آیا همدم همان تیندر خارجی است؟

در حالی‌که در طول این چند سال پلیس فتا بارها نسبت به سایت‌های همسریابی هشدار داده بود، روز دوشنبه، 21 تیرماه همزمان با اول ذی‌الحجه و سالروز مبارک ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) که به نام «روز ازدواج» نامگذاری شده‌، از اپلکیشن «همدم» به عنوان اولین نرم‌افزار رسمی و دارای مجوز در امر همسریابی و مشاوره ازدواج رونمایی شد.

چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰

به گزارش اصفهان زیبا آنلاین همزمان با این رونمایی و آگاهی از جزئیات همدم، کابران فضای مجازی نسبت به این جریان واکنش نشان دادند. عده‌ای اسم و طراحی این اپلیکیشن را کپی برداری از اپلیکیشنی که در حوزه سلامت و حقوق زنان فعال است،  دانستند. برخی به صورت کلی با وجود چنین رسانه‌ای مخالفت کردند و اذعان کردند که مشکل جوانان پیدا کردن فرد مناسب نیست و در مرحله اول باید مشکلات اقتصادی و دیگر موانعی که در ازدواج وجود دارد درست شود. در این بین خیلی از کاربران «همدم» را همسو با اپلیکشن‌های خارجی دوست‌یابی نظیر تیندر خواندند.
بعد از بررسی‌های انجام شده بین همدم و تیندر، تفاوت‎‌هایی در این دو اپلیکیشن به چشم خورد که در زیر به آن اشاره می‌شود:
1) برخلاف تیندر که تنها یک اسم و فامیل و سن از کاربران خود می‌پرسد، همدم درست شبیه یک بانک از افراد احراز هویت دقیقی می‌کند. به این صورت که از کاربر تمامی اطلاعاتش را به صورت مدرک آپلود شده، می‌خواهد.
2) این اپلیکشن فقط برای ازدواج دائم و به شکل تک همسری است اما در اپلیکیشن‌های خارجی به صورت وعده قرار از آن استفاده می‌شود.
3) در همدم تست‌های روان‌شناسی و شخصیت از افراد گرفته می‌شود و  بر اساس آن تست‌ها  مناسب‌ترین گزینه را به فرد معرفی می‌شود.
4) اگر کسی، شخص مورد نظرش را پیدا کرد و تمایل داشت او را از نزدیک ببیند، اولین ملاقات فقط با حضور خانواده و مشاورین انجام می‌شود.
5) مشاورین و روان‌شناسان زیادی در اپلیکیشن حضور دارند که در روند آشنایی تا ازدواج کاربران را همراهی می‌کنند و سعی می‌کنند راه درست را به آنها نشان دهند. حتی این مشاوران تا مدت‌ها بعد از ازدواح هم همراه زوجین هستند و سعی می‌کنند راه‌کارهایی ارائه دهند که افراد به‌راحتی از مشکلات زندگی خود عبور پیدا کنند.
6) به دلیل اینکه متخصصین زیادی پشت این اپلیکیشن حضور دارند و گزینه پیشنهادی همدم برای کاربران صرفا بر اساس هوش مصنوعی نیست، شانس پیدا کردن گزینه مدنظر بالا می‌رود و افراد راحت‌تر می‌توانند فرد مطلوب خود را پیدا کنند.
باوجود تمام نکاتی که در خصوص همدم گفته شد، چیزی که به طبع گذشته در این جریان به چشم می‌خورد، دامن زدن به کلیشه‌های سنتی است. ما در همدم عکسی از افراد نمی‌بینیم، دختران حق درخواست دادن به پسران را ندارند، خانواده در تمامی مراحل همسو با آشنایی دو نفر هستند، افراد در قالب مدرنیته اما در سنت کامل روند ازدواج را طی می‌کنند و این‌ها دقیقا نکاتی است که طرفداران همدم نسبت به آن مفتخرند. اما در واقع چیزی که وجود دارد این است که کلیشه‌های سنتی و حتی جنسیتی است که در برخی از موارد بازدارنده ازدواج بوده‌اند. با مدرنیته شدن جهان و ارتباطات گسترده‌ای که بین افراد وجود دارد، همدم خواسته که خودش را با پوشش مدرن و امروزی بین جوانان جا بیندازد و سعی در جا انداختن این مسئله دارد که ازدواج در هر پلتفرمی که صورت بگیرد، نتیجه تهاجم فرهنگی است. به نظر می‌رسد متخصصان حوزه این اپلیکیشن بدون هیچ آسیب‌شناسی برای کشف عدم علاقه‌ی جوانان به مجرد ماندن، راهکارهای سلبی ارائه داده‌اند. راهکارهایی که میخ جامعه مردسالاری را سفت‌تر بکوبد و انگشتش را سمت ساده‌ترین توجیه ببرد: «تهاجم فرهنگی!»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.