نبرد حیثیتـــی

ال‌کلاسیکوی ایرانی تکلیف نایب‌قهرمان لیگ را مشخص می‌کند

تفاوتی ندارد نبرد بر سر قهرمانی باشد یا بر سر رتبه دومی لیگ؛ ال‌کلاسیکوی ایرانی حساسیت‌های خاص خود را دارد و هواداران هیچ‌کدام از دو تیم حاضر در این دیدار سنتی طاقت باخت تیمشان را ندارند. تیم سپاهان با 49 امتیاز و پنج امتیاز فاصله نسبت به تیم دوم جدول رده‌بندی، تعقیب‌کننده اصلی تیم پرسپولیس است و اگر موفق به کسب سه امتیاز این بازی شود، می‌تواند امیدوار به جبران اختلاف طی هفته‌های آینده و کسب عنوان نایب‌قهرمانی باشد؛ اما اگر سرخ‌پوشان فاتح این بازی شوند، عملا تیم اصفهانی شانسی برای کسب رتبه دومی نخواهد داشت و باید به ‌عنوان سومی قناعت کند. بر اساس تصمیم سازمان لیگ و به‌واسطه حاشیه‌هایی که در دیدار دو تیم در لیگ گذشته به وقوع پیوست، بازی رفت‌وبرگشت آن‌ها در لیگ بیست‌ویکم بدون تماشاگر برگزار می‌شود. سپاهانی‌ها برای بازی رفت، اراک را انتخاب کردند و ورزشگاه سیرجان هم گزینه پرسپولیسی‌ها برای دیدار امروز است؛ پیش از بازی نیز حاشیه‌هایی در خصوص 10درصد ظرفیت اختصاص‌یافته به تیم اصفهانی ایجاد شد که تبعات آن می‌تواند به ورزشگاه هم کشیده شود. با توجه به اینکه مصاف دو تیم، آخرین مصاف بااهمیت اصفهانی‌ها در لیگ امسال است، با پرونده ویژه‌ای به استقبال این دیدار رفتیم.

شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

مچ‌اندازی تاکتیکی محرم و یحیی

پیش از بازی رفت دو تیم، هر دو سرمربی برای تیم‌هایشان شانس قهرمانی در لیگ قائل بودند و حالا پیش از بازی برگشت، شرایط به‌گونه‌ای است که دو تیم روی کاغذ، بخت قهرمانی دارند و بعید است تیم استقلال در دیدارهای آینده لیگ، آن‌قدر امتیاز از دست بدهد که سرخ‌ها و با احتمال کمتر زردها، اندک امیدی داشته باشند.نویدکیا که دومین فصل مربیگری در تیم سپاهان را سپری می‌کند، امسال هم نتوانست با زردها جامی را کسب کند و پس از حذف این تیم از لیگ قهرمانان آسیا، بحث همکاری او با تیم اصفهانی برای فصل آینده در هاله‌ای از ابهام قرارگرفته، هرچند مدیرعامل باشگاه سپاهان از سرمربی تیمش حمایت کرده است.برای هواداران تیم سپاهان کسب پیروزی مقابل سرخ‌های تهرانی دست‌کمی از قهرمانی ندارد و با توجه به جنبه‌های حیثیتی این بازی، اصلا دوست ندارند بازنده باشند. اگر یاران نویدکیا امروز برنده شوند، محبوبیت این مربی برای ادامه فعالیت بیشتر خواهد شد.یحیی گل‌محمدی هم برخلاف سال گذشته شرایط خوبی را سپری نمی‌کند. او که فصل گذشته با تیم تهرانی به قهرمانی دست پیدا کرد، در این فصل از کورس عقب‌افتاده و تیم رقیب نیز استقلال است که این موضوع ناراحتی هواداران را دوچندان می‌کند. گل‌محمدی که امسال در دو مقطع از سرمربیگری تیمش استعفا کرده، ادامه فعالیتش روی نیمکت این تیم در فصل آینده بعید است و احتمالا مدیران باشگاه با مربی دیگری به توافق می‌رسند.نتیجه دیدار امروز برای سرمربیان دو تیم شاید بیش از بازیکنان و هواداران اهمیت داشته باشد؛ زیرا ادامه فعالیت آن‌ها نیز به‌نوعی درگرو عملکردشان در این بازی و به‌دست‌آوردن دل هواداران است. باید دید در شطرنج تاکتیکی محرم و یحیی، کدام‌یک مچ دیگری را می‌خواباند؟

