مسئله خون در اصفهان!

مدیر کل انتقال خون اصفهان در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا زوایای بحران را تشریح می‌کند

خون؛ این ماده حیاتی سرخ‌رنگ که در رگ‌های ما جاری است، در آبان 99 کم آمده است. خیابان‌های کرونازده اصفهان در این ماه پاییزی خالی از اهداکنندگان خون شده و «ذخایر خونی استان به کمتر از سه روز کاهش یافته است». این مسئله تنها مختص اصفهان نیست؛ در ایران خون کم آمده است.! رئیس سازمان انتقال خون کشور در گفت‌وگو با رسانه‌ها از نیاز بیمارستان‌هایی که عمل جراحی اورژانسی دارند، از بیماران مبتلا به تالاسمی ‌و از خانم‌های باردار و نوزادنی که نــیــازمــنــد تــعویــض خون هستند، خبرداده و گفته است: «امکان دارد در آینده نزدیک، دچار مشکل شویم». به اعتقاد مدیرکل سازمان انتقال خون استان:« ذخیره خون اصفهان در آبان 99 نسبت به مدت مشابه آن در آبان 98، نزدیک به 30درصد کاهش داشته است.» مجید زینلی در گفت‌وگو با اصفهان زیبا همچنین تأکید کرد:«به تمامی‌گروه‌های خونی نیازمندیم.»

شنبه ۰۱ آذر ۱۳۹۹

مــسئلــه‌ای که سال گذشته نیز به آن اشاره کرده بود. پس باید همه به خیابان بیاییم و به مراکز اهدای خون در میدان خواجو و خیابان عاشق اصفهانی و شهرستان‌های خمینی‌شهر، نجف‌آباد، خوانسار، گلپایگان، کاشان، نائین، زرین‌شهر، شهرضا و شاهین‌شهر برویم؛ چون اصفهان خون می‌خواهد!  دبیر انجمن حمایت از بیماران مبتلا به تالاسمی ‌به رسانه‌ها گفته است: «آمارها نشان می‌دهد در برخی استان‌ها ذخایر خون به دو، سه روز رسیده و اگر مردم دو روز خون ندهند، ذخیره‌شان تمام می‌شود.» این یعنی مردم باید مثل همیشه به خیابان بیایند و خون بدهند؛ چیزی که اصفهان و تهران و مشهد و شیراز نمی‌شناسد و  همه شهرها و استان‌های کشور را به یک اندازه درگیر کرده است. ایران خون می‌خواهد؛ به‌خصوص در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و خوزستان که دارای بیشترین تعداد بیماران مبتلا به تالاسمی ‌است. در شهرستان‌های استان اصفهان اما به دلیل آنکه نسبت به مرکز استان، مصرف خون کمتری دارند، مشکل کم خونی کم‌رنگ تر است؛ جز شهرستان کاشــان که به گفــتــه مدیرکل سازمان انــتــقــال خون اصفــهــان:«موجودی خونش اندک است».

یک اتفاق خونیِ نزدیک به بحران

 به گفته رئیس سازمان انتقال خون کشور «بیشترین میزان مصرف و اهدای خون در استان تهران است و حالا ذخایر خونی همین استان با کاهش 20 تا 25 درصدی مواجه شده و این اتفاق بی‌سابقه است.»  اتفاقی که به‌طور یکسان در اصفهان، که معین پایتخت ایران است، نیز رخ داده و اجازه نمی‌دهد شهر‌ها در این بی‌خونی مزمن به کمک رگ‌های هم بشتابند. این در حالی است که مدیرکل سازمان انتقال خون اصفهان در ششم آبان‌ماه جاری در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام کرده بود:«وضعیت ذخیره خون استان اصفهان به یک روز کاهش یافته و شرایط خوبی نیست. ما این موضوع را طی نامه‌ای به مدیریت بحران استانداری اطلاع داده ایم.» خبر این کم‌خونی اما در حالی رسانه ای و «نزدیک به بحران» گزارش شده بود که سال گذشته نیز در همین ایام، مجید زینلی از «وضعیت نامناسب خون دهی» خبر داده و گفته بود:« ذخیره خون اصفهان به سه روز کاهش یافته است!» سناریویی خونی که با شروع فصل پاییز و سردی هوا آغاز می‌شود و حالا با وجود شیوع کرونا در اصفهان و ایران قوت گرفته و اوضاع خون‌رسانی به بیماران را در آبان 99 بغرنج کرده است؛ جوری که می‌توان حلقه‌های سیاه حاصل از کم‌خونی را پای چشم قربانیان مبتلا به تالاسمی‌و هموفیلی دید.

