زیر آسمان این شهر همه انسان‌ها محترم‌اند

آیین تکریم و معارفه معاونان فرهنگی و خدمات شهری شهرداری اصفهان با حضور شهردار و نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر برگزار شد

آیین تکریم و معارفه معاون خدمات شهری و معاون فرهنگی شهرداری روز گذشته با حضور شهردار و نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر برگزار شد.  در این آیین از خدمات حسین امیری، معاون سابق خدمات شهری شهرداری اصفهان و محمد عیدی، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان و معاون فرهنگی سابق شهردار تقدیر و مهدی بقایی به‌عنوان معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان و مجتبی شاه‌مرادی به‌عنوان رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان و معاون فرهنگی شهردار معرفی شدند.

دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰

آیین تکریم و معارفه خدمتگزاران مردم در شهرداری اصفهان یکشنبه ۲۵ مهرماه برگزار شد. شهردار اصفهان در این آیین اظهار کرد: شعار این دوره مدیریت شهری «اصفهان من؛ شهر زندگی» است. اگر برای اصفهان جسم و روح قائل باشیم، خدمات شهری پرستار جسم و حوزه معاونت فرهنگی، مراقب روح شهر خواهد بود که هر دو حوزه بسیار مهم است.
به گزارش خبرگزاری ایمنا، دکتر قاسم‌زاده با اشاره به روح و حیات شهر تصریح کرد: شهری برای زندگی مناسب است که غیر از کالبد و جسم الگوی روابط بین انسان‌های آن شهر متعالی باشد. در این راستا، هر کسی زیر آسمان و روی زمین شهر زندگی می‌کند برای ما قابل احترام است.
شهردار اصفهان تأکید کرد: برای هر کدام از ما در الگوهای ارتباطی و روابط بین‌فردی به اقتضای مخاطب، تکالیفی تعریف شده است. جامعه انسانی همچون هرم کفی دارد که اکثریت در آن قرار می‌گیرند و همه، اشتراک‌های حقوقی دارند که اسم این کف انسانیت است؛ هر انسانی فارغ از تعلقات فکری، ذهنی یا رفتاری، حقوقی دارد که در شهر شایسته زندگی باید مورد احترام قرار گیرد.
قاسم‌زاده با تأکید بر انجام اقدامات در شهرداری به صورت محله‌محوری و رعایت حقوق انسان‌ها گفت: در سیره پیامبر اکرم(ص) و ائمه‌اطهار(ع) اگر کسی وارد مدینه می‌شد و گرسنه، فقیر یا بی‌سرپناه بود، آغوش امامت بر روی آن انسان باز می‌شد. بسیاری از افراد در آن دوران از همین نقطه آغاز ارتباط به اسلام ایمان می‌آوردند؛ بنابراین بیش از آنچه از مسیر مناظره و گفت‌وگو جذب دین شده باشند، از مسیر روابط انسانی جذب دین می‌شدند.
او با بیان اینکه هر کدام از ما تکلیفی در قبال جامعه و شهر داریم، اظهار کرد: کسی که مسلمان می‌شود به اقتضای مسلمانی حریم و حقوقی پیدا می‌کند. وقتی به همسایه خود که نمی‌دانیم آیین و دین او چیست، احترام می‌گذاریم، اگر متوجه شویم که مسلمان است، حقوق دیگری بر ما مترتب می‌شود؛ حتی اظهار مسلمانی با ذکر شهادتین نیز حقوقی را واجب می‌کند.
شهردار اصفهان تصریح کرد: در مواجهه با شیعه نیز حقوق جدید واجب می‌شود که رأس این هرم در جامعه ما انقلابی‌گری است. هر کسی ادعای انقلابی‌گری کرد باید همه حقوق انسانیت، مسلمانی و شیعه‌گری را رعایت کند. نمی‌توان انقلابی بود، اما حقوق اولیه انسانی را رعایت نکرد یا حتی نادیده گرفت. اگر کسی تفکری غیر از باورهای ما دارد، نباید مورد بی‌احترامی قرار گیرد؛ سطوح را باید رعایت کنیم. اگر گفتیم مسلمان هستیم و حقوق انسانی را نادیده گرفتیم، باید در مسلمان بودن خودمان تأمل کنیم.
قاسم‌زاده با تأکید بر اینکه فرد انقلابی باید گل سرسبد این هرم باشد، گفت: از سبک و سیره مقام معظم رهبری و ارتباط ایشان با اقشار مختلف جامعه و نوع مواجهه ایشان باید الگو بگیریم.
او با بیان اینکه «اصفهان شهر زندگی» شهری است که الگوهای ارتباطی مبتنی بر رعایت حق حریم و حقوق انسان‌ها باشد، گفت: اگر به عنوان یک فرد حزب‌اللهی و بسیجی در مسند شهرداری قرار گرفتیم، باید در عمل نشان دهیم که بچه انقلابی تمام حریم‌ها و حدودها را می‌شناسد و به آن‌ها احترام می‌گذارد. اگر بخواهیم سرمایه اجتماعی بازگردد، مسیری غیر از این نداریم. به‌عنوان باور و عقیده باید به این مسائل توجه کنیم.
شهردار اصفهان تأکید کرد: به‌تدریج مبانی «اصفهان من؛ شهر زندگی» تبیین می‌شود و امیدواریم نگاه بدنه شهرداری به سمت نگاه مبتنی بر مکتب سیاسی امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در اداره جامعه و شهر پیش رود و در این مسیر باید کمک کنیم اعتماد مردم به خادمان خود در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران افزایش یابد.

رویکرد شورای شهر توجه ویژه به مسائل فرهنگی است

«ابــوالفضل قــربــانـی»، نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان، گفت: اصفهان به پاکیزگی شهرت دارد و باید این شهرت حفظ شود. شورای شهر نیز آمادگی دارد برای بهبود وضعیت کمک کند. او اظهار کرد: قدردانی از زحمات کسانی که در مجموعه شهرداری فعالیت و تلاش کردند، اقدام شایسته‌ای است؛ البته افرادی که برای قبول مسئولیت منصوب شده‌اند نیز مورد حمایت قرار می‌گیرند.
او افزود: این مسئولیت‌ها و سمت‌ها هرازگاهی در بین افراد چرخیده می‌شود و به نوعی آزمون فعالیت‌ها و عملکردها به‌شمار می‌آید. نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با قدردانی از مدیران سابق فرهنگی و خدمات شهری شهرداری اظهار کرد: کسانی که امروز سمت می‌گیرند، روزهایی هم باید به افراد بعدی مسئولیت را تحویل دهند و مهم ارائه خدمت و گره‌گشایی از مشکلات مردم است تا ذخیره‌ای برای آخرت باشد.
او با اشاره به هفته وحدت گفت: کسانی که می‌خواهند کارها را به عهده بگیرند، باید بدانند که موفقیت ما این است که با همدلی، هم‌بستگی و همراهی کار کنیم و از تفرقه به دور باشیم؛ اما این روزها در شبکه‌های اجتماعی مطالبی مطرح می‌شود که هیچ‌کدام واقعیت ندارد؛ تأکید داریم وقتمان را روی این موارد نگذاریم؛ زیرا هیچ‌کدام پایه و اساس ندارد.
قربانی با بیان اینکه اعضای شورای اسلامی شهر همراه و همگام با شهردار اصفهان در راستای انجام وظایف خود مصمم هستند، تأکید کرد: این شیطنت‌ها نمی‌تواند خللی در انجام امور ایجاد کند و اعضای شورا شورای شهر بالغ‌تر از آن هستند که این مسائل بر انجام وظیفه آن‌ها تأثیر بگذارد.
او افزود: از روز اول این مسائل متعدد و بی‌پایه و اساس مطرح شده و قصدی جز ایجاد وقفه در کارها ندارند؛ بنابراین نباید فریب بازی‌های این افراد را بخوریم.
نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان خطاب به کسانی که در فضای مجازی اقدام به انتشار اخبار کذب می‌کنند، گفت: شما از این اخبار تفرقه‌انگیزی که پخش می‌کنید و احساس بوی کباب می‌کنید، بدانید که جایی خبری نیست و خودتان را خسته می‌کنید.
او ادامه داد: حوزه‌های فرهنگی و خدمات شهری که امروز مسئولان آن تکریم و معارفه می‌شوند، در بدنه مدیریت شهری حوزه‌های بسیار حساسی است؛ چراکه خدمات شهری خط اول تماس شهرداری با مردم است و مردم وقتی بیدار می‌شوند تا شب با خدمات این مجموعه روبه‌رو هستند.
قربانی با تأکید بر اینکه حوزه خدمات شهری یک حوزه پرکار و پرمسئولیت است، گفت: اصفهان به پاکیزگی شهرت دارد و باید این شهرت حفظ شود. شورای شهر نیز آمادگی دارد به بهبود وضعیت کمک کند.
او با بیان اینکه حوزه فرهنگی نیز یکی از حوزه‌های مهم و حساس در این زمان است، اظهار کرد: رویکرد شورای شهر در این دوره در تمام مسائل و انتخاب‌ها، توجه ویژه به مسائل فرهنگی است و انتظار می‌رود پس از چهار سال، شاخص‌های موجود در این حوزه را ارتقا بخشیم؛ مسئولیت سنگینی که اگر مورد غفلت قرار گیرد، حوزه‌های دیگر نیز آسیب می‌بیند.

 تجدیدنظر در ساختارهای فرهنگی ضروری است

«مجتبی شاه‌مرادی»، معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، گفت: حق اصفهانِ فرهنگی و شهر اصفهان آن‌گونه که باید در حوزه فرهنگ ادا نشده است؛ البته کارهای زیادی انجام شده، اما نیاز به جهش دارد.
او افزود: در حوزه فرهنگی تاکنون سنگ‌بناهای خوب گذاشته شده، اما با تغییری که در فضای پارادایم فرهنگی دنیا صورت گرفته، همان‌گونه که مقام معظم رهبری اشاره کردند، لازمه اول تجدیدنظر در ساختارهای فرهنگی است. معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان ادامه داد: اگر زمانی شهر اصفهان نیاز به خانه‌های فرهنگ و فرهنگ‌سرا داشت، امروز نیاز به پردیس‌های فرهنگی و هنری دارد و اگر زمانی به رویدادهای شهری توجه می‌کردیم در حال حاضر زمان پرداختن به محلات شهر است.
او با تأکید بر اینکه حوزه فرهنگی، حوزه‌ای بسیار پررنگ در مدیریت شهری خواهد بود، افزود: به محله‌محوری فعالیت‌های فرهنگی تأکید داریم؛ البته در دفاتر تخصصی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی باید کارهای بزرگی انجام شود.
شاه‌مرادی با بیان اینکه تداوم حرکت دفاتر تخصصی و توسعه آن‌ها ضروری است، گفت: در حوزه گردشگری باید تحول صورت گیرد که امیدواریم با همکاری و همراهی بتوانیم چهار سال آینده، روزی که اینجا می‌ایستیم، سرمان را بالا نگه داشته و شهر اصفهان را در حد بضاعت یک گام به جلو پیش برده باشیم. او ادامه داد: نگاه فرهنگی به شهر نیاز به همکاری و همراهی مدیران در بخش‌های مختلف دارد تا مردم شهر اصفهان را با مضمون فرهنگی خود ببینند.

