در اجرای «شفافیت» سیره علوی ملاک باشد

حجت‌الاسلام اژه‌ای، پیش‌کسوت انقلاب اسلامی، در جلسه شورای شهر از خصوصیات شهید بهشتی گفت
هــفـــتـــم تــیـــرمــاه هــرســال یــادآور گرامیداشت شهید آیت‌الله دکتر بهشتی و 72 تن از یاران صدیق انقلاب و رهبری است. به همین مناسبت روز گذشته چهل‌وهفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با همین رویکرد برگزار شد.
 
دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱
مهمان این جلسه حجت‌الاسلام اژه‌ای، یکی از پیش‌کسوتان انقلاب اسلامی بود که خطاب به مسئولان، این‌گونه صحبت کرد: «مسئولان همواره باید شب‌زنده‌داری، خودسازی و آمادگی کسب فیض از خداوند را مدنظر قرار دهند که این موضوع همواره در بیانات رهبر معظم انقلاب خطاب به مسئولان آمده و به آن تأکید شده است. اگر دل ‌پاک نباشد، فیض الهی به آن نمی‌رسد؛ بلکه مزرعه شیطان می‌شود. شیطان با ریشه‌ها و عقاید و ارزش‌های مؤمن کاری ندارد؛ بلکه سرشاخه‌ها را مرکز توجه قرار می‌دهد؛ یعنی فرد مؤمن واجباتش را انجام می‌دهد، اما شاید گفتار و کردار یا نیات او با معیارهای دینی فاصله داشته باشد.»حجت‌الاسلام اژه‌ای اشاره‌ای هم داشت به خطبه حضرت زهرا(س) مبنی بر لبیک مردم مدینه به ندای شیطان: «وقتی پیامبراکرم(ص) در مدینه حکومت تشکیل داد، شیطان از این شهر رانده شد؛ اما تلاش کرد از درون به نیات انسان‌ها دسترسی پیدا کند و کم‌کم درون آن‌ها را به تسخیر درآورد که آن اتفاق‌ها بعد از رحلت پیامبر اکرم (ص) رخ داد. انقلاب اسلامی ما نیز از این قاعده مستثنا نیست؛ بنابراین حضرت امام‌ خمینی(ره) فرمودند: "آمریکا شیطان بزرگ است." کار شیطان وسوسه‌گری است. در دل ما وسوسه می‌کند و وارد چشم و گوش ما می‌شود؛ اما زور ندارد و نمی‌تواند ما را به کاری مجبور کند؛ اما آمریکا بازور این کار را انجام می‌دهد. اشاعه فحشا، فساد و تبهکاری ازجمله تلاش‌های آمریکاست که در مجلس خود برای آن بودجه تصویب می‌کند. باید بررسی کنیم و ببینیم آیا گفتار، اعمال و کردار ما باعث عصبانیت آمریکا می‌شود یا خیر؟ از ابتدای انقلاب اختلاف‌سلیقه میان مسئولان وجود داشته است؛وقتی می‌بینید هر نوع باجی به آمریکا بدهید، افرادی هستند که کف می‌زنند. رابطه ما با آمریکا، شیطان بزرگ، باید تبیین شود. برخی به سطح ظاهری دین توجه دارند؛ اما حقیقت توحید را درک نکرده‌اند. اگر در ذهن این افراد خداوند برای آن‌ها عظمت داشته باشد، دیگر هیچ صاحب‌عظمتی برای آن‌ها بزرگ شمرده نمی‌شود.»به گفته این پیش‌کسوت انقلاب اسلامی، «رابطه اقتصادی ما با چین و روسیه رابطه ارباب‌ورعیتی نیست؛ اما می‌بینید که برخی به خشم می‌آیند. این نشان می‌دهد که نه‌تنها در دل خود از آمریکا گله ندارند،بلکه به تعبیر رهبر معظم انقلاب به او مشاوره و راه‌حل هم می‌دهند؛ مانند اینکه می‌گویند به تحریم‌ها علیه ایران اضافه کن!» حجت‌الاسلام اژه‌ای در ادامه درباره خصوصیات شهید بهشتی سخن گفت. او معتقد است موضع شهید بهشتی در خصوص اسلام و انقلاب و داخل و خارج بر اساس معرفت او نسبت به خدا بود:«من آشکارا می‌دیدم وقتی مشغول نماز می‌شد، چهره‌اش شبیه تشتی از خون می‌شد که این موضوع نشان‌دهنده همان خصوصیتی است که در او نمایان می‌شد.»
