احداث قطار شهری، اولویت شهرداری

معاون عمران شهری شهرداری اصفهان درباره پروژه‌های ریزودرشت شهر توضیحاتی ارائه کرد

اجرای کلان پروژه‌های عمرانی در اصفهان همچنان ادامه دارد. علاوه بر آن پروژه‌های ریزودرشت در مناطق و محله‌های مختلف در حال اجرا و انجام آن‌ها یکی از مهم‌ترین وظایف شهرداری اصفهان است، در همین راستا ایرج مظفر، معاون عمران شهری شهرداری اصفهان، در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا روند انجام این پروژه‌ها را در شهر اصفهان توضیح داد.

شنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۰

به گفته معاون عمران شهری شهرداری اصفهان، «امسال در شهرداری اصفهان با تغییر مدیریت‌ها کمترین تغییر در پروژه‌های شهری به وجود آمده است و باتوجه‌به مشکلات مالی که وجود دارد درصددیم پروژه‌های عمرانی را با قوت اجرا کنیم.»
ایرج مظفر اشاره‌ای داشت به پروژه‌های شاخص عمرانی شهر اصفهان: «طبق سیاست گذشته شهرداری و علاوه بر موضوع‌های اضافه‌شده، این پروژه‌ها در حال انجام است و در بودجه 1401 نیز برای آن ردیف‌هایی پیش‌بینی شده است. پروژه حلقه حفاظتی شهر اصفهان یکی از پروژه‌های شاخص است که در جذب بودجه سال جاری عملکرد خوبی داشته و سعی کردیم اولویت‌های لازم را که در منطقه 15 (کیلومتر صفر تا 7) در نظر گرفته شده بود، به بهترین شکل انجام دهیم.»او درباره آزادسازی و اجرای پروژه رینگ چهارم که اکنون در حال اجراست، توضیحاتی ارائه کرد: «در گذشته 200 میلیارد تومان بودجه برای این کار در نظر گرفته شده بود. اکنون حدود 90 میلیارد تومان درخواست اصلاح بودجه داشته‌ایم؛ چراکه در مباحث آزادسازی و اجرا شاهد تغییراتی بوده‌ایم. بخشی از این پروژه در منطقه13 شهرداری اصفهان قرار دارد که با توجه به هم‌جواربودن آن در تقاطع ذوب‌آهن، آزادسازی آن به طور کامل انجام نشده است و اختصاص بودجه کم  موجب شد این کار به نتیجه نرسد؛ اما امیدوارم این کار در سال آینده با توجه به بودجه خوبی که برای آن در نظر گرفته می‌شود به نتیجه برسد.»
به بیان معاون عمران شهری شهرداری اصفهان، «لازم بود منطقه5 شهرداری اصفهان توافق‌هایی را با ارتش برای ادامه پروژه رینگ چهارم انجام دهد؛ اما با توجه به مشکلاتی که در این مسیر وجود داشت، این کار به نتیجه نرسید و شهرداری نتوانست برای پیشرفت این پروژه با ارتش موافقت کند؛ اما شهرداری اصفهان امسال به طور کلی اجرای پروژه رینگ چهارم را در اولویت قرار داده و در اجرای آن به خوبی عمل کرده است.»
مظفر در ادامه، درباره اجرای پروژه سالن همایش‌های بین‌المللی صحبت کرد: «برای تکمیل فاز اول و دوم این پروژه اقداماتی انجام و سالن اجلاس مرداد امسال افتتاح شد؛ اما این دو فاز همچنان با کمبودهایی روبه‌روست که طبق برنامه، کارهای تکمیلی درحال انجام است. جلساتی برای بهبود وضعیت این پروژه برگزار و مدیر بهره‌بردار برای سالن همایش‌های بین‌المللی انتخاب شد. اقدامات لازم روی پروژه سالن اجلاس، طبق برنامه است و اکنون در حال تکمیل فاز یک و دوی این پروژه هستیم؛ البته امیدواریم این کار به خوبی انجام شود؛ چراکه در این مسیر با مشکلات زیادی روبه‌رو هستیم. بهره‌برداری بهینه از این مجموعه یکی از دغدغه‌های اصلی ماست و درصددیم توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشیم.»اجرای پروژه تقاطع شهید کشوری، یکی دیگر از موضوع‌هایی بود که معاون عمران شهری شهرداری اصفهان به آن اشاره کرد: «بخشی از این پروژه که با اراضی ارتش تداخل دارد به نتیجه نرسیده است؛ این تقاطع آماده است اما به دلیل عدم توافق‌ها نتوانستیم آن را به بهره‌برداری برسانیم، البته اقدامات عمرانی روی این پل انجام شده و در حال اجراست.»
اجرای پروژه پارکینگ زیرسطحی توحید یکی دیگر از برنامه‌های معاونت عمران بود که مظفر درباره آن سخن گفت: «این پروژه نیز طبق برنامه زمان‌بندی در حال اجراست و اگر کار به همین شکل پیش برود، خرداد سال آینده این پروژه به بهره‌برداری خواهد رسید. در حال حاضردر این منطقه شاهد ترافیک سنگینی هستیم و درصددیم برای حل مشکلات موجود این پروژه را هرچه زودتر به اتمام برسانیم.»
احداث ساختمان توانمندسازی منطقه7 هم پروژه دیگری است که مظفر درباره آن سخن گفت: «این پروژه 80درصد پیشرفت داشته و طبق پیش‌بینی‌های انجام‌شده تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد. برای نازک‌کاری این پروژه 18 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است. این پروژه 4 هزار و 500 متر مربع ساختمان، چهار طبقه و 300 نفر گنجایش دارد.»به گفته معاون عمران شهری شهرداری اصفهان، «در دوره مدیریت شهری جدید حدود 167 قرارداد با مبلغ 170 میلیارد تومان منعقد و 145 پروژه با مبلغ 211 میلیارد تومان در مناطق مختلف آغاز شده است. پروژه‌های مربوط به خیابان‌سازی، تأسیسات آب‌رسانی، پیاده‌روسازی و پروژه‌های موجود در مناطق بیشترین پروژه‌هایی است که اکنون در مناطق اجرا می‌شود.»مسائل مالی از موضوع‌های مهمی است که در اجرای پروژه‌ها نقش مؤثری دارد. مظفر درباره مشکلات زیادی که در مباحث مالی وجود دارد نیز صحبت کرد: «با توجه به وجود چنین مشکلاتی تلاش می‌کنیم پروژه‌ها را طبق برنامه تنظیم‌شده پیش ببریم؛ چراکه اگر در این پروژه‌ها تأخیری داشته باشیم، قیمت مصالح افزایش پیدا خواهد کرد. پروژه‌هایی که در مناطق وجود دارد طبق برنامه زمان‌بندی پیش می‌رود. با توجه به وضعیت کنونی توانستیم در این راه وظایف خود را به خوبی انجام دهیم تا شرایط را برای زندگی بهتر شهروندان فراهم کنیم.»
او در ادامه اشاره‌ای هم داشت به اجرای پروژه ساختمان مدیریت بحران: «این ساختمان در منطقه7 در حال ساخت است. با توجه به درخواست‌هایی که مدیریت بحران دارد این پروژه در مهندسی و ساختار دچار تغییر شده و اعمال‌کردن این تغییرات باعث ایجاد اشکال‌هایی شده است؛ اما این پروژه منهای نازک‌کاری و تجهیزات، تا پایان امسال به اتمام می‌رسد.»ادامه پیاده‌راه‌سازی خیابان سپاه و اتصال آن به میدان امام حسین (ع) و میدان انقلاب از موضوع‌های دیگری بود که معاون عمران شهری شهرداری اصفهان درباره آن صحبت کرد: «این پروژه‌ها نیز اکنون در حال اتمام است. همچنین خیابان کوالالامپور و خیابان جهان‌آرا منتهی به چهارباغ در حال تکمیل هستند. کف‌سازی و ایمن‌سازی بازار واقع در منطقه3 نیز از دیگر پروژه‌هایی است که در دستور کار قرار گرفته و تا دوماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.» مظفر در ادامه اشاره هم داشت به پروژه‌های ریزودرشت مناطق: «در مباحث ترافیکی اصلاح خط پرش خیابان امام خمینی (ره) در دستور کار قرار گرفته و انجام شده است. اکنون مراحل نهایی پروژه اصلاح خط پرش خیابان عبدالرزاق به دلیل اهمیت دادن به مسیر اتوبوس‌ها در دست اجراست. همچنین تقاطع شهدای ورزشکار واقع در ادامه بلوار فرزانگان نیز از دیگر پروژه‌های در دست اجرای شهرداری اصفهان است. این پروژه برای کاهش بار ترافیکی میدان با 60 میلیارد تومان اعتبار در دستور کار قرار گرفته و 60درصد آن تکمیل شده است. درصددیم این پروژه را تا نیمه اول سال آینده به پایان برسانیم. مشکلاتی برای جابه‌جایی تأسیسات، دکل‌ها و فاضلاب در این پروژه وجود داشت.»
