شهر را نمی‌توان از پشت میز اداره کرد

اعضای شورای اسلامی شهر ضمن بازدید از منطقه 14 در جریان مشکلات و ظرفیت‌های منطقه قرار گرفتند

برنامه کاری عصر یکشنبه اعضای شورای اسلامی شهر مربوط شد به بازدید از پروژه‌های منطقه 14 شهرداری اصفهان و دیدار با اعضای هیئت امنای مسجد الزهرا (س) . سپس این مجموعه به مناسبت شهادت حضرت ام‌البنین(س) با خانواده شهید گران‌قدر اصغر شیردره دیدار و گفت‌وگو کردند. اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان در این دیدار به محله‌محوری، بررسی و رسیدگی به مشکلات محله‌ها تأکید کردند.

سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰

«برگرداندن اعتماد ازدست‌رفته مردم رسالت ماست.» این جمله تأکیدی محمدرضا فلاح، رئیس کمیسیون هوشمندسازی و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر اصفهان بود که در این بازدید درباره آن صحبت کرد: «عملکرد مسئولان دوره قبل، مردم را بی‌انگیزه و بی‌اعتماد کرده است. این موضوع موجب شد که شهروندان به مسئولان نمره پایینی دهند؛ چنانکه شاهد این مسئله در عرصه انتخابات بودیم.» او در ادامه سخنانش از وفاداری همیشگی مردم به انقلاب سخن گفت: «مردم کشور در راهپیمایی‌هایی که رهبر معظم انقلاب اسلامی مشخص می‌کند، نقش پررنگی ایفا می‌کنند، چنانکه در مناسبت‌های مختلف و تشییع پیکر شهدا شاهد حضور پررنگ شهروندان از سراسر کشور هستیم.» رئیس کمیسیون هوشمندسازی و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر اصفهان، اشاره‌ای هم داشت به بازدیدهای این دوره اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان: «با حضور در محله‌های مختلف و بررسی و درک مشکلات موجود می‌توانیم راهکارهای خوبی برای حل آن‌ها پیدا کنیم.» فلاح به موضوع ظرفیت‌های مناسب در مناطق مختلف اشاره کرد: «در منطقه 14 مرقد حضرت زینبیه (س) و شهدا وجود دارد که این موضوع ظرفیت‌های خوبی برای این منطقه ایجاد کرده است.» به گفته او، «هم‌زمان با بازدید پروژه‌های منطقه 14 شهرداری اصفهان دریافتیم اجرای برخی پروژه‌ها نشان‌دهنده قدرت مدیریت جدید است. در این راستا، با کمک افراد حاضر در این منطقه و شهروندان حرکت خوبی را در منطقه 14 آغاز می‌کنیم.» رئیس کمیسیون هوشمندسازی و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر اصفهان در ادامه به موضوع مطالبه‌گری مردم اشاره کرد و آن را حق مردم دانست: «مردم باید از ما کار بخواهند. مطالبات مردم، مسئولان را به حرکت و پویایی می‌رساند. پس باید شهروندان ایده، برنامه و پیشنهادهای خود را برای ما ارسال کنند تا شورای اسلامی شهر مشکلات موجود را حل کند.» فلاح به مسئله اختصاص ردیف‌های بودجه‌ای برای کمک به مساجد و کانون‌های فرهنگی هم اشاره کرد وگفت قطعا در آینده شاهد نتایج خوب آن خواهیم بود.

شهر را نمی‌توان از پشت میز اداره کرد

«شهر را نمی‌توان از پشت میز اداره کرد.» این جمله را علی صالحی، سخن‌گوی شورای اسلامی شهر اصفهان در ابتدای صحبت‌هایش بیان کرد: «قبل از انتخابات دوره ششم شورای شهر چند موضوع را به‌عنوان اولویت قرار دادیم. مشارکت مردم در اقدامات شهری، عدالت‌محوری و رویکرد فرهنگی اجتماعی از جمله این اولویت‌هاست.» او معتقد است: «نمی‌توان شهر را از پشت میز اداره کرد؛ چراکه در حال حاضر اعضای شورا وکیل مردم هستند، پس باید حق وکالت آن‌ها را در نظر بگیرند.» به گفته سخن‌گوی شورای اسلامی شهر اصفهان، توجه به موضوع شفافیت در این دوره مدیریت شهر اولویت است: «مقرر شده با حضور در میدان مشکلات شهر را درک کنیم و جمع‌بندی‌های لازم را انجام دهیم. در دوره‌های قبلی روش کار به گونه دیگری بود، اما اکنون در نظر داریم ظرفیت‌های موجود را اصلاح کنیم. باید در این دوره نظارت روی شهرداری بیشتر شود تا شاهد اقدامات بهتری باشیم. اکنون اقدامات لازم انجام شده تا تمام اقشار مختلف حاضر در شهر نیازهایشان را پیدا کنند.»

بازدید از محله‌ها در دستور کار شورای شهر

به بیان صالحی، «گاهی اوقات از مردم مناطق مختلف شهرداری می‌شنویم که در سال‌های گذشته اعضای شورای شهر کمتر به مناطق شهری سر زده‌اند، اما اکنون درصددیم در این دوره به این رویکرد بیشتر توجه کنیم. با توجه به شرایط ویژه‌ای که در منطقه 14 وجود دارد در این دوره مدیریت شهری چند بار از این منطقه بازدید کردیم تا مشارکت‌ها انجام شود. با این اقدامات می‌توانیم به اولویت‌های لازم دست پیدا کنیم تا بتوانیم در فصل بودجه برنامه ریزی خوبی داشته باشیم.» او اشاره‌ای داشت به موضوع عدالت‌محوری در شهر، «تلاش کردیم برای اجرای این مسئله اقداماتی انجام دهیم تا موضوعات مرتبط حل شود. در این راستا هر یکشنبه از محله‌های مختلف مناطق شهرداری اصفهان بازدید می‌کنیم تا نیازهای شهروندان و محله‌ها را دریابیم و موانع را حل کنیم. از نظرهای معتمدان محله‌ها باخبر هستیم و این موضوع به ما کمک می‌کند تا اقدامات رفاهی را به خوبی انجام دهیم.» سخن‌گوی شورای اسلامی شهر اصفهان معتقد است: «حضور نظارتی ما در محله‌ها ضروری است تا فعالیت‌های موجود در مناطق بررسی شود. در این بازدیدها می‌توانیم به دستاوردهای خوبی دست یابیم و اولویت‌بندی لازم را احصا کنیم، البته حضور میدانی، چنین دستاوردهایی را به دنبال خواهد داشت و ما می‌توانیم در رویکرد فرهنگی، اجتماعی و برقراری عدالت در مناطق با این حضور تجربه کسب کرده و برای آن برنامه ریزی کنیم. معتقدیم که این اقدامات شورای شهر را از امضاهای طلایی خارج می‌کند تا به وکیل مردم تبدیل شوند و شهروندان به آن‌ها اعتماد کنند.»

لزوم بهر ه‌گیری از ظرفیت‌های منطقه 14

محمدمهدی کریمی مدیر منطقه14 شهرداری اصفهان هم در این بازدید درباره مختصات منطقه سخن گفت و به موضوعاتی اشاره کرد: «این منطقه 40درصد از محرومیت شهر را در خود جای داده است. بحران‌هایی در ابعاد مختلف در این منطقه وجود دارد و تورم اقتصادی، کمر معیشتی شهروندان این منطقه را شکسته است، اما در کنار آن این منطقه پس از منطقه 3، بیشترین هیئات مذهبی را به خود اختصاص داده است. دیدار و گفت‌وگو با دو قهرمان تکنواندو و کشتی موضوع دیگری است که کریمی به آن اشاره کرد: «این منطقه، ظرفیت و نیروی انسانی خوبی دارد. هیئات، مساجد و افراد بسیجی حاضر در این منطقه متفاوت هستند. همچنین شهدا و جانبازان زیادی در این منطقه ساکن هستند.» کاهش فاصله طبقاتی در منطقه یکی دیگر از موضوعاتی است که مدیر منطقه 14 شهرداری اصفهان درباره آن صحبت کرد: «درصددیم فاصله طبقاتی میان مناطق شهر اصفهان را کاهش دهیم. باید به صورت ویژه به این مناطق توجه شود. تمام تلاش خود را در این مسیر انجام خواهیم داد. شهردار اصفهان هم تاکنون به منطقه 14 نگاه ویژه‌ای داشته‌اند که امیدوارم باتوجه‌به این موضوعات شاهد اتفاقات خوبی در این منطقه باشیم.»  
به اعتقاد او، «حصه شمالی یکی از بحرانی‌ترین نقاط شهر اصفهان در این منطقه است که در نظر داریم باتوجه‌به پیگیری‌های انجام‌شده این نقطه از شهر را بهبود ببخشیم. در این دوره به همراه معتمدان محله‌ها بازدیدهای مختلفی از سطح منطقه داشته‌ایم، چراکه به عقیده من مدیران مناطق باید در بین مردم حاضر باشند.» کریمی اشاره‌ای هم داشت به بازدید محله‌های حصه، جلوان، ارزنان و دارک: «ساعات زیادی در این محله‌ها بودیم و مشکلات آن‌ها را کشف کردیم؛ با این اقدامات اولویت‌بندی‌های لازم برای محله‌ها انجام شد تا بتوانیم برای آینده برنامه‌ریزی لازم را انجام دهیم. اگر ظرفیت و مشارکت مردم در کنار اقدامات شهرداری اصفهان قرار گیرد قطعا شاهد اتفاقات بهتری خواهیم بود.» به گفته او، «شورای اسلامی شهر اصفهان به این منطقه توجه داشته و بودجه‌های مختلفی برای بهبود وضعیت آن‌ها در نظر گرفته است تا فضای منطقه بهتر از گذشته شود. در این دوره مدیریت شهری، اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان به بخش‌های فرهنگی و مساجد بودجه اختصاص داده‌اند که این موضوع قطعا اتفاقات خوبی در پی خواهد داشت.»

منطقه 14 محروم و نیروخیز است

در ادامه این بازدید احمد پاکزاد، مشاور استاندار در امور هیئات مذهبی نیز به نکاتی اشاره کرد: «دوره‌های قبلی در منطقه 14 شهرداری اصفهان جوان‌های زیادی مدیریت این منطقه را برعهده گرفتند و این موضوع بسیار خوب است، چراکه این منطقه محروم و نیروخیز است و قشرهای مختلفی در این منطقه وجود دارد که همه آن‌ها تلاش کردند. شهرداری اصفهان در منطقه 14 اقدامات خوبی انجام داده و امیدوارم که این منطقه پرجمعیت روز به روز پیشرفت کند، این منطقه از نظر مالی در وضعیت خوبی قرار ندارد، اما از نظر مذهبی غنی است. هیئت‌های مختلفی در محله‌های منطقه 14 وجود دارد، اما در مکتب دچار مشکل است. مسجدالزهرای این منطقه در مشکلاتی که رخ داد عملکرد خوبی به نمایش گذاشت و بسیاری از پناهندگان را در خود جای داد؛ در سال‌های اخیر از دیگر مساجد شهر به مسجد الزهرا می‌آمدند تا از این مسجد الگو برداری کنند؛ به همین دلیل از شهرداری اصفهان تقاضا دارم به این مسجد توجه ویژه‌ای داشته باشد. اگر این اقدامات در این منطقه ادامه‌دار باشد شاهد هماهنگی میان شهرداری، بسیج و نیروی انتظامی خواهیم بود. اگر بتوانیم این مسجد را به لحاظ زیبایی بهبود ببخشیم، شاهد عملکرد بهتری در این مسجد خواهیم بود؛ امیدوارم افراد حاضر در شهرداری از فرصت به وجود آمده استفاده کنند و در دوره جدید بتوانند وضعیت این مسجد و منطقه 14 را بهبود ببخشند. بازدید اعضای شورای اسلامی شهر و مدیر منطقه 14 شهرداری اصفهان از محله‌ها یک اقدام جهادی بود. امیدوارم اقدامات لازم انجام شود تا این مسجد به شایستگی‌های لازم دست پیدا کند.»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.