به‌دنبال رفع تحریم‌ها هستیم

رئیس‌جمهور: مذاکره باید نتیجه‌محور باشد؛ نه «مذاکره برای مذاکره»

رئیس‌جمهوری شامگاه شنبه در نخستین گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خود با مردم گفت: از ابتدای کار در دولت مسئله کرونا از اولویت‌های دولت بود و یک حرکت انقلابی همراه با عقلانیت نیاز بود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی افزود: تولید داخلی نمی‌توانست نیاز داخلی را تأمین کند. برآوردمان این بود که برای مصرف داخلی نیازمند ۱۰۰ میلیون دز واکسن هستیم. امروز ۴۰میلیون دز به‌صورت قطعی انجام شده است و امیدواریم با سرعت و شتاب کار بیشتر هم بتوانیم باقی واکسن را تأمین کنیم. رئیس‌جمهوری تصریح کرد: در دولت اعلام کردیم همه مردم واکسینه شوند و با قوت این کار دنبال خواهد شد. مردم هم همت خوبی دارند و تقریبا صف‌ها منتفی شده و این کار باید با شتاب بیشتری انجام شود. هر نوع اقدامی مانند بازگشایی مدارس، درگرو این است که زودتر واکسینه شدن را دنبال کنیم تا در حد قابل قبولی مردم واکسینه شوند.

دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۰

 رئیسی با بیان اینکه مردم باید فاصله گذاری و حداقل‌کردن ارتباطات را در کوچه و خیابان جدی بگیرند، یادآور شد: تا آخر شهریور ۴۰میلیون دز قطعی است و برای تأمین واکسن، وزارت خارجه و بهداشت نیروهای خود را بسیج کرده‌اند. درباره کادر درمان هم گفته‌ام معوقات آن‌ها سریعا پرداخت شود.

وعده‌های داده‌شده در حوزه مسکن باید انجام شود

او با اشاره به وعده‌های انتخاباتی خود اظهار کرد: بنای من این است که با مردم صحبت کنم؛ نه با فعل ماضی  و نه با فعل مستقبل. رئیسی ادامه داد: در حوزه مسکن وعده‌هایی که داده‌شده باید انجام شود. ما در سال حدود دومیلیون مسکن نیازمندیم و ما کف آن را گفتیم. مجلس هم قانون دارد و بافت‌های فرسوده باید درست شود و دولت در بخشی از این موضوع خودش مسکن می‌سازد و در بخشی هم تسهیلات پرداخت می‌کند. رئیس‌جمهوری اظهار کرد: اصلی‌ترین موضوع در مسکن، زمین است که باید آماده‌سازی شود. مسکن جزء موارد پیشتاز و پیشران اقتصاد است که خیلی صنایع را با خود همراه می‌کند. من روز اول دولت این موضوع را به وزیر مکلف کردم و ایشان هم با قدرت و حساسیت دنبال می‌کند. پس بعضی در این مورد تردید نکنند.

 باید اعتماد آسیب‌دیده مردم را اصلاح کنیم

رئیسی با اشاره به مبارزه با فساد تصریح کرد: من در روز اول دولت به همه همکاران گفتم که منافذ و بسترهای فساد را در دولت شناسایی کنند. قبل از شروع دولت هم به کارگروهی گفته بودم که این موضوع را پیگیری کنند و منشوری دراین‌باره ایجاد شود که این منشور آماده خواهد شد.
او با بیان اینکه شرط ما در دولت برای فسادستیزی همه مدیران است، تأکید کرد: همه مدیران باید خود را پاسخ‌گو بدانند. یکی از آسیب‌ها در این مدت اعتماد مردم است. ما باید اعتماد آسیب‌دیده را اصلاح کنیم و در راه آن صادق‌الوعده باشیم. رئیس‌جمهوری بیان کرد: به همکاری مردم سخت امیدوارم. برای من بسیار نامه نوشته شده است. می‌گویند اصلا صحبت از پست و مقام نیست. ما هر کاری از دستمان بربیاید، انجام می‌دهیم. او تصریح کرد: مردمی‌بودن یک محوری است که همواره باید موردتوجه دولت و مسئولان در کشور باشد. مردم باید دولت را از خودشان بدانند. من سعی کرده‌ام در هرجایی که بودم، ارتباط خودم با مردم را حفظ کنم. من در این دو استانی که رفتم، سعی کردم در بخشی از سفر با مردم ارتباط داشته باشم. این از این حیث بوده که مسئولان در هر سطحی بدانند باید با مردم ارتباط داشته باشند.
رئیس‌جمهور یادآور شد: باید رفت صحنه را دید. گفته‌اند شنیدن کی بود مانند دیدن. من نشستم با مدیران تا ببینم چه راهکاری می‌توان انجام داد. من بی‌اطلاع از شرایط استان نیستم. ما در این سفرها در خدمت وزرا بودیم. وزرا و مدیران استانی باهم نشستند و به راهکار رسیدند و اقدامات شروع می‌شود. مردم باید امیدوار شوند. یک‌سری راهکارها را پیدا کردیم و یک‌سری راهکارها در مرکز باید دنبال شود و زمان‌بر است. یقین داریم این کار جواب می‌دهد. این‌ها زمینه‌ای است که می‌تواند ارتباط دولت را با مردم و نخبگان داشته باشد.

