کیف‌ها بالاخره به مدرسه می‌روند!

کلاس‌های حضوری به بازار کیف، جان نصفه‌نیمه‌ای داد

کرونا دو سالی می‌شود دانش‌آموزان را خانه‌نشین کرده است و درنهایت روزهای پایانی پاییز مصادف با بازگشایی مدارس شد. بازار خريد كيف در این روزهای آذرماهی با حضور دانش‌آموزان رنگ و بوی بازار مهر را به خود گرفته است. خانواده‌هایی که امیدی به حضوری‌شدن مدارس نداشتند، حالا به تکاپوی خرید کیف و کوله مدرسه برای فرزندان خود افتاده‌اند. در مقابل، بازاریان چندان از وضعیت فروش و درآمد خود رضایت ندارند؛ همه آن‌ها به اتفاق از رشد تقاضا برای کیف‌های کوچک و ارزان می‌گویند و مردم زیربار خرید کیف گران برای حضور چندساعته فرزندانشان در مدرسه نمی‌روند.

سه شنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۰

کلاس‌های درس پس از مدت‌ها از آنلاین به حضوری تغییر کرده‌اند و دانش‌آموزان باید چند روز در هفته را سر کلاس درس باشند. حالا والدین همراه با فرزندانشان در این سرما برای خرید کیف به بازار آمده‌اند تا کیف‌ و کفش‌هایی که سال قبل به مدرسه نرفتند، این روزها با دانش‌آموزان راهی مدرسه شوند!
تابستان 1400 خیلی‌ها از مهیا‌نبودن شرایط بازگشایی مدارس در سال تحصیلی 1400-1401 می‌گفتند و خانواده‌های زیادی زمان بازگشایی مدارس را سال آینده یا حتی دو سال بعد می‌دانستند؛ ولی حالا بعضی از کلاس‌ها به صورت حضوری برگزار می‌شود و دانش‌آموزان باید دست کم یکی دو روز از هفته را سر کلاس درس حضور یابند. حضوری‌شدن مدارس خانواده‌ها را بر آن داشته به فکر تهیه کیف و کوله برای فرزندان خود بیفتند، پدر اصفهانی یکی از خانواده‌ها که مدعی بود تا دو سال آینده مدارس آنلاین برگزار می‌شود، درحالی که در فروشگاهی به انتخاب کوله برای پسر خود مشغول است، می‌گوید: «‌کرونا هنوز نرفته‌! درسته آمار پایین آمده و واکسیناسیون سرعت گرفته؛ ولی من فکر نمی‌کردم تا جمع‌شدن کامل بساط کرونا، مدارس حضوری شود؛ حتی عقب‌افتادن تاریخ بازگشایی را نیز گواهی بر موضوع می‌دانستم. ولی پسرم باید به مدرسه برود و به کوله نیاز دارد.» این روزها امثال این پدر اصفهانی زیاد است و خانواده‌هایی که امیدی به حضوری شدن مدارس نداشتند، اکنون برای خرید کیف به بازار مراجعه می‌کنند. خانمی منتظر است تا دو فرزند خود کیف مدرسه مورد نظرشان را انتخاب کنند. او به اصفهان‌زیبا توضیح می‌دهد: «‌تاریخ بازگشایی مدارس مدام به تعویق می‌افتاد و من به شخصه امیدی به حضوری‌شدن مدارس نداشتم. ولی دیروز معلم فرزندانم در گروه کلاسی اعلام کرد، از شنبه باید هفته‌ای یک روز به مدارس بیایید. امروز با دختر و پسرم برای خرید کفش و کوله مدرسه به بازار آمده‌ایم.» خانمی آن سوی مغازه پس  از شنیدن این مکالمه می‌گوید: «من هم همین‌طور! خواهرم همان تابستان تمام وسایل مدرسه فرزندانش را خرید؛ ولی من به حرف او گوش ندادم؛ زیرا فکر نمی‌کردم مدارس حضوری شود که از قضا اشتباه کردم! خدا را شکر بچه‌ها کفش دارند و یک روز هم بیشتر مدرسه نمی‌روند ولی باید کیف بخرم.»

 تقاضای زیاد برای کوله‌های ارزان

تب خرید کیف مدرسه این روزها باعث شده مردم برای خرید یک کیف قیمت‌مناسب ساعت‌ها در بازار بمانند. درمقابل بازاریان چندان از وضعیت فروش خود رضایت ندارند؛ زیرا مشاهده‌های میدانی از رشد تقاضا برای کیف و کوله‌های قیمت‌پایین حکایت می‌کند؛ برای نمونه تقاضا برای کوله‌های فانتزی با ابعاد کوچک و قیمت کمتر از 150 هزار تومان یا کیف‌های طرح جین با حداکثر قیمت 250 هزار تومان بالاست و خریداران کمتر زیر بار خرید کیف‌های باکیفیت‌تر و به اصطلاح لپ‌تاپی به دلیل قیمت بالا می‌روند. دختر بیست‌وچندساله‌ای به خانمی که برای خرید کوله به فروشگاه آمده، می‌گوید: «این کیف ظریف است و در بهترین حالت برای باشگاه یا کلاس زبان و نقاشی مناسب است نه برای مدرسه. از این کیف انتظار عمر و دوام بالا نداشته باشید!» سپس این فروشنده بیست‌وچندساله به اصفهان زیبا توضیح می‌دهد: «‌من در طول روز باید بارها به مشتریان گوشزد کنم که این کیف مناسب مدرسه نیست و طراحی ظریفی دارد. ولی مشتریان گوششان بدهکار نیست، کیف ارزان می‌خواهند. اگر زیر 120 هزار تومان بود چه بهتر و اگر این قیمت نبود، حداکثر کمتر از 200 هزار تومان.» چند متر آن طرف‌تر هم اوضاع به همین منوال است و فروشگاه‌داری بیان می‌کند: «من به همه می‌گویم کوله‌های فانتزی و کوچک، کیفیت مطلوبی ندارد؛ ولی خریداران می‌گویند فرزندانشان فقط یکی دو روز در هفته به مدرسه می‌روند و همین کوله‌ها مناسب است، سال آینده کیف گران و باکیفیت می‌خریم! من هم نمی‌توانم کسی را مجبور به خرید کیف بهتر و البته گران‌تر کنم.» با این حال حضور محدود دانش‌آموزان در مدرسه به بازار جان نصفه‌نیمه‌ای بخشیده است و کیف‌فروشان اصفهان پس از مدت‌ها میزبان مشتری هستند. حال باید منتظر ماند تا حضوری‌شدن مدارس بهانه‌ای برای رونق بازارهای دیگر مانند کفش، فرم مدرسه، لوازم التحریر و... هم شود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.