسته فرزندان خود را به سمت‌وسوی تحصیل در چندین رشته معدود هل می‌دهند و استعداد بچه‌ها نادیده گرفته می‌شود؛ البته عده‌ای هم از این شرایط سوءاستفاده می‌کنند. این مسئله باعث به وجود آمدن پدیده‌ای به نام مافیای کنکور می‌شود؛ مافیایی که ریشه در نظام آموزشی ایران دارد و دستگاه‌های تبلیغاتی را هم احاطه کرده است و البته آموزش‌وپرورشی که به طور زیرپوستی دانش‌آموزان را به این سمت‌وسو هدایت می‌کند. این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی همچون فرسودگی و بیگانگی تحصیلی در دانش‌آموزان می‌شود. حال در این شرایط کرونا نیز شیوع پیدا کرده و دانش‌آموزان قربانی سیاست‌های اشتباه می‌شوند. سازمان سنجش سال گذشته دچار این خطا شد و متوجه شد که کرونا چه بلایی سر دانش‌آموزان آورد و دانش‌آموزان با ترس‌ولرز بر سر جلسه امتحان حاضر شدند. این موضوع باعث عدم تمرکز آن‌ها شد و خیلی‌ها به جایگاه مطلوبشان نرسیدند. به گفته این روان‌شناس، رعایت پروتکل‌های بهداشتی شعاری بیش نیست؛ چراکه ترس اینکه فرد ممکن است به بیماری مبتلا شود تمرکزش را به هم می‌ریزد. همچنین افراد بعد از آزمون نیز ممکن است دچار اضطراب‌های عمیق به دلیل عدم موفقیت شوند. سازمان سنجش زمان زیادی داشت تا این رویه را اصلاح کند و حداقل کاری که می‌توانست برای کاهش اضطراب بچه‌ها انجام دهد این بود که شرایط واکسیناسیون را برای آن‌ها فراهم کند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.