«مهرواره هوای نو» برای هیئتی‌ها

بزرگ‌ترین رویداد عرصه هیئت با معرفی برگزیدگان سال هیئت و تشکل‌های دینی، اسفند برگزار می‌شود

بخشی از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از مداحان اهل‌بیت به مناسبت میلاد حضرت زهرا سلام الله علیها، به هیئت‌ها مربوط می‌شد. به گفته حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، هیئت‌ها کانون جهاد عظیم تبیین هستند و باید محل روشنگری و پاسخ متقن و صحیح به پرسش‌های روز جامعه به ویژه نسل جوان باشند. ایشان در بخشی دیگر از سخنانشان، مودت اهل‌بیت (ع) و زنده نگه‌داشتن راه و مکتب ائمه را محور شکل‌گیری هیئت‌ها به عنوان یک واحد اجتماعی قلمداد کردند. به بیان رهبر  معظم انقلاب، نقش و کارایی هیئت‌ها در مقاطع مختلف به‌ویژه دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، بزرگ و بسیار تأثیرگذار است؛ چنانکه براساس فرمایش ائمه اطهار،  هیئت کانون جهاد عظیم تبیین و روشنگری است. آیت‌الله خامنه‌ای، در ادامه سخنانشان ساختار هیئت را مرکب از «مغز و معنا» و «تحرک و پویایی» دانستند.

سه شنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۰

به بیان ایشان، تبیین مکتب، مغز و معنای هیئت است و هیئت، مرکز مهم تبیین مفاهیم و معارف اسلامی و پاسخ به سؤال‌های گوناگون جوانان درباره مسائل اصولی و سبک زندگی است. پویایی و تحرک هیئت نیز به معنی فرصت مواجهه مستقیم با مخاطب و انتقال احساسات است. به اعتقاد رهبر معظم انقلاب مقوله جهاد، قوام و اساس هیئت است و هر تلاش خوب و بجایی، جهاد نیست. جهاد یعنی تلاش برای هدف‌گیری دشمن که در هر زمان باید عرصه جهاد را به درستی تشخیص داد. ایشان با تأکید بر اینکه جذب جوانان باید با حفظ ساختار صحیح هیئت باشد، گفتند: باید مراقبت شود تا ترکیب مداحی و حقیقت و هویت آن از بین نرود.
در این راستا قرار است بزرگ‌ترین رویداد در عرصه هیئت و تشکل‌های دینی با عنوان «مهرواره هوای نو» با حضور هیئت و تشکل‌های دینی سراسر کشور در اسفندماه برگزار شود. دبیر مهرواره هوای نو در گفت‌و‌گو با اصفهان زیبا در این خصوص گفت: امسال برای نخستین بار مهرواره هوای نو با حضور تشکل‌های دینی برگزار می‌شود. این رویداد حرکتی است که پس از سال‌ها تحقیق و پژوهش در زمینه هیئت‌های دینی به بار نشسته است.

 رهبر معظم انقلاب: هیئت باید وارد عرصه تبیین شود

وحید ملتجی با اشاره به دیدار اخیر مداحان با رهبرمعظم انقلاب گفت: این دیدار به صورت سالانه برگزار می‌شود. در این دیدار چند مداح به مناسبت میلاد حضرت زهرا سلام‌الله علیها مدیحه‌خوانی کردند و چند اتفاق مهم هم در این دیدار رخ داد. مهدی شوقی اردبیلی یکی از مداحانی بود که در حضور رهبر انقلاب مداحی کرد که اجرای بسیار خوبی داشت. شیوه اجرای افرادی که در حضور رهبر مداحی می‌کنند، متفاوت است. در این راستا هوای نو توانسته است با مقیاس و مختصات درستی حرکتی کند و به جایی برسد که افراد بتوانند در حضور رهبر معظم انقلاب مداحی کنند و این اتفاق مهمی است. همچنین رهبر معظم  انقلاب از نمایشگاهی که در این راستا برگزار شده بود اظهار خرسندی کردند. ایشان در بین سخنان خود بخش کتاب هیئت را تأیید و تشویق کردند و اظهار داشتند که کار متفاوت و پیشرویی است. به اعتقاد من این بخش اتفاق مثبتی برای مهرواره هوای نو است و اگر بخواهیم در جلسات هیئت وارد شویم، با گستردگی و تفاوت‌هایی که هیئت‌ها دارند انتخاب افراد کار بسیار سنگین و دشواری است. نکته مثبت این دیدار صحبت‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره هیئت به عنوان جهاد تببین بود. ایشان به این نکته اشاره کردند که هیئت باید وارد عرصه تبیین شود و این همان موضوعی است که مهرواره هوای نو در راه آن گام برداشته است و در سال‌های آینده باید با کمک هیئت‌ها افقی در این عرصه تبیین شود.

