پیشگامی خیّران نطنزی در مدرسه‌سازی

چاوش‌پور: تحصیل درشرایط مناسب حق دانش آموزان است

مدیر آزموش و پرورش شهرستان نطنز می‌گوید: یکی از ویژگی‌های بارز آموزش و پرورش نطنز حضور و مشارکت چشمگیر و گسترده خیران مدرسه‌ساز است، به‌طوری‌که در سه سال اخیر حضور پررنگ و قابل توجهی را در ساخت، تعمیر یا بازسازی مدارس داشته‌اند. رضا چاوش‌پور ادامه می‌دهد: در حال حاضر چهار پروژه عمرانی در دست اجرا داریم که از این تعداد سه پروژه توسط خیران در حال ساخت است. مدارس امیر کبیر، شهید‌مطهری و صالحین، پروژه‌های خیرساز در حال احداث در شهر نطنز است.

سه شنبه ۰۲ دی ۱۳۹۹

مدیر آزموش و پرورش شهرستان نطنز می‌گوید: مدارس خیرساز صالحین و امیرکبیر تقریبا تکمیل است و به زودی به بهره‌برداری می‌رسد. مجتمع خیرساز شهید مطهری نیز که یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های آموزشی شهرستان نطنز است، هم‌اکنون توسط یک خیر در حال ساخت است و این مجتمع دارای 3200 متر مربع زیر بنا، سالن اجتماعات 320 نفری، پنج واحد تجاری و یک سایت کامپیوتر است و حدود 11 میلیارد تومان در آن هزینه می‌شود. او می‌گوید: سال گذشته مدرسه دکتر حسابی شهر طرق‌رود با زیربنای 350 مترمربع و هزینه هفت‌میلیارد ریال ساخته و افتتاح شد. همچنین در سال‌های گذشته مدرسه استثنایی رضاخواه به بهره‌برداری رسید.

بهره‌مندی مدارس روستایی از مشارکت خیران

مدیر آموزش و پرورش نطنز با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر اقدامات خوبی در تعمیر و بازسازی مدارس شهری و روستایی در سطح شهرستان رقم خورده است، می‌گوید: یک ماه پیش، پروژه اضافه بنای 180 مترمربعی مدرسه فاطمه زهرا (س) که توسط خیران انجام شده بود، به بهره‌برداری رسید. مدرسه بعثت روستای طامه و در سال‌های اخیر نیز مدارس روستاهای هنجن و کمجان توسط خیران خود روستاها تعمیر و زیباسازی شد و برای آن‌ها سیستم گرمایشی پکیج تهیه شد. چاوش‌پور ادامه می‌دهد: مدرسه دو کلاسه روستای ورگوران یکی از فرسوده‌ترین و بی‌امکانات ترین مدارس شهرستان بوده که دارای ساختمانی نامناسب و حیاطی خاکی بود. دانش آموزان این مدرسه حتی از داشتن سرویس بهداشتی مناسب و آب‌خوری محروم بودند و در وضعیت بدی تحصیل می‌کردند. خوشبختانه با مشارکت خیران 90مترمربع به بنای مدرسه اضافه و مدرسه تعمیر اساسی شد، به‌طوری‌که سرویس بهداشتی و آب‌خوری مناسب در مدرسه احداث شد و حیاط آن محوطه‌سازی و آسفالت شد.

احداث یک دبیرستان با مشارکت بنیاد برکت

چاوش‌پور می‌گوید: پروژه دبیرستان 9کلاسه امام خمینی (ره) با زیربنای 1800 مترمربع با مشارکت بنیاد برکت و اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس استان اصفهان در حال تکمیل است و پیشرفت 95 درصدی داشته است که ان‌شاءالله در دهه فجر افتتاح خواهد شد.

استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس

مدیر آموزش و پرورش نطنز می‌گوید: با مشارکت خیران در نقاط مختلف شهرستان نطنز سیستم گرمایشی همه مدارس به جز دو مدرسه، استانداردسازی شده و دارای سیستم گرمایشی پکیج یا موتورخانه هستند. حتی مدارس یک و دو کلاسه روستاها هم به سیستم پکیج مجهز شده‌اند. فقط یک مدرسه در شهر طرق‌رود و مدرسه‌ای دیگر در روستای نیه از بخاری استفاده می‌کنند.

موفقیت نطنز در نوسازی مدارس

چاوش‌پور می‌گوید: تحصیل در فضای آموزشی مناسب حق دانش‌آموزان است و خوشبختانه مشارکت خیران نطنزی در حدی چشمگیر بوده است که تنها دو مدرسه فرسوده در نطنز داریم و مابقی همه نوسازی شده‌اند. مدارس مظاهری و 22 بهمن نطنز که ساختمان‌های قدیمی دارند و در آینده نوسازی خواهند شد.  البته ناگفته نماند این دو مدرسه هم به همت خیران تعمیر و بازسازی شده است و فضای مناسبی برای دانش‌آموزان دارد. او می‌گوید: نوسازی مدارس نطنز را مدیون مشارکت ویژه خیران هستیم و امیدواریم این حرکت خداپسندانه تداوم داشته باشد.

احداث بیش از هزار واحد آموزشی خیرساز

گفتنی است به گفته مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان، در این شرایط اقتصادی کشور، اقدام حسنه مدرسه‌سازی در استان نه تنها عقب نیفتاده، بلکه رشد داشته و تقریبا هر دو هفته یک‌بار یک مراسم کلنگ‌زنی مجموعه خیر ساز برگزار می‌شود. طی ۲۰ سال گذشته بیش از هزار واحد آموزشی توسط خیران مدرسه‌ساز در استان اصفهان احداث و در اختیار آموزش و پرورش شده است. تجهیز، بهسازی و نوسازی مدارس برای تأمین بهترین مکان برای تعلیم و تعلم و پرورش نیروی انسانی، از بزرگ‌ترین اقدامات فرهنگی است که در این راستا خیران مدرسه‌ساز با درک این مهم اقدامات در خور شایسته‌ای در شهرستان نطنز انجام داده‌اند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.