نصف جام والیبال در اصفهان

افق آقایی در آسیا برای تیم سپاهان دور از دسترس نیست

برای تیم والیبال سپاهان که افقی فراتر از لیگ برتر ایران مدنظر دارد و چشم‌انداز قهرمانی در آسیا را ترسیم کرده، قهرمانی در نیم‌فصل لیگ برتر والیبال باشگاه‌های کشور، مسیر این تیم را برای تحقق هدف همواره کرده است. پس از دو فصل که لیگ برتر والیبال باشگاه‌های کشور تحت تأثیر کرونا قرار گرفته بود، رقابت‌های فصل جاری لیگ با تصمیم فدراسیون به روال گذشته پیگیری شد تا نبود تماشاگران فعلا عمده‌ترین تفاوت این رویداد نسبت به سال‌های پیش از کرونا باشد.

سه شنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۰

تیم والیبال سپاهان که در این فصل هم رحمان محمدی‌راد را روی نیمکت داشت، پیش از شروع فصل و قبل از آنکه تیم ملی والیبال راهی آوردگاه بزرگ المپیک شود، نفرات موردنظرش را جذب کرد که حضور امیر غفور و مسعود غلامی، دو المپین ورزش استان، اتفاق ویژه این تیم بود. زردهای والیبال که چند فصلی است نمایندگی والیبال استان را در لیگ برتر برعهده دارند، از همان هفته اول به‌عنوان یک مدعی پای در مسابقات گذاشتند و با سپری‌شدن چند هفته از لیگ، نشان دادند که عزمشان را برای قهرمانی جزم کرده‌اند. با توجه به حضور تیم سیرجان در جام باشگاه‌های جهان، مسابقات لیگ برتر 17 روز تعطیل شد که کارشناسان این تعطیلی را به ضرر تیم روی ریل‌افتاده سپاهان می‌دانستند؛ اما این چنین نشد و در جریان مسابقات هفته دوازدهم لیگ برتر والیبال و یک هفته مانده به پایان نیم‌فصل، تیم اصفهانی قهرمانی نیم‌فصل را از آن خود کرد.
سپاهانی‌ها که در حساس‌ترین دیدار هفته میزبان تیم فولاد سیرجان بودند، برای قطعی‌کردن قهرمانی در نیم‌فصل تنها به یک امتیاز نیاز داشتند؛ اما یاران محمدی‌راد برای تکمیل یکه‌تازی در لیگ برتر، با حساب سه بر صفر از سد حریف عبور کردند تا علاوه بر کسب سه امتیاز کامل بازی، دوازدهمین پیروزی متوالی را به دست بیاورند. دو تیم شهرداری ارومیه و لبنیات هراز آمل هم درحالی به مصاف هم رفتند که شاگردان محمدرضا تندروان در ارومیه برای تثبیت جایگاه دومی خود نیازمند کسب یک برد دیگر بودند که در نهایت رالی پنج سته دو تیم با نتیجه سه بر دو به سود شهرداری ارومیه تمام شد. رحمان محمدی‌راد که در جایگاه مربی سابقه قهرمانی در مسابقات جام باشگاه‌های آسیا را دارد، با قراردادی سه ساله به تیم سپاهان پیوست و دورنمای حضور او در این تیم، قهرمانی در لیگ برتر و قهرمانی در آسیا عنوان شده بود. دو فصل اول سرمربیگری محمدی‌راد در سپاهان با رتبه‌های چهارم و سوم پیگیری شد تا عملکرد سال سوم برای او و تیمش اهمیت بسیاری پیدا کند. در مقطعی که آماده‌سازی تیم‌های باشگاهی برای حضور در فصل جدید لیگ برتر ادامه داشت، محمدی‌راد با دریافت پیشنهادی از تیم ملی پاکستان راهی این کشور شد تا تیم ملی والیبال آن‌ها را مسابقات آسیایی تهران همراهی کند که این اتفاق نقدهایی را به دنبال داشت و به‌طورقطع اگر امروز تیم سپاهان تیم بدون شکست لیگ لقب نمی‌گرفت، خیلی‌ها روی این موضوع حساس می‌شدند.
با توجه به سرمایه‌گذاری خوب باشگاه سپاهان در رشته والیبال و امکاناتی که این تیم در اختیار دارد، قهرمانی در لیگ برتر اتفاق شگرفی محسوب نمی‌شود و زردها باید چشم‌انداز آقایی در آسیا و شرکت آبرومندانه در جام باشگاه‌های جهان را مدنظر داشته باشند؛ رخدادی که دور از دسترس نیست. ورزش اصفهان در رشته‌های فوتسال و بسکتبال سابقه قهرمانی در آسیا را دارد و در سال‌هایی نه چندان دور، تیم‌های فوتسال فولاد ماهان و گیتی‌پسند بر سکوی اولی قاره کهن ایستاده‌اند.
تیم بسکتبال فولاد ماهان نیز در واپسین روزهای فعالیت این باشگاه خـصــوصــی در عــرصـــه ورزش، در رقابت‌های باشگاهی آسیا به‌عنوان قهرمانی دست پیدا کرد. در رشته‌های والیبال نشسته و کاراته نیز تیم‌های باشگاهی نصف‌جهان سابقه قهرمانی در جام باشگاه‌های جهان را دارند؛ اما ممکن است کمتر کسی به خاطر داشته باشد زمانی تیم والیبال نشسته ذوب‌آهن به‌عنوان اولی جام باشگاه‌های جهان دست‌یافت و تیم کاراته سپاهان نیز مقام نخست جام باشگاه‌های جهان را از آن خود کرد. در والیبال شرایط تا حدودی متفاوت است و علاوه بر اینکه نتیجه‌گیری در این رشته از برد خبری گسترده‌ای برخوردار بوده، به همان نسبت دشوار هم هست و تفاوت سطح باشگاهی والیبال ایران با دیگر کشورها موجب شده تیم‌های ایرانی در جمع تیم‌های قاره‌های دیگر حرفی برای گفتن نداشته باشند. این در حالی است که در والیبال، تیم ملی کشورمان چند سالی است به جمع ابرقدرت‌های این رشته پیوسته و در میادینی چون لیگ جهانی، بردهای ارزشمندی مقابل بزرگان والیبال دنیا کسب کرده است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.