شهردار اصفهان: تحقق شهر اسلامی رؤیای ماست

در آیین تکریم و معارفه شهردار اصفهان، کلید شهر به دست دکتر قاسم‌زاده سپرده شد

با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان، استاندار و جمعی از مدیران اسـتانی، شهری، علما، فرماندهان انتظامی و نظامی، هنرمندان و اصحاب رسانه، دکتر بانکی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر در دوره پنجم و ششم، شهردار سابق و اسقف اعظم ارامنه اصفهان، آیین تکریم و معارفه مدیریت شهری اصفهان برگزار شد. در این آیین، از مدیریت شهری سابق تقدیر و کلید مدیریت شهرداری اصفهان به دست علی قاسم‌زاده، شهردار جدید اصفهان، سپرده شد.

شنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۰

توصیه‌های آیت‌الله طباطبایی‌نژاد به شهرداری‌ها

نماینده ولی فقیه در اسـتـان و امـام جمعه اصفهان در این آیین با اشاره به اینکه میان مؤمنان و کافران تفاوت‌های زیادی وجود دارد، اظهار کرد: مهم‌ترین تفاوت‌ها این است که مؤمنان به آخرت اعتقاد دارند؛ اما کافران اعتقادی به آخرت ندارد. پس همه ما باید در این دنیا توشه‌ای برای آخرت جمع‌آوری کنیم تا خداوند نیز از ما راضی و خشنود باشد. آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد با بیان اینکه باید هدف خدمت‌رسانان جلب رضای خدا باشد، تصریح کرد: این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که مردم هم رضایت کامل از خدمت‌رسانان داشته باشند؛ پس در نتیجه رضایت خداوند در گرو رضایت خلق است. او گفت: گاهی اوقات در شهرداری‌های کشور شاهد هستیم که افراد برای کسب درآمد به روش‌های ناخوشایندی روی می‌آورند که این موضوع صحیح نیست؛ زیرا نباید سرمایه شهر با سختی و رنج مردم کسب شود. در برخی موضوع‌ها شهرداری به افراد اجازه تخلف می‌دهد تا بتواند جریمه دریافت کند و به سرمایه لازم برسد که این کار درست نیست و باید این‌گونه امور اصلاح شود. نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان با بیان اینکه متأسفانه در بسیاری از شهرداری‌های کشور شاهد این رویه اشتباه هستیم، تصریح کرد: افراد باید تلاش کنند تا از روش‌های صحیح برای منابع مالی اقدامات را انجام دهند؛ زیرا شهرداری خود باید مجری قانون باشد و نباید از قوانین سرپیچی کند و اگر این اتفاق رخ دهد باید بر طبق قانون وارد عمل شد و با متخلفان برخورد کند. آیت‌الله طباطبایی‌نژاد خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم، در تمام دوره‌های گذشته اقدامات و کارهای خوبی برای شهر اصفهان انجام شده و اگر دوره‌ای به موفقیت‌های خوبی رسیده زیرساخت‌های آن در دوره‌های قبل آن پایه‌گذاری شده است؛ البته در چهار سال گذشته شاهد اقدامات قابل‌قبولی از سوی شهرداری اصفهان بودیم که از شهردار و مدیران شهری بابت این اقدامات تشکر می‌کنم. او اظهار کرد: انصافا شهردار سابق اصفهان تذکرات را می‌پذیرفت. همچنین کارهای دشواری که گمان نمی‌کردیم انجام شود در دوره قبلی با تلاش و زحمت شهردار سابق اصفهان به نتیجه رسید؛ پروژه اجلاس سران و سالن اجتماعات گلستان شهدا از جمله این پروژه‌های دشوار بود که شهردار سابق اصفهان توانست آن را به نتیجه برساند. نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان در ادامه خطاب به دکتر قاسم‌زاده، شهردار جدید اصفهان، گفت: کارهای زیادی در دوره‌های گذشته در شهر اصفهان انجام شده است؛ اما همچنان کارهای بسیار زیادی باقی مانده که باید در این شهر انجام شود. منطقه3 یکی از مناطقی است که باید محله‌های آن بازسازی شود؛ زیرا کوچه‌های این منطقه از بافت بسیار قدیمی برخوردار است و مردم رنج‌دیده‌ای در آن سکونت دارند که باید نوسازی این محله‌ها در دستور کار مدیریت جدید شهر قرار گیرد. آیت‌الله طباطبایی‌نژاد خاطرنشان کرد: در برخی از مواقع شاهد هستیم خانواده‌های دارای فرزندان معلول و دارای بیماری ام‌اس به دلایلی از آوردن فرزندانشان به بوستان‌ها و فضاهای سبز اجتناب می‌کنند، شهرداری باید برای این‌گونه افراد یک پارک اختصاصی ایجاد کند. همچنین باید معابر را مناسب‌سازی کرده و رمپ‌هایی برای معلولان در ورودی‌ها ایجاد کند تا این افراد برای عبور و مرور دچار مشکل نشوند.
او با اشاره به اینکه شهر اصفهان فضای سبز خوبی دارد که باید از آن نگهداری کنیم، تصریح کرد: به دلیل بحران کم‌آبی، ضروری است از چمن‌های مصنوعی در شهر استفاده کنیم تا سرسبزی شهر از بین نرود. نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان گفت: امیدوارم در این دوره شاهد فضاسازی شهر در ایام جشن و عزا باشیم؛ زیرا هر کس که در شهر گام برمی‌دارد باید متوجه سرور یا اندوه شهر بشود. از سوی دیگر، لازم است به فضای معنوی شهر توجه شود که یکی از کارهای زمین‌مانده در این خصوص پخش اذان در نقاط مختلف اصفهان است که شورای ششم باید به این موضوع ویژه توجه کند.

استاندار: اصفهان باید هوشمندشود

در ادامه این آیین، استاندار اصفهان گفت: هنگام ورودم به این مراسم شاهد یک صحنه رفاقت در میدان امام (ره) بودم؛ به طوری که مدیران شهری با چهره‌ها، سلایق و نگرش‌های مختلف در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و شورای ششم با این اقدام نشان داد به داشته‌های شهر توجه ویژه‌ای دارد و امیدوارم این روند تداوم یابد. عباس رضایی با قدردانی از زحمات و تلاش‌های مدیریت شهری دوره پنجم تصریح کرد: امیدوارم مدیریت شهری جدید بتواند به اهداف مدنظرش برسد. برای همه آن‌ها آرزوی موفقیت می‌کنم و امیدوارم شهر را به بهترین شکل اداره کنند. او ادامه داد: برگزاری چنین مجالسی و واگذاری مسئولیت‌ها، تذکری به ما می‌دهد که انسان‌ها نباید دل به این به دنیا ببندند؛ زیرا دنیا با سرعتی زیاد و با یک چشم برهم زدن می‌گذرد و همه ما باید به یاد خدا باشیم و برای رضایت خلق خدا با تمام توان کار کنیم. استاندار اصفهان با اشاره به صحبت‌های امام جمعه اصفهان خاطرنشان کرد: باید بخش زیادی از فعالیت‌های شهرداری اصفهان به سمت الکترونیکی‌شدن برود؛ زیرا در همه کشورهای پیشرفته دنیا ما شاهد چنین عملکردی هستیم؛ مراحل مختلف اخذ پروانه ساختمان یکی از این موضوع‌هاست؛ زیرا این کار حذف واسطه‌ها و رفع بسیاری مشکلات فعلی را در بر خواهد داشت. در این راستا از مدیریت شهری ششم تقاضا می‌کنم اهتمام لازم را برای تکمیل الکترونیکی‌کردن فعالیت شهرداری به خرج دهند تا شهر اصفهان هوشمند، پیشرفته و زنده شود. رضایی افزود: باید از حاشیه‌سازی فاصله گرفت و با استفاده از داشته‌ها کارها را پیش برد، وفاق و همدلی در اصفهان کم‌رنگ شده که امید است مدیریت شهری بتواند از تجربیات گذشته استفاده کند. او گفت: در سال‌های اخیر شهرداری با ارزش‌افزوده‌هایی که کسب کرده توانسته است بسیاری از موانع را رفع کند. در حال حاضر مبلغی که از طریق اداره مالیات به شهرداری‌ها داده می‌شود فرصت خوبی برای شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ایجاد کرده است؛ اما این قانونی اشکال‌هایی هم دارد؛ چراکه مبنای آن صرفا بر اساس جمعیت است که باعث افزایش فاصله شهرهای کوچک‌تر و کمتر برخوردار خواهد شد، در این بین لازم است فاکتورهایی همچون فاصله و محرومیت به این قانون اضافه شود که نمایندگان مجلس باید این موضوع را پیگیری کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر: شورای ششم به دنبال تحول است

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این آیین گفت: بخشنامه‌ای از سوی وزارت کشور برای تکریم مدیریت سابق شهری به ما ابلاغ شد. برای برگزاری مراسم ناچار شدیم این آیین را در فضایی باز با تعداد محدود و در زمان فشرده برگزار کنیم. محمد نورصالحی تصریح کرد: همه دوره‌های گذشته شورای اسلامی شهر اقداماتی را انجام داده‌اند که برای تشکر و قدردانی آن‌ها را به این آیین دعوت کردیم. از زحمات اعضای شورا و شهردار گذشته اصفهان تشکر می‌کنم و امیدوارم تلاش‌های آن‌ها با رضایت خداوند همراه باشد.
او با بیان اینکه افراد زیادی در انتخابات به ما کمک کردند، افزود: از علمای شهر، جبهه نیروهای انقلاب، خانواده شهدا، ایثارگران و رزمندگان و دیگر افرادی که در انتخابات و پس از آن در فرایند انتخاب شهردار به اعضای شورای شهر و نمایندگان خود کمک کردند، تشکر و قدردانی می‌کنم و امیدوارم این تعامل ادامه داشته باشد. رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: باید در این دوره پروژه‌های عمرانی شهر را تکمیل کنیم و با قدرت و قوت به کارهایمان ادامه دهیم؛ زیرا هدف شورای شهر ششم در این دوره این بود که خالصانه در خدمت مردم باشد و تحولات لازم را انجام دهد.
نورصالحی ادامه داد: کسب درآمدها با جلب رضایت مردم، شفافیت، کار جهادی و پیشرفت شهر در تمام جهات اولویت‌های مهم این دوره مدیریت شهری است. همچنین انتخاب آقای علی قاسم‌زاده برای شهرداری اصفهان نشانگر توجه اعضای شورای ششم برای ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی و اجتماعی شهر است، امیدواریم تحولات و برنامه‌ریزی‌ها به نحوی پیش رود که پس از پایان یک دوره چهار ساله موفق بوده و در پیشگاه مردم کارنامه‌ای روشن و شفاف ارائه دهیم.

 رئیس سابق شورای شهر: همه ما باید یاور شورای شهر باشیم

رئیس سابق شورای اسلامی شهر اصفهان نیز گفت: خوشحالم که پس از چهار سال تلاش و کوشش شبانه‌روزی در شورای پنجم، شاهد تکریم مدیریت سابق و معارفه فعلی شهردار اصفهان هستیم. در این چهار سال مدیریت شهر، مأموریت‌هایی بر عهده داشتیم و در این راستا افرادی مانند علما، استاندار و سایر مدیران شهری به ما کمک کردند که از آن‌ها تشکر می‌کنم. علیرضا نصراصفهانی تصریح کرد: هر دوره مدیریتی وظیفه دارد شهر را با ارزش‌افزوده و به بهترین نحو تحویل آیندگان دهد و قطعا هیچ دوره‌ای از ارائه خدمات برای این شهر کم نگذاشته است. اصفهان سرمایه‌ای گران‌سنگ، گران‌قدر و گران‌قیمت است که افراد مسئولیت دارند به بهترین شکل ممکن آن را مدیریت کرده و مسائلش را پیش ببرند.
او ادامه داد: در چهار سال گذشته با چالش‌هایی مواجه بودیم که قطعا در همه دوره‌ها این سختی‌ها وجود داشته و یقینا در این دوره نیز بازهم این اتفاق رخ خواهد داد که البته تنها راه نجات از آن وجود وحدت میان همه افراد است؛ همه ما در هر مسئولیت و مأموریتی که باشیم باید یار و یاور شهر باشیم و بدین سبب اگر قرار است اصفهان مسیر رشد و تعالی را طی کند، همه باید هم‌داستان شده و وحدت عمل و نظر داشته باشیم.
رئیس دوره پنجم شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه هنگام انتقال دوره به بهترین نحو ممکن تجارب منتقل و جلسات مشترک برگزار شد، خاطرنشان کرد: این اقدام را انجام دادیم تا بتوانیم هرچه تجربه داریم نزد شورای ششم بگذاریم. در ادامه این راه من به عنوان کسی که روزی در شهر مسئولیت داشتم مسائل شهر را رصد کرده و دید‌بانی منصف و مؤمن خواهم بود؛ البته به دور از توهین و حاشیه‌سازی و اعضای دوره پنجم به مدیریت شهری کمک خواهند کرد. نصر اصفهانی با اشاره به اینکه مردم به خدمت همه ما چشم دوخته‌اند پس باید در وحدت و صمیمیت برای همه آن‌ها الگو باشیم، اضافه کرد: امیدوارم برنامه ششم توسعه شهر اصفهان به جایگاه اصلی خود برسد. پایان دوره ششم موقعیتی را ایجاد می‌کند تا با دوره پنجم مقایسه شود؛ زیرا در گذشته به دلیل موضوع‌هایی که وجود داشت این کار امکان‌پذیر نبود.

شهردار سابق اصفهان: به وعده‌های خود عمل کردیم

در ادامه، قدرت‌اله نوروزی، شهردار سابق اصفهان، با اشاره به اینکه در بدو مدیریت شهری نکات و شعارهایی را بیان و تا آخرین روز تلاش کردیم رؤیاها را تحقق بخشیم، اظهار کرد: وقتی به چهار سال گذشته برمی‌گردیم، می‌بینیم کارهایی که انجام شده با حرف‌های ما که در ابتدای کار به مردم اعلام کردیم در تعارض نبوده است.
او ادامه داد: در سال 96 بودجه ای که ما تحویل گرفتیم، 2750 میلیارد تومان بود، در مهر همان سال 33درصد از بودجه تحقق یافته بود و تا پایان سال دو هزار میلیارد تومان از بودجه یعنی 70درصد آن محقق شد.
شهردار سابق اصفهان با بیان اینکه بدهی سال 96 حدود 80 میلیارد تومان بود، تصریح کرد: همچنین در سال99 بودجه شش هزار میلیارد تومانی شهرداری به صورت 100درصدی محقق شد.
او ادامه داد: از سال 97 به بعد تدوین بودجه روند صعودی به خود گرفت؛ به‌طوری‌که در سال 1400 بودجه را به 10 هزار میلیارد تومان رساندیم.  
نوروزی گــفـت: اگر می‌خـواسـتــیــم مانند سال 96 عمل کنیم اکنون باید شهرداری 10 هزار میلیارد تومان بدهی داشته باشد؛ چراکه در سال 96 تا مهر فقط 33درصد از بودجه محقق شده بود؛ اما بودجه امسال تاکنون 45درصد محقق شده است که با همین سیر، تا پایان سال 100درصد بودجه محقق می‌شود.   
او افزود: براساس آخرین گزارش مدیرکل مالی و ذی‌حساب شهرداری، بعد از چهار سال مجموع بدهی شهرداری اصفهان 2100 میلیارد تومان است که 20درصد از بودجه ای را که باید محقق شود، شامل می‌شود.   
شهردار سابق اصفهان با اشاره به اینکه در چهار سال گذشته هیچ دوشنبه‌ای نبوده است که من در اصفهان باشم و همه این روزها و هفته‌ها را به تهران برای مذاکره و گفت‌وگو با رئیس‌جمهور، وزرا، رؤسای بانک مرکزی و ... سفر کرده‌ام، اظهار کرد: ماحصل این سفرها دریافت سه هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت، بهره‌برداری مترو بعد از 17سال، افزایش مسافران مترو از 16 هزار نفر به 120 هزار نفر در روز پیش از کرونا و کاهش سرفاصله قطارها از 40دقیقه به 11 دقیقه بوده است.   
او بیان کرد: با سفرهایی که به تهران داشتیم توانستیم سازوکار پرداخت بدهی شهرداری به دولت و وصول طلب‌های شهرداری از دستگاه های مختلف مانند دادگستری، نیروی انتظامی، سپاه و آموزش و پرورش را پیدا کرده و 1200 میلیارد تومان از مطالبات شهرداری را وصول کنیم.
نوروزی به بازسازی 700 دستگاه اتوبوس، دریافت وام برای نوسازی تاکسی‌ها و تبدیل موتورهای بنزینی به برقی به‌عنوان دستاوردهای چهار ساله اشاره کرد و افزود: اکنون بعد از چهار سال بسیاری از سازمان‌های شهرداری مانند سازمان عمران، نه تنها در آستانه ورشکستگی نیستند، بلکه سودآوری بسیار زیادی هم دارند و دیگر شاهد به عقب افتادن حقوق‌ها و اعتصاب نیروهای آن‌ها نیستیم.   
او ادامه داد: سالن اجلاس سران از گِل درآمد و اکنون افتخار کشور شده است؛ همچنین احداث پل‌های شهید سلیمانی، کلنگ‌زنی بخش غربی رینگ چهارم و تکمیل قسمت زیادی از بخش شرقی رینگ از دیگر دستاوردهای شهرداری در چهار سال اخیر است.

شهردار اصفهان: حرکت به سمت یک شهر اسلامی رؤیای ماست

شهردار اصفهان نیز در ادامه این آیین گفت: عمران، آبادانی و پیشرفت شهر دغدغه مشترک همه ماست؛ در نتیجه به هر تفکر، گروه و جناحی که تعلق داشته باشیم نگرانی‌های مشترکی برای شهرمان که امانت‌دار اصلی آن هستیم، داریم.
علی قاسم‌زاده اضافه کرد: شهر اصفهان هویت بزرگی دارد که ما باید از آن صیانت کنیم و به‌عنوان یک امانت به نسل آینده بسپاریم؛ پس ما وظیفه مراقبت از کارهایی را داریم که شهر آسیب نبیند.
او ادامه داد: حرکت به سمت یک شهر اسلامی رؤیای ماست که البته وجود نشانه‌ها و ساخت مساجد تنها به پوسته شهر اختصاص دارد، هدف اصلی شهر اسلامی، عدالت و تکریم عالمان است؛ در واقع روح شهر اسلامی تجلی اسماءالحسنی در دل شهر است؛ پس به میزان شدت آن، یک شهر می‌تواند ادعا کند اسلامی است.
شهردار اصفهان با اشاره به اهمیت تعظیم شعائر افزود: تنها نگهداری نشانه‌ها، شهر را اسلامی نمی‌کند؛ در این صورت ما نمی‌توانیم ادعا کنیم شهری اسلامی داریم و در کنار آن بداخلاقی و بی‌عدالتی داشته باشیم. قاسم‌زاده گفت: نظام آفرینش، احسن است. از ما نیز انتظار می‌رود به سمت تحول حرکت کنیم. قرار نیست در آنچه داریم بمانیم و باید شرایط شهر را روزبه‌روز بهتر کنیم که این موضوع نشان می‌دهد خداوند از ما انتظار دارد که به‌عنوان یک انسان وظایف خود را به بهترین شکل انجام دهیم.
او خاطرنشان کرد: در طول مدیریت شهری زحمات زیادی کشیده شده است که این موضوع نشان می‌دهد همه به دنبال بهبود شرایط بوده و قصد داشتند خدمت بهتری به شهر اصفهان ارائه کنند که همین مسئله موجب شده از ما نیز انتظارهایی وجود داشته باشد که به سمت تحول برویم. این دوره مدیریت شهری سعی ندارد ثابت بماند، بلکه در تلاش است تا روز به روز پیشرفت کند و به درجات بالا برسد؛ امیدوارم بتوانیم شعار زندگی خوب را در شهر اصفهان با کیفیت بالایی رقم بزنیم.
قاسم‌زاده اضافه کرد: شهرداری در این دوره سعی دارد به سمت و سوی درآمدهای پاک حرکت کند تا روح شهر با این درآمدها زیباتر شود. دارا بودن تنها به کیفیت زندگی منتهی نمی‌شود. ما سعی داریم در این دوره رزق حلال را به شهر بیاوریم؛ زیرا این موضوع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
او گفت: در حال حاضر بودجه خوبی در شهرداری اصفهان وجود دارد که البته بخشی از این بودجه در وام و استقراض و بخشی از آن در درآمدهایی که مردم از آن ناراضی هستند وجود دارد.
شهردار اصفهان ادامه داد: باید راه‌حل‌های اساسی و جایگزینی مناسب برای حل موضوع‌های شهری پیدا کرده و با مشارکت مردم شهر را از این حالت خارج و منابع پاک را به شهرداری وارد کنیم. قرار است شهر با مشارکت مردم اداره شود به همین دلیل از همه نخبگان، فرهیختگان، بخش خصوصی و مردم دعوت می‌کنیم تا در آبادانی شهر به شهرداری کمک کنند.
قاسم‌زاده با بیان اینکه ما در این دوره مدیریت شهری تنها به محورها و معابر اصلی شهر توجه نمی‌کنیم، اظهار کــرد: مسئله‌شناسی و یـافـتـن راه‌حـل‌هــای مسائل شهر در همه ابعاد با کمک مردم انجام خواهد شد و اعتقادم بر این است که مدیریت شهرداری حرکت بر خط بهشت و جهنم یعنی پل صراط است که می‌توان از آن به بهشت رفته یا به قعر جهنم سقوط کرد.

درخواست‌های مردم از شهردار

در پایان این مراسم چند نفر از نمایندگان اقشار مردم درخواست‌های خود از شهردار جدید اصفهان را مطرح کردند.
اکبر نعمتی به نمایندگی از پاکبانان شـــهـرداری در ایــن مــراســم گفت: سال‌هاست که برای شهرداری اصفهان کار می‌کنم و ما پاکبانان زحمات زیادی برای شهر می‌کشیم. انتظار داریم در کنار حقوق و دستمزد، قرارداد رسمی پاکبانان نیز مدنظر قرار گیرد.
مهدی منصوری به نمایندگی از خانواده شهدا تصریح کرد: مدیرانی که در بدنه شهرداری به‌کار گرفته می‌شوند باید جهادی مدیریت کنند و شهدا را الگوی خود قرار دهند. لازم است نام و یاد شهدا در المان‌های شهری استفاده شود؛ همچنین به ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت، به‌کارگیری ظرفیت فرزندان شاهد و ایثارگر در بدنه شهرداری و تخصیص تسهیلات قانونی برای خانواده شهدا و ایثارگران توجه شود تا شهروندان راه شهدا را ادامه دهند.
همچنین مهرپرور به نمایندگی از جامعه هیئت‌های مذهبی اصفهان خاطرنشان کرد: شهردار اصفهان تجارب شاخصی در زمینه‌های فرهنگی و مذهبی دارد به همین دلیل انتظار جامعه مذهبی و تشکل‌های دینی شهر از این مدیریت بیشتر خواهد بود. از این انتخاب ارزشمند خرسندیم و انتظار داریم شهرداری به دور از نگاهی ابزاری به هیئت‌های مذهبی، از ظرفیت بالای آن‌ها در برنامه‌های خود استفاده کند و از شهردار اصفهان می‌خواهم ظرفیت کارکنان را بسنجد و افرادی را که توانایی دارند، حفظ کند.
یوسفی، نماینده اساتید دانشگاه نیز اظهار کرد: شهر باید محل بارگذاری ایده‌های خوب و حل مسئله بوده و از نیروهای دانشگاهی برای اداره آن بهره برده شود؛ بنابراین انتظار داریم که دانشگاه ستون شهر باشد و با همکاری جامعه دانـشـگـاهــی، شــهــری جهانی بسازید.
در پایان این آیین، قدرت‌اله نوروزی، شهردار سابق اصفهان، کلید نمادین شهر را به علی قاسم‌زاده سپرد. این کلید هنر دست استاد سقایی، از هنرمندان برجسته اصفهان، بوده و اشعاری از کمال‌الدین اسماعیل با خط نستعلیق روی آن حکاکی شده است.

دیدگاه‌ها

منطقه 3 که بهترین جای شهره

منطقه 3 که بهترین جای شهره منطقه مرفه نشین بی درد منظورتون از مردم رنجدیده منطقه 3 دقیقا کیه؟؟؟؟؟؟

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.