تعطیلات شبانه کرونایی!

محدودیت‌های یک‌ماهه از امروز در استان اصفهان اجرا می‌شود

به دنبال قرمزماندن شرایط کرونایی کشور، محدودیت‌های سفت و سختی از سوی ستاد ملی کرونا اتخاذ شده است. محدودیت‌هایی که حالا دیگر از رعایت پروتکل‌ها گذشته و خود را به شکل تعطیلی یک‌ماهه مشاغل گروه‌های سه‌گانه از ساعت 18 به بعدِ روزهای بیستم آبان تا بیستم آذر نشان داده است. این محدودیت‌های لازم‌الاجرا به شهرها و شهرستان‌های کشور نیز مخابره شده و شهر اصفهان هم از این قاعده مستثنی نیست.

سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹

شهری که در هشت‌ماه گذشته چنان دست به یقه کرونا در بازار و محیط‌های آموزشی و فرهنگی و گردشگری بوده که هم‌اکنون جزو استان‌های قرمزتر کشور محسوب می‌شود و بیم آن می‌رود که کامل سیاه شود! این مسئله از سویی، داد کسبه را در آورده و از سوی دیگر، دعای کادر درمان را به همراه خواهد داشت، درحالی‌که گفته می‌شود: «مردم فعالیت‌هایشان را به قبل از این ساعات منتقل می‌کنند، پس جمعیت پا به جاست. بازارها نیز به‌طور یک سره باز خواهند بود، اما چه کسی تاوان این تعطیلات یک ماهه را خواهد پرداخت؟» در این گزارش به تعطیلی گروه‌های مشاغل و نظرات صاحبان آن‌ها پرداخته‌ایم. محدودیت‌های جدید و شدید کرونایی در استان اصفهان در حالی از بیستم آبان اعمال می‌شود که پیش از این نیز محدودیت‌های متنوعی در سطوح مختلف برای فعالیت مشاغل و مردم در نظر گرفته شده بود. از جمله نزدیک‌ترین این محدودیت‌ها، ممانعت از فعالیت گروه‌های 3 و 4 مشاغل شامل باشگاه‌های ورزشی، قهوه‌خانه‌ها و مراکز آموزشی بود که از 14 تا 23 آبان، به مدت ده روز در نظر گرفته شد. پیش از آن نیز با توجه به وخیم‌بودن اوضاع پنج شهرستان خوانسار، گلپایگان، نجف‌آباد، سمیرم و شاهین‌شهر این محدودیت‌های ده‌روزه تمدید شده بود و حتی به طور هم‌زمان این محدودیت‌ها در 43 شهرستان دیگر کشور در گروه‌های 2 و 3 و 4 به اجرا درآمد، اما به نظر می‌رسد که با وجود تمام این کارها، به محدودیت‌های جدیدی احتیاج پیدا کرده‌ایم، ولی اینکه تا چه حد تأثیرگذار خواهد بود، منوط به گذار از این دوران یک‌ماهه است.

گروه شغلی نخست: ارائه‌دهندگان نیازهای اساسی

گروه شغلی نخست که همچنان و در هر شرایطی باید به فعالیت خود ادامه دهند، شامل مراکز درمانی، داروخانه‌ها، مراکز امداد و نجات، آتـــش‌نــشانی‌هـــا، آمـــبولانـــس‌هـــا و سرویس‌های ارائه‌دهنده خدمات عمومی به مردم ازجمله آب و برق و تلفن و مراکز ارائه‌دهنده مواد غذایی مانند سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای هستند. اما اگر به فهرست مشاغلی که محدودیت‌های کرونایی جدید را متحمل می‌شوند نگاه کنیم، چشممان به حرفه‌هایی می‌افتد که در این شرایط به آن‌ها مشاغل غیرضروری گفته می‌شود.

گروه شغلی دوم: مشاغل پرمشتری

این مشاغل در گروه شغلی 2 به مراکز خرید، پاساژها، مراکز شماره‌گذاری اتومبیل، مراکز تهیه و طبخ غذا با پذیرش مشتری، مراکز متبرکه و زیارتگاه‌ها، مساجد و مصلی‌ها، مراکز تمرین و انجام مسابقات ورزشی، مراکز فروش لوازم خانگی، قنادی و شیرینی‌فروشی‌ها، آب‌مـــیــــوه و بــــستـــنی‌فـــروشـــی‌هـــا، آرایشگاه‌های مردانه، بــازار فـــروش خودرو، فـــرش و مـــوکت‌فـــروشی‌ها، خدمات چـــاپ دیــــجیتال، تـــزئینات داخلی ساختمان، کادویی‌فروشی‌ها، اسباب‌بازی‌فروشی‌ها، عمده‌فروشی و خـــــــرده‌فــــروشــــــــی پـــــوشــــــاک، پارچه‌فروشی‌ها، پرده‌سراها، مراکز فروش مبلمان، مراکز فروش کیف و کفش، مراکز فروش لوازم‌التحریـــــــر، مراکز ارائه‌دهنده خدمات خیاطی و خرازی، آتلیه و عکاسی‌ها، مشاوران املاک، فروشگاه‌های لوازم آرایشی و بهداشتی و مراکز فروش و عرضه خشکبار و آجیل اختصاص دارد.

گروه شغلی سوم: اماکن جمعی سربسته

گروه شغلی سوم شامل مدارس، دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه، آموزشگاه‌های فنی‌وحرفه‌ای، زبان‌سراها، آموزشگاه‌ها و کتابخانه‌ها، مهدهای کودک، استخرهای سرپوشیده، سینما و تئاتر، موزه‌ها و باغ‌موزه‌ها، تالارهای پذیرایی، آرایشگاه‌های زنانه و سالن‌های زیبایی و کاهش فعالیت مترو و حمل‌و‌نقل عمومی درون‌شهری می‌شود.

