قضاوت مردم درباره دولت، منصفانه است

رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی تلویزیونی از عملکرد دولت سیزدهم در صد روز گذشته گفت

ئیس جمهور به مناسبت صدمین روز آغاز دولت سیزدهم در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی گزارشی از عملکرد دولت به مردم ارائه کرد. به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در پاسخ به این پرسش که چه نمره‌ای به دولت پس از گذشت صد روز می‌دهد، اظهار کرد: نمره را باید مردم عزیز بدهند. قضاوت و داوری آن‌ها در این باره منصفانه و عادلانه است. او با اشاره به شرایطی که دولت را تحویل گرفت گفت: از همه مهم‌تر امید و اعتماد مردم بود که آسیب دیده بود و از وظایف مهم دولت این بود که آن را بازآفرینی کند.

سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰

او با تأکید بر اینکه از مهم‌ترین مسائل، جان مردم است و دولت باید بتواند مردم را در مشکلات معیشتی همراهی کند و با مردم دربرابر گره‌گشایی‌ها گام بردارد، اظهار کرد: یادم نمی‌رود روز تنفیذ حکم رئیس‌جمهوری مسائل اولویت‌دار را اعلام کردم که کرونا و ضرورت واکسیناسیون کرونا مهم‌ترین آن بود. در آن زمان روزی ۷۰۰ خانواده ایرانی داغ‌دار می‌شدند و این برای ما و مردم غصه شده بود که چرا کار، جدی‌تر از این انجام نمی‌شود.
رئیسی ادامه داد: پاسخی که آن روزها می‌شنیدم این بود که تخصیص ارز به دلیل مشکلات ارزی امکان ندارد یا کشورها به دلیل شرایط تحریمی به ما واکسن نمی‌دهند. از ۳۰میلیون واکسن شاید پنج‌میلیون هم وارد نشده بود و امروز خدا را شاکریم آمار ابتلا و فوت هر دو کاهش جدی پیدا کرده است و باید در این رابطه از مساعدت مردم و کادر بهداشتی و درمانی قدردان باشیم. در صدمین روز دولت اعلام می‌کنم بیش از صدمیلیون دز واکسن وارد شده است و برخی الان درحال تزریق دز سوم واکسن هستند.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه باز هم باید اقداماتی برای صیانت از جان مردم انجام دهیم، گفت: به مردم توصیه می‌کنم حالا که شرایط برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها و کسب‌و‌کارها فراهم شده است و صدهزار کسب‌وکار تعطیل‌شده دوباره شروع به فعالیت کرده‌اند، ممکن است موج دیگری در پیش داشته باشیم؛ پس مردم مراعات کنند.
رئیس دولت سیزدهم اضافه کرد: از این جهت خوشحالیم فضای کسب‌وکار دوباره دارد رونق می‌گیرد و به رغم مشکلات در کشورهای اطراف، بسیاری از شهرهای ما جز چند شهر در وضعیت خوبی قرار دارد که این هم دارد دنبال می‌شود.
او ادامه داد: بــرای تــأمین واکسن با کشــورهای مــخـتلفی که به راحـتی می‌توانستند واکسن را تأمین کنند، صحبت کردم و سیل ورود واکسن به کشور آغاز شد و وضعیت را متفاوت کرد. شخصا با برخی کشورها تماس گرفتم و موضوع را پیگیری کردم.
رئیس‌جمهور با اشاره به اقدامات دولت برای تأمین واکسن ادامه داد: مسئله تأمین ارز را آقای مخبر پیگیری کرد و معاون اول رئیس‌جمهور قرارگاه و ستاد جدید تشکیل داد. وزارت امور خارجه هم پیگیر تماس با کشورهای مختلف شد و غیر از تماس شخصی، از آقایان خواستم همه کارهای خود را معطوف به پیگیری و تأمین واکسن کنند. تهیه واکسن اولویت نخست دولت شد. بنده، معاون اول، وزیر خارجه و سفرای ما فعال عمل کردند و واکسن آمد.

