برگرداندن شهریه مدارس غیرانتفاعی

آیا مدارس غیرانتفاعی موظف به بازگرداندن شهریه به والدین هستند؟
دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹

سال تحصیلی پردردسر کم‌کم روبه پایان است، ولی اماواگرهای آن همچنان ادامه دارد؛ اماواگرهایی مثلاً از جنس تعیین تکلیف شهریه مدارس و پیش‌دبستانی‌ها و مهدکودک‌های غیرانتفاعی که برخی از خانواده‌ها معتقدند ازآنجاکه حضور فرزندانشان در مدارس به دلیل آلودگی هوا و همچنین شیوع بیماری کووید 19 در کشور به‌صورت نیم‌بند بود و نه مستمر، آموزش‌وپرورش موظف به بازگرداندن بخشی از شهریه مدارس (به‌ویژه هزینه‌ای که بابت غذا، اردو، لباس، عکس یادگاری، چاپ و تکثیر جزوه‌های آموزشی و برگزاری مراسم و جشن‌های مناسبتی اخذشده) است. سعید کهلانی، پدری که امسال کودکش را به یکی از مدارس غیرانتفاعی شهر فرستاد تا از امکانات مطلوب و کافی برخوردار شود و بابت این امکانات نیز حدود سه میلیون و 500 هزار تومان هزینه پرداخت کرده نیز نظری این‌چنین دارد: «به خاطر اینکه سال اولی بود که فرزندم به مدرسه می‌رفت و باید از پایه تقویت می‌شد، پس از پرس‌و‌جوی فراوان او را به یکی بهترین مدارس غیرانتفاعی شهر فرستادم؛ اما همان‌طور که می‌دانید، سال گذشته چند روزی به دلیل آلودگی هوا تعطیل شد و پس‌ازآن، یعنی از اواسط بهمن‌ماه نیز به خاطر کرونا دانش‌آموزان نتوانستند در کلاس‌های درس خود حاضر شوند. اکنون سال تحصیلی رو به اتمام است و حدود دو ماهی می‌شود که من و همسرم دروس فرزندانمان را به او آموزش می‌دهیم؛ البته کلاس‌های آنلاین برگزار می‌شود، اما به‌هرحال آنها نمی‌توانند جای آموزش چهره به چهره را بگیرند.» کهلانی می‌گوید سوای هزینه آموزش، مدرسه هزینه‌های متفرقه‌ای را دریافت کرده که اکنون به دلیل عدم امکان ارائه آن، خدمات باید بخشی از شهریه را برگرداند؛ درحالی‌که «مدیران مدرسه از این کار امتناع می‌ورزند و جوابگوی ما نیستند.» خانم امینی که دخترش کلاس سوم است هم همین عقیده را دارد و معتقد است سال گذشته چندان برای فرزندانشان پرفایده نبوده و به دلایل خاص، آنها چند ماهی را مجبور به غیبت در کلاس‌های درس خود شده‌اند: «روی‌هم‌رفته شاید بچه‌ها پنج یا شش ماه سر کلاس‌ها حاضر شدند؛ درحالی‌که شهریه یک سال تحصیلی کامل از ما اخذشده است.» این گلایه‌ها در میان خانواده‌هایی که فرزند مهدکودکی دارند بیشتر از سایر خانواده‌هاست؛ چراکه به نظر بسیاری از آنها مهدکودک‌ها هزینه هنگفتی از آنها گرفته‌اند؛ درحالی‌که خدمات آن‌چنانی ارائه نکرده‌اند و با تعطیل شدن مدارس نیز کودکان را به حال خود رها کرده‌اند و آموزشی به آنها حتی از طریق فضای مجازی ارائه نمی‌کنند. به خاطر همین برخی از پدر و مادرها تحت هیچ شرایطی حاضر به پرداخت باقی شهریه نیستند. خانم ساعی، مدیر یکی از مهدکودک‌های غیرانتفاعی دراین‌باره می‌گوید: «تماس با برخی از خانواده‌ها برای دریافت باقی شهریه مهد فایده‌ای ندارد و به خاطر شرایط به وجود آمده، آنها حاضر نیستند شهریه را تکمیل کنند. درحالی‌که مربیان مهد همچنان به صورت‌های مختلف با دانش‌آموزان خود در تماس هستند و به آنها آموزش می‌دهند. مهد نیز موظف است حقوق مربیان را تمام و کمال پرداخت کند، اما عدم همکاری والدین، پرداختی معلمان را هم با مشکل روبه‌رو کرده است.»

زمزمه‌هایی که از دو ماه پیش شروع شد

 زمزمه‌های بازگرداندن بخشی از شهریه مدارس غیرانتفاعی به بیش از دو ماه پیش بازمی‌گردد؛ زمانی که کرونا تازه شیوع پیداکرده بود و کسی پیش‌بینی نمی‌کرد این روند تا به الآن ادامه پیدا کند. اسفند سال گذشته بود که مدیرکل آموزش‌وپرورش شهر تهران در گفت‌وگو با «پانا» این موضوع را بیان کرد و گفت: «به دلیل تعطیلی مدارس غیردولتی و اجرا نشدن بخشی از فوق‌برنامه‌های این مدارس مدیران باید بخشی از شهریه را به خانواده‌ها بازگردانند. دریافت شهریه فوق‌برنامه در مدارس غیر‌دولتی بر اساس خدمات ارائه‌شده است و اگر خدماتی ارائه یا به‌صورت کامل ارائه نشده است باید شهریه آن به خانواده‌ها بازگردانده شود. فوق‌برنامه‌های مدارس غیردولتی شامل کلاس‌های جبرانی، ورزشی، هنری و هزینه غذا و تغذیه دانش‌آموزان است، درصورتی‌که اجرانشده یا ناقص اجراشده، طلب دانش‌آموزان از مدرسه است و باید شهریه آن به خانواده‌ها بازگردانده شود.»

آموزش برجاست

حالا بیش از دوماِ از صحبت‌های این مسئول گذشته و شرایط کرونایی نه‌تنها از بین رفته که روزبه‌روز پیچیده‌تر می‌شود و با توجه به نزدیکی به پایان سال تحصیلی امید چندانی به بازگشایی مدارس نیست، اما گزارش‌ها و اظهارنظرهای جدید مسئولان آموزش‌وپرورش حاکی از این است که مدارس موظف به بازگرداندن شهریه دانش‌آموزان نیستند. دراین‌باره وحید محمودی که رئیس اداره مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت‌های مردمی اداره کل آموزش‌وپرورش استان است، در گفت‌و‌گویی تصمیم‌گیری درباره شهریه فوق‌برنامه غیر‌درسی دانش‌آموزان را بر عهده کمیته شورای نظارت مرکزی استان می‌داند و می‌گوید: «ازآنجاکه مدارس غیرانتفاعی همانند مدارس دولتی در شرایط کرونا به‌صورت آنلاین و آفلاین موظف به ارائه آموزش به دانش آموزان بوده‌اند، والدین موظف به پرداخت شهریه ثابت هستند، چون هزینه‌های آموزش تعطیل نشده و پابرجاست.» شهریه مهدکودک‌هایی که زیر نظر بهزیستی فعالیت می‌کنند نیز بر اساس قراردادی است که بین مهد و خانواده منعقدشده و بر اساس آن خانواده‌ها موظف هستند شهریه را به‌صورت ماهانه یا سه‌ماهه در قالب چک یا یکجا و نقدی پرداخت کنند. مطابق با این قرارداد است که بهزیستی یا ارگان‌های دیگر نمی‌توانند در این مبحث ورودی داشته باشند. دراین‌باره مرتضی ناجی، معاون امور اجتماعی اداره به ایسنا می‌گوید: «در آخرین ماه سال، دو سه روز بچه ها به مهد رفتند و از خدمات مهدکودک استفاده کردند، پس طبعا شهریه اسفند باید پرداخت شود، از سوی دیگر بسیاری از مهدها هم آموزش‌های از راه دور را از طریق فضای مجازی به خانواده ها ارائه دادند و همچنان در حال ارائه هستند. فقط فروردین باقی می‌ماند که بچه ها هیچ روزی از خدمات مهد استفاده نکردند. در این صورت، اگر خانواده ای شهریه ماه فروردین را قبلا پرداخت کرده، طبق توافقی که صورت گرفته، باید درصورتی که از خدمات استفاده نشود، شهریه برگشت داده شود، اما این چیزی نیست که سازمان بهزیستی بگوید بلکه توافقی است که بین خانواده با مهد صورت گرفته و ما برای روشن شدن افکار عمومی آن را اعلام می‌کنیم.»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.