ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

110پروژه نیمه تمام در انتظار سرمایه گذاران

تاریخ درج : سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
اصفهان سهم مهمی از 70 هزار پروژه نیمه تمام کشور دارد

مینا ایزدی

 

 

همایش واگذاری پروژه های عمرانی استان به متقاضیان بخش های خصوصی و تعاونی در قالب تبصره ۱۹ قانون بودجه سال 97 بعدازظهر روز یکشنبه در سالن همایش های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان برگزار شد. براساس اظهارنظرهای مطرح شده در این همایش، 70 هزار پروژه نیمه تمام استانی در کشور و شش هزار پروژه نیمه تمام ملی وجود دارد که اصفهان سهم قابل ملاحظه‌ای  از این پروژه‌های نیمه تمام به خود اختصاص داده است. اتخاذ راهکار برای رهایی اقتصاد از وابستگی به درآمدهای نفتی موضوع دیگری بود که استاندار اصفهان در این همایش برآن تاکید داشت.

 

استاندار اصفهان در همایش واگذاری پروژه های عمرانی استان به بخش های خصوصی و تعاونی  تصریح کرد: عزم و اراده مسئولان کشور برای مدیریت اقتصاد بدون وابستگی به نفت همواره وجود داشته، اما در کمال تاسف این مهم عملیاتی نشده و این وابستگی از رشد استعدادها در کشور جلوگیری کرده است. مهرعلیزاده اذعان کرد: در زمان جنگ تحمیلی، چاره ای جز وابستگی به نفت و درآمدهای حاصل از فروش نفت وجود نداشت اما در سایر مقاطع، مسموم سم درآمدزایی نفتی شدیم و هیچ گاه نتوانستیم درآمد نفتی را از زندگی مردم جدا کنیم. استاندار خاطرنشان کرد: برای قطع وابستگی نفتی نیازمند یک عزم و اراده جدی هستیم، در برنامه‌ریزی‌های کشوری باید فرض را بر این گذاشت که درآمد نفتی وجود ندارد و بایدبه گونه ای شرایط را مدیریت کرد که به این نقطه برسیم . مهر علیزاده بیان کرد: تهدیدها و فشارهای آمریکا برای ایران یک هشدار است تا جدی تر و اساسی‌تر در برنامه ریزی های اقتصادی خود بازنگری داشته باشد . وی بیان کرد: شرایط این روزهای کشور نیازمند این است که موضع گیری دیگری را برای از بین بردن نقاط ضعف اقتصادی اتخاذ کنیم تا آمریکا نتواند به ایران ضربه اقتصادی بزند و به عبارتی نباید از یک سوراخ چندین بار گزیده شویم. وی تاکید کرد: یکی از راهکارهایی که می توان در پیش گرفت، باز گذاشتن دست بخش خصوصی و  فرصت دادن به جوانان کارآفرین است تا با معرفی طرح های تولیدی به آنها و قرار دادن امکانات در اختیارشان، اقتصاد کشور از وابستگی نفتی رهایی پیدا کند. استاندار اصفهان بیان کرد: انتظار بنده این بود که چنین همایشی با استقبال3-2 هزار نفری مواجه شود اما این اتفاق نیفتاد، با این وجود به اعتقاد بنده تسهیلاتی که قرار است برای اجرایی شدن این کار اختصاص پیدا کند باید ارزان و کاملا در دسترس باشد.

 

   وجود 76 هزار پروژه نیمه تمام در کشور
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان هم در این همایش گفت: 70هزار پروژه نیمه تمام استانی در کشور و شش هزار پروژه نیمه تمام ملی وجود دارد که اجرای این پروژه ها به 450هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد. نعمت الله اکبری افزود: اصفهان سهم قابل ملاحظه‌ای در این پروژه های نیمه تمام دارد که توانستیم از بین بودجه‌هایی که در سال های مختلف به صورت ناتمام در اختیار داشتیم، نزدیک به 330 تعداد را شناسایی و پس از جلسات متعدد با دستگاه های اجرایی در این مرحله 110 پروژه را معرفی کنیم. اکبری عنوان کرد: دولت برای این 110 پروژه قریب به هزار و 300میلیارد تومان هزینه کرده است، این تعداد براساس موافقت نامه های امضا شده تاکنون در بخش های مختلف امکان واگذاری به بخش خصوصی را فراهم آورده است و نزدیک به دو هزار میلیارد تومان اعتبار برای انجام آنها نیازداریم. رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گفت: مشوق هایی در این تبصره برای سرمایه گذاران و متقاضیان بخش خصوصی در نظر گرفته شده و امضای سران سه قوه پای این مشوق هاست، در کنار آن اگر نیاز به تسهیل و رفع موانع و مشوقی باشد که نادیده گرفته شده، می توان زمینه را برای جلب و جذب بخش خصوصی در خصوص اتمام پروژه ها فراهم کرد.

 

 

   ظرفیت های تبصره 19 قانون بودجه 97
در ادامه این همایش، مشاور سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اظهار کرد: در اجرای ماده 27قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، به دولت اجازه واگذاری درخصوص طرح‌ها و پروژه های منتخب جدید و نیمه تمام و بهره‌برداری طرح ها و پروژه های تکمیل شده یا درحال بهره برداری  در چارچوب انواع قرارداد (از جمله واگذاری، مشارکت، ساخت و بهره برداری یا برون سپاری) با بخش خصوصی و تعاونی برای واگذاری تمام یا بخشی از وظایف و مسئولیت های دولت در تامین کالاها و خدمات (حوزه هایی از قبیل پدید‌آوری، طراحی، ساخت، تجهیز و نوسازی، بهره برداری و تعریف و نگهداری در چارچوب مقررات مربوط) داده شد و  دولت می تواند در بهره‌برداری و توسعه حوزه‌های سلامت، آموزش تحقیقات و فرهنگ با حفظ مالکیت از روش‌های مشارکت عمومی و خصوصی استفاده کند و در سایر حوزه ها با واگذاری مالکیت این اقدام را انجام دهد. صفاری پور با اشاره به ظرفیت‌های تبصره 19 قانون بودجه 97 گفت: تجهیز منابع مالی، خرید تضمینی محصول طرح ، ممنوعیت قیمت‌گذاری برای محصولات طرح توسعه دستگاه‌های اجرایی، مشوق‌های مالیاتی ، مشوق بیمه تامین اجتماعی، برگشت درآمدهای ناشی از اجرای تبصره به دستگاه‌های اجرایی و فروش پروژه بدون رعایت ماده 115 قانون محاسبات عمومی کشور از جمله ظرفیت‌هایی است که در این تبصره برای ایجاد انگیزه برای بخش خصوصی در نظرگرفته شده است.  

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/84408

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی