اختلالات روحی ریشه بسیاری از بیماری‌های جسمی است

کرونا، روحیه افراد را هم نشانه گرفته است

هفته سلامت روان، فرصت مغتنمی است تا با تاملی عمیق ضمن ارج نهادن به جایگاه بسیار مهم بهداشت روان در زندگی فردی و اجتماعی و سهم آن در تحقق توسعه پایدار از زحمات ایثارگرانه خادمان این عرصه قدردانی کرد. اما هفته سلامت روان امسال به گونه‌ای آغاز شد که ایران ما در موج پنجم شیوع کرونا قرار دارد، ویروسی که جهانیان را درگیر کرده و علاوه بر جسم، سلامت روان افراد را نیز نشانه گرفته است.

چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

در این بین، جوانان و نوجوانان به دلیل شرایط خاص در این مسیر آسیب‌پذیرتر هستند، اینجاست که نقش ارزنده و قابل تقدیر روانپزشکان و روانشناسان به عنوان مدافعان سلامت روان نمود پیدا می‌کند.
باید توجه داشت همان طور که حواسمان به کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی است، حواسمان به اختلالات روانی هم باشد.
کم نیستند افرادی که با این اختلال از نوع خفیف تا شدید دست به گریبان هستند و معمولا از آن غفلت می‌شود.  اختلالات روحی ریشه بسیاری از بیماری‌های شایع جسمی در جامعه است و متاسفانه اهمیت سلامت روان در جامعه ما مغفول مانده و بیشتر سرمایه‌گذاری‌های عرصه سلامت در کشور به مقوله سلامت جسمی معطوف شده است؛ در صورتی که ریشه بسیاری از مشکلات کنونی جامعه ما اختلالات روحی افراد است که بار مزمن و مداومی را به لحاظ اقتصادی، کیفیت و میزان رضایت از زندگی بر دوش جامعه وارد می‌کند.  
سازمان جهانی بهداشت، سلامت روانی را کیفیت زندگی یک فرد که می‌تواند توانایی‌های خود را شناسایی کند و با استرس‌های روزمره به راحتی کنار بیاید، می‌داند و معتقد است یک فرد سالم از لحاظ روانی باید بتواند به راحتی کار کند و با جامعه در مشارکت باشد.
این نهاد بین‌المللی با توجه به اهمیت سلامت روان در عصر حاضر اعلام کرده است: اگر اقدام عاجلی صورت نگیرد، بیماری روانی تا سال 2030 میلادی شایع‌ترین بیماری در جهان خواهد شد.
روانشناسان مجموعه عوامل تأثیرگذار در بهداشت روان را شامل اعتقادات و مناسک دینی، روابط مطلوب خانوادگی و اجتماعی، شادی، انگیزش، آرامش، تعادل و کارآمدی می‌دانند که نبود هر کدام می‌تواند برای فرد مشکلات روحی و روانی فراوانی را به دنبال بیاورد.
از این رو باید به جامعه بیاموزیم که چگونه از خود مراقبت کنند و دانش و مهارت شناسایی، توصیف و مدیریت استرس و مسائل عاطفی را در آنها ایجاد کنیم تا در مواقع استرس و بحران‌های عاطفی از این معلومات و مهارت‌ها استفاده کنند.
 علاوه بر این، آنها باید بدانند که در چنین مواقعی به کجا و به چه کسی مراجعه کنند تا به خوبی و درستی یاری شوند.
بی شک مراکز مشاوره تخصصی باید با توجه به شعار امسال سازمان بهداشت جهانی «سلامت روانی در جهانی نابرابر» و با توجه به شرایط بحران کرونا تمام تلاش خود را بر سهولت سطح دسترسی به خدمات چه در فضای حقیقی و چه در فضای مجازی فراهم کنند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.