بارقه امید برای طلا

قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده تقاضا را در بازار افزایش می‌دهد

با اجرای قانون جدید مالیاتی، تقاضا برای خرید طلا در بازار بیشتر و کارگاه‌های تولید طلا نیز فعال‌تر می‌شوند. مالیات از این پس فقط از اجرت طلا دریافت می‌شود. خریداران طلا و جواهر دیگر لازم نیست موقع خرید مالیات کل هزینه طلا را پرداخت کنند به همین دلیل مبلغ مالیاتی که پرداخت می‌کنند در مقایسه با روال پیشین، مبلغ پایین‌تری است. براساس ابلاغیه‌ای که اتاق اصناف ایران اعلام کرده است این قانون قرار است از سیزدهم دی ماه امسال اجرایی شود.

سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰

طی سال‌های گذشته طلا فروشان به جای دریافت مالیات از اجرت، از اصل طلا مالیات دریافت می‌کردند که این مساله باعث می‌شد عملا مردم برای خرید طلا هزینه گزافی پرداخت کنند. حذف مالیات برارزش افزوده طلا از مدت‌ها پیش نقل محافل بود ولی اجرای آن چندین بار به تاخیر افتاد. حالا پس از کش و قوس‌های فراوان بر سر قانون مالیات برارزش افزوده طلا و به دنبال تصویب قانون جدید مالیاتی طلا فروشان نیز به افزایش تقاضا در بازار طلا وجواهر خوش بین هستند.

تاثیر 30 درصدی قانون جدید بر بازار طلا

عضو اتحادیه طلا و جواهر کشور به اصفهان زیباآنلاین می‌گوید: روال سال‌های گذشته این بود که از اصل طلا و متعلقات مربوط به آن، مالیات دریافت می‌شد و به همین دلیل طلا صرفه اقتصادی برای سرمایه‌گذاری مردم نداشت و آنها به مرور از بازار طلا خارج شدند ولی قرار است براساس قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده از اجرت طلا دریافت شود که این اقدام بارقه امیدی برای بازار طلا و جواهر کشور ایجاد می‌کند چون تقاضا در بازار افزایش پیدا خواهد کرد.
عبادالله محمدولی بیان می‌کند: از سیزدهم دی ماه قرار بر این است مالیات برازش افزوده از اجرت طلا گرفته شود یعنی از خریدار قیمت تمام شده طلا به اضافه دو درصد مالیات بر اجرت ساخت دریافت می‌شود که این رقم در مقابل مالیاتی که در گذشته دریافت میشد مبلغ کمی است.
محمد ولی اذعان می‌کند: با اجرای این قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده مردم در میان مدت می توانند برای سرمایه گذاری در بازار طلا و جواهر ورود پیدا کنند و حذف مالیات از کل قیمت طلا تاثیر 30 درصدی روی بازار طلا و جواهر می گذارد.

کارگاه‌های طلا فعال می‌شوند

او تاکید می‌کند: تاکنون روال براین اساس بود که مردم طلای آب شده خریداری می‌کردند چون مالیاتی بابت خرید آن پرداخت نمی‌کردند ولی قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده باعث می‌شود که بازار مصنوعات طلا رونق بگیرد و از سوی دیگر کارگاه‌های تولید طلا و جواهر کشور فعال می‌شوند و با افزایش تولیداتشان می‌توانند کارگران و نیروی انسانی خود را حفظ کنند.
عضو اتحادیه طلا و جواهر کشور اذعان می‌کند:  اقتصاد کشور تحت تاثیر اخبار سیاسی قرار گرفته و هرگونه اخبار اقتصادی و سیاسی در دنیا روی وضعیت اقتصادی کشور ما نیز اثر می‌گذارد متاسفانه به دلیل کاهش ارزش پول ملی بازار طلاو جواهر نیز تحت تاثیر قرار گرفته و فروش کاهش یافته است.
محمد ولی بیان می‌کند: کارگاه‌های تولید طلا و جواهر با ظرفیت‌های پایین مشغول فعالیت هستند با وجود اینکه کارگاه های تولیدی کارگر استخدام کرده‌اند ولی چون فروش پایین است در شرایط سختی به سر می‌برند حالا خوشبختانه با اجرای جدید قانون مالیاتی به افزایش تقاضا در بازار و رونق فروش امیدوار هستیم.

رونق بازار مصنوعات طلا

او خاطرنشان می‌کند: با دریافت مالیات از اجرت طلا تقاضا برای طلای دست دوم نیز کاهش پیدا می‌کند و مردم برای خرید طلای دست اول و مصنوعات اقدام می‌کنند. در گذشته چون مالیات از کل فاکتور خرید طلا دریافت میشد روال به این صورت بود که اگر فردی 5 النگوی طلا می‌خرید زمان فروش با قیمت 3 النگو طلای خود را می فروخت ولی با اجرای قانون جدید مالیاتی فروش طلا نیز به صرفه‌تر می‌شود.
این عضو اتحادیه طلا و جواهر کشور خاطرنشان می‌کند: تا پایان سال انس جهانی طلا افزایشی است چون موسسات بزرگ مالی برای حفظ مشتریانشان تکالیفی را در دستور کار قرار می‌دهند که بانک‌هایشان برای مشتریان جذاب باشند و از آنجایی که در دنیا طلا گزینه امنی برای سرمایه گذاران است به سمت خرید طلا می‌روند در حال حاضر نیز قیمت انس جهانی طلا بالالی دو هزار دلار است و پیش‌بینی می‌شود در پایان سال 2021 و ورود به سال 2022 قیمت انس جهانی طلا افزایش بیشتری داشته باشد.
محمدولی می‌گوید: علاوه بر انس جهانی طلا قیمت ارز نیز در داخل روی نرخ طلا تاثیر می‌گذارد، ما به عنوان یک کشور مولد که از نیروی انسانی ماهر و منابع معدنی غنی برخوردار هستیم. می‎توانیم مواد معدنی را به کالا تبدیل کنیم و این کالاها را با قیمت‌های بالا به کشورهای دنیا صادر کنیم کشورهای زیادی خواهان مواد معدنی ما هستند باید از این ظرفیت‌ها استفاده کرد تا با ورود منابع ارزی به کشور عرضه ارز را افزایش داد، با کنترل قیمت ارز در داخل قیمت طلا نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.