اجرای پروژه تقاطع میدان امید، یکی دیگر از موضوع‌هایی است که مظفر درباره آن صحبت کرد: «این تقاطع در ادامه بلوار آسمان واقع شده که اکنون تجهیز کارگاه آن انجام شده و مقدمات لازم برای اجرای آن در حال انجام است. زیرگذر کندرو پل اندیشه از دیگر پروژه‌های عمرانی است که عملیات اجرایی آن آغاز شده است. در حال حاضر درصددیم این پروژه را به نتیجه برسانیم؛ چراکه در گذشته شاهد تصادف‌هایی در این مسیر بودیم. همچنین اتصال بلوار معلم به بلوار فرزانگان در منطقه 7 و 12 به صورت مشترک در حال انجام است. این مسیر خطراتی برای شهروندان ایجاد کرده است که پیش‌بینی کردیم با انجام این کار مشکلات موجود را حل کنیم.»
حدود 1300 میلیارد تومان پروژه عمرانی فعال با 450 قرارداد در شهرداری اصفهان وجود دارد. معاون عمران شهری شهرداری اصفهان در این زمینه به مباحثی اشاره کرد: «پروژه‌های شهری به‌مرور اجرا می‌شود و در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد. بیشتر مسیرهای اتوبوس "بی‌آرتی" آماده است؛ اما مسیرهایی مانند عبدالرزاق و مسجدسید با رویکرد اصلاح خط پرش در حال انجام است. مسیر "بی‌آرتی" خیابان هشت‌بهشت نیز تکمیل و ایستگاه‌های آن در حال اتمام است.»قطار شهری یکی از اولویت‌های شورای اسلامی شهر و شهردار اصفهان است. مظفر درباره این موضوع چنین گفت: «در این راستا اقدامات خوبی انجام شده و از 16 ایستگاه خط دوم مترو، عملیات اجرایی 13 ایستگاه آغاز شده و با پیشرفت‌های 10 تا 90 درصدی روبه‌روست. در نظر گرفته شده که در بودجه سال 1401 اعتبارات خوبی برای این پروژه پیش‌بینی شود؛ چراکه قطار شهری شامل هزینه‌های زیادی می‌شود و باید ردیف بودجه دولتی داشته باشد. ظرفیت‌های خوبی در شهر اصفهان ایجاد شده است. دولت باید کمک کند تا بتوانیم بهترین عملکرد را داشته باشیم. اگر حمایت‌های لازم انجام شود سفت‌کاری خط دوم مترو ظرف سه سال آینده انجام می‌شود.»به گفته معاون عمران شهری شهرداری اصفهان، «در برخی از پروژه‌های نوسازی و بهسازی مانند سامان‌دهی تخت فولاد نظارت‌های لازم انجام شده است.»
 مظفر در ادامه صحبت‌هایش را با اعمال بودجه برای قطار شهری و بازسازی اتوبوس و تعمیرات و نگهداری آن در سال 1401 به اتمام رساند: «حدود هزار و 230 میلیارد تومان برای این پروژه پیش‌بینی شده است؛ اما با توجه به حجم کار، این اعتبار جواب‌گوی این پروژه سنگین نیست. برای بازسازی اتوبوس و تعمیرات و نگهداری آن نیز حدود 450 میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شده که 250 میلیارد تومان آن برای خرید اتوبوس و 200 میلیارد تومان برای بازسازی آن‌ها در نظر گرفته شده است.»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.