ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

نخبه اصفهانی در بین طلایی های المپیاد شیمی

تاریخ درج : شنبه ۲۳ امرداد ۱۳۹۵
شماره روزنامه: 
افتخارآفرینان المپیاد شیمی ایران بر سکوی ششم جهان ایستادند

زهره قندهاری

دانش‌آموزان برجسته ایرانی در چهل و هشتمین المپیاد جهانی شیمی موفق به کسب دو مدال طلا و دو مدال نقره شدند. در چهل و هشتمین المپیاد جهانی شیمی که از دوم تا یازدهم امردادماه امسال در کشور گرجستان برگزار شد،  امیرعلی کریمی و سید پیمان میرقادری به مدال طلا و سیده زهرا کاظمی هریکندی و ایمان منیری اسکویی به مدال نقره دست یافتند. از بین 67 کشور شرکت کننده در مسابقات جهانی 2016 گرجستان، تیم‌های چین، روسیه، کره جنوبی، رومانی و تایوان رتبه‌های اول تا پنجم را کسب کردند و تیم ایران در رده ششم جهان قرار گرفت.

بین طلایی‌های المپیادی اما اسم یک اصفهانی به چشم می‌خورد. پیمان میر قادری دانش‌آموز دبیرستان شهید اژه ای. او که 18 ساله است و دو ماه دیگر به دانشگاه پزشکی می‌رود جزء 10 درصد شرکت کننده هایی بوده که مدال طلا در رشته شیمی را کسب کرده است.با این توضیح که ایران 14سال است در رشته شیمی رتبه‌ای در المپیادهای جهانی نیاورده است. پیمان از علاقه‌اش به شیمی به اصفهان‌زیبا این‌طور می‌گوید: «من در پایه راهنمایی بیشتر به رشته شیمی علاقه داشتم و شاید به دلیل مدرسه راهنمایی‌ام بود.کلا من از این رشته خوشم می آمد و شیمی را بیشتر از دروس دیگر دوست داشتم و کم کم دیدم که تعدادی محدودیت ها وجود دارد و این محدودیت‌ها را در ابتدا نمی‌دیدم که البته این محدودیت ها را می شود پشت سر گذاشت و آنها را دور زد.» این مسابقات به این صورت است که هر کشوری چهار نفر را برای مسابقات می‌فرستد. تعدادی آزمون می‌گیرند که آزمون های انتخابی است.

 

 

 

     مسابقات در ایران
 میرقادری اما نحوه ورود به این مسابقات در ایران را جور دیگری بیان می‌کند: «در دو مرحله آزمون برگزار می‌کنند و در مرحله دوم 40 نفر پذیرفته و تابستان وارد کلاس دانش پژوهان می‌شوند و تعدادی کلاس برای آنها گذاشته می‌شود که در نهایت آزمونی برگزار شود و از این 40 نفر هشت نفر مدال طلای کشوری دریافت کنند.» ناگفته نماند مزیت‌هایی هم برای این نخبگان در نظر گرفته شده است که او می‌گوید: «این هشت نفر انتخابی از سربازی معاف می شوند و بدون کنکور به هر رشته ای که بخواهند می توانند بروند و یک سری حقوق ماهیانه و مزایای بنیاد علمی نخبگان به آنها تعلق می گیرد. آنها می توانند در سال چهارم تحصیلی و کنکور ندهند و آماده می شوند تا رقابت جدید را تجربه کنند. این رقابت برای انتخاب تیم چهار نفره است که تابستان سال بعد انتخاب می‌شوند و این برای تمامی رشته هاست.»پیمان میرقادری ورودش به دنیای نخبگان را در سال 2011 با شرکت در مسابقات جهانی کشور اندونزی آغاز کرده است. این المپیادی همراهی مسوولان را در حد بضاعت خودشان می‌دانند و کمک‌هایی که به آنها شده را در حد مدارس سمپاد عنوان می‌کند، اینکه صرفا معلمی برای بعضی ساعت‌ها و نه به صورت کامل به آنها داده شده است، اما پدر او، سید علی‌اکبر میرقادری این همراهی مسوولان را کافی نمی‌داند و می‌گوید: « آموزش و پرورش به نخبگان اهمیت نمی دهند و برای آنها ارزش قائل نیستند.»

 

 

 

    همراهی بد مسوولان
او از همراهی بد مسوولان اصفهانی شکایت می‌کند و می‌افزاید: «کسانی که از ما تقدیر کردند از تهران بودند و  در تهران به این موضوعات بها داده می شود، اما در اصفهان به این موضوعات توجهی نمی کنند. توجه به فناوری و توسعه نتیجه نخواهد داد، مگر اینکه برای علم ارزش قائل شویم.»پیمـــان تمـــام راه به موفقیت رسیـــدن را متوجــه مسوولان نمی‌داند و هدفش را یک هدف چهارساله تعریف می‌کند که باید برای رسیدن به طلای شیمی تلاش می‌کرده است. هر چند در اواسط راه ناامید می‌شود، ولی با پشتکار و حمایت خانواده سعی در بازیابی خود می‌کند. او زمانی را که کار و تلاشش نتیجه می‌دهد، این‌طور تشریح می‌کند: «مسابقات جهانی به این صورت است که ابتدا برنزها را می خوانند و پس از آن نقره ها را و بعد که نقره ها به پایان می‌رسد افرادی که طلایی هستند متوجه می شوند و در سالن شوری به پا می شود و همه غرق در هیاهو می شوند و خوشحالی می کنند.» میرقادری با این افتخارات، اما ماندن در ایران و خدمت به کشور را از مهم‌ترین اهدافش عنوان می‌کند: «رشته شیمی را معمولا افرادی انتخاب می کنند که دوست دارند به دانشکده های خارجی بروند، اما من پزشکی را برای آینده انتخاب کردم که بیشتر به درد مردم می خورد. البته فضای کاری شیمی در دانشکده های ایران زیاد نیست و امکانات خوبی هم نداریم و برای همین دوست داشتم به پزشکی بروم چون آینده بهتری دارد.» او رابطه بین شیمی و پزشکی را به کار گیری مغز و تلاش و پشتکار زیاد برای رسیدن به قله‌های بالای آن عنوان می‌کند و در تعریف خودش می‌گوید: «پیمان کسی است که هیچوقت نخواست اول نباشد!» 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/24741

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی