هیجان به سکوهای فوتبال برمی‌گردد

مثلث مدعیان در خط شروع لیگ بیست‌ویکم

اگر اتفاق غیرمنتظره‌ای در ورزش ایران رخ ندهد، بر اساس برنامه اعلام شده از جانب سازمان لیگ فوتبال، زنگ آغاز بیست‌ویکمین دوره رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران از روز سه‌شنبه این هفته به‌صدا درخواهد آمد تا دوباره فوتبال باشگاهی ایران در صدر اخبار ورزشی قرار گیرد. البته لیگ در شرایطی آغاز می‌شود که پرسپولیس به عنوان مدافع عنوان قهرمانی یک بازی حساس در کشور عربستان و در برابر الهلال پیش رو دارد؛ به همین خاطر بازی‌های این تیم در دو هفته اول لیگ فعلا لغو شده و بقیه مدعیان باید در غیاب قرمزهای تهران، رقابت خود را آغاز کنند. در این 70 روزی که از پایان رقابت‌های لیگ بیستم تا به امروز سپری شده، همه تیم‌های لیگ برتری مشغول یارگیری و تقویت خود بوده‌اند.

شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰

پیش‌بینی می‌شود که در لیگ امسال شاهد رقابتی جذاب و پایاپای بین سه مدعی اصلی این رقابت‌ها (پرسپولیس، سپاهان و استقلال) باشیم؛ بااین‌حال مروری کوتاه بر شرایط تیم‌های مدعی حاضر در لیگ بیست‌ویکم شاید نشان دهد که هواداران کدام تیم می‌توانند در طول فصل شب و روز را با امید به قهرمانی پشت سر بگذارند. به‌جز سه تیم مدعی اصلی که شانس اول قهرمانی هستند، بقیه تیم‌ها مثل تراکتور، فولاد، گل‌گهر و پدیده با توجه به خرید و فروش‌هایی که داشته‌اند باید برای سکوهای سوم به بعد بجنگند و نمی‌توان آن‌ها را در بین مدعیان قرار داد. با فروکش‌کردن موج‌های متعدد کرونا و انجام واکسیناسیون به احتمال زیاد در این فصل بخشی از هواداران می‌توانند در استادیوم‌های ورزشی حاضر شوند و این موضوع فوتبال باشگاهی ایران را از رخوت خارج خواهد کرد. نکته مهم دیگر تغییراتی است که در رأس وزارت ورزش انجام شده و جایگزینی حمید سجادی با مسعود سلطانی‌فر می‌تواند یک سوژه جذاب برای کری‌خوانی‌های هواداری باشد. انتظار می‌رود در این فصل خبری از جنجال‌های این چند سال اخیر در بحث استفاده یک تیم خاص از رانت مدیریتی نباشد. مدیریت جامع وزارت ورزش باید با یک برنامه‌ریزی مناسب هرگونه تردید را در این ارتباط از بین ببرد.شاگردان گل محمدی بعد از کسب پنجمین عنوان قهرمانی متوالی در لیگ قبلی برای این فصل با چالشی بزرگ مواجه هستند: ازدست‌دادن دو بازیکن مهم و تأثیرگذار در ساختار دفاعی این تیم می‌تواند در طول فصل برای قرمزها دردسرساز شود. محمدحسین کنعانی زادگان و احمد نورالهی به‌عنوان دو چهره شاخص این تیم جدا شده‌اند و شهریار مغانلو هم که عصای دست یحیی در خط حمله بود، به اصفهان سفر کرده تا پیراهن زرد را بپوشد؛ به همین خاطر به‌هم‌ریختن ترکیب اصلی پرسپولیس مهم‌ترین نگرانی کادر فنی پرسپولیس در شروع لیگ خواهد بود. البته گل محمدی قراردادش را به عنوان سرمربی پرسپولیس تمدید کرد. با جذب علیرضا ابراهیمی، حامد پاکدل، رضا اسدی، رضا دهقانی و علی نعمتی هواداران این تیم امیدوارند تیمشان روند باثبات خود را حفظ کند.

نگاه سپاهان به قهرمانی

سپاهان هم که در فصل گذشته اصلی‌ترین تعقیب‌کننده پرسپولیس در مسیر قهرمانی بود، چند بازیکن اصلی خودش مثل پیام نیازمند، احسان حاج صفی و محمد محبی را از دست داده، اما با این حال خرید مهره‌هایی همچون مسعود ریگی، شهریار مغانلو، کریستوفر کنت، فرشاد احمدزاده و نیما میرزازاد سپاهان را از دیدگاه علاقه‌مندان به فوتبال تبدیل به یک تیم موفق در فصل نقل‌وانتقال‌ها کرده است. نکته مهم برای سپاهان این است که محرم بعد از یک فصل حضور در مسابقات لیگ به تجربیات زیادی دست پیدا کرده که بدون شک در دومین سال حضورش روی نیمکت سپاهان می‌تواند به کمک این تیم بیاید. سپاهان امسال هم روی کاغذ خطرناک‌ترین تیمی است که می‌تواند ترمز قهرمانی‌های پرسپولیس را بکشد و هواداران طلایی‌پوش به‌شدت به عملکرد خوب تیمشان در لیگ بیست‌ویکم امیدوارند. سکوهای نقش‌جهان بعد از مدت‌ها سکوت در روز معارفه بازیکنان پذیرای هواداران سپاهان بود. تکرار این اتفاق در طول لیگ سپاهان را به یک رقیب قدرتمند برای پرسپولیس تبدیل می‌کند. سومین ضلع مثلث قهرمانی، یعنی استقلال، بر خلاف دو رقیب دیگر خودش درگیر مشکلات مدیریتی بود و جدایی فوق‌ستاره آن‌ها (مهدی قایدی) کار را برای فرهاد مجیدی سخت کرد؛ ولی با این حال آمدن آجرلو به عنوان مدیرعامل تا حدی فضای استقلال را آرام کرد تا آن‌ها دوباره خودشان را جمع و جور کنند. استقلال در فصل نقل‌وانتقال‌هامهره‌های مهمی را از دست داده و در بحث خرید بازیکن به‌جز روزبه چشمی و امین قاسمی‌نژاد بقیه خریدها بازیکنان ستاره‌ای نبوده‌اند و این یعنی ممکن است استقلال مانند فصل قبل در میانه‌های لیگ از کورس قهرمانی عقب بیفتد. ولی نباید فراموش کرد که بازگشت هواداران به استادیوم‌ها بهترین خبر برای تیم‌های پرتماشاگری مثل استقلال خواهد بود و شاید همین موضوع عاملی شود تا آبی‌های تهران پابه‌پای سپاهان و پرسپولیس حرکت کنند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.