گردشگری

نحوه نگهداری گل و گیاه در فصول گرم

احتیاط! گیاهان آسیب‌زا هستند

اگر شما یکی از دوستداران گل و گیاه هستید و در خانه تعدادی گیاه دارید، حتماً در فصول مختلف در گیاهان‌تان مشکلاتی را چون کاهش میزان رشد و شادابی مشاهده کرده‌اید.

این مشکلات می‌تواند به‌خاطر رعایت نکردن اصول نگهداری گیاهان در هر فصل باشد. مثلا گاهی ممکن است سرما یا گرمای شدید هوا به گیاه آسیب وارد کند یا آبیاری به اندازه لازم نداشته باشند و یا اینکه دچار آفات شده باشند. به هرحال برای پیشگیری از این آسیب‌ها باید اصولی را با توجه به نوع گیاه‌، جنس، خاک‌، دما و... بر روی گیاه رعایت کنید. بدین منظور جهت نگهداری هر‌چه بهتر از گیاهان در فصل گرم اشاره می‌کنیم.

 

وحشت گروهک‌ها از رزمندگان اصفهانی

روایت کیانوش گلزارراغب از نبرد کردستان و «شُنام»
کیانوش گلزارراغب که چهارده‌ماه اسارتش در زندان گروهک‌های کمونیستی کموله و سوسیالیست‌های کُرد یا همان دموکرات، بُن‌مایه آثاری چون «شُنام»، «عصرهای کریسکان» و «برده‌سور» شده است، می‌گوید نوشتن «شُنام» باعث شد بالاخره، کابوس‌های دوران اسارتش تمام شود. با کیانوش گلزارراغب گفت‌وگوی متفاوتی کرده‌ایم که در ادامه از نظر می‌گذرانید. 
 

تجلیل از مدیران صنعت استان

این مراسم هم‌زمان با دهه تولید و تجارت برای مدیران پیش‌کسوت و پیشرو صنعت استان برگزار شد
مراسم تجلیل از مدیران پیش‌کسوت و پیشرو صنعت استان اصفهان به همت انجمن مدیران صنایع استان در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان برگزار شد.
 
روایت چند نکته مهم و اجرای تور شاهکارنمایی به مناسبت دهمین سالگرد ثبت جهانی مسجد‌جامع عتیق
جدال میراثی مسئول باستان‌شناسی اداره‌کل میراث و مدیرگروه باستان‌شناسی دانشگاه هنر اصفهان درباره یک محوطه تاریخی
روایتی از سفر آشناسازی «شهر جهانی ملیله»

مسجد جامع اصفهان گم شد!

روایت چند نکته مهم و اجرای تور شاهکارنمایی به مناسبت دهمین سالگرد ثبت جهانی مسجد‌جامع عتیق

تمام شهر را آذین بستیم. قدم به قدم تابلو زدیم: «به سمت مسجد جامع اصفهان (میراث جهانی بشر)». ده روز تمام از 7 صبح تا 12 شب، دسته‌دسته شهروندان اصفهان و گردشگران ایرانی و خارجی به دیدن مسجد جامع اصفهان آمدند و راهنمایان گردشگری مستقر به ده زبان زنده دنیا برای هر گروه‌ ده‌نفره گردشگران، جذابیت‌های این بنا را روایت کردند. تصمیم‌گیران آب دستشان بود، زمین گذاشتند و گفتند که ورود موتورسیکلت‌ها به مسجد جامع ممنوع است و پنجاه چشمه سرویس بهداشتی در سه محوطه میدان امام علی (ع) و محله‌های اطراف برای استفاده شهروندان و گردشگران ساختند تا دیگر کسی فقط به خاطر این موضوع وارد مسجد نشود و دیگر بوی تعفنی از دستشویی‌های مسجد به مشام نرسد! هیچ صدای گوش‌خراش بلندگویی در فضای مسجد نپیچید؛ به جایش سه نوبت در روز مکبرهای خوش‌صوت، اذان زنده گفتند. کالبد گران‌قدر این بنای 1100 ساله آب و جارو شد و شلختگی‌هایش را زدودند. خجالت می‌کشم بگویم می‌توانستیم همه این کارها را انجام دهیم، توان و امکاناتش را هم داریم؛ اما هیچ‌کدام را انجام ندادیم و مهم‌ترین میراث اصفهان، کالبد ارجمندی که میراث جهانی بشر است، در سکوت و غربت، دهمین سالگرد جهانی‌شدنش را جشن گرفت. فقط چند ده میراث‌دوستِ اهل‌دل از جمله معاون میراث فرهنگی استان اصفهان، صبح دهم تیرماه را به حضور در «تور شاهکارنمایی مسجد جامع عتیق اصفهان» و گفت‌وگو درباره برخی از شاهکارهای این بنا گذراندند. در متن پیش رو، روایتی از این روز و گفت‌و‌گو با عبدالرضا کارگر (سرپرست مسجد جامع اصفهان) و لیلا میرقدر (پژوهشگر حوزه موزه و گردشگری و استاد مدعو دانشگاه هنر اصفهان) را بخوانید.

ماجرای عجیب ایستگاه ابن‌سینا!

جدال میراثی مسئول باستان‌شناسی اداره‌کل میراث و مدیرگروه باستان‌شناسی دانشگاه هنر اصفهان درباره یک محوطه تاریخی
عکس‌هایی از محل یکی از ایستگاه‌های خط2  قطار شهری اصفهان این روزها در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود؛ عکس‌هایی که نشان می‌دهد در ایستگاه ابــن‌سینــا، بقــایــایــی از اصفهــانِ تاریــخی یــافت شده ؛ امـا بـرخورد با ایـن آثار در شــأن اصفهانِ کهن نیست. در گزارش پیش رو، نگاهی داریم به گزارش‌های منتشرشده و گفت‌وگوهای جنجالی دوسوی ماجرای حفاری‌ها و کاوش‌ها؛ با این نتیجه که مطالبه عمومی می‌بایست انجام دقیق باستان‌شناسی شهری، انتشار گزارش‌های مفصل و علمی پروژه‌های کاوش و نمایش عموم یافته‌های موجود، باشد؛ همچنین همه مردم و مسئولان باید کشف و شناسایی تاریخ و داشته‌های ارزشمند اصفهان را  ارجح بر پروژه‌های ساخت‌وساز و توسعه‌ای بدانند؛ چراکه اگر غیرازاین باشد، شاهداز دست‌رفتن «بیت‌المال» اصفهان خواهیم بود؛ بیت‌المالی که نه متعلق به نسل فعلی که متعلق به همه نسل‌های پیشین و پسین است!
 

زنجان؛ مقصد جذاب گردشگری فرهنگی

روایتی از سفر آشناسازی «شهر جهانی ملیله»

بعد از ملاقات با گنبد فیروزه‌ای هفتصدساله، مسیری را در پیش گرفتیم که به طبیعت اروپایی جذابی رسید و ناگهان دو اژدهای چینی ما را غافلگیر کردند؛ دو اژدهای قرینه که بر دل کوه حجاری و همنشین مقرنس‌ها و تزیینات اسلامی ایرانی دوره ایلخانی شده بودند؛ این فقط یکی از تجارب منحصربه‌فرد تور آشناسازی (فم تور) زنجان بود. گزارش پیش رو، روایتی است از سفر به شهر جهانی ملیله، ملاقات با دو سایت میراث جهانی بشر در دو استان هم‌جوار، چشیدن خوراکی‌های سنتی و تاریخی منطقه و دیدن جاذبه‌های طبیعی و تاریخی و هنری زنجان مخصوصا آن‌هایی که قرابتی با اصفهان دارند؛ یعنی ملیله‌کاری، مسجد چهلستون، پاساژ عالی‌قاپو، بازار قیصریه، معبد داش‌کسن و گنبد سلطانیه.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - گردشگری