برگزاری بزرگ‌ترین رخداد در عرصه هیئت و تشکل‌های دینی

دبیر مهرواره هوای نو با اشاره به اینکه آیین افتتاح این رویداد با حضور 150 نفر از بزرگان عرصه هیئت و تشکل‌های دینی دو ماه گذشته برگزار شد، تصریح کرد: این بزرگ‌ترین رخداد در عرصه هیئت و تشکل‌های دینی است. او با اشاره به اینکه مهرواره، یک رویداد ملی است که قرار است سالانه برگزار شود، تصریح کرد: درصددیم همه‌ساله برگزیدگان سال عرصه تشکل‌های دینی معرفی شوند. این رویداد در سال اول با سه بخش برگزار می‌شود و ممکن است در سال‌های آینده بخش‌هایی نیز به آن اضافه شود. دبیر مهرواره هوای نو با اشاره به سه بخش این رویداد با نام ستایشگران اهل بیت (ع)، هیئت و کتاب هیئت خاطر‌نشان کرد: بخش هیئت با 17 رشته، بیشترین رشته را به خود اختصاص داده است. بخش کتاب هیئت نیز یک بخش متفاوت است و درباره کتاب‌هایی است که با محتوای هیئت‌ها شامل کتب تاریـخ شـفـایی، تــجـربـه‌نــگـاری و آموزش‌های حوزه هیئت به رشته تحریر درآمده است.  ملتجی با بیان اینکه هر بخشی شورای برنامه ریزی دارد، گفت: این رویداد در 32 رشته برگزار می‌شود و هیئت داوران هر رشته از چهره‌های همان رشته در کشور هستند. در فراخوانی این 32 رشته اعلام شد که 29 هزار و 280 رشته هیئت ثبت‌نام کردند و برخی از هیئت‌ها در چند رشته ثبت‌نام کردند که همه در عرصه داوری قرار می‌گیرند. او با اشاره به اینکه اکنون مراحل پایانی داوری در حال انجام است، اظهار کرد: هفته اول اسفند، آیین اختتامیه به صورت باشکوه با حضور مسئولان کشوری و برگزیدگان حوزه هیئت و برخی از چهره‌های هنری و فعالان اجتماعی در تهران برگزار و برترین‌ها اعلام می‌شوند.

 به  دنبال رقابت منفی در بین هیئت‌ها نیستیم

 ملتجی در پاسخ به این سوال که چرا از کلمه مهرواره به جای جشنواره استفاده کرده‌اید، تصریح کرد: مهر‌آور به معنای نگاهی با مهر و عطوفت به تمام فعالیت‌هایی است که در عرصه هیئت‌های دینی انجام می‌شود و ما در این راستا از واژه جشنواره استفاده نکرده‌ایم؛ چراکه به دنبال درجه‌بندی و دسته‌بندی هیئت‌ها نیستیم. مهرواره هوای نو، قصد ندارد رقابت منفی بین هیئت‌ها ایجاد کند. معرفی اقداماتی که برای هیئت‌ها در کشور انجام می‌شود، از اهداف ماست.  کلمه «هوا» هم برگرفته از این است که فرهنگ، مانند هوای خوب است. ترکیب «نو بودن» هم به این دلیل آمده است که ما این مسئله را در چهارچوب چهل‌ساله انقلاب اسلامی می‌بینیم و اینکه هیئت‌ها در گام دوم انقلاب اسلامی باید چه جایگاهی داشته باشند و اگر هیئت در گذشته به عنوان پیشران انقلاب اسلامی بود، در حال حاضر هم همین نگاه به آن‌ها وجود دارد. هیئت‌ها باید با آینده‌نگری نقش و جایگاه خودشان را بررسی کنند که هر‌کدام در چه نقطه‌ای قرار دارند. او در تشریح اهداف این رخداد گفت: این مهرواره دو هدف کلان دارد؛ یکی اینکه هیئت‌ها آغوششان را برای عموم مردم باز کنند و همه سلایق را ببیند، نه فقط یک سلیقه و لازمه آن این است که هیئت‌ها عمیق‌تر و وسیع‌تر از آنچه می‌بینیم، عمل کنند. عرصه‌های اجتماعی هیئت باید بسیار پررنگ‌تر باشد. در دو سال اخیر با توجه به کرونا،‌ بخشی از خدمات اجتماعی هیئت دیده شد و در این عرصه حرکت کردند؛ اما هیئت ظرفیت‌های بسیار زیادی دارد که هنوز متبلور نشده است. هدف دوم در مهرواره هوای نو این است که نگاه عموم مردم را به هیئت تغییر دهیم. نگاه کلیشه‌ای که برخی از رسانه‌ها ایجاد کرده‌اند، این است که هیئت منحصر به زمانی خاص مثلا دهه اول محرم است یا هیئت فقط در عرصه‌های خاص فعالیت می‌کند؛ اما ما یک شعار خاصی داریم و آن این است که با هیئت می‌توان زندگی کرد. هیئت، یک امر مستمر بسیار مهارت‌آموز است. هیئت، قابل اتکاست. فضای امن اجتماعی در شرایط کنونی هیئت‌ها و در حوزه تربیت کمک حال خانواده‌ها هستند و پتانسیل‌های زیادی دارد که مغفول مانده و عموم مردم از آن دور هستند.
دبیر مهرواره هوای نو گفت: در هر بخشی به صورت میانگین یک برگزیده و سه قابل تقدیر خواهیم داشت.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.