روحیه من گله‌گذاری نیست

رئیسی در پاسخ به این پرسش که دولت در شرایط بدی کشور را تحویل گرفت، یادآور شد: روحیه من گله‌گذاری نیست. همه شرایط را می‌دانند. من با همه این مسائل به عنایت خداوند و مشارکت مردم به دولت امیدوارم و بدون تردید گشایش‌هایی هم انجام می‌شود. او تصریح کرد: من نمی‌خواستم اول کار مردم را درباره کالاهای اساسی نگران کنم و الان با اقداماتی که انجام‌شده است، دیگر نگرانی برای کالاهای اساسی نداریم.
او بیان کرد: مردم وضعیت تورم و گرانی را می‌دانند. این برمی‌گردد به تصمیم‌هایی که از قبل گرفته‌شده و به تورم و رشد نقدینگی و... برمی‌گردد. تیم اقتصادی دولت شبانه‌روز کار می‌کند تا آرامش به بازار برگردد. عزیزان وزرا مشغول‌به‌کار شدند تا با کارهایی که انجام ‌شده است، گام‌هایی برداشته شود و به افزایش تولید و پایان‌دادن به رکود و کاهش تورم بینجامد.
رئیس‌جمهوری تأکید کرد: ما یک ظرفیت معطل مثلا 40درصد کارخانه‌ها را داریم که به دلایل مختلفی این ظرفیت بیکار مانده است. ما افزایش تولید در دستور کارمان است. از همین‌جا به تولیدکنندگان می‌گویم تولید را افزایش دهید و زمینه برای افزایش صادرات دارد مهیا می‌شود. رئیسی اظهار کرد: قوه عاقله که دارد اندیشه می‌کند از درون دولت و بیرون دولت هستند. معاون‌اول دولت مسئول هماهنگی تیم اقتصادی دولت هستند تا یک آهنگ مشخصی داشته باشد. تمامی بخش‌ها به‌دلیل جایگاه معاون‌اول با هماهنگی کار می‌کنند. رئیس‌جمهور خطاب به ایرانیان خارج از کشور گفت: به ایرانیان خارج از کشور می‌گویم ایران امن و قابل پیش‌بینی مهیا شده و سواحل مکران آمادگی برای سرمایه‌گذاری دارد. اینجا زمینه برای سرمایه‌گذاری فراهم است. دستگاه‌های دولتی هم آماده دریافت سرمایه هستند.

اجازه دهند مردم افغانستان برای خودشان تصمیم بگیرند

او درباره وضعیت امروز افغانستان یادآور شد: افغانستان با ظلم آمریکایی‌ها جراحت بزرگی برداشته است. امروز مجامع بین‌المللی اعلام می‌کنند که بیش از ۳۰هزار کودک افغانستانی دچار مجروحیت شده‌اند. امروز سه‌میلیون افغانستانی در ایران مهمان هستند که دچار آسیب شده‌اند. حضور آمریکایی‌ها موجب تضییع حقوق بسیاری از افغانستانی‌ها شده است. رئیس‌جمهوری تصریح کرد: راهکار افغانستان این است که دولتی در افغانستان حاکم شود که با رأی و اراده مردم افغانستان باشد. ما از دولتی که برخاسته از مردم افغانستان باشد، حمایت می‌کنیم. امنیت افغانستان، امنیت ماست و اولویت ما ارتباط با همسایگان است. او اظهار کرد: با بیش از ۵۰ مسئول کشورهای مختلف ارتباط و گفت‌وگو داشته‌ام و این تعامل ادامه خواهد داشت. دولت‌های دیگر اجازه دهند مردم افغانستان برای خودشان تصمیم بگیرند.

ابایی از مذاکره نداریم

رئیسی درباره مذاکرات وین گفت: ما ابایی از مذاکره نداریم؛ اما گفت‌وگو با فشار چه نوع گفت‌وگویی است؟ من قبلا گفته‌ام؛ گفت‌وگو و مذاکره در دستورکار دولت است. آنچه ما دنبال آن هستیم، رفع تحریم‌هاست و ما از منافع ملت یک قدم عقب‌نشینی نخواهیم کرد. مذاکره، باید نتیجه‌محور باشد، نه «گفت‌وگو برای گفت‌وگو» و نه «مذاکره برای مذاکره». رئیس‌جمهوری بیان کرد: آمادگی دارم مردم را در جریان عمل به وعده‌ها قرار دهم. دوست دارم آنان در جریان امور قرار گیرند. رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه مذاکره ابزار دیپلماسی است، تصریح کرد: آمریکایی‌ها و غربی‌ها به‌دنبال این هستند که گفت‌وگو همراه با فشار باشد. اگر در کنار گفت‌وگو فشار باشد، فایده‌ای ندارد، گفت‌وگو برای آن است که فشار نباشد. این تحریم‌ها، تهدیدها و فشارهایی که به ملت ایران اعمال می‌شود، به معنای گفت‌وگو نیست. او خاطرنشان کرد: گفت‌وگو و مذاکره در دستور کار دولت قرار دارد؛ اما نه با فشاری که اعمال می‌شود. اعمال فشار همراه با گفت‌وگو قبلا جواب نداده است. آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بارها تجربه کردند که این‌گونه گفت‌وگو و فشار جواب نمی‌دهد.
رئیسی با بیان اینکه دولت با استفاده از گفت‌وگوها به‌دنبال رفع تحریم‌های ظالمانه است، گفت: محور گفت‌وگوها منافع ملت ایران خواهد بود. ما از منافع ملت یک قدم عقب‌نشینی نخواهیم کرد و نتیجه مذاکرات باید رفع تحریم‌ها و حل مشکلات مردم باشد، تا زندگی مردم رونق پیدا کند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.