صنوف اصفهان جان گرفتند؟

به‌جز اغذیه‌فروشان کاسبی سایر واحدها کساد است

آن دسته از واحدهای صنفی اصفهان که مایحتاج اولیه مردم را تأمین می‌کنند در شرایط کنونی وضعیت بهتری دارند ولی سایر اصناف در رکود به سر می‌برند. فعالان صنفی اصفهان می‌گویند همزمان با واکسیناسیون‌، رفت‌وآمدها و شلوغی‌ها در واحدهای صنفی بیشتر شده ولی مشکل اینجاست که مردم قدرت خرید ندارند و درآمدشان صرفاً کفاف خرید مایحتاج اولیه را می‌دهد.

شنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۰

همزمان با شیوع کرونا کاسبی واحدهای صنفی نیز کساد شد. حمایت‌های دولتی نیز در قالب اعطای تسهیلات نتوانست گره‌ای از مشکلات صنوف باز کند. بسیاری از آنها تعطیل شدند و برخی اصناف نیز راه علاج را در تغییر شغل یافتند. تعطیلی‌ها و قرنطینه خسارات زیادی را طی این مدت به اصناف تحمیل کرد و در برخی رسته‌های صنفی منجر به تعطیلی و بیکاری شد. به گفته محمدباقر مجتبایی، دبیر کل اتاق اصناف ایران تا فرودین سال جاری کرونا، بیش از ۲۵۰ هزار میلیارد تومان درآمد اصناف را کاهش داده و این ضربه بزرگی به فعالان بازار بوده است. در این میان تسهیلات کرونایی نیز برای حمایت از اصناف ارائه شد اما فعالان بازار مبلغ آن را در جبران ضرر و زیان‌هایی که قرنطینه و کاهش فروش بر آن‌ها تحمیل کرده ناچیز و بی‌اثر دانستند.

برخی محصولات صنفی تقاضا ندارند

حالا با افزایش واکسیناسیون، رئیس اتاق اصناف اصفهان از تازه‌ترین وضعیت واحدهای صنفی خبر می‌دهد. رسول جهانگیری به اصفهان زیبا آنلاین می‌گوید: طی دو سال گذشته کرونا تأثیرات مستقیمی روی کسب درآمد و فعالیت واحدهای صنفی اصفهان گذاشته است، هم‌زمان با واکسیناسیون شرایط اندکی مساعدتر شده ولی هنوز فروش اصناف به شرایط ماقبل کرونا بازنگشته است.
جهانگیری تصریح می‌کند: علاوه بر اینکه کرونا فروش واحدها صنفی را کاهش داده است، نوسانات ارز نیز منجر به کاهش قدرت خرید مردم شده و اثرش را بر فعالیت کسبه اصفهان گذاشته است چون مردم در شرایط عادی خریدهایی انجام می‌دادند که با نوسانات ارزی بیشتر برای مایحتاج اولیه خود خرید می‌کنند و قدرت خریدشان برای سایر اجناس کاهش‌یافته است.
او عنوان می‌کند: زمانی که خانوارها ازلحاظ مالی وضعیت خوبی داشته باشند سبد خرید خود را گسترش می‌دهند و فروش واحدهای صنفی اصفهان نیز افزایش پیدا می‌کند درواقع با بهبود شرایط مردم خدماتی مانند سفر و. را با توجه به توان مالی‌شان برای خود تعریف می‌کنند ولی در شرایط حاضر برای تأمین مایحتاج اولیه قدرت خرید دارند.

اغذیه‌فروشان وضعشان بهتر است

 رئیس اتاق اصناف اصفهان اذعان می‌کند: الان واحدهای صنفی که مایحتاج اولیه مردم را تأمین می‌کنند مانند واحدهایی که مواد خوراکی می‌فروشند وضعیت بهتری دارند ولی آن دسته از واحدهای صنفی که در شرایط اقتصادی مساعد تقاضا دارند وضعیت خوبی ندارند.
او بیان می‌کند: بسیاری از واحدهای صنفی در شرایط کرونا تعطیل شدند، هتل داران، تالارداران، رستوران‌داران و افرادی که فضای فیزیکی برای ارائه خدمات داشتند صدمه دیدند الان حدود دو سال است که تالارهای پذیرایی با مشکل مواجه شدند.

دولت در شرایط بحران از اصناف حمایت کند

رئیس اتاق اصناف اصفهان خاطرنشان می‌کند: دولت باید توجه ویژه‌ای به بخش خصوصی و به‌ویژه اصناف داشته باشد، بخش خصوصی هیچ‌گاه باری به دولت تحمیل نکرده است، دولت هیچ مالکیتی در خصوص واحدهای صنفی ندارد درواقع دولت در تأمین زمین، سرمایه در گردش و حمایت مالی به اصناف دخیل نبوده است و این مردم هستند که در قالب واحد صنفی فعالیت کرده و شغلی ایجاد کردند؛ بنابراین می‌طلبد که در شرایط بحرانی دولت به اصناف کمک کند.
جهانگیری می‌گوید: تعدد واحدهای صنفی در اصفهان زیاد است که منجر به اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی می‌شود، بر اساس آمارها در کشور 3 میلیون واحد صنفی وجود دارد که نزدیک 10 میلیون اشتغال ایجاد کرده‌اند. انتظار می‌رود در شرایط بحران دولت مشارکت کند و برای توسعه اصناف و تأمین سرمایه در گردش آن‌ها اقدام کند تا از بیکاری فعالان صنفی جلوگیری کند.

صنوف اصفهان تسهیلات کرونایی نگرفتند

رئیس اتاق اصناف اصفهان اظهار می‌کند: واحدهای صنفی اصفهان از تسهیلات کرونا استفاده نکردند، اماواگرهای زیادی برای پرداخت تسهیلات اعلام شد و ازآنجایی‌که برای فعالان صنفی مقرون‌به‌صرفه نبود نتوانستند از تسهیلات کرونایی بهره‌ای ببرند.
 جهانگیری می‌‌افزاید: به‌عنوان‌مثال تالارداران اصفهان باید برای دریافت تسهیلات کرونایی لیست پرسنل خود را اعلام می‌کردند ولی برخی تالارداران کارگر فصلی داشتند که بیمه نبودند به همین دلیل از دریافت تسهیلات منصرف شدند ضمن اینکه شرایط دیگری مانند داشتن ضامن و نداشتن چک برگشتی و. نیز برای دریافت تسهیلات کرونایی از واحدهای صنفی درخواست می‌کردند که فعالان صنفی از دریافت آن منصرف شدند.
رئیس اتاق اصناف اصفهان تأکید می‌کند: دولت حمایت لازم را از واحدهای صنفی نداشته است و از زمان شیوع کرونا تا الان هزینه رعایت پروتکل‌ها را خود اصناف پرداخت کردند ضمن اینکه تعطیلی‌های پی‌درپی نیز به آنها خسارت‌های زیادی وارد کرد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.