لاله اصغرزاده

ما به جنگ نیاز داشتیم، نه جنگ به ما!

روایت حجت‌الاسلام «علیرضا باطنی» از مدرسه «ملاعبدالله» اصفهان تا عملیات«کربلای چهار»/ بخش اول
می‌گوید هفده سالم بود، رفتم جبهه؛ اما چهره‌ام، بیست-بیست‌ویک‌ساله، نشانم می‌داد. پنجم ابتدایی را که می‌خواند، مدرسه را کنار می‌گذارد و راه «حوزه» را پیش می‌گیرد و در امتداد آن راه «انقلاب» و «جنگ» را...! انقلاب که پیروز می‌شود، مسئولیت مدرسه علمیه «ملاعبدالله» را بر دوشش می‌گذارند؛ همان مدرسه‌ای که هنوز هم در انتهای بازار میدان امام، جا خوش کرده و چراغش روشن است! سال 59 در میان همه فعالیت‌های علمی، تبلیغی و فرهنگی که اینجا در اصفهان داشته است، «غیررسمی» راه «گلف» و «آبادان» را پیش می‌گیرد و چندماهی را به رتق‌وفتق امور جنگ در همان حوالی می‌پردازد؛ اما به‌مرور احساس می‌کند حضور چندماهه‌اش در جبهه به فعالیت‌هایش ضربه می‌زند و همین می‌شود که بیشتر «اصفهان» می‌ماند و منتظر تا عملیاتی طراحی شود و «رزمی تبلیغاتی» برود جبهه! او جنگ را از «شکست حصر آبادان» شروع می‌کند و تا «کربلای چهار» پیش می‌برد و بعدازآن به «اسارت» و چهارسال زندگی در خاک عراق می‌رسد، که سال‌ها پیشش دومرتبه، از آن فرار کرده بود. روایت حجت‌الاسلام «علیرضا باطنی» از آن سال‌ها، ساعت‌ها زمان می‌خواهد و یک دل سیر گوش؛ ما اما در یک گفت‌وگوی سه‌ساعته با این رزمنده روحانی، تنها توانستیم تا قبل از اسارتش را روایت کنیم و باقی حرف‌ها از آن سال‌ها بماند برای فرصتی دیگر!

ضرورت حرکت به سمت توسعه پایدار ساختمان‌ها

توسعه پایدار بدون توجه به شهرها و شهر‌نشینی، بی‌معنی خواهد بود
یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از انرژی خورشیدی کاهش هزینه‌ها و حتی فروش برق اضافه تولیدی است؛ چرا که از این طریق هزینه‌های تحمیلی بر کشور و جامعه به شدت کاهش می‌یابد همچنین با این اقدام، نه تنها در صورت‌حساب برق صرفه‌جویی می‌شود، بلکه اگر برق بیشتری تولید شود، مازاد آن دوباره به شبکه منتقل و برای این مقدار مبلغ پاداشی توسط شرکت برق پرداخت خواهد شد. با توجه به اینکه سیستم‌های انرژی خورشیدی به طور کلی نیاز به تعمیر و نگهداری زیادی نداشته و حتی هیچ‌گونه سر و صدایی ندارند، تکنولوژی استفاده از انرژی خورشیدی روز‌به‌روز در حال توسعه بوده و تاکنون در سیستم‌های کوچک و بزرگ مانند نیروگاه‌ها، بخش کشاورزی، تجارت، منازل، لوازم شخصی و تزئینی به کمک مردم آمده است و بعضا در صعب‌العبورترین نقاط نیز توانسته نیازهای آن‌ها را برطرف سازد.
جمعیت سالمندان اصفهان به نرخ ۱۲درصد رسیده و این استان را جزو سالمندترین استان‌ها قرار داده است
طرح ملی کنترل آسیب‌های اجتماعی با تمرکز بر کاهش نرخ طلاق اجرا می‌شود
وحید ملتجی، مشاور شهردار اصفهان: تهیه سند برنامه‌ریزی چهارباغ باعث ایجاد اجماع در تصمیم‌گیری برای آن شده است

اصفهان پیر می‌شود!

جمعیت سالمندان اصفهان به نرخ ۱۲درصد رسیده و این استان را جزو سالمندترین استان‌ها قرار داده است
سیل سالمندی قرار است اصفهان را با خود ببرد؛ خیلی زود و شاید به قدر یک چشم بر هم زدن! بحران سالمندی و بیم از پیر شدن اصفهان، اگرچه موضوع جدیدی نیست و از دهه‌های گذشته کارشناسان و آسیب‌شناسان درباره آن بارها و بارها گفتند و نوشتند و هشدار دادند؛ اما درباره این یکی هم مثل خیلی از بحران‌های دیگر که بیخ‌گوشمان چسبیده‌اند و بسیار درباره‌شان خوانده‌ایم و نوشته‌ایم، اتفاق خاصی نیفتاد و فریادهای بلند شده هم نه تنها گوش شنوایی پیدا نکرد، بلکه اعمال سیاست‌های جمعیتی نادرست و کاهش زاد‌و‌ولد در سال‌های اخیر، حرکت به سمت‌و‌سوی سالمندی را شتاب بخشید؛ البته این موضوع فقط مختص اصفهان نیست؛ چرا که آمارها نشان می‌دهند نرخ رشد جمعیت کشور در سال ۶۵ عدد ۳,۹ درصد بوده و در سال ۹۵ این رقم به ۱,۲۴ درصد کاهش داشته است؛ همین هم شده که کاهش نرخ باروری که یکی از عوامل اساسی در روند نزولی جمعیت کشور است، نگران‌کننده باشد. این روند نشان‌دهنده بحران کاهش جمعیت و نرخ باروری بوده است؛ به‌طوری‌که تعداد فرزندان در سال ۶۵ میانگین شش فرزند بوده، اما این نرخ در حال حاضر به میانگین ۱,۸ فرزند کاهش پیدا کرده است.
 

مشاوران به کمک زوجین می‌آیند

طرح ملی کنترل آسیب‌های اجتماعی با تمرکز بر کاهش نرخ طلاق اجرا می‌شود
طلاق به متن آمده و ازدواج به حاشیه! این موضوعی است که در سال‌های اخیر، آمارها و گزارش‌های اعلام‌شده از سوی مراجع ذی‌ربط به‌درستی آن را روایت می‌کنند؛ عددهای ریز و درشتی که مثلا می‌گویند همین سال گذشته از آن به‌عنوان آخرین سال قرن 14 خورشیدی نام برده می‌شود، به ازای هر سه ازدواج، یک طلاق در کشور ثبت شده است.
 

اجماع برای زندگی چهارباغ

وحید ملتجی، مشاور شهردار اصفهان: تهیه سند برنامه‌ریزی چهارباغ باعث ایجاد اجماع در تصمیم‌گیری برای آن شده است
«چهـاربـاغ» مـوضوعی است که میـز فرهنگ شهرداری اصفهان این روزها موردتوجه و بررسی ویژه قرار داده است؛ مکانی که قدمت آن به دوره صفویه و سلـطنـــت شـــاه‌عبـاس بـــازمــی‌گــردد ومی‌تواند  تجلی‌گاه هویت و تاریخ شهر باشد. چهارباغ حالا چندسالی است که به پیاده‌راه تبدل شده و قرار است شکل و شمایل گذرگاه فرهنگی به خود بگیرد.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - لاله اصغرزاده