تضعیف‌کننده‌های سیستم ایمنی بدن

تقویت بدن به مهار بیماری‌ها کمک می‌کند
از دیدگاه طب ایرانی، در بدن هر شخصی سیستم هوشمندی وجود  دارد که به حفظ سلامت فرد و بهبود هرعضو درصورت بروز بیماری می‌پردازد. بر این اساس، یکی از مهم‌ترین امور در طب سنتی، توجه به این سیستم هوشمند خدادادی است. درصورت تضعیف این سیستم، احتمال بروز بیماری‌ها  تشدید می‌شود که باید با استفاده از راه‌کارهای طبیعی و مؤثر از این ضعف  پیشگیری کرد؛  ازاین‌رو به تعدادی از عوامل تضعیف‌کننده این سیستم، با نظر دکتر الهه حاجی‌صادقی، محقق طب سنتی و متخصص طب سوزنی اشاره می‌شود.
 
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱
بیشتر بیماری‌ها و مشکلاتی که در بدن ما اتفاق می‌افتد را سیستم هوشمند یا همان سیستم دفاعی بدن خودبه‌خود درمان می‌شوند و در بسیاری از موارد پزشکان بـرای درمـــان بیـمـــاران از ایـن سیـستــم‌ هوشمند کمک می‌گیرند؛ بنابراین برای پیشگیــری از بیمـاری لازم اســت کــه از ضعیــــف‌شـــدن سیــستـــم ایــمنــی بـــدن پیشگیری کنیم و بدانیم که چه عواملی مــوجــب تضعیــــف‌شـــدن طبیـعـــت بـــدن می‌شوند.
تغذیه ناسالم
تغذیه ناسالم یا نامناسب در ضعیف‌شدن سیستم دفاعی بدن و ابتلا به بیماری نقش زیادی دارد. در طب سنتی تغذیه مناسب، تغذیه‌ای است که طبع مواد متناسب با طبع بدن شخص باشد؛ همچنین سازگار با مزاج معده فرد درنظر گرفته شود و نوع ترکیب مواد و طبخ آن نیز مناسب و متعادل بوده باشد. این روند باعث رسیدن غذای مناسب به اعضای بدن و هضم خوب می‌شود. درغیراین صورت‌، غذای خورده‌شده مناسب اعضای بدن نیست و به‌جای هضم صحیح و تولید مواد مناسب بدن، مواد نامناسب تولید می‌کند.ازجمله نشانه‌های تغذیه نامناسب موارد زیر است:عدم اعتدال در غذاخوردن (پرخوری یا کم‌خوری)درهم‌خوری (خوردن غذاهای مختلف با هم یا خوردن غذا همراه با مایعات)مصرف غذاهای سودازا (فست‌فود، سوسیس و کالباس، پنیر پیتزا، بادمجان و…)
خواب نامناسب
خواب، یکی از مهم‌ترین عوامل حفظ سلامتی است و در طب ایرانی توضیحات کاملی درباره خواب خوب، زمان‌های مناسب و محل مناسب برای خواب و… بیان‌شده است که نشان‌دهنده اهمیت این موضوع در حفظ تعادل و سلامتی بدن است؛ ولی در صورت داشتن خواب نـامنـاســب، فـرد دچــار مشــکلات متـعــدد جسمی و روحی می‌شــود. درکــل خــواب نامناسب و ناکافی بدن را مستعد انواع بیماری‌ها می‌کند.از ویژگی‌های خواب نامناسب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:خــواب روزانــه (مگــر درصــورت نیــازنیم ساعت و قبل از ظهر باشد.)خواب ناکافی در شب خواب دیروقت شبانه
هوای نامناسب و آلودگی آن
هوای نامناسب ازجمله عواملی است که موجب تضعیف سیستم دفاعی بدن می‌شود. ویژگی‌های هوای نامناسب به شرح زیر است:سردی و خشکی زیاد هوا که در فصل پاییز بیشتر با آن مواجه می‌شویم.قرارگرفتن در معرض حرارت زیاد 
مصرف دخانیات و الکل
نیکوتین حاصل از سیگار، جویدن تنباکو یا هر منبع دیگری می‌تواند توانایی بدن شما را برای مبارزه با میکروب‌ها ضعیف کند. استعمال ماری‌جوانا نیز التهاب ریه‌ها، مشکلات تنفسی و سرکوب سیستم ایمنی را به همراه دارد.بخار حاصل از سیگارهای الکترونیکی هم می‌تواند به ریه‌ها آسیب برساند و آن‌ها را در معرض عفونت قرار دهد؛ زیرا بخار آن‌ها حاوی رادیکال‌های آزاد است و می‌تواند باعث التهاب مجاری هوایی و اختلال در پاسخ به باکتری‌ها و ویروس‌ها شود.الکل نیز اثر مهاری بر سیستم ایمنی دارد؛ به‌طوری‌که با گذشت زمان و تداوم نوشیدن آن، احتمال ابتلا به بیمارهای کبد، ذات‌الریه، سل و برخی سرطان‌ها افزایش می‌یابد.  حتی یک‌بار نوشیدن الکل می‌تواند پاسخ سیستم ایمنی بدن به عوامل بیماری‌زای مهاجم را کاهش دهد.
عدم کنترل استرس
حالات روحی و روانی نامناسب، عملکرد طبیعت بدن را مختل می‌کند.نکته مهم در این زمینه، این است که تقریبا کسی نیست که در زندگی روزمره با استرس روبه‌رو نشود؛ اما آسیب به بدن زمانی اتفاق می‌افتد که بدن توانایی کنترل این استرس را نیاموخته باشد.با این اوصاف، عدم‌توانایی انسان در کنترل استرس می‌تواند بدن فرد را مستعد بیماری کند.
فعالیت ناکافی و نامناسب
یکی از موارد مهم در حفظ سلامتی در طب سنتی موضوع «حرکت و سکون» است که جزء شش اصل حفظ سلامتی قرار دارد. بر اساس این اصل، تحرک به‌موقع و مناسب فرد عامل حفظ سلامتی است. درمقابل، عدم توجه به این موضوع (کم‌تحرکی و یا ورزش و تحرک شدید و نامتناسب با ویژگی‌های جسمی فرد) عامل ایجاد اختلال در روند طبیعی بدن می‌شود
یبوست
در جریان هضم مواد غذایی در اعضای بدن، مواد زائدی تولید می‌شود که باید از بدن خارج شود. سیستم طبیعی بدن انسان روش‌های مختلفی برای دفع این مواد زاید دارد که در صورت بروز اختلال در این روش‌های دفع، بدن با تراکم مواد زاید در سلول‌ها مواجه می‌شود. دفع نامناسب فضولات بدن باعث تجمع مواد زاید در بدن و بیماری می‌شود. یکی از این موارد ایجاد اختلال در خروج مواد زاید، ابتلا به یبوست است.
تغییر  ناگهانی عادت‌ها
تغییر رفتاری که فرد به آن عادت دارد،اگـر به‌طـور ضــربتــی و نــاگهــانی باشــد، سیستم دفاعی بدن را ضعیف و مختل می‌کند؛ بنابراین باید تلاش کنیم تا عادت‌های بد را به‌تدریج و با در نظرگرفتن جایگزین ترک کنیم.
چاقی
چاقی می‌تواند منجر به تضعیف سیستم ایمنی شود؛ چراکه بر توانایی سلول‌های سفید خون تأثیر می‌گذارد. (سلول‌های سفید خون در تکثیر و تولید آنتی‌بادی‌ها مؤثر است.)
استفاده زیاد از محصولات آرایشی سمی
بیشتر افراد هر روز از محصولات آرایشی استفــاده مـــی‌کنــنـد. بسیــاری از ایــــن محصولات مانند شامپوی بدن، لوسیون، شامپو، لوازم‌آرایشی و حتی خمیردندان حاوی مواد شیمیایی سمی و مضر زیادی هستند که می‌تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کنند.درواقع استفاده از این مواد روی پوست بدن یا سر شما ازآنچه فکر می‌کنید، مضرتر است. مواد شیمیایی مضر بدون هیچ فیلتری به‌راحتی از طریق پوست جذب جریان خون می‌شود و مستقیم بر نحوه عملکرد سیستم ایمنی بدن تأثیر می‌گذارد.طبق گزارشی که در سال ۲۰۰۳ در مجله Hospital Infection منتشر شده است، استفاده از محصولات بهداشتی حاوی الکل باعث از بین رفتن موانع حفاظتی طبیعی پوست می‌شود و این امر آسیب‌پذیری شما را در برابر باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها افزایش می‌دهد.مواد شیمیایی به‌کار رفته در ساخت محصولات آرایشی مانند ایمیدازولیدینیل اوره، دی‌ام دی‌ام هیدانتوین و تریکلوزان در سیستم ایمنی اختلال ایجاد می‌کنند و با بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان ارتباط دارند. پس با انتخاب ظاهر طبیعی‌تان از آسیب‌های محصول‌های آرایشی و مواد شیمیایی مضر موجود در آن‌ها خلاص شوید یا محصولاتی را انتخاب کنید که مواد شیمیایی کمتری دارند و همیشه پیش از خرید هر محصولی مواد تشکیل‌دهنده آن را بررسی کنید.
عدم تحریک سیستم دفاعی بدن
عدم تحریک سیستم دفاعی بدن باعث آمادگی لازم نداشتن طبیعت برای دفاع از بدن می‌شود؛ مثلا رعایت استریل‌بودن بیش‌ازاندازه باعث عدم آشنایی طبیعت و سیستم ایمنی بدن با عوامل بیماری‌زا و عدم آمادگی دفاعی آن می‌شود.
ابتلا به بیماری‌ها و مصرف بی‌رویه داروها
ابتلا به بیماری طولانی و مزمن و نیز مصرف بی‌رویه دارو، سیستم هوشمند بدن را مختل می‌کند؛ به‌گونه‌ای که نمی‌تواند در درمان بیماری نقش ایفا  کند.
پیری
با افزایش سن، به‌طور طبیعی سیستم دفاعی بدن رو به تحلیل و ضعف می‌رود؛ اما رعایت شیوه زندگی سالم این روند را کند می‌کند.
ضعف عضو مادرزادی
اعضایی که به‌صورت ژنتیکی و مادرزادی دچار ضعف هستند، دفاع ضعیف‌تری در مقابل بیماری دارند؛بنابراین رعایت شیوه زندگی سالم و تقویت سیستم ایمنی کل 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.