بدون فاکتور، بدون قیمت

بازاریان از حدود یک هفته آینده به استقبال بازار شب عید می‌روند و پوشاک با مد جدید را در فروشگاه‌های خود عرضه خواهند کرد. امروز بازار پوشاک اصفهان مانند یک آتش‌فشان است، به دور از هیجان و آرامِ آرام! اگرچه هر لحظه امکان دارد با انتشار یک خبر یا یک نوسان قیمتی در بازار مواد اولیه، آتش‌فشان بازار پوشاک فعال شود! به گفته فعالان این بازار تولیدی‌ها از حدود یک ماه قبل سفارش پوشاک سال جدید را ثبت کرده‌اند؛ ولی بدون فاکتور، بدون قیمت! حالا چشم‌ها در بازار پوشاک به تولیدی‌هاست تا مشخص شود خرید یک دست لباس برای سال جدید چقدر آب می‌خورد؟!

شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰

بازار شب عید یکی از تاریخی‌ترین بازارها برای پوشاک‌فروشان است، بازاری پرهیجان به دور از قیمت. این روزها پوشاک‌فروشان نمی‌دانند چقدر باید برای خرید اجناس جدید به حساب تولیدی‌ها پول واریز کنند یا چه تعداد چک و به چه مبلغی بکشند.

تولیدی‌ها قیمت ارائه نمی‌دهند

«ما پوشاک شب عید را به تولیدی‌ها سفارش داده‌ایم، مثلا خود من چند جین پیراهن و شلوار سفارش دادم. ولی تولیدکننده برای من فاکتور بدون قیمت ارسال کرده است.» این نقل یکی از فعالان بازار پوشاک اصفهان است. این جوان 30 و چند ساله می‌گوید تولیدی‌ها برای درج قیمت دست نگه داشته‌اند و علت عدم ارائه قیمت را این‌گونه توضیح می‌دهند: «هروقت لباس‌ها از تولید بیرون آمد و آماده ارسال شد، آن زمان فاکتور با قیمت برای شما  ارسال می‌شود. درحال حاضر هیچ سفارشی از قبل تسویه نمی‌شود؛ زیرا قیمت تمام‌شده پوشاک به دلیل نوسانات مشخص نیست.»
آیا هزینه تولید پوشاک در آستانه سال جدید بالا می‌رود؟ پاسخ بازاریان به این سؤال یکسان نیست، عده‌ای معتقدند قیمت پوشاک سال آینده درپی افزایش قیمت مواد اولیه و پایه حقوق اداره کار بالا می‌رود و اکنون قیمت‌ها تغییر محسوسی نمی‌کند.
شمار دیگری از کسبه نیز از افزایش هزینه تولید پوشاک و به دنبال آن بالا‌رفتن بهای فروش در روزهای پایانی سال جاری می‌گویند. مرد مسن 40 و چندساله‌ای فعال در بازار پوشاک اصفهان در این باره می‌گوید: «تولیدی‌ها به هر میزان که ما بخواهیم سفارش قبول می‌کنند؛ ولی بدون فاکتور، بدون قیمت! اینکه با قیمت فعلی لباسی به ما تحویل دهند، دور از انتظار خواهد بود و قریب به یقین هزینه‌های تولید پوشاک بالا می‌رود.» در بازار پوشاک چه زنانه و مردانه و چه بچه‌گانه شرایط همین است.
تولیدی‌ها به دلیل نوسانات قیمتی برای فروش تولیدات خود بااحتیاط عمل می‌کنند و تا زمان تحویل قیمت تمام‌شده پوشاک مشخص نیست. یکی دیگر از پوشاک‌فروشان در این‌باره بیان داشت: «مذاکرات وین، قیمت دلار و طلا، بهای مواد اولیه مثل نخ و پارچه، تورم ... برای همه چه بسا تولیدی‌های پوشاک اهمیت دارد؛ برای مثال در این زمان مذاکرات وین اهمیت زیادی دارد و هر لحظه می‌تواند بازار را به یک طرف بکشد. بنابراین تولیدی‌ها دست نگه داشته‌اند و اکنون قیمتی ارائه نمی‌دهند. البته من به شخصه اولین بار است که جنسی سفارش می‌دهم و به جای فاکتور و قیمت، لیست و زمان تحویل سفارش تحویل می‌گیرم!» طی روزهای گذشته نرخ ارز و طلا در خیابان سپه ریزشی بود؛ ولی به تعبیر فعالان بازار مذاکرات وین تعیین‌کننده نوسانات بازار خواهد بود و در آن زمان باید دید خرید یک دست لباس عید چقدر آب می‌خورد؟!

چه خبر از بازار مواد اولیه؟

گزارش‌ها نشان می‌دهد قیمت مواد اولیه تولید پوشاک در روزهای اخیر افزایش یافته است. به گزارش باشگاه خبرنگاران علی کمندی، طبق توضیحات تولیدکنندگان صنعت پوشاک، در حدود ۱۰ روز گذشته قیمت دوک نخی از حدود ۱۸ هزار تومان به 26 هزار تومان رسید. این موضوع باعث شده تا هزینه تولید پوشاک در این مدت افزایش چشمگیری داشته باشد و امروز تولید محصولات داخلی بسیار گران تمام می‌شود. در جست‌وجوی علت گرانی نخ مشخص شد تولید پنبه در سال جاری کاهش یافته است. به گزارش باشگاه خبرنگاران علیمردان شیبانی، عضو هیئت‌مدیره صنایع نساجی ایران از کاهش تولید پنبه خبر داد؛ به طوری که سال‌ها پیش ۲۷۰ هزار تن حجم صادرات پنبه کشور بود؛ ولی در سال‌های اخیر میزان تولید پنبه در کشور معادل ۵۰ تا ۶۰ هزار تن است. همچنین تولیدکنندگان برای واردات پنبه با مشکلات زیادی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند. در نتیجه هزینه تولید پوشاک در کشور روند صعودی پیدا کرده است. به گزارش میزان، مجید افتخاری، عضو هیئت‌مدیره اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک ضمن اشاره به افزایش بهای تمام‌شده تولید پوشاک گفت «با توجه به مشکلات مواد اولیه بازار پوشاک شب عید تحت تأثیر قرار می‌گیرد و درحال حاضر تورم قابل توجه در حوزه مواد اولیه وجود دارد. این گرانی‌ها و عدم اطمینان به شرایط آتی باعث شده تا امروز تولیدکنندگان پوشاک چاشنی احتیاط را به کار بیفزایند و از ارائه فاکتور و قیمت به خریداران خودداری کنند.»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.