ملاحظات ایمن‌کننده سیلابی

اقدام کنید و نترسید
پنجشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۱
زمان وقوع هر حادثه‌ای نترسید و اقدامات لازم را جهت ایمنی به کار ببرید، از جمله اینکه در وقت رخ دادن سیل بهتر است به چند نکته ایمن‌کننده توجه کنید، نکاتی که با نظر حمزه زارعی، دانشجوی دکترای سلامت در بلایا و فوریت‌های پزشکی و مسئول واحد بلایای مرکز بهداشت شماره دو اصفهان می‌آید.
 
-این سیل‌های غالب همراه با افزایش ابر و ایجاد محیط مرطوب و هوای شرجی اولیه است و بالطبع کولرهای اکثر منازل روشن بوده و حتی در دورِ تند قرار می‌گیرد، اما در هنگام بارش ناگهانی و ایجاد رعد و برق و بارش‌های اُریب، ممکن است شرایط رسانایی الکتریسیته با اتصالی کولرها یا نقص‌های تکنیکی قبلی در موتور کولرهای آبی، محیط پشت بام را به صورت یک رسانای پرقدرت برق تبدیل کرده و برای کولرهایی که در حیاط یا پشت پنجره نصب شده‌اند نیز چنین شرایطی ایجاد شود.
توصیه می‌شود به هیچ عنوان در زمان بارندگی و حتی قبل از آن در هنگام وزش باد شدید و رعد و برق، کولرهای آبی و گازی روشن نباشند و به سرعت خاموش شوند.
 
-در هنگام رعد و برق هیچ محیطی برای پناه گرفتن امن به حساب نمی آید، کمااینکه معدود فضاهای ایمن ممکن است دارای ایمنی موقت و غیرثابت باشند، بنابراین توصیه می‌شود به هیچ عنوان هنگام رعد و برق به بیرون از خانه یا حتی در حیات یا پشت پنجره قرار نگیرید، چراکه خطرات رعد و برق به شدت مهیب و غیرقابل کنترل است.
 
-با توجه به ایجاد توده پرفشار اولیه و روند صعودی آن به ارتفاعات ممکن است با تگرگ‌های غیرعادی مواجه شویم، تگرگهایی که دانه درشت بوده و ممکن است حتی یک مورد آن باعث شکستگی یا آسیب جدی یا حتی مرگ شود. همچنین خسارات تگرگ به اتومبیل‌ها و تجهیزات و ادوات خانگی بسیار بالاست.حتما خودوری خود را زیر سقف یا در پارکینگ قرار دهید یا اگر به صورت ناگهانی در جاده با تگرگ روبه‌رو شدید قبل از افزایش خطر، بلافاصله به گوشه جاده یا یا ایستگاه توقف کنید سپس روی شیشه‌های خودوری خود پتو یا کاور ضخیم بیندازید.
غالبا رانندگان گمان می‌کنند که از این شرایط به راحتی عبور خواهند کرد و توصیه‌ها را جدی نمی‌گیرند!
 
-درصورتی که در حیاط خانه شرایط ساخت و ساز و مصالح ساختمانی دارید  آنها را سریع به زیر سقف منتقل کرده یا حتی‌المقدور روی آن یک پلاستیک گلخانه‌ای با ضخامت مناسب پهن کنید.
 
_پس از وقوع سیل حتما رنگ و مزه آب لوله‌کشی را زیر نظر گرفته و در صورت تغییر، در استفاده از آب آشامیدنی، اقدامات لازم از جمله جوشاندن را مدنظر قرار دهید.
 
_پس از وقوع سیل و بعد از ۴تا ۶ روز اول احتمال وقوع بیماری‌های گوارشی و بین یک هفته تا دو هفته بعد احتمال وقوع بیماری‌های ناقلین و حشرات وجود دارد.
نفوذ کرم‌های خاکی به سطح زمین و تردد در محیط خانه و یا حجوم تعداد زیادی سوسک در یک زمان کوتاه در محیط یا افزایش غیرعادی حشرات موذی در فضای زندگی می‌تواند نشانه‌‌های خطرناکی از انتقال آلودگی و بیماری باشد، بنابراین درزهای درها و پنجره‌ها را چک کنید تا در صورت وجود منافذ مختلف ورودی به اتاق‌ها، آنها را مسدود کنید.
 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.