قهرمان ما

اهالی ورزش اصفهان از سردار سلیمانی می‌گویند

ایران مـهـد شـهـیـد سلیمانی‌هـاسـت و حاج‌قاسم تجلی رسم پهلوانی بود و درس جوانمردی را دوباره از سر نوشت. دو سال از جمعه تلخ بغداد که دشمن زبون سردار مهربانی‌ها را به شهادت رساند و دل‌های دوستدارانش را در سراسر جهان داغدار کرد، می‌گذرد و این داغ فراق تا ابد التیام نخواهد یافت. در آستانه دومین سالـگـرد شهادت سپهبد شهید، به سراغ اهالی ورزش نصف‌جهان رفتیم تا این‌بار از دریچه نگاه آن‌ها سردار را بنگریم.

دوشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۰

چهره‌ای جاودانه

محمدرضا ساکت، مدیرعامل باشگـاه سپاهان، مـعـتـقــد اســت هر کـشـــوری قـهـرمانان ملی بــزرگی دارد که نـمـاد مقاومت، پایداری، مردم‌دوستی، تلاش و جنگندگی، دفاع از سرزمین، حمایت از اعتقادها و پاسداری از ارزش‌ها هستند که در تاریخ هر کشوری جاودانه می‌شوند؛ بدون تردید والاترین قهرمان ملی ما شهید حاج‌قاسم سلیمانی است.
او تأکید دارد حاج‌قاسم مردی است که در همه جبهه‌ها، بسان یک سرباز صادقانه، خالصانه و مستمر تلاش کرد، آنگاه که دفاع مقدس بود، بی‌پیرایه و در نهایت سادگی و اخلاص به‌عنوان یک رزمنده تلاش ویژه‌ای داشت و در نبردهای دوران دفاع مقدس با فرماندهی لشکر ثارالله کرمان نقش تأثیرگذاری بر عهده داشت. بعد از دوران دفاع مقدس و در مسائل و مشکلاتی که کشور با آن درگیر شد، در راستای پاسداری از کیان نظام و ارزش‌های اخلاقی و معنوی کشور تلاش کرد، آنگاه که کشورمان درگیر حوادث و آسیب‌های طبیعی همانند سیل و زلزله شد، باز در خطوط مقدم فعالیت داشت.
ساکت با بیان اینکه سردار سلیمانی ندای آزادی‌خواهی همه مسلمانان را در اقصانقاط جهان می‌شنید و برای آن تدبیر می‌کرد، می‌گوید: سردار را قهرمان ملی می‌دانیم؛ زیرا راست‌قامتانه در همه جبهه‌ها تلاش وافری کرد و دشمن او را به‌عنوان یک استوانه مورد هجوم قرار داد.
به گفته او، ویژگی شخصیتی شهید سلیمانی آن بود که نخبه‌پروری و جانشین‌سازی می‌کرد و کادرسازی را بر مبنای کارش از اول داشت و ازاین‌رو علمی که در دست ایشان بود، به زمین نیفتاد و استمرار دارد.
مدیرعامل باشگاه سپاهان ادامه می‌دهد: جوانان ما به‌ویژه ورزشکارانی که در عرصه‌های بین‌المللی حضور پیدا کرده تا برای این کشور افتخارآفرینی کنند، یادشان بماند که این قهرمانان با بذل جان برای استقلال و سربلندی این کشور تلاش کردند و ورزشکاران ما در میادین بین‌المللی باید چنین رفتار و نگاهی را در دستور کار داشته باشند و خصلت‌های مردانه و شرافتمندانه و رعایت تقوا و اخلاق و پیوستگی کامل به مسیر مردم و انقلاب اسلامی را از ایشان الگو بگیرند.ایشان چهره‌ای جاودانه است که هیچ‌گاه فراموش نخواهد شد و باشگاه فولاد مبارکه سپاهان مفتخر است سال گذشته تندیس این بزرگ‌مرد را برای همیشه در ورزشگاه نقش‌جهان نصب کرد تا برای نسل امروز و فردا الگوی عملی باشد. بدون تردید جامعه ما و همه اقشار با همه دیدگاه‌ها و تفکرات، او را فراموش نخواهد کرد؛ زیرا خودش را برای کشور و مردمش وقف کرده بود  و ناسپاسی است اگر نسل امروز و فردا نام و یاد او را فراموش کنند که مطمئنا این‌چنین نخواهد بود؛ زیرا او قهرمان ملی و یک انسان جاودانه است.

مصداق تمام مردانگی

محمدحسین عراقی‌زاده، قائم‌مقام باشگاه گیتی‌پسند، سردار سلیمانی را مصداق تمام مردانگی و مجاهدت در عصر ما می‌داند که شخصیت منحصربه‌فردی داشت.
او با بیان اینکه حاج‌قاسم به هیچ جناح و حزب و دسته‌ای وابسته نبود و به تعبیر خودشان سرباز ملت بود، می‌گوید: سردار تنها یک فرمانده نظامی نبود، بلکه مرام و مسلک او مرام مردم‌داری و عشق به مردم بود و برای ما ورزشی‌ها بهترین الگو بود تا راه او را ادامه دهیم.
عراقی‌زاده معتقد است جوانمردی در ورزش تنها یک شعار است؛ اما اهالی ورزش می‌توانند از سردار و رفتار و مسلک او عبرت گرفته و آن را پیشه خود کنند؛ زیرا او یک جوانمرد واقعی بود، ازاین‌رو او را سردار دل‌ها می‌نامیدند و آحاد ملت در فراقش گریستند.
به نظر او، استعمار جهانی تصور می‌کرد با شهادت سردار سلیمانی، ملت ایران از مجاهدت و مبارزه علیه استعمار دست می‌کشد؛ اما کور خوانده‌اند؛ زیرا راه و مکتب حاج‌قاسم در دل تک‌تک ایرانی‌ها جاودانه است.

اسطوره و کوه صبر و استقامت

امین دهقان، فاتح اصفهانی اورست، معتقد است زبان از صحبت درباره اهداف، منش و شخصیت سردار سلیمانی قاصر است.
او با بیان اینکه سردار اسطوره و کوه صبر و استقامت بود، می‌گوید: ایشان مردی به‌تمام‌معنا و انسان شریفی بود که خود را وقف وطن و امنیت مردم کرد. می‌توانست پست‌های مدیریتی دیگری را پیشه کند و به آرامش و آسایش ظاهری برسد؛ اما آرامش واقعی را برگزید و به تمام مردم در سراسر جهان خدمت کرد.
دارنده مدال طلای کوهنوردی تأکید دارد سردار سلیمانی در بعد قهرمانی، یک قهرمان ملی بود و یاد و نام ایشان برای همیشه زنده خواهد ماند. تمام افراد از ورزشکار و هنرمند گرفته تا اقشار مختلف مردم می‌توانند از رفتار و منش او الگو بگیرند.

دل شیر

علیرضا مختاری، نایب‌قهرمان پاراالمپیک، تأکید دارد سردار سلیمانی دل شیر داشت و نترس بود. او معتقد است سردار سلیمانی تنها از خدا می‌ترسید و روحیه او در ترس و واهمه نداشتن و بر سر باورها ایستادن باید به الگویی برای همگان از جمله جامعه ورزش تبدیل شود.

یک اسطوره

رسول معتمدی، قهرمان وزنه‌برداری جهان، با بیان اینکه روز شهادت سردار سلیمانی روز جهانی مقاومت نام‌گذاری شده، بر این باور است که سردار سلیمانی تنها یک چهره نظامی نبود و او را باید یک الگو و اسطوره در همــه بخش‌ها بدانیم. او با بیان اینکه جامـعـه ورزش، باید از اخـلاق، رفــتـار و خصلـت‌های حاج‌قاسم در دفاع از نام و آبروی میهن الگو بگیرند، می‌گوید: اگر در میدان جنگ برای دفاع از کشور می‌جنگید، به ما ورزشکاران هم این مأموریت در میدان ورزش داده شده و باید برای موفقیت کشورمان بجنگیم؛ آن هم با کمترین امکاناتی که وجود دارد.
به نظر معتمدی، همه اقشار جامعه به‌خصوص ورزشکاران، باید از مکتب سردار سلیمانی بهره گرفته و دل‌سوزی و مردم‌داری او را سرمشق قرار دهند.

عضوی از جامعه کاراته

محمد باتوانی، قهرمان سابق کاراته جهان، سردار شـهـیــد را قهرمان ملی وطن من معرفی می‌کـنـد که الگویی تمام‌عیار و بی‌بدیل برای کشور ماست. او بر این باور است که سردار سلیمانی با تمام خصوصیات و انسانیتی که در وجودش داشت، محبوب تمام مردم شد؛ به‌طوری‌که زمانی که برای دفاع از امنیت کشور، در جبهه‌های مقاومت می‌جنگید، همه مردم با هر گرایش و تفکری که داشتند، دعاگوی او بودند.
به نـظـــر بــاتــوانـی، رفــتــار خــاص و مردمی‌بودن ســـردار سلیمانی بـاعــث شده تا کشورمان در بین آزادی‌خواهان دنیا وجهه‌ای ویژه پیدا کند؛ زیرا ایشان بدون چشمداشت و غرور، جان خود را فدای مردم و کشورش کرد.
باتوانی با بیان اینکه ما قهرمانان کاراته، قهرمانی داریم که بالاتر از هــر مـدال المپیک و جهانی درخـشــیـد، می‌گوید: سردار سلیمانی افتخار ماست؛ زیرا ایشان کاراته‌کا بود و در رشته کاراته تا رسیدن به درجات بالا در کرمان فعالیت می‌کرد.
باتوانی با یادآوری جمعه سیاهی که ایران در سوگ سردارش نشست، بیان می‌کند: زمانی که خبر شهادت ایشان را شنیدم، شوکه شده بودم و تا چند ساعت نمی‌توانستم صحبت کنم. با اینکه از نزدیک ایشان را ندیده بودم؛ اما با رفتارهایی که از ایشان دیده و شنیده بودم، به شخصیت ایشان علاقه‌مند شده بودم؛ زیرا سردار افراد را دسته‌بندی نمی‌کرد که این موضوع درس بزرگ و عبرت‌آموزی برای همه مسئولان است. امیدوارم همه مردم به‌ویژه ورزشکاران قدر این شهدا را بدانند و بتوانیم در مسیر این شهدای بزرگوار قدم برداریم.

فرزند رشید ایران

مهدی تکابی، رئیس هیئت تنیس روی میز استان اصفهان، تأکید دارد سردار سلیمانی سبک زندگی جدید ایرانی و اسلامی را برای کل جامعه تعریف کرد.
به باور او، این سبک فراتر از مرزهای ایران مطرح شده است؛ تا جایی که در آفریقا، آمریکای جنوبی، اروپا و حتی آمریکا نیز مطرح شده و این سبک زندگی مشابه عواطفی است که یک پدر نسبت به فرزندانش دارد.
تکابی با بیان اینکه عزت و احترامی که حاج‌قاسم به مردم ایران داشت، از جنس عواطف پدر به فرزندانش بود، می‌افزاید: اگر در یک کلام او را تفسیر کنیم، کاری به خط و خطوط سیاسی نداشت و فرزند رشید ایران اسلامی بود.

مکتب جاویدان

پیمان گرامی، رئیس هیئت شنای استان اصفهان، با گرامیداشت یاد و خاطره سردار سلیمانی می‌گوید: 730روز و 106 هفته است که حاج‌قاسم را نداریم؛ اما مکتب او برای ما زنده و جاویدان است.
او می‌افزاید: شهید سلیمانی در وصیت‌نامه‌شان ذکر کرده‌اند که امروز قرارگاه حسین بن علی، ایران است و بدانید جمهوری اسلامی حرم است و این حرم اگر ماند، دیگر حرم‌ها می‌مانند و بنا به مسئولیتی که داشته‌ام، تلاش کرده‌ایم در سربلندی نام ایران نقشی ایفا کنیم.
رئیس هیئت شنای استان اصفهان با اشاره به اقداماتی که برای زنده‌ماندن نام و یاد سردار سلیمانی شده، تأکید دارد تمام مسابقات کشوری به نام این شهید بزرگوار مزین شده و تیم منتخب شنای استان که در مسابقات انتخابی بلغارستان موفق به کسب سهمیه المپیک توکیو شد، به نام این شهید بزرگوار مزین شده بود و با مدد از او دست به کار بزرگی زد.
گرامی معتقد است همه افرادی که خود را پیرو شهید سلیمانی می‌دانند، باید مکتب او را در کار و زندگی‌شان مدنظر قرار دهند تا سهم خودشان را در دینی که به این شهید دارند، ادا کنند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.