چراغ سبز ایران به مذاکرات نتیجه‌محور

رئیس سازمان انرژی اتمی‌ایران: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استقلال خود را حفظ کند

 رئیس سازمان انرژی اتمی‌گفت: رئیس‌جمهور ایران اعلام کرده‌اند که دولت، خواهان مذاکرات نتیجه‌محور، با هدف برداشته‌شدن فشارها و تحریم‌های ناعادلانه علیه ملت ایران است. معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ‌در شصت‌و‌پنجمین کنفرانس عمومی ‌آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ‌سخنرانی کرد.

سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

متن سخنرانی به شرح زیر است:
بسیار خوشبختم که به عنوان رئیس جدید سازمان انرژی اتمی‌ ایران، در شصت و پنجمین نشست سالیانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ‌حضور دارم. آقای رئیس، انتخاب جناب‌عالی را به ریاست این گردهمایی با‌اهمیت تبریک عرض می‌کنم. برای صرفه‌جویی در زمان، نسخه کوتاه سخنرانی خود را ارائه کرده و متن کامل، متعاقبا توزیع خواهد شد.
روند غیرقابل اجتناب و تقاضای روزافزون انرژی که برای توسعه پایدار یک الزام جدی به شمار می‌رود، با چالش‌هایی روبه‌روست و جامعه جهانی می‌بایست با گام‌های دسته‌جمعی به مشکلات پیش رو در این زمینه رسیدگی کند.
آژانس، بر اساس اساسنامه خود موظف به یاری رساندن بدون تبعیض به کشورهای عضو، در توسعه بهره‌برداری صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای است. با توجه به نیازها و اولویت کشورها، آژانس همچنین باید نسبت به تقویت حوزه‌های همکاری فنی مبادرت ورزد و بر این اساس، به کشورهای عضو در رسیدن به اهداف توسعه پایدار از طریق توزیع دانش، تجربه و انتقال فناوری و تجهیزات، بدون هرگونه تبعیض و سیاسی‌کاری، مساعدت و همراهی کند.
برنامه جامع اقدام مشترک که با هدف رفع موانع پیشرفت توسط جمهوری اسلامی‌ ایران توافق شد، یک نمونه بارز از حسن نیت جمهوری اسلامی‌ایران است که ایالات متحده آمریکا با بی‌توجهی کامل نه‌تنها به آن عمل نکرد، بلکه با به‌کارگیری سیاست‌های یک‌جانبه‌گرایی مفاد برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرد و از آن خارج شد. سیاست به اصطلاح «فشار حداکثری» نیز به شکست انجامید و دولت آمریکا راهی ندارد به غیر از اینکه اعتیاد خود به تحریم‌های یک‌جانبه را ترک کند و به قوانین بین‌المللی احترام بگذارد.
در این زمینه، تنها پس از حدود دو سال و نیم از گسترش مداوم تحریم‌های فراگیر اقتصادی توسط ایالات متحده و عدم انجام اقدامات عملی از سوی سه کشور اروپایی و اتحادیه در اجرای تعهدات خود، مجلس شورای اسلامی‌ایران در دوم دسامبر ۲۰۲۰ قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن، دولت موظف شد در صورت تداوم عدم پایبندی مشارکت‌کنندگان توافق ظرف دو ماه پس از لازم الاجرا شدن قانون اجرای تمام فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارت فراتر از موافقت نامه جامع پادمان در ایران را متوقف کند.
آقای رئیس، اکنون زمان آن فرا رسیده که ایالات متحده سیاست‌های غلط خود را اصلاح کرده و در ابتدا همه تحریم‌ها را به شیوه‌ای عملی، مؤثر و قابل راستی‌آزمایی لغو کند.
حضار گرامی، جناب آقای آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی‌ایران، اعلام کرده اند که دولت، خواهان مذاکرات نتیجه‌محور، با هدف برداشته شدن فشارها و تحریم‌های ناعادلانه علیه ملت ایران است.
آقای رئیس، ایران همواره با آژانس همکاری کرده است، در عین حال لازم است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌از سیاسی‌کاری بپرهیزد و استقلال،  بی‌طرفی و حرفه‌ای‌بودن خود را حفظ کند.
همان‌طور که در چندین تصمیم و قطعنامه مصوب کنفرانس عمومی‌بیان شده است، حمله به تأسیسات هسته‌ای که برای اهداف صلح‌آمیز استفاده می‌شود، مغایر با قوانین بین‌المللی است و تمام حملات مسلحانه به تأسیسات هسته ای دارای کاربرد صلح آمیز، باید به صراحت ممنوع شود. متأسفانه بی عملی سازمان ملل و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ‌در برخورد با اقدامات تروریستی علیه تأسیسات صلح‌آمیز هسته‌ای، متجاوزان را تشویق به ادامه و حتی نقض اساسی‌ترین و بنیادی‌ترین اصول حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل متحد کرده است. بسیار ضروری است که آژانس فورا به این موضوع توجه کند تا هم از تأسیسات هسته‌ای در برابر چنین اقدامات یا تهدیدهایی محافظت کند و هم از اعتبار خود صیانت کند.
آقای رئیس، ما اعتقاد راسخ داریم که راه‌حل اصلی برای تهدیدهای موجود ناشی از سلاح‌های هسته ای، خلع سلاح هسته‌ای کامل و قابل راستی‌آزمایی است.  ما خواستار اجرای کامل ماده ششم ان.پی.تی هستیم و از اینکه کشورهای دارای سلاح هسته‌ای بر حفظ زرادخانه‌ها و سیستم‌های انتقال خود مصمم بوده و برخی از آن‌ها به طور جدی به دنبال به‌روزرسانی آن‌ها هستند، عمیقا ابراز تأسف می‌کنیم.
ایران به عنوان مبتکر ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه از سال ۱۹۷۴، نگرانی جدی خود را از برنامه هسته‌ای مخفی نظامی ‌رژیم صهیونیستی بیان می‌دارد. متأسفانه، علی‌رغم تصویب قطعنامه کنفرانس بازنگری NPT در سال ۱۹۹۵ و همچنین برنامه‌های اقدام بعدی آن در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰، این رژیم هنوز فعالیت‌ها و تأسیسات هسته‌ای خود را ذیل موافقت‌نامه جامع پادمان آژانس قرار نداده، اقدامات تروریستی خود علیه تأسیسات صلح‌آمیز هسته‌ای را ادامه داده، دانشمندان هسته ای را ترور کرده و بدین طریق، ثبات و امنیت منطقه و یکپارچگی و اعتبار NPT و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌را به خطر انداخته است.
نمایندگان محترم، ایمنی هسته‌ای همیشه جزو اولویت‌های ما بوده و از این رو، برای تقویت مقررات ایمنی مرتبط اهمیت زیادی قائل هستیم. جمهوری اسلامی ‌ایران مجددا تأکید می‌کند که مسئولیت ایمنی و امنیت هسته‌ای به‌طور کامل بر عهده دولت‌های عضو است.
در مورد امنیت هسته‌ای، معتقدیم اقدامات اتخاذ شده نباید مانع همکاری بین المللی در زمینه فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای شود و مسئولیت‌های تعیین‌شده آژانس را ذیل برنامه همکاری فنی تضعیف کند.
آقای رئیس، در خاتمه امیدواریم به روزی برسیم که شعار استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای برای همه و سلاح هسته‌ای برای هیچ‌کس در سراسر جهان رسمیت یافته و محقق شود. تحقق این پیام، نقش انرژی هسته‌ای در ایجاد صلح، سلامتی و رفاه در سراسر گیتی را برجسته کرده و بدان شتاب بدهد.
همچنین می‌خواهم به این نکته اشاره کنم که ایران مهد تمدن‌ها و کشوری دوستدار صلح است که به لحاظ تاریخی به فناوری و علوم در سراسر جهان یاری رسانده است. در این چارچوب، ما برای دنبال کردن فعالیت‌ها و برنامه هسته‌ای کاملا صلح‌آمیز خود مصمم هستیم و همان‌گونه که توسط رئیس‌جمهور کشورمان، در طی نشست سران شانگهای در ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۱، بیان شده، هیچ موضوعی نمی‌تواند فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را که در چارچوب مقررات بین‌المللی انجام می‌شود، دچار توقف کند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.