مردم دست از خون‌دادن شسته اند

مدیرکل سازمان انتقال خون استان با اشاره به کاهش ذخیره خون اصفهان به کمتر از سه روز به خبرنگار اصفهان زیبا  می‌گوید: «زمانی وضعیت ذخیره خون استان اصفهان بحرانی می‌شود که ذخیره خون به کمتر از یک هفته کاهش یابد.» حالا به نظر می‌رسد وضعیت اهدا و انتقال خونِ اصفهان به نیازمندان خون در آبان‌ماه جاری به نقطه بحرانی نزدیک شده باشد. این مسئله از آن رو حائز اهمیت است که بسیاری از مردم اصفهان که با فراخوان‌های عمومی‌یا بنا به وظیفه انسانی به میدان خواجو می‌آمده و خون می‌داده اند، هم اکنون به دلیل همه‌گیری کرونا دست از خون‌دادن شسته و ترجیح داده اند به مراکزی که در آن تجمع ایجاد می‌شود، نروند؛ به‌خصوص اینکه تعطیلات شبانه اعمال شده و محدودیت‌های شدیدی در راه است. این در حالی است که رئیس سازمان انتقال خون ایران گفته است:«مراکز انتقال خون جزو امن‌ترین مکان‌ها از نظر سرایت کروناست.» و مدیرکل سازمان انتقال خون اصفهان نیز ضمن تأکید بر رعایت تمامی‌پروتکل‌ها در زمان اهدای خون ادامه می‌دهد:« امکان مراجعه تیم سیار برای دریافت خون در سازمان‌ها وجود ندارد و لازم است شهروندان در محیطی امن و سالم به اهدای خون اقدام کنند.» مجید زینلی البته ورود به فصل سرما را نیز از عمده علت‌هایی می‌داند که مردم به این واسطه کمتر راغب به اهدای خون هستند؛ درحالی‌که به خون آن‌ها نیاز است. با این حال به گفته او: «روزانه حدود 350 نفر برای اهدای خون به مراکز انتقال خون استان مراجعه می‌کنند که نسبت به مدت مشابه در آبان 98 حدود 30درصد کاهش یافته است. با این روند به نقطه بحرانی بسیار نزدیک هستیم.»

خون‌خواهان اصفهانی نگران کم‌خونی

در ایــن شـــرایــط، خـــون‌خـــواهـــانِ اصفهانی در مراکز درمانی نگران کم‌خونی هستند و بیم آن می‌رود که با خون‌مردگی مواجه شوند و جان آن‌ها به خطر بیفتد؛ به همین خاطر مدیرکل سازمان انتقال خون اصفهان از همه مردم استان درخواست می‌کند «به‌صورت تدریجی به مراکز انتقال خون بروند و خون اهدا کنند»؛ زیرا به اعتقاد او « تا کنون هیچ جایگزینی به جای خون کشف نشده است.» بنابراین «نمی‌توان چیز دیگری را به جای خون به رگ نیازمندان تزریق کرد.» این درحالی‌است که زینلی می‌گوید:«درخواست خون از جانب بیمارستان‌ها به قوت خود باقی است و ما تاکنون موفق شده‌ایم حدود 90 درصد پاسخ‌گو باشیم؛ اما این روند، روزانه است و نمی‌توانیم آن را به حد نصاب، ذخیره کنیم.» با وجود این چندی پیش منابع بیمارستانی کشور خبردادند که «کمبود خون باعث لغو بسیاری از عمل‌ها شده است» و اکنون نیز به گفته مدیرکل سازمان انتقال خون استان«آمار ابتلا به کرونا و نیاز به پلاسمای کوویدی برای درمان در استان روبه افزایش است و نیاز روزانه مراکز استانی نیز بسیار بیشتر از میزان دریافتی(25 واحد روزانه) پلاسما در مرکز انتقال خون است؛ بنابراین پلاسماهای اهدایی جواب‌گوی نیاز مراکز درمانی استان نیست. نیاز به پلاسمای کوویدی نیز بسیار بالاست؛ به‌ویژه در این چند روز که آمار مبتلایان بسیار افزایش یافته و میزان نیاز پلاسمای کوویدی نیز به تبع آن بالا رفته است.» با این حال از ابتدای اردیبهشت تا چهارم آبان‌ماه بیش از هزار نفر برای اهدای پلاسما به مرکز جامع انتقال خون خواجو مراجعه کرده و در شش ماه گذشته ۸۵۰ نفر موفق به اهدای پلاسما شده‌اند. او همچنین میزان موجودی بانک خون استان را 1200 واحد عنوان کرده و با گفتن اینکه سازمان انتقال خون روزهای تعطیل نیز باز است، می‌گوید:«افراد و سازمان‌های استان می‌توانند به صورت گروهی یا تک‌نفره برای اهدای خون به مراکز متعدد انتقال خون مراجعه کنند. ما از همه شهروندان درخواست می‌کنیم سازمان انتقال خون را تنها نگذارند.»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.