توجه در نماز از ویژگی‌های شهید بهشتی بود
این پیش‌کسوت انقلاب اسلامی، توجه در نماز را از ویژگی‌های شهید بهشتی برشمرد: «وقتی خداوند برای کسی عظمت داشته باشد، دیگر نه از شاه می‌ترسد، نه از صدام و آمریکا؛ شهید بهشتی نیز همیشه می‌گفت: "من در عمرم به‌جز خداوند از کسی نترسیده‌ام."شهید بهشتی شخصیت امام را کلمه به کلمه حساب کرده بود و در جمله‌ای گفت که ما در اعتقاد به ولایت‌فقیه راسخ هستیم.» اشاره حجت‌الاسلام اژه‌ای به این موضوع معطوف شد که رهبرشناسی باید در زندگی انسان‌ها به‌صورت معیاری و استدلالی باشد: «گاهی می‌بینیم که معلمان دینی ما دانش آموزان را احساسی بار می‌آورند و این باعث جذب آن‌ها از سوی دشمن می‌شود.» سخنان دیگر او اشاره‌ای بود به تفاوت شهید بهشتی و استاد شهید مطهری: «شهید مطهری در کار خود انفرادی بود، مطالعه وسیع داشت و به‌صورت شخصی کار می‌کرد؛ اما شهید بهشتی از ابتدا در کار و تحصیل و تدریس و... به تشکیلات و کار دسته‌جمعی اعتقاد داشت؛ این به معنی باندبازی نبود، بلکه شهید بهشتی در هر کاری با اهل آن کار مشورت می‌کرد. نام شهید بهشتی دیگر مظلوم نیست؛ اما راه و شیوه و مرامش همچنان مظلوم است.»
 انتخاب افرادی با تجربه اداری و اجرایی از سوی مردم
ادامه صحبت‌های این پیش‌کسوت انقلاب اسلامی مربوط شد به ویژگی‌های دوره ششم شورای اسلامی شهر اصفهان: «می‌توان ادعا کرد افرادی که به این جمع رأی داده‌اند، با آگاهی این کار را کرده‌اند. این ‌یک غنیمت است که روی موج احساسات یا غلبه گروهی بر گروهی دیگر به‌عنوان نماینده انتخاب‌نشده‌اند و این نقطه امتیازی برای شوراست. در حال حاضر افراد باتجربه اداری و اجرایی از سوی مردم انتخاب‌شده‌اند؛ از این تجربه به‌خوبی در تصمیم‌های شورا استفاده می‌شود و این نیز از نکته‌های مثبت دوره ششم شورا محسوب می‌شود.» حجت‌الاسلام اژه‌ای به سخنی از شهردار اصفهان اشاره کرد: «علی قاسم‌زاده دریکی از برنامه‌ها مطرح کردند: "کاری که ما می‌کنیم، قبلی‌ها کردند و ما هم آن را دنبال می‌کنیم." این سخن و این شیوه فعالیت جای تقدیر و تشکر دارد.» اما در حال حاضر برخی با سوءاستفاده از نام شفافیت پای آبروریزی برای دیگران ایستاده‌اند. او در این خصوص هم‌صحبت کرد: «امروز برخی از افراد با سوءاستفاده از موضوع شفافیت و در پناه آن، آبرو برای کسی نمی‌گذارند. این موضوع نه‌تنها پایه دینی ندارد، بلکه ریشه‌اش شیطانی است. رهبر معظم انقلاب نیز در این خصوص تعبیر ظلم را به‌کاربرده‌اند. از اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان می‌خواهم که در این مسیر آبروها را حفظ کنند و شفافیتی را که جنبه دینی و شرعی دارد و شیوه حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) است، به‌کارگیرند. در این راستا، شفافیت در ارائه خدمات، بسیار ارزنده است. باید تأکید کرد که دستگاه‌های اداری، مالی و... در مسیر عملکرد خود شفاف باشند و تمام‌کارها را روشن و واضح انجام دهند.»
صحبت درباره شهید آیت‌الله دکتر بهشتی هم در نطق میان‌دستور رئیس کمیسیون عمران، معماری و شــهـــرســازی شورای اســلامــی شــهــر اصفــهــان در چهل‌وهفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر جا گرفت. ابتدا رسول میرباقری سالروز شهادت شهید آیت‌الله دکتر بهشتی و 72 تن از یارانش را گرامی‌داشت؛ سپس اشاره‌ای کرد به پنج ویژگی مدیریتی شهید بهشتی: «فروتنی شهید بهشتی از ویژگی‌های بارز او بود. هیچ‌گاه متانت و  ابهتی که داشت، باعث نمی‌شد برخورد مؤدبانه همراه با عاطفه‌اش با  کسی کم‌رنگ شود. شهید بهشتی، حق‌پذیر بود. اگر موضوعی به ضررش بود، می‌پذیرفت و این برگرفته از صفای روحش بود. شهید بهشتی مقید به نظم بود؛ حتی در ایام تعطیل که وقت مخصوص خانواده‌اش بود، درخواست دیدار مسئولان کشوری، حتی میهمانان خارجی را قبول نمی‌کرد. صبر و بردباری، یکی دیگر از خصلت‌های شهید بهشتی بود. همسر شهید بهشتی بر ملایمت و صبر او تأکید کرده و گفته است در سرتاسر زندگی او حتی یک مورد عصبانیت بیجا از او به یاد ندارم.  روحیه استقامت داشت. این جمله از او به یادگار مانده است که "ما شیفتگان خدمتیم؛ نه تشنگان قدرت." در برابر همه اتهام‌ها و اهانت‌هایی که به او روا می‌شد، سکوت اختیار می‌کرد و فقط به انجام وظیفه مشغول بود و همین سِر مظلومیت او بود. بنی‌صدر و طرفدارانش با این همه شایعات علیه ایشان و تخریب شخصیتش نتوانستند در عزم او خللی وارد کنند. شهید بهشتی به تمام تعلیمات و ارزش‌هایی که مروج آن بود، در زندگی‌اش عینیت بخشید. او از دوگانگی گفتار و کردار مدیران انتقاد می‌کرد و از آن به عنوان روشی که مردم را از مدیران جامعه و اصل نظام دلسرد می‌کند، یاد می‌کرد.»
رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان در ادامه سخنانش درباره فعالیت‌های این کمیسیون سخن گفت: «شهرسازی الکترونیک یکی از اولویت‌های کاری این کمیسیون بود که این روزها پس از حدود ۱۱ ماه شاهد به ثمر نشستن آن هستیم. از ابتدای فعالیت کمیسیون سعی کردیم همه رؤسای اسبق این کمیسیون را دعوت کنیم و دغدغه‌ها و اولویت‌های آن‌ها  را بشنویم و تقدیری نیز از آن‌ها داشته باشیم. شهرسازی الکترونیک، یکی از اولویت‌های شورا بود که این روزها پس از حدود ۱۱ ماه شاهد به ثمر نشستن آن هستیم. آخرین جلسه پیرامون این موضوع نیز فردا برگزار می‌شود که مشکلات طرح به‌صورت عملی بیان خواهد شد؛همچنین مقرر شد دو نمونه پروانه نیز توسط دو نفر مالک به صورت عملی ثبت شود تا مشکلات طرح به‌طور دقیق و عملیاتی بررسی شود. با پیگیری اعضای شورا، کاری که طی ۱۱ ماه در حوزه شهرسازی الکترونیکی انجام شد، بیش از ۱۰ سال گذشته پیش رفته است؛ بنابراین امروز می‌توانیم ادعا کنیم که جایگاه خوبی در کشور داریم و در برخی خدمات حتی از برخی شهرهای پیشتاز نیز جلوتر هستیم. مذاکرات اولیه اجرای طرح، دی‌ماه آغاز شد. در این راستا اصلاح فرایندها و کوتاه شدن مراحل صدور پروانه و پیاده‌سازی روی سرور اصلی نیز انجام شد و پس از برگزاری چندین جلسه، اکنون در هفت منطقه همکاران ما حضور دارند و این طرح را تسری دادند که به زودی در سایر مناطق نیز اجرا می‌شود. امیدواریم اگر اشکال‌هایی وجود دارد با هم‌اندیشی و همت دوستان برطرف شود.»میرباقری، بازآفرینی را از دیگر اولویت‌های این کمیسیون دانست: «اجلاسی در کشور برگزار و چهارشنبه گذشته صحبت‌هایی در حضور رئیس مجلس در این زمینه مطرح شد. در این نشست، به‌عنوان رئیس کمیته بازآفرینی مجمع رؤسای کمیسیون‌ها نکته‌هایی را ارائه کردم. در این راستا به مسکن مهر اشاره و مطرح شد که این طرح به بیراهه رفته و نهضت جهش مسکن هیچ قدمی در راه احیای بافت فرسوده شهرها برنمی‌دارد. خطاب به رئیس مجلس نیز مطرح کردم با توجه به اینکه ۱۲ سال سکان‌دار شهرداری بودید، بهتر از هرکسی مشکلات شهرداری‌ها را درک می‌کنید و امیدواریم در این دوره اتفاق‌های خوبی رخ دهد.»او در ادامه اشاره‌ای هم داشت به مشکلات احیای بافت فرسوده: «نبود بسته‌های تشویقی کارا و هم‌خوان، پروسه طولانی تصویب طرح‌های بازآفرینی در کمیسیون ماده ۱۰۰، عدم تشکیل جلسه‌های ستاد بازآفرینی به‌صورت منظم، تعدد انواع دفاتر و موازی‌کاری در استانداری، شهرداری و راه و شهرسازی از جمله این مشکلات است. اتفاق خوبی در شهرداری اصفهان در حال انجام است؛ به طوری که جلسه‌های بازآفرینی با حضور شهردار هر ۱۵ روز یک بار تشکیل می‌شود. در این راستا مقرر شده است در همه مناطق پانزده‌گانه اصفهان کمیته بازآفرینی شکل بگیرد؛ بنابراین امیدواریم هفته‌های آینده شاهد باشیم که مدیران هر منطقه‌ای گزارشی از بازآفرینی در منطقه خود ارائه دهند. اگر با همان روشی که در ۲۰ سال گذشته در حوزه بازآفرینی پیش رفتیم، ادامه دهیم،شاید تا ۷۰ سال دیگر هم بافت فرسوده کنونی بازآفرینی نشود؛ حتی در این زمان طولانی بافت فرسوده گسترده‌تر نیز خواهد شد. امیدوارم در دوره ششم شورا، دغدغه‌ای که در این چند ماه در خصوص بافت فرسوده و بافت تاریخی داشتیم، رفع شود.»
 
 
 
 
 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.