چگونه یک وی سی را هک کنیم؟

همه ما شنیده‌ایم، دیده‌ایم یا خوانده‌ایم که جذب سرمایه از یک سرمایه‌گذار جسورانه (خطرپذیر) علاوه بر سختی، فرایندی زمان‌بر است. با چند راهکار ساده شما این زمان را می‌توانید کوتاه‌تر کنید، گاهی خیلی کوتاه‌تر:

یکشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۰

1. در زمان مناسب اقدام به جذب سرمایه کنید. روزی که صندوق شرکت خالی شده است، زمان مناسبی برای جذب سرمایه نیست، چون در آن روزها زمان سریع‌تر می‌گذرد و شما به خاطر تعجیل فرصت مذاکره خوب ندارید.
۲. وی‌سی‌های منطقه خود را از قبل در موردشان تحقیق کنید و بشناسید. در سایت انجمن سرمایه‌گذاران خطرپذیر ایران اکثر آن‌ها حضور دارند. مسائلی مانند نام مدیران ارشد، اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی، رقم هر سرمایه‌گذاری (چک‌سایز)، صنعت مورد علاقه، پورتفولیو، سرعت پاسخ‌دهی، میزان خوشنامی و... .
 ۳. وی‌سی‌هایی را که مناسب تشخیص دادید، یک ایمیل هم به آن‌ها بزنید و باب آشنایی را باز کنید.
۴ در همان ابتدای تماس با وی‌سی، از آن‌ها در مورد مراحل کار، مستندهای مورد نیاز تا انتها و زمان‌بندی کلی فرایندشان سؤال کنید.
۵. بدانید در کجای طیف زندگی استارتاپ خودتان هستید. نهاد و روش سرمایه‌گذاری مناسب آن مرحله را بدانید.
6. مراحل و اسناد مورد نیاز شرکت‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر، کم‌وبیش یکسان است و قبل از مراجعه به آن‌ها و زمانی که فرصت دارید، می‌توانید این اسناد را تهیه کنید و به محض درخواست با کمی اصلاح و به‌روزرسانی به آن‌ها تحویل دهید. این اسناد شامل قرارداد داخلی کوفاندرها، جدول سهام‌داران، فایل ارائه pitch deck، پیش‌بینی مالی یا طرح کسب‌وکار، خلاصه اجرایی و مدیریتی طرح، یک دمو از محصول یا MVP، میزان و برنامه مشخص برای نحوه هزینه‌کرد سرمایه، برنامه مشخص بازاریابی و گزارش و مستندها و خلاصه‌ای از تجربیات موفق یا ناموفق بازاریابی و فروش، قراردادهای تجاری شما با خارج مجموعه، رزومه کارمندان و قراردادهای آن‌ها، مالکیت معنوی دارایی‌های استارتاپ یا بازی با محصول، صورت جلسات هیئت‌مدیره یا بنیان‌گذاران اسناد و اقدامات هستند. هرکدام از اسناد حسابداری و مالی و مالیاتی و بیمه و... را که دارید، منظم و در دسترس باشید.
۷. انتظارات رؤیایی نداشته باشید و واقع‌بین باشید، وی‌سی قرار نیست همه مشکلات شما را حل کند، پس هنگام جست‌وجو یا مذاکره، بدانید دقیقا از وی‌سی چه می‌خواهید و به دنبال آن ویژگی‌ها باشید. هر سرمایه‌گذار جسورانه دارای یک سری ویژگی‌ها و مزایای خاص خودش است.
۸. از روش‌های ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها اطلاع داشته باشید و در مورد آن مطالعه و یا حتی مشورت کنید و ارزش استارتاپ خود را تخمینی بدانید.
۹ در مورد ترم شیت و قراردادهای سرمایه‌گذاری مطالعه کنید و شروط و بندهای آن را کامل بشناسید و بدانید که کدام شروط برای شما از اهمیت بیشتری برخوردار است و در مورد کدام شروط مذاکره نخواهید کرد.
۱۰. سعی کنید در وی‌سی فقط با یک نفر در ارتباط باشید و تمام فرایندها و اسناد و مذاکرات با همان فرد یا از طریق همان فرد باشد.
۱۱. قبل از شروع کار بین هم‌بنیان‌گذاران و همکاران جدیت جذب سرمایه را تشریح و موافقت آن‌ها را اخذ کرده و تقسیم وظایف کنید. با جدیت وارد فرایند جذب سرمایه شوید.
۱۲. در همان ابتدای کار با چند سرمایه‌گذار جسورانه به صورت هم‌زمان ارتباط بگیرید ولی مطلع باشید که کمی که مذاکراتتان جدی شد باید به آن‌ها اطلاع دهید که با چند وی‌سی ارتباط دارید.
۱۳. برند شخصی، رد پای دیجیتال فاندرها در شبکه‌های اجتماعی، اخلاق، خوشنامی و میزان ارتباطات فاندر و بنیان‌گذاران بسیار اهمیت دارد. مثلا اگر شما در توییتر فردی پرخاشگر و همیشه معترض باشید، نشانه خوبی برای سرمایه‌گذار جسورانه نیست.
۱۴. میزان فروش، محبوبیت محصول، مستندهای واقعی مراحل هم‌خوانی و ... سرعت پاسخ دهی وی‌سی را بالا می‌برد.
۱۵. کمک بخواهید، مشاوره بگیرید، سؤال کنید ولی در نهایت بدانید که تصمیم‌گیری نهایی با شماست و مسئولیتش را بپذیرید و شما سریع باشید تا دایره افراد مرتبط با شما هم سریع شوند.
۱۶. برنامه و روش جذب و تعامل با نیروهای کلیدی و میزان ESOP و روش تخصیص آن را تهیه کنید.
۱۷ برای سرمایه‌گذار استراتژی خروج ارائه دهید. (این شما هستید که رقبا و بازار را می‌شناسید.)
۱۸. نرخ سوزاندن و یا مصرف پول در استارتاپ‌ها، مهم است. برای نرخ و روند آن و همچنین زیاد و یا کم‌شدن دارای برنامه و استراتژی باشید و به شرایط بعدی موکول نکنید.
۱۹. جست‌وجو در منابع فارسی و انگلیسی به شما بسیار کمک می‌کند. تعدادی از مقالات و یادداشت‌های مرتبط را هم می‌توانید در اینجا مطالعه کنید. این مهم نیست که شما برای استارتاپ به دنبال جذب سرمایه هستید یا برای اپلیکیشن موبایل و یا یک محصول فیزیکی، در هر صورت این موارد را باید انجام دهید.
لیست بالا می‌تواند بلندتر هم باشد ولی انجام‌دادن همین موارد علاوه بر کاهش زمان می‌تواند احتمال موفقیت شما در جذب سرمایه را بالاتر هم ببرد. همه دوست دارند با حرفه‌ای‌ها کار کنند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.