جدال ستاره‌ها

رشید مظاهری

در نیم‌فصل اول شانس بازی مقابل پرسپولیس در دربی تهران را از دست داد؛ اما برای بازی برگشت می‌تواند در ترکیب سپاهان رودرروی سرخ‌پوشان بازی کند. مظاهری که به‌خوبی از اهمیت بازی با پرسپولیس آگاه است، انگیزه زیادی برای درخشش در این دیدار دارد و احتمالا یکی از روزهای خوبش را سپری خواهد کرد.

حامد لک

این دروازه‌بان نتوانست از فرصت اول‌بودن در تیم پرسپولیس استفاده کند؛ به‌ همین دلیل روزگار خوبی را سپری نمی‌کند. لک که در مقطعی با سرمربی تیم دچار مشکل شده بود، احتمالا فرصت حضور به‌عنوان دروازه‌بان اول را ازدست‌داده و این تیم برای فصل آینده گلر بهتری جذب می‌کند؛ اما هرچه باشد، لک برای بازی امروز وظیفه حفاظت از دروازه تیمش را برعهده دارد.

شهریار مغانلو

نوسان زیادی بین نظر هواداران در خصوص مغانلو وجود دارد؛ برخی معتقدند او بااینکه بازیکن گران‌قیمتی محسوب می‌شود، نتوانسته است انتظارها را برآورده کند و برخی دیگر از هواداران او را بازیکن باکیفیتی می‌دانند. مغانلو که حضورش در تیم سپاهان حاشیه‌هایی را به همراه داشت، امروز در مقابل تیم سابقش به میدان می‌رود و احتمالا شاهد شعارهایی هم از سکوها خواهد بود که نباید روی عملکردش تأثیر بگذارد.

مهدی ترابی

او که پس از یک دوره لژیونری ناموفق به تیم سابقش برگشته، بااینکه یکی از مهره‌های کلیدی کادر فنی سرخ‌پوشان است، عملکردش آن‌طور که انتظار می‌رفته، نبوده است. ترابی اگر می‌خواهد در لیست ملی‌پوشان اعزامی به جام‌جهانی جای بگیرد، چند هفته پایانی لیگ و به‌ویژه بازی امروز، فرصت خوبی برای درخشش او خواهد بود.

دانیال اسماعیلی‌فر

در دو فصلی که به تیم سپاهان پیوسته، دست زردها از رسیدن به جام کوتاه مانده است؛ اما عملکردش به‌گونه‌ای بوده که هم رضایت هواداران را جلب کرده و هم کادر فنی از او راضی است؛ ضمن اینکه اخباری درباره تمایل باشگاه پرسپولیس برای به‌خدمت‌گرفتن او مطرح ‌شده که البته آن را تکذیب کرده است؛ اما هرچه باشد، انگیزه مضاعفی برای درخشش او در دیدار امروز خواهد بود تا هم برای تیم فعلی‌اش مؤثر عمل کند و هم تیم احتمالی آینده برای جذب او مطمئن شود.

میلاد سرلک

این بازیکن که محصول آکادمی سپاهان است، از این تیم هم به فوتبال ایران معرفی شد و پس از گذراندن دوران فوتبالش در چند تیم دیگر به پرسپولیس رسید. سرلک که به تیم ملی هم دعوت شده، یکی از بازیکنانی است که می‌تواند امیدوار به حضور در جام‌جهانی باشد و اگر این اتفاق رخ دهد، سهمیه فوتبال استان در جام‌جهانی را افزایش خواهد داد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.