ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

یاداشت + روز

تاریخ درج : سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 

امین اخوت

نقش پرنده ‌نگری در توسعه پایدار روستایی

میهن عزیزمان ایران با دارا بودن حدود 550 گونه پرنده (نزدیک به کل پرندگان اروپا) در تمام فصول سال و در بیشتر مناطق، قابلیت‌های بسیاری برای اجرای برنامه های پرنده‌نگری دارد. از آنجا که بیشتر گونه‌های پرندگان در مناطق دور از هیاهو و آلودگی شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند، جست‌وجو و دیدن آنها در مناطق طبیعی همچون تالاب، بیابان، جنگل و کوهستان با موفقیت بیشتری همراه خواهد بود. از این رو، روستاها به عنوان مکان‌هایی که در عین دوری از غوغای شهر و نزدیکی به طبیعت بکر، قابلیت اسکان و پذیرایی از گردشگران را دارند، می‌توانند از این شاخه‌ لذت بخش و رو به رشد اکوتوریسم بهره مناسبی ببرند. البته این موضوع، مشروط به ارتباط گردشگران با جامعه محلی بوده که می‌تواند به صورت‌های مختلف نظیر به کارگیری راهنمای محلی برای شناسایی محل های مناسب حضور پرندگان، اسکان در اقامتگاه‌های بوم‌گردی، تهیه غذا و مایحتاج و خرید سوغاتی و بهره‌گیری از سایر خدمات جامعه روستایی باشد.

نتیجه این تعامل علاوه بر رونق تورهای پرنده نگری، کمک به توسعه پایدار روستایی خواهد بود. هنگامی که جوامع محلی به ارزش حضور پرندگان مختلف در روستاها  یا اطراف آنها پی ببرند، لذت کاذب شکار، اسارت گونه‌ها یا بی تفاوتی نسبت به عوامل تهدیدزا، جای خود را به تلاش برای حفظ آنها در طبیعت خواهد داد و با آموزش این نکته که حفظ جانوران بدون سلامت زیستگاه امکان پذیر نیست، از تخریب زیستگاه‌ها ( نظیر قطع بی رویه درختان ، چرای بیش از حد دام و ... ) جلوگیری می‌شود.

آنچه جهت تحقق این موارد ضروری به نظر می‌رسد، وجود اراده برای آموزش، هم برای جوامع محلی و هم برای گردشگران است. همانطور که راهنمایان آگاه طبیعت، علاوه بر لذت پرنده نگری، روش‌های جلوگیری از آسیب به طبیعت و حیات وحش را به همراهان خود آموزش می دهند، ساکنان روستاها و خصوصا فرزندان آنان نیز باید از چنین امکانی برخوردار باشند. به نظر نگارنده، بخشی از این وظیفه بر دوش ارگان‌های مرتبط ( سازمان محیط زیست، شوراهای روستایی، سازمان های مرتبط با گردشگری و ... ) و بخشی بر عهده پرنده‌نگران، راهنمایان طبیعت و فعالان محیط زیست خواهد بود.

در این زمینه از نقش اقامتگاه‌های بوم‌گردی نباید غافل شد که با شناسایی سایت‌های مناسب حضور پرندگان در اطراف خود و پیشنهاد تورهای پرنده نگری به مهمانان، می توانند نقش مهمی در این خصوص ایفا کنند. حتی در سال‌های اخیر اقامتگاه‌هایی با بهره گیری از نام پرندگان شاخص مناطق ثبت شده‌اند و بعضا از عناصری نظیر لانه فعال پرندگان ، عکس گونه‌های موجود یا مجسمه‌های پرندگان در محیط خود استفاده کرده‌اند که موجب کنجکاوی مهمانان و علاقه‌مندی آنها نسبت به این مقوله و جذب گردشگران بیشتر می‌شود. با امید به اینکه با درک صحیح از این مواهب الهی بتوان به بهترین نحو جهت توسعه پایدار روستایی بهره جست و این میراث را بهتر از گذشته، به آیندگان سپرد.

 

 

وضعیت گوزن‌های زرد ایرانی در ابهام

رئیس اداره پارک ملی دز گفت: با توجه به سیلاب و زیرآب رفتن پارک ملی دز، تاکنون اطلاعی از وضعیت گونه های گوزن زرد ایرانی در دسترس نیست. رضا قپانچی پور در گفت و گو با مهر اظهار کرد: از هفت روز پیش  افزایش قابل توجه دبی رودخانه دز موجب زیر آب رفتن پارک ملی و منطقه حفاظت شده دز شد که سایت اداری این پارک به منظور پیشگیری از خسارت احتمالی سیلاب تخلیه شد.

وی افزود: تمام ماشین آلات و وسایل موجود در اداره پارک ملی دز که قابلیت جابه‌جایی داشتند، به منظور پیشگیری از خسارت احتمالی سیلاب به مناطق دیگر منتقل شدند و ماشین آلات این اداره نیز به پارکینگ شرکت شهید بهشتی و اسلحه‌ها به اسلحه خانه منتقل شدند.

رئیس اداره پارک ملی دز با بیان اینکه این وضعیت تا اطمینان از شرایط رودخانه دز ادامه دارد، تصریح کرد: پارک ملی و منطقه حفاظت شده دز حدود ۱۷ هزار هکتار است که بیشتر مناطق آن به دلیل افزایش دبی رودخانه زیر آب رفته است.

قپانچی پور ادامه داد: با توجه به اینکه هنوز وضعیت سیلابی منطقه پایان نیافته، اکنون هیچ گونه اطلاعی از گونه‌های در حال انقراض گوزن‌های زرد ایرانی که در منطقه حفاظت شده پارک ملی دز هستند در دسترس نیست و این امر به دغدغه اصلی ما تبدیل شده است.وی بیان کرد: در این بین نکته‌ای که نگرانی ما را کمتر کرده، این است که گوزن حیوانی زرنگ، زیرک و شناگر ماهری است و به راحتی در آب شناور می‌شود و اگر در بین فنس‌ها یا محل خاصی گرفتگار نشود امکان غرق شدن آنها وجود ندارد. رئیس اداره پارک ملی دز خاطرنشان کرد: در سیلاب سال ۹۵ که حجم سیلاب نسبت به امسال بسیار بیشتر بود، تنها یک رأس تلفات داشته ایم و گوزن‌ها در صحت و سلامتی کامل بودند، ازسویی بعد از سیلاب سال ۹۵ یک تپه بزرگ برای گوزن‌ها ایجاد شد تا گوزن‌های زردایرانی در مواقع سیلاب از این تپه استفاده کنند.قپانچی پور عنوان کرد: با توجه به اینکه قسمت‌هایی از فنس‌های سایت دچار آسیب شده و احتمال می‌رود گوزن‌ها از سایت خارج شده باشند، از مردم درخواست می‌شود در صورت مشاهده آنها به سرعت با اداره پارک ملی دز تماس گرفته و همچنین از هرگونه آسیب رساندن به این گونه در حال انقراض خودداری کنند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/92552

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی