انقلابی ماندن مهم تر از انقلابی بودن است

رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای مجلس شورای اسلامی تمام دستگاه های نظام را به همکاری با یکدیگر فرا خواندند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فتح خرمشهر را ناشی از جهاد، از خودگذشتگی، عزم راسخ و ابتکار عمل دانستند و افزودند: روح همه این‌ها هم اخلاص الله و توکل علی‌الله بود؛ برای خدا کار کردن و به خدای متعال توکل‌کردن. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری روز چهارشنبه در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، فتح خرمشهر را نماد تغییر یک معادله تلخ به یک معادله شیرین و تحقق نجات ملی دانستند و با اشاره به عوامل این تغییر معادله گفتند: قاعده عبور از شرایط سخت، پیچیده و تلخ و رسیدن به پیروزی و موفقیت، عملکرد جهادی، عزم راسخ، ابتکار عمل، ازخودگذشتگی، نگاه بلندمدت و در رأس همه آن‌ها اخلاص و توکل به خداوند متعال است. ایشان این عوامل و قاعده کلی را نسخه نجات‌بخش در همه امور و در همه زمان‌ها دانستند و تأکید کردند: مبنای این قاعده نجات‌بخش، وعده تخلف‌ناپذیر خداوند در قرآن مبنی بر پیروز‌گرداندن افراد و جامعه‌ای است که به این عوامل پایبند باشند و خداوند عمل و مجاهدت‌های افراد چنین جامعه‌ای را ضایع نخواهد کرد.

پنجشنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۱
در شرایط خطیر کنونی همه دستگاه‌ها  با یکدیگر همکاری داشته باشند
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس وارد موضوع مجلس شدند و با تأکید بر اینکه مجلس شورای اسلامی یکی از ارکان و اضلاع اصلی مدیریت کشور و دارای جایگاه مهمی است، خاطرنشان کردند: نمایندگان مجلس از شهرهای مختلف و حتی از شهرهای کم‌جمعیت نیز باید به جایگاه مجلس چنین دیدگاهی داشته باشند و متوجه سختی و پیچیدگی مدیریت کشور باشند. رهبرمعظم انقلاب با اشاره به دشواری‌ها و پیچیدگی‌های مدیریت کشورها در شرایط خطیر کنونی بین‌المللی، همه قوا و دستگاه‌ها را به درک اهمیت جایگاه خود و همکاری صمیمانه با یکدیگر فراخواندند و تأکید کردند: شناخت صحیح توانایی‌ها و آسیب‌پذیری‌ها یکی از مسائل بسیار ضروری است؛ زیرا دشمن بیش از آنکه به توانایی‌های خود امیدوار باشد، به خطا و اشتباه‌های ما چشم دوخته است.
ایشان با اشاره به وسعت، جمعیت، جغرافیا، تاریخ و اقلیم متنوع ایران تأکید کردند: مدیریت کشوری با موقعیت ایران عزیز، کاری مهم و با توجه به شرایط ویژه کنونی دنیا، طبیعتا دشوار و پیچیده است. رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: البته در شرایط امروز دنیا، مدیریت برای همه کشورها سخت شده است. حضرت آیت الله خامنه‌ای در تبیین دلایل شرایط خاص حاکم بر دنیا، گفتند: رقابت‌های خصمانه قدرت‌ها و تهدیدهای قدرت‌های اتمی علیه یکدیگر، تحرکات و تهدیدهای فزاینده نظامی و جنگ در نزدیکی اروپا به عنوان یکی از جنگ‌خیزترین مناطق جهان، فراگیری کم‌سابقه یک بیماری و تهدیدهای غذایی در سطح جهان، همه عواملی هستند که شرایط کنونی دنیا را ویژه کرده اند و در چنین شرایطی مدیریت کشورها، سخت‌تر و پیچیده‌تر شده است. ایشان خاطرنشان کردند: ایران، علاوه بر شرایطی که بر همه کشورها حاکم است، به دلیل ارائه الگویی نو که عبارت از مردم‌سالاری دینی است و موجب برهم‌خوردن جدول تنظیمی نظام سلطه شده است، با قدرت‌های جهانی درگیر چالش مستمر در ابعاد مختلف است. رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی در برابر همه خصومت‌ها و دشمنی‌ها، سینه سپر کرده و در حال پیشرفت و موفقیت است، افزودند: نمایندگان مجلس، دولت و قوه قضائیه و دستگاه‌های دیگر همه باید بدانند که در چه مدیریت بزرگ و مهمی دخیل هستند و به تناسب این جایگاه، مراقبت از خود را افزایش دهند. حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: باید هم توانایی ها و هم آسیب‌پذیری ها را به درستی شناخت و مراقب بود خطا و اشتباهی رخ ندهد؛ زیرا دشمن بیش از آنکه به توانایی‌های خود امیدوار باشد، به اشتباه‌های ما امید بسته است.
الزامات یک مجلس انقلاب
رهبر معظم انقلاب با اشاره به تعبیر سابق خود از مجلس یازدهم به‌عنوان مجلس انقلابی افزودند: بعضی‌ها از این تعبیر خوششان نیامد؛ اما این یک تعبیر حقیقی بود؛ چرا که مردم نمایندگانی را برای این مجلس انتخاب کردند که شعارها و جهت‌گیری‌های آن‌ها انقلابی بود. ایشان اظهارات برخی افراد که شعارهای انقلاب را دردسر برای کشور می‌دانند، مردود دانستند و گفتند: حرکت به سمت آرمان‌های انقلاب به نفع کشور و موجب درمان دردهای آن است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، انقلابی‌ماندن را مهم‌تر از انقلابی بودن خواندند و خاطرنشان کردند: بعضی افراد در سال‌های اول انقلاب بسیار پر شور و حرارت و به تعبیری سوپرانقلابی بودند؛ اما استقامت و طاقت ماندن در این راه را نداشتند و نتوانستند در مسیر بمانند؛ بنابراین مشکل‌تر از انقلابی‌بودن، انقلابی‌ماندن فردی و جمعی مجلس است.
ایشان با تحسین اقدامات خوب انجام‌شده در دو سال گذشته‌ مجلس یازدهم، در ادامه به بیان شاخص‌های «نماینده انقلابی» پرداختند و گفتند: اولین شاخص، «ساده‌زیستی و اسیر تجملات و اعیان‌نشینی نشدن» است و نباید زندگی نمایندگان با قبل از دوره نمایندگی تفاوت کند. «مسئولیت‌پذیری» دومین شاخص یک نماینده انقلابی بود که رهبرمعظم انقلاب با تأکید بر آن، گفتند: پای قانون خوبی که تصویب می‌کنید محکم بایستید و از طرف دیگر این‌گونه نباشد که با آگاهی از رد شدن آن در شورای نگهبان یا ناتوانی دولت در اجرای آن، قانونی تصویب کنید تا فقط مسئولیت آن را از دوش خود بردارید.ایشان «مردمی‌بودن» را شاخص دیگری از انقلابی‌گری یک نماینده برشمردند و افزودند: مردمی‌بودن یعنی علاوه بر نشست و برخاست با مردم، گوش شنوا برای شنیدن حرف آن‌ها داشته باشید؛ اما در جایی که امکان اجرای خواسته مردم ممکن نیست با زبان گویا دلایل آن را توضیح دهید که این کار از مصادیق جهاد تبیین است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «اصلی‌فرعی‌کردن مسائل کشور و مقدم داشتن حل مسائل اصلی» را از دیگر شاخص‌های نماینده انقلابی دانستند و گفتند: شاخص دیگر، «اجتناب جدی از تبعیض و فساد» چه در قبال فساد دیگران و چه مراقبت از خود در مقابل فساد است.ایشان همچنین پرهیز از گروکشی و معارضه را از جمله الزامات مجلس انقلابی دانستند و خاطرنشان کردند: نماینده انقلابی با عموم مردم همراه است؛ اما عوام‌زده و جوزده نیست؛ بنابراین در قوانین و اقدامات مجلس، چنانچه مخالفت‌ها منطقی بود، آن‌ها را بپذیرید؛ اما در غیر این‌صورت، جنجال و فضاسازی علیه مجلس و قانون نباید شما را از انجام وظیفه باز بدارد. رهبر انقلاب، «پای‌بندی کامل به قانون اساسی و تکالیف آن» را شاخصه دیگر نماینده انقلابی دانستند و در جمع‌بندی این بخش از سخنان خود گفتند: البته یکی از چیزهایی که نشانه انقلابی‌بودن نیست، نطق‌های میان‌دستور پر شور همراه با اعتراض و عصبانیت است.
