محیط زیست

نحوه نگهداری گل و گیاه در فصول گرم

احتیاط! گیاهان آسیب‌زا هستند

اگر شما یکی از دوستداران گل و گیاه هستید و در خانه تعدادی گیاه دارید، حتماً در فصول مختلف در گیاهان‌تان مشکلاتی را چون کاهش میزان رشد و شادابی مشاهده کرده‌اید.

این مشکلات می‌تواند به‌خاطر رعایت نکردن اصول نگهداری گیاهان در هر فصل باشد. مثلا گاهی ممکن است سرما یا گرمای شدید هوا به گیاه آسیب وارد کند یا آبیاری به اندازه لازم نداشته باشند و یا اینکه دچار آفات شده باشند. به هرحال برای پیشگیری از این آسیب‌ها باید اصولی را با توجه به نوع گیاه‌، جنس، خاک‌، دما و... بر روی گیاه رعایت کنید. بدین منظور جهت نگهداری هر‌چه بهتر از گیاهان در فصل گرم اشاره می‌کنیم.

 

وحشت گروهک‌ها از رزمندگان اصفهانی

روایت کیانوش گلزارراغب از نبرد کردستان و «شُنام»
کیانوش گلزارراغب که چهارده‌ماه اسارتش در زندان گروهک‌های کمونیستی کموله و سوسیالیست‌های کُرد یا همان دموکرات، بُن‌مایه آثاری چون «شُنام»، «عصرهای کریسکان» و «برده‌سور» شده است، می‌گوید نوشتن «شُنام» باعث شد بالاخره، کابوس‌های دوران اسارتش تمام شود. با کیانوش گلزارراغب گفت‌وگوی متفاوتی کرده‌ایم که در ادامه از نظر می‌گذرانید. 
 

تجلیل از مدیران صنعت استان

این مراسم هم‌زمان با دهه تولید و تجارت برای مدیران پیش‌کسوت و پیشرو صنعت استان برگزار شد
مراسم تجلیل از مدیران پیش‌کسوت و پیشرو صنعت استان اصفهان به همت انجمن مدیران صنایع استان در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان برگزار شد.
 
بررسی پیامدهای اجتماعی و اقتصادی و محیط‌زیستی پدیده فرونشست در اصفهان
به گفته مدیر دفتر بهره‌برداری خطوط انتقال آب اصفهان، تابستان امسال نیز با افت فشار آب شرب مواجه‌ایم
کاهش 10درصدی بارش‌ها طی نیم‌قرن اخیر از نشانه‌های بارز تأثیر تغییرات اقلیمی بر زاینده‌رود است

شرایط آب‌های سطحی مطلوب نیست!

بررسی پیامدهای اجتماعی و اقتصادی و محیط‌زیستی پدیده فرونشست در اصفهان

آمارها و اعداد متفاوتی از نرخ فرونشست زمین در مناطق مختلف اصفهان منتشر شده و مطابق آخرین آمار، نرخ سالانه فرونشست زمین در اصفهان ۱۸,۵ سانتیمتر است. 

تنش آبی در تابستان!

به گفته مدیر دفتر بهره‌برداری خطوط انتقال آب اصفهان، تابستان امسال نیز با افت فشار آب شرب مواجه‌ایم

پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که تابستان گرمی در انتظار اصفهان است؛ روزهایی سخت و طاقت‌فرسا که قطعی و افت فشار آب در آن همچون سال گذشته دور از انتظار نیست؛ شاید به همین دلیل است که چندی پیش، هاشم امینی که معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب (آبفا) کشور است، در گفت‌وگو با رسانه‌ها در این باره هشدار داد و از روزهای سخت آینده سخن گفت: «تابستان امسال  تابستان سختی خواهد بود و لازم است از هم‌اکنون با برنامه‌ریزی و پیش‌بینی‌های لازم مانع از ایجاد هرگونه تنش آبی و مسائل جانبی دیگر شد.»

تیر تغییرات اقلیمی بر پیکر زاینده‌رود

کاهش 10درصدی بارش‌ها طی نیم‌قرن اخیر از نشانه‌های بارز تأثیر تغییرات اقلیمی بر زاینده‌رود است
گــرمایش زمیــن و اثــرات آن بــر سایـــر پارامترهای اقلیمی در مناطق مختلف استان و  به‌خصوص بالادست حوضه زاینده‌رود  که تأمین‌کننده اصلی منابع آب منطقه است، کاملا آشکار است. کاهــش 10‌درصدی بــارش در نیــم‌قرن اخیـر، کاهـش ضـریب بـرفی منطقــه ازحدود 0,75 به کمتر از 0,2، افزایش دمای میانگین فصول زمستان، کاهش بارش فصل زمستان و افزایش بارش در فرم باران در بهار، همگی از نشانه‌های بارز این موضوع است؛ بنابراین تغییر اقلیم مهم‌ترین عامل طبیعی مؤثر در بروز وضعیت فعلی حوضه زاینده‌رود است. گسترش روزافزون فعالیت‌های صنعتی به‌دلیل افزایش جمعیت جهان، استفاده بی‌رویه از سوخت‌های فسیلی و تغییر کاربری اراضی، موجب افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای، به‌خصوص CO2 شده است. انتشار روزافزون گازهای گلخانه‌ای، توازن انرژی زمین را برهم زده و موجب گرم‌شدن کره زمین می‌شود. پدیده گرمایش جهانی و تغییر اقلیم حاصل از آن، اثرات فراوانی بر سامانه‌های مختلف نظیر منابع آب، کشاورزی و محیط‌زیست دارد. تحلیل اثرات تغییر اقلیم بر پارامتر دما و بارش حوضه زاینده‌رود نشان از تأثیرات این پدیده بر اقلیم حوضه زاینده‌رود بوده است. این بررسی‌ها نشانگر الگوی افزایش دمــا در همــه ایستــگاه‌هــای حــوضـــه زاینده‌رود است. 
 

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - محیط زیست