 گریزی از نظارت و مشارکت شهروندان در حوزه خدمات شهری نداریم

«مهدی بقایی»، معاون خدمات شهری شهردار اصفهان، در ادامه این مراسم با بیان اینکه تحول به معنای تبدیل و تغییر است، گفت: تحول در فرایندها، ساختارها، عملیات‌ها و افراد قابل‌بررسی است. او با بیان اینکه معضل ساختار ماتریسی شهرداری این است که فرایندها پس از مدتی غیرشفاف می‌شود که باید در اصلاح آن نقش‌ها شکل بگیرد، افزود: سعی می‌کنیم ابتدا این قدم‌ها را برداریم تا به ساختارها در عملیات دست یابیم. معاون خدمات شهری شهردار اصفهان تصریح کرد: پژوهش‌محوری و نگاه به فضای علمی در حوزه خدمات شهری انجام شده، بنابراین پله‌های بعدی این برنامه‌ریزی، نظم و انضباط و به‌روزرسانی در خدمات شهری است که باید انجام دهیم.
او با تأکید بر دانش محوری گفت: نیاز داریم دانش‌محوری را بیشتر مورد توجه قرار دهیم. در این راستا شرکت‌های دانش‌بنیان باید با ایده‌ها و دانش خود به کمک مدیریت شهری بیایند؛ زیرا نیاز مبرم شهری این است که نگاه و دیدگاه این شرکت‌ها در شهر افزایش یابد.
او اظــهـــار کرد: از شــهــرونــدان و سرمایه‌گذاران برای برون‌سپاری و مشارکت دعوت می‌کنیم و امیدواریم فضا به گونه‌ای ایجاد شود که هر دو گروه اقدامات خوبی انجام دهند.
معاون خدمات شهری شهردار اصفهان گفت: از اینکه مشارکت و نظارت شهروندان را در تمامی زمینه‌های خدمات شهری داشته باشیم، هیچ گریزی نداریم؛ همچنین از پرسنل خدوم خدمات شهری که معمولا مظلوم واقع می‌شوند و برون‌داد فعالیت آن‌ها مشخص نیست، برای همراهی دعوت می‌کنیم. او تصریح کرد: معمولا در حوزه فرهنگی با انجام اقداماتی کار انجام شده به خوبی دیده می‌شود؛ اما در حوزه خدمات شهری چنانچه اقـــدامــی عملیــاتــی شود، دیده نمی‌شود؛ بنابراین حرکت سختی است.
بقایی گفت: از ایده‌های جدید و خوب که می‌تواند ما را از مسائلی که در ذهن‌ها به مشکل تبدیل شده رها کند، استفاده خواهیم کرد.

 تلاش برای تقویت برند اصفهان در کشور

«حسین امیری»، معاون سابق خدمات شهری شهردار اصفهان، با تقدیر از همه کسانی که در طول فعالیت و خدمت با تمام توان همراهی کردند، گفت: از تمام دوستانی که در حوزه خدمات شهری، به‌ویژه کارگران، کارمندان، کارشناسان، مدیران ستادی حوزه خدمات شهری و مدیران هفت سازمان وابسته به خدمات شهری، مدیران مناطق پانزده‌گانه و معاونان شهردار و اعضای شورای شهر سابق و جدید و شهردار سابق و جدید که با مجموعه خدمات شهری همراهی کردند، قدردانی می‌کنم.
او افزود: حوزه خدمات شهری بسیار گسترده و با وظایف متعدد است که اگر روزی بخشی از مشکلات شهر مرتفع نشود، بحران بزرگی را در شهر به‌وجود خواهد آورد.
معاون سابق خدمات شهری شهردار اصفهان تأکید کرد: کارکنان خدمات شهری با تمام وجود تلاش کرده و از هیچ کوششی دریغ نکردند؛ زیرا به کار خود تعهد دارند و در مسئولیت تعریف‌شده برای آن‌ها با همه وجود فعالیت می‌کنند.
او خاطرنشان کرد: همه باید دست به دست هم دهیم و آرزو کنیم شهر ما بیشتر توسعه و رشد پیدا کند و برند آن در کشور تقویت شود.
امیری با قدردانی از «محمد عیدی» که در حوزه معاونت فرهنگی با تواضع تلاش بسیار کرد و تبریک به «مجتبی شاه‌مرادی» و «مهدی بقایی» در حوزه معاونت خدمات شهری برای مسئولیت جدیدی که به آن‌ها محول شده است، گفت: با تمام وجود آماده هستیم چنانچه کمکی برای خدمات‌رسانی در شهر می‌توانیم انجام دهیم، دریغ نکنیم تا شاهد تحول چشمگیری در فعالیت‌های شهر باشیم.
او با بیان اینکه در طول فعالیتش اقدامات زیادی انجام شده، اما مهم‌ترین مشکل امروز آب‌رسانی است، افزود: بزرگ‌ترین چالش این حوزه، تأمین منابع آبی فضای سبز است. در راستای سیستم تصفیه پساب فاضلاب و آتش‌نشانی زیرساخت‌های خوبی تأمین شده است. امیدوارم در این دوره مشکلات کنونی رفع و طرح‌ها و پروژه‌های جدید به آن اضافه شود؛ آنچه انجام شده حاصل تلاش تیمی و گروهی بوده است.

 در شهر هم‌افزایی ایجاد کردیم

«محمد عیدی»، معاون سابق شهردار اصفهان، در ادامه این مراسم با اشاره به نام نیکوی اصفهان در طول تاریخ گفت: در سال ۴۴۴ هجری‌قمری حکیمی به نام «ناصرخسرو قبادیانی» پا به اصفهان گذاشت و سفرنامه‌ای نوشت و در آن به نکته مهمی اشاره کرد. این مرد بزرگ درباره اصفهان می‌گوید: در تمام سرزمین پارسی‌گویان شهری نیکوتر از اصفهان ندیدم و این شهر را جامع یافتم.
او افزود: با نگاه افلاطونی آن حکیم که سخنان حکمت‌آموز گفته است، همیشه دوست داشتم بدانم جامع از نظر ناصرخسرو به چه معنا بوده؛ البته پیشنهاد می‌کنم کتاب «ذکر محاسن اصفهان» را بخوانید؛ زیرا بر اساس مطالعه آن دریافتم که واژه جامع به معنای جمع‌بودن شهر اصفهان است.
معاون سابق شهردار اصفهان تصریح کرد: با ادبیات امروز باید گفت اصفهان شهر فرهنگی بوده که شاخص زیست‌پذیری، حیات‌محوری و معنا گرایی در آن جریان داشته و این جامعیت از آن جهت اتفاق افتاده که شهر اصفهان کانون میان‌فرهنگی معتبر بوده که سه سطح ارتباط ازجمله ارتباط با پیرامون، ارتباط در سطح ملی و ارتباط در سطح جهانی را برقرار و به همین جهت اقتصاد فرهنگ در آن رشد کرده است.
او افزود: مشکل آب اصفهان به معنای واقعی رفع نمی‌شود؛ مگر اینکه سه سطح ارتباط را در شهر به‌عنوان کانون میان‌فرهنگی و با یک عزم ملی ایجاد کنیم.
عیدی ادامه داد: امروز قصد ندارم عملکردها را ارائه کنم؛ البته معتقدم با نقد آن باید گام‌های فراتر در این حوزه برداشت. برای برون‌رفت از مسائل و مشکلات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی چاره‌ای نداریم، جز اینکه «در محضر خودنشینی» را یاد بگیریم و به فرهنگ خودمان احترام گذاشته و به آن ببالیم. این مهم متأسفانه در حوزه فرهنگ مردم اصفهان و در مراکز پژوهشی کشور وجود ندارد و به آن تاکنون بی‌تفاوت بودیم.
او اظهار کرد: در حوزه فرهنگ چند موضوع باید موردتوجه قرار گیرد: نخست اینکه، انگشت تأکید روی مشارکت‌جویی اجتماعی بگذاریم؛ دوم اینکه، به خلاقیت فرهنگی نه به‌عنوان کنش فردی، بلکه فرایند اجتماعی بیندیشیم؛ سوم اینکه، اقتصاد فرهنگ و چهارم اینکه، بیاموزیم که در یک شهر فرهنگی نباید حاشیه داشته باشیم؛ زیرا همه شهر متن است و باید به حقوق شهروندی شهروندان احترام بگذاریم.
معاون سابق شهردار اصفهان خاطرنشان کرد: اینکه تأکید می‌شود فرهنگ خود را بشناسیم، فقط ترتیل صورت مکتوب نیست، بلکه باید تحصیل سیرت نیکو داشته باشیم. باید امروز به شیوه‌ای عمل کنیم که برجستگی‌های بومی را به امر جهانی تبدیل کنیم، نه در جهان ایرانی بودن خودمان را فراموش کنیم.
او گفت: بی‌شک در حوزه معاونت فرهنگی آنچه برجستگی بود، مربوط به افرادی است که سالیان پیش در این حوزه فعالیت داشتند و ما هم با اتکا به این دانش و کارشناسی اگر اقدامی را عملی کردیم به همت آن‌ها بود. عیدی اضافه کرد: همکاری سایر اضلاع مدیریت شهری و همراهی سایر دستگاه‌ها باعث شد هم‌افزایی در شهر ایجاد کنیم. به شهردار اصفهان به جهت حسن انتخاب «بقایی» و «شاه‌مرادی» در معاونت‌های خدمات شهری و فرهنگی شهرداری تبریک می‌گویم.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.