فوتبال از پس کرونا بر می‌آید؟!

موج دوباره کرونا لیگ‌های خارجی را تحت‌تأثیر قرار داده است

کرونا دژخیمی است که بر فوتبال سایه انداخته است. دو سال از زمان همه‌گیری این ویروس شوم در سراسر جهان گذشته و در این مدت آسیب‌های بسیار زیادی را بر پیکر زندگی بشر وارد کرده است. از‌دست‌دادن عزیزانمان و بسیاری از هم‌وطنان خود را در این مدت دیده‌ایم که این تنها بخشی از آثار روانی کرونا بوده است.

یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰

علاوه بر ضررهای جسمانی و روانی این بیماری، شاهد فروپاشی اقتصادی در بسیاری از نقاط جهان و صنعت‌ها بوده‌ایم. فوتبال نیز از این آشوب برحذر نبوده و به‌شدت آسیب دیده است. لغو قراردادهای تبلیغاتی، کاهش حق پخش، مسائل اسپانسری و هزاران منبع درآمدی که باشگاه‌ها در زمان روال عادی زندگی از آن‌ها سود می‌بردند، با مانع روبه‌رو شده است. این مشکلات به‌مرور در حال برطرف‌شدن بود و به نظر می‌رسید که زندگی به سبک و سابق خود بازخواهد گشت؛ اما شیوع دوباره کرونا به وسیله سویه امیکرون باعث شد قلعه زیبایی که در حال ساخته‌شدن بود، دوباره فروریخته و ویران شود. شیوع بسیار سریع و خطرناک این سویه از ویروس کرونا باعث شد که دوباره جهان تحت تأثیر قرار بگیرد و تعداد مبتلایان افزایش یابد.
انگلستان به‌سرعت به کانون شیوع این سویه از کرونا تبدیل شد و بسیاری از باشگاه‌های لیگ برتر انگلستان، بازیکنان و کادر فنی‌شان به این ویروس مبتلا شدند. در آلمان به دنبال افزایش تعداد مبتلایان در این کشور ورزشگاه‌ها خالی از تماشاگران و سکوتی ترسناک حاکم شد.
اما به راستی چرا با وجود اینکه سلامت هر فردی روی کره زمین مهم‌ترین هدف بشر است، باشگاه‌ها و مسئولان لیگ‌های مختلف سعی در برگزاری مسابقات حتی در سخت‌ترین شرایط را دارند و برنامه‌ای برای بازگشت به تصمیماتی همچون تعطیلی این مسابقات ندارند؟

 پول حرف اول را می‌زند

قطعا مهم‌ترین دلیل ادامه‌یافتن مسابقات و حتی عجیب تر از آن تداوم مسابقات با حضور تماشاگران در این شرایط به‌خصوص در لیگ برتر انگلیس، بحث مالی است. باشگاه‌ها هنوز تحت‌الشعاع ضررهای تعطیلی قبلی مسابقات هستند و به‌تازگی برخی از آن‌ها تا حدودی شرایطشان بهبود یافته است. در چنین شرایطی تعطیلی دوباره مسابقات یعنی مرگ قطعی باشگاه‌ها و به دنبال آن نابودی فوتبال.
باشگاه‌هایی که پس از مدت‌ها در این تابستان خریدهایی داشته‌اند یا می‌خواهند در تعطیلات زمستانی یا تابستانی آینده نقل و انتقالات پرسروصدایی داشته باشند، هدف‌های اصلی این اتفاق خواهند بود. با چنین شرایطی قطعا مدیران و تصمیم‌گیران فوتبال موافق با تعطیلی یا حتی همان‌طور که گفته شد، برگزاری بدون تماشاگر آن به‌خصوص در لیگ جزیره که درآمد زیادی را از تماشاگران و حق پخش‌های مسابقات به‌دست می‌آورد، نیستند.
البته که رویه اشتباه دولت انگلیس در واکسیناسیون نیز در به‌وقوع‌پیوستن چنین شرایطی بی‌تأثیر نیست. کمتر از ۶۰ درصد تماشاگران انگلیسی واکسن تزریق کرده‌اند؛ در حالی که این عدد در اکثر کشورهای اروپایی به بیش از ۹۰درصد می‌رسد.
همچنین در مسئله اقتصادی باشگاه‌ها، اگر به صورت جزئی‌نگری ورود کنیم، برخی از باشگاه‌ها که طرفداران بیشتری دارند از ورود تماشاگران سود می‌برند؛ ولی اگر با کلی‌نگری به اقتصاد فوتبال بنگریم، ضرر مالی هنگفتی به این رشته وارد شده است.
به گزارش یوفا، ضرر مالی هشت‌میلیارد یورویی متوجه باشگاه‌های اروپایی شده و با این شرایط، اگر نخواهیم فقط به سود چند باشگاه خاص توجه کنیم، بسته‌شدن ورزشگاه‌ها برای مقابله سریع‌تر با ویروس کرونا راه‌حل بهتری برای جلوگیری از این ضررهای اقتصادی خواهد بود.

 زیبایی فوتبال چه خواهد شد

قطعا یکی از اصلی‌تریــن جـنـبه‌هـای ماندگاری و جذابیت فوتبال، زیبایی آن است. حضور ستارگان در باشگاه‌های مختلف، تشکیل تیم‌هایی با ستارگان متعدد یا جابه‌جایی اسطوره‌ها بین تیم‌های مختلف از جذابیت‌های این ورزش جهانی است.
علاوه بر همه این موارد اصلی‌ترین جنبه زیبایی و هیجان فوتبال حضور تماشاگران روی سکوها و شور و شوق آن‌هاست. یک مسابقه فوتبال حتی اگر سرشار از اتفاقات هیجان‌انگیز باشد، اما بدون تماشاگران گویا چیزی کم دارد؛ همچون غذایی که خوب طبخ نشده است.
در هر صورت جدا از جنبه‌های مالی این داستان، زیبایی فوتبال برای مقابله با آثار روانی این ویروس منحوس ضروری بوده و می‌تواند تا حدی التیالم‌آور زخم‌ها باشد.
شاید بهتر باشد یادآور این جمله شویم که با برگزاری فوتبال در این شرایط قطعا افرادی خواهند مرد؛ اما با تعطیلی فوتبال قطعا تعداد افرادی که جانشان را از دست می‌دهند، بسیار بیشتر است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.