همه آماده‌اند

بررسی تیم‌های مدعی لیگ بیست‌ویکم از ابعاد مختلف

لیگ بیست‌ویکم از امروز آغاز می‌شود و به عقیده بسیاری از کارشناسان، در این دوره از لیگ برتر رقابتی بسیار سخت و نزدیک را در بین بیشتر تیم‌ها شاهد خواهیم بود. تیم‌های لیگ برتری این دوره با پشت سر گذاشتن دوران پیش‌فصل، خود را آماده حضور در لیگ برتر کرده‌اند. دوران پیش‌فصل برای بعضی تیم‌ها بسیار پرسروصدا بود و برای برخی نیز بسیار آرام و عادی سپری شد. عده‌ای فقط شعار دادند و حاشیه ساختند و تعدادی عمل کردند و برخی نیز با کمبود امکانات و مشکلات بسیار باز هم استوار ماندند. مربیانی آمدند و رفتند، مدیرانی عزل و نصب شدند و دورانی که به هر شکل گذشت و اکنون همگی در خط شروع لیگ بیست‌ویکم ایستاده‌اند. در این گزارش به بررسی سه تیم مدعی این فصل می‌پردازیم.

سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰

سپاهان

طلایی‌پوشان اصفهانی پس‌ازاینکه در فصل گذشته با اختلافی اندک قهرمانی را از دست دادند، تابستان آرام اما بسیار فوق‌العاده و درخشانی را پشت سر گذاشتند.
از مهم‌ترین و بهترین اقدامات مجموعه سپاهان در پیش‌فصل، حفظ ساختار اصلی بازیکنان و کادر فنی این تیم بود تا با حفظ ثبات، بتواند خود را برای حرکت به‌سوی قهرمانی در لیگ بیست‌ویکم بهتر آماده کند.
اولین و مهم‌ترین اقدام سپاهان، تمدید قرارداد با علیرضا مرزبان، دستیار بسیار با دانش محرم نویدکیا بود. او که نقش پررنگی در موفقیت و حال خوب سپاهان دارد برای یک فصل دیگر نیز در این تیم ماندنی شد.
از بین خروجی‌های طلایی‌پوشان، پیام نیازمند و محمد محبی به پرتغال رفتند تا در کنار دیگر بازیکنان ایرانی شاغل در این لیگ به فعالیت فوتبالی خود ادامه دهند. احسان حاج‌صفی بار دیگر به یونان بازگشت و مرتضی منصوری و مهدی ترکمان هم دیگر بازیکنانی بودند که از جمع شاگردان محرم نویدکیا جدا شدند.
سپاهان اما قرارداد دو ستاره بسیار تأثیرگذار فصل قبل خود یعنی سروش رفیعی و سجاد شهباززاده را تمدید کرد. تمدید قرارداد این دو بازیکن که پیشنهاد‌های بسیار خوبی از سوی تیم‌های پایتخت‌نشین داشتند، اقدام درخشانی از سوی مجموعه مدیریتی سپاهان بود. البته نباید از تمدید قرارداد ولسیانی، مهدی‌زاده و پورقاز که نمایش خوبی برای سپاهان داشتند نیز به سادگی گذشت.
جدا از بحث تمدید قراردادها، سپاهان در جذب بازیکنان نیز به خوبی عمل کرد. کریستوفرنت و نیما میرزازاد به‌عنوان دروازه‌بان‌های اول و دوم سپاهان برای لیگ بیست‌ویکم جذب شدند. مسعود ریگی، ستاره فصل گذشته استقلال تهران، نیز به جمع طلایی‌پوشان اضافه شد تا خلأ بزرگی که در این پست وجود داشت و سپاهان در فصل گذشته به دفعات زیاد از نبود بازیکنی خوب در این پست آسیب دیده بود برطرف شود. در نهایت شهریارمغانلو و فرشاد احمدزاده برای خط حمله جذب شدند تا نقطه قوت اصلی سپاهان را تقویت کنند و جایگزین مناسبی برای خروجی‌ها در این پست باشند. سپاهان در تابستان آرامی که گذراند، توانست با انجام دیدارهای دوستانه مناسب و مفید در دوران آماده‌سازی خود، به سطحی ایدئال برای شروع لیگ بیست‌ویکم برسد.
این فضای آرام و باطراوت باعث آرامش ذهنی و آمادگی بهتر بازیکنان و اعضای تیم سپاهان در طول فصل می‌شود و یکی از الزامات قهرمانی است.

ترکیب و تاکتیک سپاهان

سپاهان نیز همچون فصل گذشته عموما با سیستم 4_3_3 یا 4_2_3_1 بازی خواهد کرد. در دروازه این تیم همان‌طور که گفته شد کریستوفرنت و نیما میرزازاد به ترتیب به‌عنوان دروازه‌بان‌های اول و دوم این تیم حضور دارند. در خط دفاع این تیم، اسماعیلی‌فر، میرزایی، پورقاز، نژادمهدی، ولسیانی، مهدی‌زاده، نورافکن و رجبی حضور دارند. کمربند خط میانی را ریگی، کریمی، علی‌محمدی، سلمانی، شوشتری و رفیعی تشکیل می‌دهند. خط آتش نیز در اختیار خلعتبری، مغانلو، حسینی، احمدزاده، یوسفی و شهباززاده است.
سپاهان در فصل گذشته فوتبال نوینی را ارائه کرد. این فوتبال نوین، مبتنی بر بازی مالکانه همراه با حرکات ترکیبی به‌خصوص در فلنکها (کناره‌های) زمین است تا وینگرها آزاد شده و بتوانند ایجاد موقعیت کنند.
خرید ریگی باعث می‌شود که سپاهان در پوشش مناطق خارج از محوطه خود در هنگام حملات حریفان و نیز ضدحملاتی که دریافت می‌کند بهتر و مطمئن‌تر ظاهر شود. علاوه بر این، تطابق بیشتر مدافعان با این سبک قطعا نقاط ضعف سپاهان در این پست را تا حد زیادی پوشش خواهد داد.

پرسپولیس

سرخ‌پوشان تهران، پس از پنجمین قهرمانی متوالی خود در لیگ برتر، تابستان نسبتا آرامی را پشت سر گذاشتند؛ البته مشکلات مالی و شکایت‌های طلبکاران، همراه با جدایی چند ستاره مهم، کمی فضای آرام این تیم را مشوش کرد.
پرسپولیس از بین بازیکنانی که قراردادشان در پایان فصل گذشته به اتمام رسیده بود، با امید عالیشاه، وحید امیری و مهدی شیری تمدید کرد؛ اما محمدحسین کنعانی‌زادگان، شهریار مغانلو و احمد نورالهی از جمع شاگردان یحیی گل‌محمدی جدا شدند.
پرسپولیس عملکرد منطقی و خوبی را در نقل‌وانتقالات داشت. رضا اسدی هافبک سابق تراکتور و سنت‌پولتن، همراه با حامد پاکدل، علی نعمتی و علیرضا ابراهیمی به پرسپولیس پیوستند.
اکنون اما پنجره نقل‌وانتقالاتی آن‌ها به دلیل شکایت گابریل کالدرون، مربی سابق سرخ‌پوشان، بسته شده است و باید صبر و مشاهده کرد که آیا پس از پرداخت بدهی او توسط باشگاه پرسپولیس و باز شدن مجدد پنجره نقل‌وانتقالاتی، مهاجم خارجی و همین‌طور جایگزین احتمالی در صورت جدایی رادوشویچ جذب خواهد شد یا خیر.
پرسپولیس علاوه بر تمدید قرارداد با بازیکنان خود، قرارداد سرمربی و دیگر اعضای کادر فنی خود را تمدید کرد تا این گروه هماهنگ و موفق بتوانند در کنار یکدیگر به کار خود ادامه دهند.
پرسپولیس در تابستان علاوه بر شکایت طلبکارانش، با موضوع استعفای جعفر سمیعی، مدیرعامل خود نیز روبه‌رو شد. مدیرعاملی که گرچه دوران کوتاهی را در این تیم گذراند؛ اما آرامش را در مجموعه پرسپولیس حفظ کرد و در نهایت با انتصاب حمید سجادی به‌عنوان وزیر ورزش از سمت خود استعفا داد.
پس از استعفای او، تاکنون جانشینی برای او مشخص نشده است و مجید صدری، رئیس هیئت‌مدیره پرسپولیس، به‌عنوان سرپرست در باشگاه حضور دارد.
از دیگر اتفاق‌های مهم باشگاه پرسپولیس، اقاله قرارداد با کارگزار سابق این باشگاه بود. قراردادی عجیب که در زمان مدیران پیشین به ثبت رسیده و برای پرسپولیس مشکل‌ساز شده بود، در نهایت به پایان رسید تا آن‌ها به فکر قرارداد با کارگزاری جدید باشند.

ترکیب و تاکتیک پرسپولیس

پرسپولیس همانند فصل گذشته با سیستم 4_4_2 پا به میدان خواهد گذاشت. سیستمی که با آن به فینال آسیا رسید و قهرمانی‌های متعددی نیز به دست آورد. در درون دروازه، لک دروازه‌بان اول و رادوشویچ اگر جدا نشود، دروازه‌بان دوم این تیم باقی می‌ماند. در پست دفاع، پرسپولیس بازیکنان خوب و زیادی را در اختیار دارد.
آقایی، حسینی، فرجی، ابراهیمی، علی نعمتی، سیامک نعمتی و شیری بازیکنان سرخ‌پوشان در دفاع هستند. در پست هافبک میانی نیز پرسپولیس بازیکنان خوبی همچون اسدی، سرلک، کامیابی‌نیا و شریفی را دارد.
در نهایت در پست مهاجمان تیم پرسپولیس شاهد حضور امیری، ترابی، پهلوان، عالیشاه، عبدی، آل‌کثیر، پاکدل، مهدی‌خانی، شجاعی و دهقانی هستیم.
از نگاه فنی و تاکتیکی، پرسپولیس بازی مالکانه همراه با سرعت انتقال توپ کم را در دستور کار خود قرار می‌دهد. فلسفه‌ای که بیانگر کنترل بازی و موقعیت ندادن به حریف است. همان‌طور که در فصل گذشته، قدرت دفاعی این تیم یکی از دلایل اصلی قهرمانی پرسپولیس بود، در این فصل نیز این مورد، نقطه قوت اصلی پرسپولیس است.

استقلال

آبی‌های پایتخت، نه‌تنها فصل پرفرازونشیب و آمیخته با ناکامی را پشت سر گذاشتند، بلکه در تابستان نیز مرکز اصلی حواشی و ناآرامی‌ها بودند. استقلالی‌ها نتوانستند با بیشتر بازیکنانی که قراردادشان به پایان می‌رسید همکاری‌شان را ادامه دهند. برخی از این بازیکنان با نظر مربی و عدم تمایل فرهاد مجیدی به حضورشان جدا شدند، بعضی نیز به دلیل اختلاف با مدیریت یا به توافق‌نرسیدن از لحاظ مالی با این تیم ادامه ندادند تا در همین ابتدای راه آبی‌پوشان با مشکلات زیادی مواجه شوند. مسعود ریگی، داریوش شجاعیان، شیخ دیاباته، فرشید اسماعیلی، محمد نادری و هروویه میلیچ بازیکنان خروجی استقلال در تابستان بودند. در چند روز اخیر نیز زمزمه‌هایی از جدایی بابک مرادی و احمد موسوی، (بازیکنانی که با نظر فرهاد مجیدی در لیست خروج قرار گرفته‌اند) نیز شنیده می‌شود. از بین خروجی‌های باشگاه استقلال فقط مهدی قائدی به صورت آزاد جدا نشد و با مبلغی که همچنان شفاف و واضح بیان نشده است به شباب الاهلی امارات پیوست تا فوتبالش را در این کشور ادامه دهد. آبی‌پوشان پایتخت ورودی‌های بسیار زیادی را در این تابستان داشتند و ترکیب خود را تا حد زیادی دگرگون ساختند. امیرحسین حسین‌زاده و محمدرضا آزادی به‌عنوان دو جوان آینده‌دار به جمع شاگردان فرهاد مجیدی اضافه شدند. همچنین زبیرنیک‌نفس، ابوالفضل جلالی، جعفر سلمانی، علیرضا رضایی و عارف آقاسی از دیگر بازیکنان آینده‌دار جذب‌شده توسط استقلال هستند. امین قاسمی‌نژاد و روزبه چشمی نیز به‌عنوان دو بازیکن باتجربه به ترکیب استقلال اضافه شدند. از دیگر نکات جالب و حاشیه‌ساز استقلال در تابستان، ثبت قرارداد مجدد توسط دو بازیکن جداشده این تیم پس از چند روز یعنی رشید مظاهری و محمد دانشگر بود. البته برخی بازیکنان به اصطلاح متعصب این تیم هر چند روز یک‌بار پست خداحافظی می‌گذاشتند تا بتوانند قراردادی نجومی‌تر ببندند و عرق به پیراهنی را که می‌پوشند، نشان دهند. مهم‌ترین اتفاق در تابستان برای باشگاه استقلال، استعفای احمد مددی و جایگزینی مصطفی آجرلو بود. جدا از بحث درباره مدیرعامل استقلال، حواشی درباره سفر چندین روزه این تیم به دبی برای دیدار با الهلال و هزینه گزاف این اردو که با هزینه‌هایی که پیش‌بینی می‌شد تناقض داشت و اتفاق‌های پشت پرده این سفر از دیگر حواشی آبی‌پوشان بود. در نهایت اما از معدود اتفاق‌های مثبت در جمع آبی‌پوشان، پایان یافتن ماراتن جذب و اضافه‌شدن گابریل پین به کادر فنی این تیم بود تا در کنار کمک‌سرپرست فصل گذشته به‌عنوان دو دستیار فرهاد مجیدی در این فصل باشند.

ترکیب و تاکتیک استقلال

استقلال در دوران حضور مجیدی عمدتا با سیستم 3_5_2 یا 3_4_1_2 به میدان رفته است. حسینی همراه با مظاهری و رضایی سه دروازه‌بان آبی‌ها هستند. آقاسی، دانشگر، چشمی، یزدانی، غلامی (در صورت بازگشت از مصدومیت)، یزدانی و مرادمند از مدافعان استقلال در این فصل خواهند بود. خط هافبک استقلال را غفوری، نیک‌نفس، مهدی‌پور، رضاوند، مهری، مرادی، کریم‌زاده، جلالی (درصورت بازگشت از مصدومیت) و سلمانی تشکیل خواهند داد. خط حمله آبی‌ها نیز متشکل از قاسمی‌نژاد، خاقانی، حسین‌زاده، رابط، مطهری، رمضانی، آزادی و یامگا هستند که به‌احتمال‌زیاد یک بازی‌ساز خارجی نیز به جمع آن‌ها اضافه خواهد شد. نقطه‌ضعف بزرگ آبی‌ها در فصل گذشته، ناتوانی انتقال بازی از دفاع به حمله از طریق خط میانی بود؛ مشکلی که در مسابقه فینال جام حذفی برابر فولاد خوزستان به وضوح مشخص بود. با ورود زبیر نیک‌نفس و همچنین آماده‌سازی پیش‌فصل انتظار می‌رود این نقطه‌ضعف برای فصل جدید رفع شود. باید صبر و مشاهده کرد که آیا حضور تعداد زیاد بازیکنان جدید می‌تواند ضعف‌های دفاعی را پوشش داده و خط حمله‌ای آتشین‌تر از دوران شیخ دیاباته و قائدی بسازد یا خیر. سه تیم پرسپولیس، سپاهان و استقلال، در این فصل نیز به‌عنوان مدعیان اصلی قهرمانی در لیگ به حساب می‌آیند. گرچه تیم‌های دیگری همچون فولاد خوزستان، گل‌گهر سیرجان و... نیز در فصل نقل‌وانتقالات درخشان ظاهر شدند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.