مجتبی کریم زاده

ما به جنگ نیاز داشتیم، نه جنگ به ما!

روایت حجت‌الاسلام «علیرضا باطنی» از مدرسه «ملاعبدالله» اصفهان تا عملیات«کربلای چهار»/ بخش اول
می‌گوید هفده سالم بود، رفتم جبهه؛ اما چهره‌ام، بیست-بیست‌ویک‌ساله، نشانم می‌داد. پنجم ابتدایی را که می‌خواند، مدرسه را کنار می‌گذارد و راه «حوزه» را پیش می‌گیرد و در امتداد آن راه «انقلاب» و «جنگ» را...! انقلاب که پیروز می‌شود، مسئولیت مدرسه علمیه «ملاعبدالله» را بر دوشش می‌گذارند؛ همان مدرسه‌ای که هنوز هم در انتهای بازار میدان امام، جا خوش کرده و چراغش روشن است! سال 59 در میان همه فعالیت‌های علمی، تبلیغی و فرهنگی که اینجا در اصفهان داشته است، «غیررسمی» راه «گلف» و «آبادان» را پیش می‌گیرد و چندماهی را به رتق‌وفتق امور جنگ در همان حوالی می‌پردازد؛ اما به‌مرور احساس می‌کند حضور چندماهه‌اش در جبهه به فعالیت‌هایش ضربه می‌زند و همین می‌شود که بیشتر «اصفهان» می‌ماند و منتظر تا عملیاتی طراحی شود و «رزمی تبلیغاتی» برود جبهه! او جنگ را از «شکست حصر آبادان» شروع می‌کند و تا «کربلای چهار» پیش می‌برد و بعدازآن به «اسارت» و چهارسال زندگی در خاک عراق می‌رسد، که سال‌ها پیشش دومرتبه، از آن فرار کرده بود. روایت حجت‌الاسلام «علیرضا باطنی» از آن سال‌ها، ساعت‌ها زمان می‌خواهد و یک دل سیر گوش؛ ما اما در یک گفت‌وگوی سه‌ساعته با این رزمنده روحانی، تنها توانستیم تا قبل از اسارتش را روایت کنیم و باقی حرف‌ها از آن سال‌ها بماند برای فرصتی دیگر!

ضرورت حرکت به سمت توسعه پایدار ساختمان‌ها

توسعه پایدار بدون توجه به شهرها و شهر‌نشینی، بی‌معنی خواهد بود
یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از انرژی خورشیدی کاهش هزینه‌ها و حتی فروش برق اضافه تولیدی است؛ چرا که از این طریق هزینه‌های تحمیلی بر کشور و جامعه به شدت کاهش می‌یابد همچنین با این اقدام، نه تنها در صورت‌حساب برق صرفه‌جویی می‌شود، بلکه اگر برق بیشتری تولید شود، مازاد آن دوباره به شبکه منتقل و برای این مقدار مبلغ پاداشی توسط شرکت برق پرداخت خواهد شد. با توجه به اینکه سیستم‌های انرژی خورشیدی به طور کلی نیاز به تعمیر و نگهداری زیادی نداشته و حتی هیچ‌گونه سر و صدایی ندارند، تکنولوژی استفاده از انرژی خورشیدی روز‌به‌روز در حال توسعه بوده و تاکنون در سیستم‌های کوچک و بزرگ مانند نیروگاه‌ها، بخش کشاورزی، تجارت، منازل، لوازم شخصی و تزئینی به کمک مردم آمده است و بعضا در صعب‌العبورترین نقاط نیز توانسته نیازهای آن‌ها را برطرف سازد.

پیشگامی خیّران نطنزی در مدرسه‌سازی

چاوش‌پور: تحصیل درشرایط مناسب حق دانش آموزان است

مدیر آزموش و پرورش شهرستان نطنز می‌گوید: یکی از ویژگی‌های بارز آموزش و پرورش نطنز حضور و مشارکت چشمگیر و گسترده خیران مدرسه‌ساز است، به‌طوری‌که در سه سال اخیر حضور پررنگ و قابل توجهی را در ساخت، تعمیر یا بازسازی مدارس داشته‌اند. رضا چاوش‌پور ادامه می‌دهد: در حال حاضر چهار پروژه عمرانی در دست اجرا داریم که از این تعداد سه پروژه توسط خیران در حال ساخت است. مدارس امیر کبیر، شهید‌مطهری و صالحین، پروژه‌های خیرساز در حال احداث در شهر نطنز است.

معادن سنگ بلای جان کرکس‌کوه

فعالیت معادن نطنز، آسیب‌های زیست‌محیطی را تشدید کرده است

وجود رشته‌کوه کرکس در شهرستان نطنز موجب شده است تا این منطقه از آب‌وهوای مطبوع و تنوع گیاهی و جانوری مطلوبی برخوردار باشد. اما در دهه‌های گذشته با شروع فعالیت‌های معادن سنگ، حیات در این منطقه به مخاطره افتاده است. فعالیت‌های معدن‌کاوی و بهره‌برداری معادن، موجب تخریب طبیعت، در اطراف شهرهای نطنز و طرق‌رود و در نزدیکی حریم باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی در روستاها شده است. اوج فعالیت معادن سنگ در منطقه طرق رود، روستاهای کمجان و اوره است که صحنه‌ای بسیار زننده از تخریب کوه‌ها بر جای گذاشته است. از سال‌های گذشته تا به امروز گروه‌های مردمی اعتراضات خود را به‌صورت قانونی در خصوص آسیب‌های فعالیت معادن به طرق مختلف اعلام کرده‌اند و حتی تجمعاتی داشته‌اند.

فقط خودروی آب‌پاش داریم

شهردار نطنز: آتش‌نشانی این شهر تجهیزات کافی ندارد

شهردار نطنز گفت: کمبود تجهیزاتی مثل اطفای حریق در ساختمان‌های بلندمرتبه و خودروهای نردبان‌دار از معضلات آتش‌نشانی نطنز است. علی پیراینده ادامه داد: آتش‌نشانی نطنز فقط خودروی آب‌پاش دارد و در حال حاضر فاقد تجهیزات اطفای حریق در ساختمان‌های بلندمرتبه است، به طوری که نبود خودروی نردبان‌دار از معضلات جدی ماست. او تأکید کرد برای دسترسی به برخی نقاط شهری به دلیل وجود کوچه‌های کم‌عرض و باریک نیازمند خودروی پیشرو هستیم. شهردار نطنز با اشاره به اینکه تاکنون تأییدیه ایمنی در ساختمان‌های بلندمرتبه نطنز وجود نداشته است، گفت: متأسفانه اکثر ساختمان‌های بلندمرتبه نیز فاقد امکاناتی همانند سیستم اعلام و اطفای حریق هستند.

اشتراک در RSS - مجتبی کریم زاده