هشدار سازمان زمین‌شناسی درباره فرونشست اصفهان

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در جلسه با مدیران شهری: در اصفهان حدود ۱۶ سانتی‌متر فرونشست اتفاق افتاده است

جلسه بررسی «فرونشست زمین» با حضور معاونان وزارت صمت و مدیران ارشد شهرداری در مهمان‌سرای شهرداری برگزار شد. به گزارش اصفهان‌زیبا به نقل از اداره ارتباطات رسانه‌ای شهرداری اصفهان، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در این نشست با بیان اینکه تاکنون 10 سال از خشک‌سالی 30 ساله کشور طی شده است، اظهار کرد: گاهی بیش از ۸۰ درصد منابع آبی را استفاده می‌کنیم که این روند کشور را به سمت نابودی پیش می‌برد و باعث آسیب‌رساندن به آبخوان‌ها می‌شود. علیرضا شهیدی ادامه داد: فرونشست زمانی اتفاق می‌افتد که آبخوان‌ها دچار آسیب شود و شکاف‌ها شکل گیرد؛ در این صورت ابتدا تخریب جزئی سپس تخریب کلی حادث می‌شود که در نهایت مرگ همه گیاهان و جانوران در دشت‌ها اتفاق می‌افتد و سپس جوامع انسانی را مورد هدف قرار می‌دهد.

سه شنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۰

او افزود: ۳۰ استان کشور با پدیده فرونشست زمین مواجه است. در برخی آن‌ها همچون اصفهان، مسئولان به فکر مقابله با این پدیده هستند؛ اما در برخی دیگر از شهرها این موضوع برایشان مهم نبوده است. او اظهار کرد: از ۶۰۵ دشت ایران بیش از ۳۰۰ دشت ممنوعه داریم. شهیدی با اشاره به اینکه در اتحادیه اروپایی چهار میلیمتر فرونشست، بحران تلقی می‌شود، این در حالی است که در اصفهان حدود ۱۶ سانتیمتر فرونشست اتفاق افتاده است، گفت: فرونشست زمین باعث ایجاد بحران‌های جدی امنیتی، مهاجرت افراد و خالی‌شدن بخش‌های بزرگی از کشور از سکنه می‌شود.

اصفهان به صورت جدی درگیر تغییر اقلیم است

در ادامه جلسه، رضا جدیدی، مدیر طرح، برنامه و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: از میان حدود ۴۳ مورد بلایای طبیعی، ۳۴ مورد در ایران وجود دارد و ۹۷ درصد شهرها و روستاهای ایران در معرض خطر زمین لرزه قرار دارند و تقریبا تمام شهرها و روستاهای کشور در معرض خطر سیلاب هستند. او با بیان اینکه تمام تأسیسات کوهستانی کشور در معرض انواع رانش زمین قرار دارد، گفت: بیش از ۳۰۰ دشت اصلی کشور با خطر افت آب زیرزمینی، کاهش کیفیت آب و فرونشست زمین روبه‌رو است و خشک‌سالی با شدت و مدت متفاوت بخش‌های کشور را تحت تأثیر قرار داده است.
مدیر طرح، برنامه و بودجه سازمان زمین‌شــناسی و اکــتشــافـات معدنی کشور افزود: اصفهان در سه سال اخیر پیگیری‌های خوبی را در زمینه فرونشست زمین انجام داده است، این استان به صورت جدی درگیر تغییر اقلیم و گردوغبار شده است که باید برای رفع این مشکلات به چاره‌اندیشی شود.