گروه شغلی چهارم: مراکز آموزشی و گردشگری

گروه شغلی چهارم نیز شامل همایش‌ها، برگزاری مراسم اجتماعی، فرهنگی و مـــذهــبی، مـــدارس شبـــانه‌روزی، باشگاه‌های ورزشی مربوط به ورزش‌های پر برخورد از جمله کشتی، کاراته و جودو، کافه‌ها، چای‌خانه‌ها و قهوه‌خانه‌ها با عرضه مواد دخانی، باغ وحش‌ها، شهربازی‌ها و مراکز تفریحی آبی می‌شود.

محدودیت‌های یکسان برای همه گروه‌ها

به گفته حجت الله غلامی، سخن‌گوی ستاد استانی مبارزه با کرونای استان اصفهان «این محدودیت‌ها برای مرکز استان، بهارستان و سپاهان‌شهر از بیستم آبان شروع می‌شود و تا بیستم آذر ادامه می‌یابد. محدودیت‌های یادشده از ساعت 18 برای همه گروه‌ها به جز گروه اول که بیشتر مایحتاج عمومی مردم و بهداشت و درمان است، اعمال خواهد شد». او شهرهای خمینی‌شهر، نجف‌آباد، شاهین‌شهر، لنجان، فلاورجان، شهرضا، مبارکه، سمیرم، خوانسار و اردستان را نیز جزو شهرستان‌هایی دانست که ممنوعیت فعالیت‌ها در تاریخ یاد شده در آن‌ها ادامه خواهد داشت. او همچنین درباره نحوه دورکاری‌ها افزود: «با توجه به مصوبه قبلی ستاد، مجددا تأکید شده است که اختیار احیای دورکاری به مدیران دستگاه‌ها تفویض شده و رعایت این موضوع مشروط بر ارائه خدمات مطلوب به مردم است. در این خصوص اولویت اول با بیماران زمینه‌ای و بانوان باردار است و در مرحله بعد، فعالیت‌ها تا یک‌سوم با نظر مدیر دستگاه انجام خواهد شد.»

جریمه و پلمب در انتظار قانون‌شکنان

غلامی با اشاره به افزایش میزان عمل به پروتکل‌های بهداشتی در استان، ادامه داد: «خوشبختانه شرایط در حال تغییر است. پیش از این متوسط رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی مردم اصفهان به ۴۵ تا ۵۰ درصد کاهش یافته بود، اما به مرز ۷۵ درصد رسیده و قطعا با افزایش آن، شاهد روند مطلوب‌تری خواهیم بود». به گفته او، «اگر فروشگاه‌ها، مراکز تولیدی و دیگر اصناف در کلان‌شهر اصفهان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند، با جریمه و پلمب مراکزشان روبه‌رو خواهند شد.» سخن‌گوی ستاد استانی مبارزه با کرونا در خصوص نتایج حاصل از محدودیت‌ها، تصـــریح کرد: «با وجـــود اعـمال محدودیت‌های یک‌هفته‌ای نتیجه هنوز مشخص نیست، در واقع باید ببینیم ظرف دو هفته آینده به چه نتایجی خواهیم رسید.» او این مسئله را منوط به بررسی روند نمودار رشد بیماری ظرف ۱۴ روز آینده دانست و افزود: «مطمئنا این روند نزولی خواهد شد.» غلامی در خصوص درصد کاهش ترددهای خودروها نیز گفت: « براساس آمار دســـتـــگاه‌های ترددشمار جاده‌ای، آخرین آماری که در اختیار داریم و مربوط به دوره ۱۲ آبان تا بامداد روز جمعه ۱۶آبان است، کاهش ۲۵درصدی رفت‌و آمد خودروها را در مبادی ورودی و خروجی استان اصفهان شاهد بوده‌ایم. این عدد قابل توجهی است و بخش عمده‌ای از سفرهای مردم در این چند روزه انجام نشد و از بخشی نیز به کمک راهنمایی و رانندگی ممانعت به عمل آمد.» گفتنی است پیش از این در ستاد استانی مقابله با کرونا تصمیم گرفته شده بود تا تردد خودروها از ساعت 21 تا 4 بامداد ممنوع اعلام شود که این موضوع منتفی اعلام شد.

صاحبان مشاغل چه می‌گویند؟

صاحبان مشاغل و بازاریان اصفهان که در طول هشت ماه گذشته متحمل ضررهای مالی فراوانی شده‌اند، نسبت به اعمال طرح جدید محدودیت‌های یک‌ماهه نظرات مختلفی دارند. عده‌ای از آن‌ها معتقدند که «این دستورالعمل را به خاطر سلامتی خودمان و مردم می‌پذیریم، فقط به شرطی که دیگر واقعا رعایت شود.»  عده‌ای دیگر نیز براین باورند که «طرح جالبی نیست، یعنی کرونا از ساعت شش به بعد نمی‌آید!؟» برخی دیگر هم که اصل کاسبی‌شان سر چراغ است و تازه غروب‌هنگام مشتری‌گیر می‌شوند، می‌گویند: «در هر صورت مردم از خانه بیرون می‌آیند و برایشان فرق چندانی نمی‌کند، این میان فقط ما متضرر می‌شویم که باید اجاره مغازه و منزل و حقوق شاگرد و دیگر هزینه‌ها را در شرایطی بپردازیم که به طور معمول هم کاسبی نمی‌چرخید چه برسد به حالا.»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.