مینا ایزدی

ما به جنگ نیاز داشتیم، نه جنگ به ما!

روایت حجت‌الاسلام «علیرضا باطنی» از مدرسه «ملاعبدالله» اصفهان تا عملیات«کربلای چهار»/ بخش اول
می‌گوید هفده سالم بود، رفتم جبهه؛ اما چهره‌ام، بیست-بیست‌ویک‌ساله، نشانم می‌داد. پنجم ابتدایی را که می‌خواند، مدرسه را کنار می‌گذارد و راه «حوزه» را پیش می‌گیرد و در امتداد آن راه «انقلاب» و «جنگ» را...! انقلاب که پیروز می‌شود، مسئولیت مدرسه علمیه «ملاعبدالله» را بر دوشش می‌گذارند؛ همان مدرسه‌ای که هنوز هم در انتهای بازار میدان امام، جا خوش کرده و چراغش روشن است! سال 59 در میان همه فعالیت‌های علمی، تبلیغی و فرهنگی که اینجا در اصفهان داشته است، «غیررسمی» راه «گلف» و «آبادان» را پیش می‌گیرد و چندماهی را به رتق‌وفتق امور جنگ در همان حوالی می‌پردازد؛ اما به‌مرور احساس می‌کند حضور چندماهه‌اش در جبهه به فعالیت‌هایش ضربه می‌زند و همین می‌شود که بیشتر «اصفهان» می‌ماند و منتظر تا عملیاتی طراحی شود و «رزمی تبلیغاتی» برود جبهه! او جنگ را از «شکست حصر آبادان» شروع می‌کند و تا «کربلای چهار» پیش می‌برد و بعدازآن به «اسارت» و چهارسال زندگی در خاک عراق می‌رسد، که سال‌ها پیشش دومرتبه، از آن فرار کرده بود. روایت حجت‌الاسلام «علیرضا باطنی» از آن سال‌ها، ساعت‌ها زمان می‌خواهد و یک دل سیر گوش؛ ما اما در یک گفت‌وگوی سه‌ساعته با این رزمنده روحانی، تنها توانستیم تا قبل از اسارتش را روایت کنیم و باقی حرف‌ها از آن سال‌ها بماند برای فرصتی دیگر!

ضرورت حرکت به سمت توسعه پایدار ساختمان‌ها

توسعه پایدار بدون توجه به شهرها و شهر‌نشینی، بی‌معنی خواهد بود
یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از انرژی خورشیدی کاهش هزینه‌ها و حتی فروش برق اضافه تولیدی است؛ چرا که از این طریق هزینه‌های تحمیلی بر کشور و جامعه به شدت کاهش می‌یابد همچنین با این اقدام، نه تنها در صورت‌حساب برق صرفه‌جویی می‌شود، بلکه اگر برق بیشتری تولید شود، مازاد آن دوباره به شبکه منتقل و برای این مقدار مبلغ پاداشی توسط شرکت برق پرداخت خواهد شد. با توجه به اینکه سیستم‌های انرژی خورشیدی به طور کلی نیاز به تعمیر و نگهداری زیادی نداشته و حتی هیچ‌گونه سر و صدایی ندارند، تکنولوژی استفاده از انرژی خورشیدی روز‌به‌روز در حال توسعه بوده و تاکنون در سیستم‌های کوچک و بزرگ مانند نیروگاه‌ها، بخش کشاورزی، تجارت، منازل، لوازم شخصی و تزئینی به کمک مردم آمده است و بعضا در صعب‌العبورترین نقاط نیز توانسته نیازهای آن‌ها را برطرف سازد.
دست دالالان ازچرخه توزیع کوتاه می‌شود
تأثیرات طرح «پویش، پایش و رویش» بر اشتغال دانشجویان ‌
با حذف ارز ترجیحی، فرصت‌های فراوانی برای هفت دهک ایجاد خواهد شد

عرضه مستقیم روغن کامیون‌ها ازتولید به مصرف

دست دالالان ازچرخه توزیع کوتاه می‌شود
کمبود لاستیک، کمبود روغن و افزایش درصدی کرایه حمل‌ونقل، کامیون‌داران را تحت‌فشار گذاشته است. آن‌ها افزایش 35درصدی هزینه حمل‌ونقل را قبول ندارند و حرفشان این است که این افزایشدرصدی، محاسباتی و فنی نیست؛ بلکه به‌صورت تکلیفی نرخ تعیین و ابلاغ‌شده است. از سوی دیگر، روغن در بازار باقیمت بالا به‌فروش می‌رسد و کمبود روغن در بازار آن‌ها را بلاتکلیف کرده است. مشکل لاستیک هم از خیلی وقت پیش کامیون‌داران را در مضیقه قرار داده بود که در شرایط فعلی، این مشکل مزید برعلت شده و فشارها را افزایش داده است. لاستیک موردنیاز آن‌ها در سامانه توزیع نمی‌شود و نرخ لاستیک به قیمت مصوب نیست.همین چند وقت پیش بود که «اصفهان‌زیبا» در گزارشی با عنوان «کامیون‌داران معترض، منتظر تصمیم ستاد تنظیم بازار» به بررسی مشکلات کامیـون‌داران در بخـش حمـل‌ونقــل و حاشیه‌های ایجادشده به‌واسطه تأخیر در حمل‌ونقل محصولات پرداخت. در اینگزارش دبیر کانون انجمن‌های صنفی کامیون‌داران کشور اعلام کرد که «مکاتباتی با معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری انجام دادیم و این معاونت نیز نامه‌ای با امضای وزیر نوشتند تا در ستاد تنظیم بازار بحث نرخ کرایه حل‌وفصل شود؛ پیش‌تر اعلام شد که کرایه حمل کالا براساس15 کیلومتر تعیین شود تا رانندگان بتوانند متناسب با نوسانات بازار، کار حمل را انجام دهند، ولی سال گذشته در این زمینه کوتاهی صورت گرفت. بااین‌حال به ما وعده‌هایی داده‌شده تا پایان فرودین ماه کرایه حمل‌ونقل حل‌وفصل شود.»
 

بحران متخصص‌ها تا دو سال آینده

تأثیرات طرح «پویش، پایش و رویش» بر اشتغال دانشجویان ‌
«پویش، پایش، رویش» طرحی است که با همکاری اتاق بازرگانی اصفهان و دانشگاه آزاد اسلامی اجرایی شده تا بسترساز ورود دانشجویان به محیط کار باشد. به گفته متولیان، بعد از گذشت دوسال، این طرح رضایت دانشجویان و صاحبان واحدهای مختلف اقتصادی را به همراه داشته است. با اجرای این طرح، علاوه بر اینکه معضل بیکاری فارغ‌التحصیلان و دانشجویان بــرطــرف می‌شـــود، نیـــازهای صنـــایع و بنگاه‌های اقتصادی استان نیز احصاشده و توسط دانشجویان رشته‌های تحصیلی مرتبط تأمین می‌شود. 
 

دهک‌های برنده

با حذف ارز ترجیحی، فرصت‌های فراوانی برای هفت دهک ایجاد خواهد شد

حذف ارز ترجیحی به افزایش تولید داخل و رونق بخش صنعت کمک می‌کند. این طرح منجر می‌شود کالاهای استراتژیک در داخل تولید شود. دولت به دنبال این است که با حذف ارز ترجیحی از رانت و فساد جلوگیری و یارانه‌ها را عادلانه‌تر بین مردم توزیع کند. به‌زعم پژوهشگران اقتصادی اجرایی‌شدن این طرح به نفع دهک‌های اول تا هفتم جامعه خواهد بود. کاهش فقر نیز از دیگر امتیازهایی است که در خصوص پیامدهای مثبت اجرایی‌شدن حذف ارز ترجیحی مطرح می‌شود.اردیبهشت سال ۹۷ و در پی شروع افزایش قیمت ارز، هیئت دولت از سیاست ارزی جدید خود رونمایی کرد و ارز ترجیحی ۴۲۰۰ به وجود آمد. ارز ترجیحی حالا سیاست شکست‌خورده‌ای به‌شمار می‌رود که منجر شده است کالاها با هزینه بیشتری به دست مصرف‌کنندگان نهایی برسند. 

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - مینا ایزدی