تغییر ساعت بازدید کاخ عالی قاپو

فقط پنجشنبه، جمعه‌ و تعطیلات، غروب را در ایوان عالی‌قاپو ببینید

مدیرکل میراث، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان از تغییر دوباره ساعت بازدید کاخ عالی‌قاپو خبر داد و اعلام کرد که بازدید شبانه از این بنا فقط پنجشنبه و جمعه و روزهای تعطیل امکان‌پذیر است.

سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰

عصر امروز، بیست و هشتم دی‌ماه، ما ساعت ۱۶:۳۰ به عالی‌قاپو رسیدیم و غافلگیر شدیم. ده دقیقه‌ای طول کشید تا طی تماس‌های تلفنی با مسئولان متوجه دلیل تعطیلی زودهنگام عالی‌قاپو شویم. فقط یک کاغذ نصب شده بود که روی آن نوشته‌ای به زبان فارسی به گردشگران اطلاع می‌داد مسیر راه‌پله شاهی به علت تعمیرات تعطیل است و ورود به کاخ فقط از مسیر راه‌پله مارپیچ ممکن است. همانجا در کنار ورودی کاخ، با دکتر فریبا خطابخش (مدیر پایگاه میراث جهانی نقش جهان)، سید روح الله سیدالعسگری (رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان اصفهان) و دکتر علیرضا ایزدی (مدیرکل میراث فرهنگ، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان) تلفنی صحبت کردم تا جویای این تعطیلی بدون اعلام قبلی باشم و خوشبختانه هر سه پیگیر و پاسخگو بودند.
دکتر علیرضا ایزدی در گفت و گوی تلفنی با سرویس میراث و گردشگری روزنامه اصفهان زیبا درباره علت تعطیلی عالی‌قاپو توضیح داد: «به علت سرمای هوا و کرونا تصمیم گرفته شد که زمان تعطیلی عالی‌قاپو به روال قبل برگردد ولی بعد از عید با گرم شدن هوا تصمیم داریم که این ساعت را افزایش دهیم و به هشت یا نه شب برسانیم.»
گفتنی است بیستم آذرماه امسال در خلال سفر عزت‌الله ضرغامی به اصفهان، وزیر دستور تغییر ساعت بازدید از کاخ عالی‌قاپو را صادر کرد و بر این اساس ساعت بازدید به جای ۱۶ به ۲۰ تغییر کرد. گفته می‌شود علت این دستور، تقاضای مغازه‌داران میدان بوده و زمان بازدید وزیر از کاخ هم در موقع پیک یعنی پنجشنبه اتفاق افتاده بنابراین وزیر تصمیم افزایش ساعت بازدید را اعلام کرده اما کم‌کم با سردی هوا و کم شدن تعداد گردشگران، باز بودن بنا دیگر به‌صرفه به نظر نمی‌رسیده است. بنابراین از بیست و هشتم دی‌ماه تا عید نوروز، ساعت پذیرایی عالی‌قاپو از گردشگران به روال قبل یعنی ۹ صبح تا ۱۷ بازمی‌گردد و فقط در ایام تعطیل و پنجشنبه و جمعه‌ها  گردشگران می‌توانند غروب آفتاب را از ایوان این کاخ میراث جهانی تماشا کنند چرا که بنا تا ساعت ۲۰ باز می‌ماند. البته نکته گردشگرانه این است که بنا معمولا نیم‌ساعت پیش از موعد اعلام شده تعطیل می‌شود تا سی دقیقه برای خروج گردشگران فرصت باشد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.