 وظیفه مجلس، قانون‌گذاری براساس سیاست‌های کلی ابلاغی در قوانین است
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس به بیان چند توصیه درباره مسائل قانون‌گذاری پرداختند. ایشان با تأکید بر «وضع قوانین با نگاه جامع و بلندمدت و پرهیز از قانون‌گذاری برای هر امر جزئی»، توجه به سیاست‌های کلی ابلاغی در قوانین را بااهمیت خواندند و افزودند: وظیفه مجلس، قانون‌گذاری بر اساس این سیاست‌هاست؛ نه در تعارض با آن‌ها. البته بعضی از سیاست‌های کلی مانند سیاست‌های کلی انتخابات یا سیاست‌های کلی قانون‌گذاری نیاز به قانون دارند که با وجود گذشت چند سال از ابلاغ آن‌ها هنوز قوانین مربوطه تصویب نشده است.رهبر معظم انقلاب، پیشنهاد طرح از طرف نمایندگان را به‌خصوص در مواردی که خلأ و نیاز کشور است اما دولت درباره آن‌ها لایحه نداده است، جزو حقوق و وظایف مجلس خواندند و گفتند: البته شنیدم که در این مجلس تعداد طرح‌ها بیش از مجالس قبلی است که این کار چندان مناسب نیست و کار کارشناسی و اجرای آن‌ها دچار مشکل می‌شود و با اجرا نشدن قانون، مسئولیت‌ها لوث می‌شود. ایشان در این زمینه افزودند: با تشکیل مجالس جدید، طرح‌های در جریان بررسی مجلس قبل که وقت و زحمت زیادی صرف آن‌ها شده، کنار گذاشته می‌شود که این مسئله نیاز به اصلاح دارد. توصیه دیگر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «اصلاح ساختار بودجه» بود که گفتند: ترکیب غلط بودجه هنوز اصلاح نشده و مخاطب این موضوع بیشتر دولت است؛ اما در مجلس نیز نباید با افزایش هزینه‌ها بدون تعیین درآمدهای واقعی و قابل تحقق، به کسری بودجه که ام‌الخبائث مشکلات اقتصادی است، اضافه شود. ایشان با تأکید بر «تقویت بنیه کارشناسی مجلس چه در مرکز پژوهش‌ها و چه در کمیسیون‌های تخصصی»، به تدوین برنامه هفتم توسعه اشاره کردند و گفتند: در این برنامه‌های پنج‌ساله نباید به کلی‌گویی اکتفا شود؛ بلکه دولت و مجلس با نگارش مسئله‌محور برنامه، راه را برای دست‌اندرکاران کشور روشن کنند.رهبرمعظم انقلاب اسلامی با بیان چند نمونه از مسائلی که باید در برنامه هفتم مورد توجه قرار بگیرد، افزودند: در برنامه هفتم برای مسائلی مانند کشاورزی، یا مسئله معدن که ظرفیت‌های کشور در آن دست‌نخورده یا با استحصال بدون ارزش افزوده است یا مسئله صنعت که راهبرد کشور در این بخش نامعلوم است، به صورت علمی و مسئله‌محور سند و برنامه نوشته شود. البته امکانات کشور و موضوع آمایش سرزمینی نیز در نظر گرفته شود.
هر کسی باید به وظایف خود عمل کند
یشان در توصیه بعدی، «توجه به ابعاد رسانه‌ای مصوبات و اقدامات مجلس و توضیح آن‌ها برای مردم» را مورد تأکید قرار دادند و گفتند: توضیح درست ندادن به مردم، موجب می‌شود فرصت فضاسازی و هیاهو علیه قانون ایجاد شود و شما از تصویب آن پشیمان شوید. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تمجید از چابکی و گزارش‌های به‌موقع دیوان محاسبات در چند سال اخیر، افزودند: اخیرا دیوان محاسبات بررسی بودجه بعضی از شرکت‌های دولتی را نیز آغاز کرده که اگر آن را به همه شرکت‌های دولتی تعمیم دهید، از جمله امتیازات این مجلس خواهد بود. رهبرمعظم انقلاب با اشاره به توصیه سابق خود به نمایندگان مبنی بر پرهیز از دخالت در انتصابات خاطرنشان کردند: رئیس مجلس گفتند بعضی از نمایندگان از این توصیه دلخور شده‌اند؛ در حالی‌که این توصیه به مصلحت خود شماست؛ چرا که اگر در یک منطقه با پیشنهاد یا فشار یک نماینده، مسئولی منصوب شود، اما عملکرد او مطلوب نباشد، مشخص نیست باید از چه کسی بازخواست شود. ایشان در این زمینه افزودند: یکی از مسائل مهم در قانون اساسی بحث تفکیک قواست و هرکسی باید به وظایف خود عمل کند؛ البته همواره به دولتی‌ها نیز توصیه کرده‌ایم از مشورت و نظرات نمایندگان استفاده کنند.حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اهمیت حفظ آبروی افراد و پرهیز از بیان مطالب اثبات‌نشده از تریبون پراهمیت مجلس، گفتند: هر چه مسئولیت بیشتر می‌شود، عبادت و تضرع انسان به درگاه خداوند متعال و شفیع قرار‌دادن ائمه هدی به درگاه الهی باید بیشتر باشد. ایشان در پایان با درود بر ارواح مطهر امام بزرگوار و شهیدان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، یاد شهید صیاد خدایی را که سه روز قبل در یک عملیات تروریستی به شهادت رسید، گرامی داشتند.
 
 
 
 
 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.