باید فاصله خود را با مردم کم کنیم

رئیسی درباره سفرهای استانی دولت، یادآور شد: باید فاصله را با مردم کم کنیم. به همه دولتمردان توصیه کردم که با مردم ارتباط بگیرید و حرف و درد‌دل مردم را بشنوید. در کنار مردم باشید. دولت ما دولت مردمی است. این برای ما یک افتخار است که باید ارتباط با مردم را همواره افزایش دهیم. همچنین سخن مردم و مشکلات آن‌ها را بشنویم.
او با بیان اینکه ما قبل از سفر به استان‌ها، وضعیت استان‌ها را بررسی می‌کنیم، تأکید کرد: مشکلات استان از زبان نمایندگان و امام جمعه، اساتید و مردم شنیده می‌شود. استاندار حرف‌ها را می‌زند و مطالب جمع‌بندی می‌شود و نیازهای با اولویت مورد بررسی قرار می‌گیرد و در واقع اعتبارات پیش‌بینی می‌شود و دستگاه‌های مربوطه جلسه می‌گذارند که چقدر امکان تأمین اعتبارات است.
رئیسی اظهار کرد: اولین ناظر مردم هستند که کارها انجام شود؛ دوم استاندار به عنوان عالی‌ترین مقام دولت در استان و سوم در معاونت اجرایی ریاست جمهوری یک بخشی برای پیگیری مصوبات سفر است. مردم بدانند که مصوبات سفر اجرایی شده است. امیدوارم که در روزهای آتی بتوانیم به استان‌های دیگر سر بزنیم و مسائل اولویت‌دار استان‌ها را پیگیری کنیم.
رئیس جمهور ادامه داد: ما در استان‌ها پروژه جدید آغاز نمی‌کنیم. آنقدر پروژه نیمه‌تمام در کشور داریم که می‌توان گفت برای ده‌ها سال پروژه نیمه‌تمام در کشور وجود دارد. من جایی نمی‌روم کلنگ جدید بزنم. همین کلنگ‌هایی که زده شده باید پیگیری شود.
او با بیان اینکه ما سفر به استان‌ها را ادامه می‌دهیم و رابطه‌مان را با مردم بیشتر خواهیم کرد، افزود: برکات زیادی در ارتباط با مردم وجود دارد. به همه دولتمردان در سراسر کشور، استانداران و فرمانداران، بخشداران و مدیران ادارات می‌گویم که در ارتباط با مردم برکاتی نهفته است که هرگز این ارتباط با نشستن در اتاق دربسته و در پشت میز کاری اتفاق نمی‌افتد.

ذخایر کالاهای اساسی در آغاز به کار دولت نگران‌کننده بود

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه یکی از دغدغه‌های اولویت‌دار دولت، بعد از جان مردم، نان و معیشت آنان است، گفت: در شرایطی که دولت را شروع کردیم، اقتضا می‌کرد اقداماتی در این بخش انجام شود. ذخایر کالاهای اساسی نگران‌کننده بود و باید رفع نگرانی می‌شد. امروز تأمین کالاهای اساسی به حد قابل قبولی رسیده که نگرانی نداریم و در حوزه گندم هم مشکلی نیست و نگرانی از این جهت وجود ندارد.
رئیسی یادآور شد: روزهای پایانی مرداد، زمانی که هنوز دولت ما از مجلس رأی اعتماد نگرفته بود و با اعضای دولت قبل جلسه تشکیل می‌دادم، موضوعی به نام حقوق کارکنان دولت در مرداد  مطرح بود که از کدام منبع و بدون استقراض از بانک مرکزی و خلق پول حقوق را پرداخت کنیم. امروز سه ماه می‌گذرد و بدون استقراض از بانک مرکزی حقوق و دستمزد پرداخت می‌شود.
او افزود: دولت هر ماه علاوه بر هزینه‌های خود، ماهیانه به طور متوسط ۱۰ هزار میلیارد تومان فاکتورهای دولت قبل را باید پرداخت کند. این فاکتورها همان سر رسید اوراق مشارکت است و تأکید شد از بانک مرکزی قرض نگیریم.
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه استقراض از بانک مرکزی به معنای خلق پول و دارای آثار تورمی است، گفت: قرار شد از این به بعد در برابر خلق پول، افزایش نقدینگی و هر اقدام تورم‌زا به جد حساس باشیم و در بودجه ۱۴۰۱ هم تلاش شد ساختارهای بودجه طوری تنظیم شود که ضدتورم باشد.
او با بیان اینکه گزارش مراکز آمار در این مدت حاکی از کنترل‌شدن تورم است، گفت: این موضوع باید ادامه یابد تا گرانی کنترل شود. مسئله سوم هم بحث تأمین کالای مورد نیاز مردم و نظام توزیع کالاهای مورد نیاز است که در توزیع کالاها متأسفانه شاهد صف‌هایی بودیم که با کرامت مردم هم‌خوانی نداشت. امروز توزیع با استفاده از خدمات و کسب‌وکار نوین هوشمند انجام می‌شود و این کار در برخی استان‌ها شروع شده است.
رئیسی ادامه داد: معاون اول مسئول ستاد تنظیم بازار است و در ستاد اقتصادی دولت هم مسئولان بحث می‌کنند تا کالای مورد نیاز مردم به سهولت به دستشان برسد و مردم نگرانی در این جهت نداشته باشند.
رئیس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که دولت بدون استقراض از بانک مرکزی چگونه توانست حقوق کارمندان را پرداخت کند، تأکید کرد: باید به داشته‌های کشور توجه کنیم و بدانیم برای تأمین بودجه نیاز به راه‌های مختلفی است. یکی از درآمدهای دولت، درآمد بر مالیات است. باید از این درآمد به درستی استفاده شود. فرار مالیاتی امروز همه را رنج می‌دهد. افرادی هستند که درآمد سرشاری دارند و از مالیات فرار می‌کنند. رئیس دولت سیزدهم با تأکید بر اینکه مولدسازی دارایی‌های دولت منبع درآمد دیگر دولت است، گفت: دولت باید زمین و امکانات را به کار بگیرد. امکاناتی امروز وجود دارد که به آن توجه نشده است و دولت باید به همه آن‌ها توجه کند. با این کار می‌توانیم کشور را بدون اینکه اقدامات دولت آثار تورمی داشته باشد اداره کنیم.

نتیجه دو سفر خارجی اخیر رئیس‌جمهور برای ایران

رئیس‌جمهور با اشاره به حضور خود در دو نشست بین‌المللی در عشق‌آباد و دوشنبه طی این مدت اخیر، اظهار کرد: در این مدت صد روز در ارتباط حضوری با هیئت‌های خارجی و ارتباطات تلفنی آنچه محور بود، این بود که اراده جمهوری اسلامی بر گسترش ارتباطات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی با جهان است.
او افزود: در اجلاس شانگهای با سران حاضر در اجلاس دیدار و در این دیدارها بر توسعه روابط ایران با این کشورها تأکید داشتم. هیچ‌کدام قانع به این میزان ارتباط نبودیم.
رئیسی با بیان اینکه از زمان سفر به عشق‌آباد تاکنون بر اساس آمار وزارت امور خارجه، تجارت ما با تاجیکستان سه برابر افزایش یافته است، گفت: پس از پذیرش عضویت دائم ایران در شانگهای از فعالان اقتصادی خواستم فعال شوند.
رئیس‌جمهور با اشاره به سفر خود به ترکمنستان و شرکت در اجلاس سران اکو گفت: ما پنج‌سال با ترکمنستان مشکل داشتیم. با انجام این سفر هم ارتباط برقرار شد و هم مسئله ترانزیت حل شد. همچنین قرارداد سوآپ گاز میان ترکمنستان، ایران و آذربایجان برقرار شد و این قرارداد می‌تواند زمینه خوبی باشد برای اینکه ایران را هاب ترانزیت منطقه‌ای قرار دهیم. با توجه به دریا و سواحلی که در اختیار داریم، می‌توانیم موفق عمل کنیم.
او یادآور شد: در ترکمنستان در نشستی با فعالان اقتصادی قول دادم قرارداد گازی را احیا کنم. با حسن نیتی که بین دو کشور ایجاد شد، راه‌ها باز شد. همچنین قراردادهایی با برخی کشورهای همسایه منعقد کردیم که اعلام نکردیم و در چند وقت اخیر اعلام خواهد شد. این قراردادها با مبالغ بسیار سنگین و اقدامات بسیار مهمی بوده که با کشورهای همسایه منعقد شده است.

دو متن ارائه‌شده از سوی ایران براساس برجام بود

رئیسی درباره مذاکرات برای رفع تحریم‌ها تأکید کرد: از آغاز دولت دو کار را آغاز کردیم؛ یکی خنثی‌سازی تحریم‌ها بود که در قرارگاهی با مسئولیت معاون اول رئیس‌جمهور در دستور کار قرار گرفت و دیگری موضوع رفع تحریم‌ها بود.
او یادآور شد: فکر می‌کردند ما در مذاکرات شرکت نمی‌کنیم و حرفی برای گفتن نداریم درحالی که برای دنیا ثابت شد ایران عزتمندانه و مقتدرانه در مذاکرات حاضر شد. دو متن ارائه دادیم که این متون کاملا بر اساس آنچه در برجام است، ارائه شد و کار دنبال می‌شود.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه موضوع رفع تحریم‌ها با قوت دنبال شد و مسئله خنثی‌سازی تحریم‌ها هم دنبال می‌شود، تصریح کرد: با این همه اقتصاد و بودجه ۱۴۰۱ را با این مسائل ارتباط نمی‌دهیم و هر دو مسئله را دنبال می‌کنیم.

هیچ بن‌بستی برای حل مشکلات کشور وجود ندارد

رئیسی با اشاره به رویکرد دولت درباره ارز ترجیحی گفت: در قانون هشت‌میلیارد برای تأمین کالاهای اساسی در سال جاری پیش‌بینی‌شده است. این رقم در آغاز به کار دولت سیزدهم تمام شد. یعنی پولی که باید در کل سال استفاده شود، در اوایل دولت که تازه کار را شروع کرده بود پایان مبالغی بود که در قانون پیش‌بینی شده بود. ما هم به مردم گفته بودیم کاری که به اقتصاد شوک وارد کند انجام نمی‌دهیم و مردم را غافلگیر نمی‌کنیم.
رئـــیس‌جـمهور گــفـــت: در جـــلسات تخــصصی بـررسی شد که مسئله ارز ترجیحی چگونه خواهد شد و در این رابطه باید چه کاری انجام شود. تمهیدهایی هم در دولت برای این قضیه اندیشیده شده است که بتوانیم دست دلال‌ها را قطع کنیم و این امکان مستقیم در جیب مردم قرار بگیرد. در دولت بنا داریم در نظام توزیع و هم در تخصیص اعتبارات جریان دلالی و سوداگری را قطع کنیم و به طرف این برویم که مردم بهره‌مند شوند.
او افزود: من قبلا هم قول دادم و دوباره هم می‌گویم ما در تصمیمات اقتصادی مردم را غافلگیر نخواهیم کرد و با مردم همه مسائل را در میان می‌گذاریم. اگر اصلاحات و اقداماتی انجام دهیم، هم از نظر اقتصاددانان و اندیشمندان بهره‌مند می‌شویم و هم مردم و بازار را در جریان می‌گذاریم.
رئــیــس دولــت ســیـــزدهـــم دربــاره واقــعی‌کردن پـــرداخت یـــارانـــه‌هـــا و مشترکان پرمصرف گفت: دولت درباره پرمصرف‌ها موظف بود از اول فروردین این کار را انجام دهد که این کار انجام نشد. به این معنا که آیین‌نامه‌هایی در رابطه با گاز و برق و آب باید تهیه می‌شد و به تصویب دولت می‌رسید و اجرای عدالت را در این رابطه بر اساس قانون عملیاتی می‌کرد.
رئیس دولت سیزدهم با اشاره به وجود بحران‌های فراوان در صدروز آغاز به کار این دولت، یکی از این بحران‌ها را حمله سایبری دانست و تصریح کرد: دولت با اعتماد مردم مؤثر عمل کرد و این بحران مدیریت و مسئله حل شد. شایعاتی پخش شد که دولت به دنبال افزایش قیمت بنزین است؛ اما مردم دیدند این کذب است و فتنه‌ها با اعتماد مردم خنثی شد.
او با تأکید بر اینکه در قبال همه مردم چه آنانی که به من رأی دادند و چه آنانی که به من رأی ندادند احساس وظـیــــفه مــی‌کنــم، اظــهـــار کــرد: در خدمتگزاری مصمم هستیم تا مشکلات را از پیش پای مردم برداریم. من بیش از همیشه به آینده کشور امیدوارم. هرچه کار دولت پیش می‌رود با وجود مشکل، راهکار هم هست و هیچ بن‌بستی وجود ندارد. جوانان و مردم انسداد را حس نمی‌کنند و راه برون‌رفت وجود دارد.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه مشکلات را با کمک مردم حل خواهیم کرد، گفت: ساعتی نیست که از دغدغه‌های مردم غافل شوم، مبالغه نمی‌کنم. از بعد از نماز صبح که کارم آغاز می‌شود، دغدغه‌های مردم را پیگیری می‌کنم.

مسئله بحران آب در کمیته‌های تخصصی در حال پیگیری است

رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به بحران آب اظهار کرد: مسئله آب یک بحران است و مسئله خشک‌سالی تنها برای یک استان نیست وحتی برای ایران نیست و برای کل منطقه و دنیاست؛ اما به هر حال مدیریت آب برای ما بسیار مهم است؛ لذا در این بخش به مسئولان گفتیم که باید اقدام متفاوتی را نسبت به گذشته انجام دهند و درون مسئله قرار بگیرند. وزیر نیرو در این بخش به اصفهان و چهار محال و بختیاری رفت و کار را دنبال کرد؛ بنابراین مسئله در حال بررسی است.
رئیسی با بیان اینکه بحران آب در کمیسیون‌های مختلفی در دولت مورد پیگیری قرار گرفته است، تأکید کرد: همچنین این موضوع در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و در قالب کمیته‌ای از سوی معاون اول رئیس‌جمهور مورد پیگیری قرار دارد تا بتوان راهکارهای کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدتی را در این بخش دنبال کرد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.