ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

آیین نامه اخلاقی روزنامه اصفهان زیبا

آیین نامه اخلاقی روزنامه اصفهان زیبا

 

تدوین مرامنامه و آیین نامه در هر نهاد و ارگانی به منظور تعیین اصول اعتقادی و محدوده کاری آن نهاد صورت می گیرد. مجموعه رسانه ایاصفهان زیبا نیز با این هدف، مرامنامه ای را تنظیم کرده است که اصول اخلاقی حاکم بر آن را مشخص کند؛ اصولی که تمامی عوامل روزنامه موظف به رعایت آن خواهند بود. این اصول عبارت است از:

1-منافع ملی و مصالح نظام جمهوری اسلامی و اعتماد مردم، ملاک اصلی در تولید محتوای روزنامه خواهد بود و از این منظر،  اصفهان زیبا خود را موظف به رعایت خطوط قرمز می داند و مطالب منتشره نباید با امنیت ملی و مصالح اسلامی به معنای اعم آن در تضاد و تقابل باشد. همچنین روزنامه به هیچ وجه از اعتماد مردم و مخاطبان خود سوءاستفاده نمی کند و حفظ حرمت و حریم خصوصی افراد جزء خطوط قرمز این رسانه است. اصفهان زیبا خود را موظف می داند از دامن زدن به اختلافات مذهبی یا قومی و قبیله ای پرهیز و تنها بر اساس منفعت ملی و استانی رفتار کند.

2-این رسانه متعلق به بخش عمومی بوده و اهداف هیچ حزب و گروه سیاسی را تامین نخواهد کرد و در انتخابات هم، از فرد یا گروه خاصی حمایت نمی کند. بر همین اساس، درج آگهی های کاندیداها و گروه های سیاسی حتی درایام انتخابات در روزنامه ممنوع است. روزنامه همچنین از انتشار مطالب در راستای اهداف شخصی افراد حتی مجموعه همکاران خود خودداری خواهد کرد. روزنامه  اصفهان زیبا به همه سلیقه ها و عقاید در همه حوزه ها ذیل نظام مقدس جمهوری اسلامی احترام می گذارد و از پرداختن به یک یا چند سلیقه خاص پرهیز خواهد کرد.

3-اصفهان زیبا روزنامه ای محلی است و از همین نظر پرداختن به مسائل اصفهان را دغدغه و اولویت اصلی خود می داند و به مسائل ملی به قدر ضرورت توجه می کند.

4-اصفهان زیبا نقادی عدالت خواهانه را صیقل دهنده اجتماع می داند و از این منظر، پرداختن نقادانه و البته منصفانه و تحلیل مسائل مهم فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و ... در حوزه استان و کشور را وظیفه و حق خود می داند و هیچ یک از ادارات و دستگاه های خصوصی و دولتی را از این نقد مستثنی نمی کند. این نقد البته از منظری درون گفتمانی و داخل نظام جمهوری اسلامی انجام خواهد شد و نه به صورت اپوزیسیونی. در همین راستا، ادبیات و مطالب روزنامه نه مداح و ستایش کننده کسی خواهد بود و نه دشمن او و از چاپلوسی یا پیش داوری منفی خودداری خواهد شد. اصفهان زیبا خود را به در نظر گرفتن ملاحظات سیاسی و کاری دستگاه ها موظف نمی داند و هیچ خبر و مطلبی را تحت فشار بر نمی دارد، مگر از طریق آن چیزی که در قانون مشخص و از طریق مراجع قانونی اعلام شود. همچنین هیچ نهاد و شخص حقیقی و حقوقی بایکوت خبری نمی شود، ولی در صورت ممانعت دستگاه و ارگان از اطلاع رسانی، این امر به اطلاع مخاطبان می رسد.

5- اصفهان زیبا به مثابه یک دیده بان شهری؛ مسوولان، مردم و دست اندرکاران شهری را رصد می کند و موارد نابسامانی را گزارش  می دهد. این رسانه در عین نگاه نقادانه، از نشان دادن نقاط مثبت و زیبایی های کشور و جامعه و ارگان ها خودداری نمی کند و در عین نقادی، در جهت بهبود اوضاع پیشنهادهایی را ارائه می دهد.

6-در هر موضوع مرتبط با شخص حقیقی و حقوقی که اتهامی مطرح باشد، روزنامه نظرات فرد یا دستگاه مورد اتهام را هم منعکس  و در صورت پاسخگو نبودن شخص حقیقی یا حقوقی به سوال و موارد اتهامی، همین نکته را در گزارش خود درج می کند. در همین راستا، اصفهان زیبا خود را به انتشار پاسخ اشخاص به مطالب مرتبط موظف خواهد کرد. همچنین خود را موظف می داند در صورت بروز اشتباه و ارائه اطلاعاتی که بعدا خلاف آن ثابت می شود، اشتباه پیش آمده را اصلاح و در صورت اتهام به شخص یا نهادی، عذرخواهی کند.

7-خبرنگاران اصفهان زیبا در هنگام کسب خبر، موظف خواهند بود صریحا خود و رسانه متبوعشان را معرفی و از منابع اطلاع رسانی به صورت شفاف خبر تهیه کنند. در عین حال، هیچ مصاحبه و مکالمه ای بدون جلب رضایت مصاحبه شونده و به صورت مخفی ضبط نخواهد شد. در صورتی که مصاحبه شونده به خواندن مصاحبه خود قبل از انتشار تمایل دارد، این اقدام صورت خواهد گرفت، اما در صورت تغییر گسترده در متن مصاحبه، روزنامه مجاز است کل آن را درج نکند. در هر صورت، تیتر و مقدمه مصاحبه حق روزنامه است و لزومی به هماهنگی با مصاحبه شونده ندارد. این موضوع در مورد مصاحبه های اختصاصی کاربرد دارد و در مصاحبه های عمومی بر اساس آنچه که فرد گفته است انعکاس می یابد.

8-در صورتی که منبعی می خواهد نامش در متن خبر و گزارش افشا نشود، روزنامه نسبت به آن متعهد خواهد بود. همچنین اسرار و اخباری که توسط منبع خبر بر غیرقابل انتشار بودن آن تاکید شده است، منتشر نخواهد شد. اصفهان زیبا به جز در مواردی که در قانون آمده، از ذکر منابع خبری خود پرهیز می کند.

9-روزنامه نگاران متعهدند از اعتبار خود و رسانه شان به جز در کسب خبر و اطلاعات مورد نیاز روزنامه بهره نبرند و نیز متعهدند که از بهره برداری از اطلاعات محرمانه ای که در اختیار دارند به نفع منافع شخصی خود بپرهیزند.

10-هیچ یک از همکاران اصلی روزنامه نباید موضعی مغایر با سیاست های کلی روزنامه داشته باشند و آن را در محیط های دیگر با قلم خود نقض کنند. نام نویسنده، امضای نوشته است و خلاف این نوشته در رسانه های دیگر به معنای غیرحرفه ای بودن آن خواهد بود. هرگونه همکاری خارج از روزنامه خبرنگاران با دستگاه ها و نهادهایی که جزء حوزه آنها محسوب می شود قابل قبول نیست تا در راه اطلاع رسانی شفاف و آزاد آنها، خللی صورت نپذیرد.

11-تمامی خبرنگاران اصفهان زیبا از دریافت هدایایی که در ازای آن توقع خارج از عرف شود و یا قبول آن باعث مسامحه در انعکاس اخبار دستگاه مربوطه شود پرهیز می کنند و موظفند مراتب را به اطلاع مسوولان روزنامه برسانند.

12-تمام تولیدکنندگان محتوای روزنامه متعهد هستند که امضا و اسم خود را تنها بر روی مطالب تولیدی خود بزنند

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی