امتحانات نهایی حضوری است

ناظم‌زاده، معاون آموزش‌وپرورش استان، توضیح می‌دهد

هنوز تا برگزاری امتحانات نهایی، چند ماهی زمان باقی‌مانده؛ اما دانش‌آموزان و خانواده‌های آن‌ها نگران چگونگی برگزاری این امتحانات از سوی آموزش‌وپرورش هستند. عده‌ای می‌گویند به دلیل حساس‌بودن امتحانات نهایی پایه دوازدهم و همچنین تأثیر آن در آزمون کنکور، این امتحانات حتما باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌صورت حضوری برگزار شود تا حقی از دانش‌آموزان ضایع نشود. اما دسته دیگر نیز معتقدند با توجه به شرایط بحرانی کرونا، برگزاری امتحانات به‌صورت حضوری، ممکن است سلامت دانش‌آموزان را به خطر بیندازد و به همین دلیل نیز باید مجازی برگزار شود.

دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹

این در حالی است که محمدرضا ناظم‌زاده، مـعـاون آمـوزش مـتـوسـطـــه آموزش‌وپرورش در گفت‌وگو با «اصفهان‌زیبا» می‌گوید امتحانات نهایی دانش‌آموزان پایه نهم و دوازدهم، قطعا حضوری برگزار می‌شود و ستاد ملی مقابله با کرونا نیز مجوز آن را صادر کرده است.

آموزش‌وپرورش، تأکید کرده بود که امتحانات نهایی به‌صورت حضوری برگزار می‌شود، درحالی‌که اکنون به‌صورت مجازی برگزار می‌شود. دلیل این تغییر رویکرد چیست؟

منظور از امتحانات نهایی، امتحاناتی است که در خرداد برگزار می‌شود؛ چون آزمون‌هایی که در دی‌ماه از دانش‌آموزان گرفته می‌شود، جزو امتحانات نهایی به شمار نمی‌آید. امتحانات نهایی دی‌ماه، از روز دوشنبه، 15دی در حال برگزاری به‌صورت حضوری است و مربوط به دانش‌آموزانی است که سال گذشته در پایه دوازدهم تحصیل می‌کردند؛ ولی موفق به‌پاس کردن برخی از دروس خود نشده‌اند. درواقع امتحانات این افراد ازآنجاکه نهایی است باید حضوری نیز برگزار شود و در سطح کشور، هم‌زمان با یک نوع سؤال برگزار می‌شود؛ درحالی‌که دانش‌آموزانی که امسال در پایه دوازدهم مشغول به تحصیل هستند، در دی‌ماه امتحانات ترم اول خود را پشت سر می‌گذارند. نحوه برگزاری امتحانات ترم اول در اختیار مدرسه است؛ به‌گونه‌ای که آموزگار به طراحی سؤال می‌پردازد و برگه امتحانی را تصحیح می‌کند و بر اساس آن به دانش‌آموز نمره می‌دهد. این در حالی است که در امتحانات نهایی، پرسش‌ها در کل کشور به‌طور یکسان طراحی می‌شود و سپس در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. همچنین در حوزه تصحیح اوراق ناحیه و منطقه‌ای مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و نمره نهایی دانش آموزان به آن‌ها داده می‌شود.

پس منظور از برگزاری امتحانات نهایی به‌صورت حضوری در دی‌ماه که چندین بار بر آن تأکید شد، صرفا برگزاری امتحانات آن دسته از دانش‌آموزانی بود که از سال گذشته جامانده بودند؟

بله، آن‌هایی که دروسی را افتاده بوده‌اند. البته از ابتدای سال نیز بارها اعلام کردیم که نظر کارشناسی ما این است که امتحانات در همه پایه‌ها به‌صورت حضوری برگزار شود و این موضوع صرفا مختص پایه دوازدهم نباشد.

دلیل تأکید شما مبنی بر برگزاری امتحانات هـمـه پـایـــه‌هـــا بـه‌صــورت حضوری چه بوده است؟

به‌هرحال، زمانی که امتحانات حضوری برگزار شوند، دقت و سلامت امتحان افزایش می‌یابد و آن را می‌توان بیشتر تضمین کرد؛ چراکه فرایند نمره‌گذاری نیز با دقت بیشتری انجام می‌شود؛ اما ازآنجاکه اولویت در حفظ سلامت و تندرستی دانش‌آموزان است و همچنین برگزاری امتحانات به‌صورت حضوری اجازه ستاد مقابله با کرونا را می‌طلبید و این مجوز از سوی این ستاد صادر نشد، به‌ناچار امتحانات را مجازی برگزار کردیم.

با تــوجـــه بــه اینـکـه امـتـحـانـات دانش‌آموزان به‌صورت مجازی برگزار می‌شود، آن دسته از دانش‌آموزانی که به اینترنت یا ابزار هوشمند دسترسی ندارند، چگونه در این امتحانات شرکت می‌کنند و آیا آماری از تعداد دانش‌آموزان پایه دوازدهمی که به موبایل یا فضای مجازی دسترسی ندارند، دارید؟

تعداد این دانش‌آموزان بسیار کم است؛ شاید حدود 5 یا 6 درصد از دانش‌آموزان اصفهانی به هیچ‌کدام از سخت‌افزارها دستـرســی نـدارنـد و بالای 90درصد به آموزش‌های مجازی دسترسی دارند. بر اساس برآوردهایی که انجام داده‌ایم، آمار این دانش‌آموزان بسیار اندک است.

هـمـان درصـد اندک چـگـونـه در امتحانات مـجـازی دی‌ماه شـرکـت می‌کنند؟

به دلیل اینکه در نوبت اول امتحانات، نمره‌گذاری در اختیار آموزگاران است، آن‌ها مختار هستند که بر اساس فعالیت‌هایی که دانش‌آموزان در طول‌ترم داشته‌انـد نمره دهند. یا اینکه با همان روش‌هــایــی که در طــول ســـال به‌واســطـه آن‌هــا به تدریس مباحث درسی به دانش‌آموزان پرداخته‌اند،می‌توانند به دانش‌آموز نمره دهند. درواقع آموزش‌وپرورش، به برگزاری امتحان در نوبت اول اجباری ندارد.

امکان این نوع از نمره‌گذاری برای همه دانش‌آموزان وجود دارد یا صرفا برای دانش‌آموزانی است که در مناطق محروم تحصیل می‌کنند؟

برای همه این اختیار وجود دارد؛ ولی معمولا معلمان از دانش‌آموزانی که سخت‌افزار در اختیار دارند، امتحان می‌گیرند.

آیا با توجه به وضعیت بحرانی کرونا در کشور، در رابـطــه با نـحـوه بـرگــزاری امتحانات نهایی، از الان تصمیمی گرفته شده است یا دانش‌آموزان باید منتظر تصمیم جدید ستاد ملی مقابله با کرونا بر اساس وضعیت کرونا در کشور باشند؟

برگزاری امتحانات دو پایه نهم و دوازدهم، قطعا حضوری خواهد بود؛ چون این موضوع مجوز ستاد ملی مقابله با کرونا را دارد. تصمیم در رابطه با چگونگی برگزاری امتحانات دیگر پایه‌ها نیز در زمان خود و با توجه به شرایطی که در کشور ازلحاظ شیوع کرونا حاکم است، خواهد بود.

این تصمیم قطعی است؟

بله، برای دو پایه نهم و دوازدهم قطعی است.

زمان برگزاری امتحانات چطور؟ آیا ممکن است با توجه به حاد بودن شرایط تغییر کند؟

معمولا امتحانات در خرداد برگزار می‌شود؛ اما ممکن است با توجه به شرایط، زمان برگزاری تغییر کند. از الان نمی‌توان به‌طورقطع دراین‌باره اظهارنظر کرد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.