آبیاری  به روش‌های نوین

شهردار اصفهان نیز در این جلسه گفت: شهرداری به عنوان حقابه بر زاینده‌رود برای آبیاری بیش از چهارهزار هکتار فضای سبز شهر به استفاده از روش‌های نوین از جمله تصفیه پساب روی آورده است، اگر زاینده‌رود آب ندارد، اما فضای سبز را شاداب می‌بینیم، این به معنای برداشت از سفره‌های آب‌های زیرزمینی نیست؛ بلکه حکایت از تحقق اتفاقات جدیدی در اصفهان دارد که شهرداری تلاش ویژه‌ای در این زمینه برای حفظ شادابی فضای سبز انجام داده است.
قدرت‌اله نوروزی اظهار کرد: شهرداری با همه توان برای رفع مسائل زاینده‌رود تلاش کرده است، پروژه‌های مطالعاتی متعددی در اصفهان انجام شده که بخشی از آن مرتبط با موضوع فرونشست زمین است؛ بنابراین با بررسی مطالعات و نظرات کارشناسی باید راهکارهای اساسی برای فرونشست زمین بررسی و نتیجه‌گیری شود.
 او ادامه داد: خشک‌شدن زاینده‌رود آسیب‌های زیادی را به کل استان به ویژه حاشیه این رودخانه وارد کرده و این در حالی است که اگر آسیب‌های زیست‌محیطی ناشی از آن تداوم یابد، برای مردم اصفهان به‌ویژه ساکنان مناطق غربی مشکلات زیادی ایجاد خواهد شد. شهردار اصفهان تصریح کرد: ۵۰۰ هکتار از وسعت شهر اصفهان را بافت تاریخی تشکیل داده و خشک‌شدن زاینده‌رود و سفره‌های آب‌های زیرزمینی خطر بزرگی برای این کلان‌شهر است و آن را با خطر فرونشست مواجه می‌کند.
نوروزی با اشاره به اینکه خشک‌شدن تالاب گاوخونی وقوع یک بحران زیست‌محیطی است، اظهار کرد: موضوع محیط‌زیست و به دنبال آن تأمین آب برای بخش‌های کشاورزی و صنعت و مقابله با پدیده فرونشست اصفهان، حائز اهمیت است. او بیان کرد: اگر فرونشست زمین در نقاط تاریخی شهر اتفاق بیفتد، به معنای تخریب تمام دستاوردهایی است که افتخار ایران و جهان بوده و این افتخارات توانسته اصفهان را عامل توسعه در حوزه گردشگری معرفی کند.

آبیاری 15 درصد فضای سبز اصفهان با پساب تصفیه‌شده

شهردار اصفهان با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۵ درصد آبیاری فضای سبز شهر اصفهان از طریق پساب انجام می‌شود، گفت: چندین تصفیه‌خانه در سه سال اخیر ساخته شده است تا با تبدیل پساب به آب در آبیاری فضای سبز به صورت بهینه عمل شود. نوروزی بیان کرد: ۳۰۰ هکتار به وسعت فضای سبز شهر اصفهان با استفاده از گونه‌های گیاهی کم نیاز آبی در سه سال اخیر اضافه شده است. نوروزی افزود: همچنین در این دوره ۶۰ درصد چمن‌های شهر به چمن‌های کم نیاز آبی تبدیل شده است.

زاینده‌رود فقط از نگاه آب شرب و کشاورزی مورد توجه است

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار اصفهان نیز گفت: کلان‌شهر اصفهان در آستانه تدوین طرح جامع است؛ در عین حال با شرایط سختی به واسطه کم‌آبی در سال‌های اخیر رو‌به‌رو است و فرونشست زمین یکی از معضلات جدی این شهر به شمار می‌رود.
علیرضا صادقیان با بیان اینکه فرونشست چیزی فراتر از بحران است و شرایط دشواری را برای شهر اصفهان به وجود آورده است، افزود: آنچه باعث نگرانی‌ها شده، مجموعه شرایطی است که باعث فرونشست و سرعت‌یافتن این پدیده شده که مطالعات آن در حال بررسی است؛ چنان که متولیان اداره شهر و سایر دستگاه‌های مرتبط در استان به حل این معضل کمک کنند از بروز فاجعه جلوگیری خواهد شد. او اظهار کرد: شاید خشک‌شدن زاینده‌رود فقط از نگاه کشاورزی و آب شرب مورد توجه قرار گرفته باشد، اما فرونشست زمین حیات شهر و شهروندان را در آینده به صورت جدی تحت‌الشعاع قرار خواهد داد. معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار اصفهان اظهار امیدواری کرد: زاینده‌رود و جاری‌شدن آب در بستر آن نقطه اتکای پیگیری‌ها برای موضوع فرونشست باشد.

فرونشست، زلزله خاموش

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر اصفهان گفت: تبعات خشک‌سالی در زمینه‌های اقتصادی، کالبدی، اجتماعی و فرهنگی مشهود است و اگر اصفهانی‌ها در این راستا شکیبا نبودند، مباحث کم‌آبی و مدیریت نادرست آن موجب بروز اتفاقات شـــدیدی بین اصـــفـــهان و همسایگان این شهر می‌شد. شیرین طغیانی اظهار کرد: اصفهان به لحاظ قرارگرفتن در مرکزیت کشور دچار شرایط خشک‌سالی شده و مدیریت نادرست آب زاینده‌‍رود و توسعه‌های نامناسب شهر در این فرایند دخیل بوده است. رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر اصفهان با تأکید بر این که نباید فرونشست حاصل از خشک‌سالی بسان زلزله خاموش، میراث فرهنگ و تمدنی اصفهان را دچار مصیبت کند، گفت: به نظر می‌رسد با شرایط فعلی، راهکارهای تطابق با این وضعیت وحشتناک موجود است و باید تبیین شود آیا راهکارهایی وجود دارد که علاوه بر متوقف‌کردن موضوع به سمت بهبودی حرکت کنیم.

فراگیری بحران جدی در اصفهان تا 1420

رضا اسلامی، مدیرکل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی اصفهان هم در این جلسه اظهار کرد: بر اساس آخرین سرشماری‌ها جمعیت استان اصفهان پنج میلیون و ۷۰۰ هزار نفر اعلام شده که نیاز آب شرب این جمعیت ۴۸۰ میلیون مترمکعب است؛ این در حالی است که میزان آب موجود پشت سد زاینده‌رود ۴۰۰ میلیون مترمکعب است و در شرایط فعلی ۸۰ میلیون‌متر مکعب کمبود داریم. او ادامه داد: سفره‌های آب‌های زیرزمینی اصفهان در حال تخلیه‌شدن است؛ این استان فراصنعتی شده و به جای تمرکز بر رونق جاذبه‌های گردشگری به لحاظ صنعتی جاذب شده است. مدیرکل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی اصفهان افزود: دو هزار و ۹۰۰ کیلومتر از دشت‌های اصفهان درگیر این بحران شده بود و آثار فرونشست زمین در حال حاضر در دشت کاشان، ابوزیدآباد، برخوار، مهیار شمالی و جنوبی و سگزی و دولت‌آباد دیده می‌شود. او بیان کرد: چنانچه از حالا در مورد فرونشست چاره‌اندیشی نشود تا سال ۱۴۲۰ ایران به ویژه اصفهان دچار بحران جدی خواهد شد. اسلامی افزود: به زاینده‌رود به دید جهانی نگاه شود و این رود را همچون دریاچه ارومیه مورد توجه قرار دهند.

معضل فرونشست نماد توجه‎‌نکردن به توسعه پایدار

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان نیز گفت: معضل فرونشست نماد سوءمدیریت و ناکارآمدی، نماد توسعه ناپایدار و نبود مدیریت علمی است.
سید حسین قاضی‌عسگر با تأکید بر اینکه سازمان زمین‌شناسی باید در این خصوص بودجه ویژه تخصیص داده و کمک لازم را داشته باشد، اظهار کرد: باید با در نظر گرفتن توسعه پایدار در اقدامات و برنامه‌‍ریزی‌ها، به مسائل و مشکلات فائق آییم و از کارهای احساسی و مقطعی جلوگیری کنیم و منطقه مرکزی فلات ایران را نجات دهیم. در این جلسه مقرر شد تفاهم‌نامه بین شهرداری اصفهان و سازمان زمین‌شناسی کشور برای بررسی و مدل‌سازی فرونشست شهر اصفهان و استفاده از ظرفیت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری سازمان زمین‌شناسی و تبادل داده‌ها و اطلاعات مکانی بین شهرداری و سازمان زمین‌شناسی تهیه و به امضای طرفین برسد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.