شوتی‌ها از ترکیه تا اصفهان

گزارش اصفهان‌زیبا از بازار البسه ترکیه‌ای در اصفهان

واردات پوشاک به کشور از حدود سه سال قبل ممنوع اعلام شد. نوسانات نرخ ارز، شیوع کرونا و تعطیلی‌ها نیز باعث شد تا کسی به فکر قاچاق پوشاک نیفتد؛ ولی به‌تازگی عده‌ای در پی نزولی‌شدن نرخ لیر به فکر واردات پوشاک ترک در آستانه سال جدید افتاده‌اند. گزارش‌ها نشان می‌دهد واردات مستقیم و قانونی پوشاک ترک به اصفهان ممکن نیست و اگر پوشاک ترک در بازار باشد، از طریق قاچاق وارد کشور شده است. این روزها متخصصان واردات یا همان شوتی‌های معروف خیلی راحت و بدون مشکل قادر به ارسال پوشاک ترکیه به نصف جهان هستند. درمقابل کاسبان معتقدند خرید لباس ترک از شوتی‌ها به هیچ عنوان صرفه اقتصادی ندارد.

پنجشنبه ۲۳ دی ۱۴۰۰

بررسی و گفت‌وگو با چند تن از پوشاک‌فروشان نشان می‌دهد تنها یک راه برای واردات پوشاک از ترکیه به اصفهان وجود دارد که بازاریان زیربار آن نمی‌روند؛ زیرا واردات از این راه افزایش صد‌درصدی قیمت پوشاک را به دنبال دارد.

راهی برای واردات مستقیم نیست

تا چند سال قبل افراد در بازار پوشاک با عمده‌فروش و خرده‌فروش قرارداد می‌بستند تا از ترکیه پوشاک وارد کنند. آن‌ها پوشاک مارک را با قیمت باورنکردنی به کشور وارد می‌کردند؛ ولی نوسانات نرخ ارز و پس از آن کرونا بخشی از قاچاق کالا به کشور را زمین‌گیر کرد. نزولی‌شدن نرخ لیر در ماه گذشته موجب شده تا عده‌ای دوباره به فکر واردات پوشاک از ترکیه در آستانه بازار شب عید بیفتند تا از این راه سود زیادی به جیب بزنند. در مقابل بازاریان معتقدند واردات و فروش لباس از ترکیه به اصفهان توجیه اقتصادی ندارد.
 یکی از فروشگاه‌داران درباره واردات غیرقانونی از ترکیه گفت: «امروز واردات لباس از این کشور نه به آسانی گذشته است و نه توجیه اقتصادی ندارد. اتحادیه در این زمینه سخت‌گیری زیادی به خرج می‌دهد و مدام بر بازار پوشاک اصفهان نظارت می‌کند تا اجناس خارجی و قاچاق جمع‌آوری شود.»
 ماجرای مبارزه با کالای قاچاق از جمله پوشاک به سال 97 بازمی‌گردد و در آن زمان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در نامه‌ای به مراکز تجاری وعده برخورد با برندهای محرز عرضه‌کننده پوشاک قاچاق را داد. چندی پیش مجید افتخاری، عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک از آغاز طرح مقابله با قاچاق پوشاک در سطح عرضه در هفت استان تهران، آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، فارس و مازندران در ابتدای پاییز 1400 خبر داد.
رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز به‌تازگی از تداوم اجرای برنامه‌ای در سال ۹۷ درباره مبارزه با عرضه پوشاک قاچاق خبر داد که در نتیجه با عرضه پوشاک قاچاق با شدت و قوت بیشتری برخورد خواهد شد. با این اوصاف سخت‌گیری‌ها و نظارت‌های پی‌در پی ستاد مقابله با کالای قاچاق موجب شده تا امروز پوشاک ترک راه مستقیم و قانونی برای ورود به بازار اصفهان نداشته باشد. در حال حاضر پیدا‌کردن لباس ترک در بازار اصفهان مانند پیدا‌کردن سوزن در انبار کاه است؛ زیرا نه فروش این لباس‌ها صرفه دارد و نه بازاریان حاضر به پرداخت جریمه سنگین بابت عرضه این اقلام به ستاد مبارزه با قاچاق هستند.

قاچاق پوشاک هزینه‌بر است

بازاریان مدعی‌اند لباس ترک وارد کشور نمی‌شود، مگر از طریق قاچاق! به گزارش فارس، علی مؤیدی خرم‌آبادی، رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این باره توضیح داد: «عرضه پوشاک قاچاق در کشور به حداقل رسیده است. واردات پوشاک قاچاق از طریق رویه ته‌لنجی، ملوانی و مرزنشینی به میزان کم ادامه دارد.»
یکی از پوشاک‌فروشان نیز در این باره گفت: «پوشاک ترک به آسانی و قانونی وارد نمی‌شود؛ ولی می‌توان از راه قاچاق این لباس‌ها را برای فروش عرضه کرد.» ولی چگونه؟ او در پاسخ افزود: «برای واردات پوشاک ترکیه باید به سراغ شوتی‌ها رفت و تنها این افراد می‌توانند پوشاک را از ترکیه راهی اصفهان کنند. ولی خرید لباس ترک از شوتی‌ها صرفه اقتصادی ندارد؛ برای مثال اگر یک شلوار ترک به پول ایران 200 هزار تومان قیمت داشته باشد، هزینه ارسال آن به اصفهان نیز معادل 200هزار تومان خواهد بود. با احتساب سود فروش، عرضه چنین شلواری صرفه اقتصادی ندارد و کمتر کسی حاضر است بابت یک شلوار چند صدهزار تومان بپردازد. صرفه با این است که به تولیدی‌های تهران سفارش دهیم و آن‌ها با استفاده از پارچه ترک، لباس می‌دوزند و به اصفهان ارسال می‌کنند.»
همچنین جدای از صرفه اقتصادی، آیا این واردکنندگان یا همان شوتی‌ها قـابل اعـتـماد هستند؟ بی‌تردید آن‌ها هیچ ضمانتی ارائه نمی‌دهند و تمام ریسک برعهده مشـتـری اسـت؛ ولی تـعدادی از آن‌ها سال‌هاست در این زمینه فعالیت دارند و برحســب سـابقه و تجربه کاری، معتبر به حساب می‌آیند!

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.