ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

4 سوی محله

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 

هنرمندان سیچان دیروز
چهره‌های ماندگاری که از این محله برخاسته‌‌اند نیز بخش مهم تشکیل‌دهنده هویت این منطقه هستند. کسانی نظیر عبدالله بن محمد علی سیچانی از خوشنویسان خط نستعلیق که در سال ۱۰۹۵ ه. ق در دوره صفویه می‌زیسته یا شاعری نظیر عبدالمولی با تخلص شعری سیچانی اصفهانی که در اواخر دوره صفویه شهرت داشته است. از دوره قاجار هم نام عباس مجنون سیچانی اصفهانی باقی مانده که شاعری مثنوی‌سرا بوده است. او متولد سال 1274 ه. ش است و ظاهرا پیشه‌اش مانند سایر اهالی سیچان کشاورزی بوده است.

هم نشینی ادیان
هم‌نشینی ادیان مختلف در یک محدوده کوچک جغرافیایی نشان از فرهنگ غنی و سازگاری فراوان اهالی این منطقه دارد. آتشکده زرتشتیان اصفهان، کلیساهای ارامنه جلفا و مساجد و تکایای مسلمانان سیچان همگی با فاصله چند کوچه از یکدیگر قرار گرفته‌اند.اینجا مردمانی با مذاهب مختلف ساکن  هستند که آزادانه به مرا کز مذهبی متعلق به خود می روند که همه نزدیکی هم جمع شد ه اند. احترام متقابل میان پیروان ادیان بر قرار است.

 کارخانه های ریسندگی و بافندگی
کارخانه های بزرگ ریسندگی وبافندگی ایران دراطراف محله سیچان قرار داشت و مخازن وشرکت نفت ومبارزات ملی شدن صنعت نفت، این محله را به مرکز مهم کارگری وقطب روشنفکری اصفهان تبدیل کرد .کارخانه هایی که روزگاری درگذشته، محل فعالیت هزاران نفر بوده اند، اما اکنون تنها بخش هایی ازآنها  باقی مانده  و این کار خانه ها درمیان ساخت وسازهای تجاری جدید گم شده است. این کار خانه ها یادآور رونق صنعت در اصفهان آن روزهاست.

تشکل های مخفی
پس از کودتای 28 مرداد بیشترین افراد اپوزیسیون اصفهان از این محل دستگیر شدند.خانواده های محله سیچان در جریان قیام 15خرداد قرار گرفتند و در  انقلاب سال 57 نقش مهمی را ایفا کردند.  در دوره انقلاب اعلامیه ها ، بیانیه ها  وخبرنامه ها در این محله پخش می شد وتشکل های مختلفی به صورت دوره ای، مخفی ونیمه مخفی درخانه های مردم محلی تشکیل می شد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/61171

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی