ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

گوشتم میشه کیلویی صد هزار تومن!

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
یک شایعه، ناشی از شوخی ساده فرد یا افرادی است که شایعه پراکنی آنها به طور اتفاقی فراگیر می‌شود

بشیر اسماعیلی

 

 

 

شایعه عبارت است، از یک گزاره ویژه و گمانی که ملاک های اطمینان بخش رسیدگی در وجود، وجود نداشته باشد که به طور معمول به صورت شفاهی از فردی به فرد دیگر انتقال می‌یابد.به نظر می‌رسد که دو شرط «اهمیت» و «ابهام» در انتقال شایعه، قانون اصلی شایعه را توضیح دهد. بدین معنا که فرمول حدت و شدت شایعه را می‌توان به این صورت تعریف کرد: میزان رواج شایعه به طور تقریبی برابر است با حاصل‌ضرب اهمیت در ابهام موضوع مطروحه در آن شایعه.

 

 

یکی از دلایل اهمیت بررسی شایعه‌ها این است که «چه کسی از رواج این شایعه سود می‌برد.» این امر برای درک منشاء این شایعه‌ها سودمند است.البته ممکن است یک شایعه، ناشی از شوخی ساده فرد یا افرادی باشد که شایعه پراکنی آنها به طور اتفاقی فراگیر می‌شود.زودباوری مردم ایران و علاقـــه به شــنیدن اخبار باورنکردنی، مسئله‌ای‌است که از دیرباز در ایرانیان دیده می‌شده و پس از ظهور فن‌آوری، جدی‌تر شده‌است.به عنوان مثال  شایعه حضور بردپیت در کره ماه  را همه ما به خاطر داریم، شایعه ای که به طور گسترده بسیاری از مردم جهان را سر کار گذاشت. در ایـــن گــزارش به سبک زندگی اصفهانی ها و مهم تـــریــــن شایعـــات رایـــج در میان آنان می‌پردازیم تا این مقوله اجتماعی فراگیر را در شهر خودمان مورد بررسی قرار دهیم.

 

 

     شایعات در باره گرانی
همواره مردم اصفهان راجع به مقوله گرانی دل نگران بوده اند .دیالوگ های رایج درباره گرانی در اصفهان عبارت اند از :
 مسکن:می گن بعدی عید می کشد بالا، یعنی جوری می شد که از متری پنج تومن دیگه کمتر نداریم اونم ته (...) آباد که سگم نمی رفتس بچه بذارد.
 مواد غذایی: قنــدا، شیکرا، روغنــا، چایـــا و تخم‌مرغا که اصش نمی شد دیگه تیررسش رفت.می گن برنجم از هند آوردن که سمی خالصس آ هر کی بخورد در جا می باس بره تخته فولاد. گوشتم می شه کیلویی صد هزار تومن
و اصش قاچاق می شد به جاش ازین گوشت یخیا از برزیل میارن، اینام گوشتی شاغالاشونه.مثی گربه که اینجا فراوونه، اونجام پری شاغاله.
 بنزین: اون وری ســــال مــــی رد رو لــــیــتـــری10 هزار تومن... دولت توش موندس می خواد از مردم بسوند.مثی دوره آقاجونامون بایس سیا زمستون چرخا ورداریم و مثی حلاجه بلرزیم.

 

 

 

     شایعات خانوادگی
بــا کمـــال تاسف هیچ چیز مثل غیبت و شایعه‌سازی برای افراد فامیل، محافل خانوادگی را شیرین نمی کند. در ذیل به چند نمونه از این شایعه پردازی ها اشاره می شود به امید روزی که فضای خانوادگی عاری از این آفت ناپسند باشد.

 

 

 

  کنکور بچه های فامیل
 بانوی اول:ناهیدی عاموم آخر کوجا قبول شد؟
 بانوی دوم: ننه پشتی هم اندازش می گه پزشکی دانشگاه اصفهان قبول شده س.اما من ناخون زدم دیدم دروغ و دلنگ سر هم می کوند.به نظرم کاردانی آمپول زنی استرا خاتون قبول شده.
   خودرو
 مرد اولی: رضای آبجی خانوما دیروز دیدم سری چارسو با موتور وسپا. ماشین ندارن اینا؟
 مرد دومی:وععه وععه! از ناکسیشونه و گرنه اینا خیلی چیزدارن.
یه آزارا خودش دارد یه سوزاکی خوارش.اما قایم و دایم  می کونن مردوم چششون نزنن.

 

 

 

    ازدواج
 دختر اول: دیشب دری خونه حج ممرضا شلوغ بود... خبریه؟
 دختر دوم: به نظرم خواستگار اومده بوده برا زریه دیونه.
 دختر اول: وا؟ یقین یه شاخ شیکسه ی مثی خودشون.
 دختر دوم: نه آجی... پسره اعیانه.می گن آقاش هف هشتا گاراژ داره تو میدون کهنه.
 دختر اول: آیا عالم... یقین جادو کردن.

 

 

 مهاجرت
 مرد اولی: می گما ، دای رسولد جای می خواد برد؟
 مرد دومی: چیطور؟
 مرد اولی: تو پلیسی به علاوه 10 دیدمش اومده بود پاسشا تمدید کوند.
 مرد دومی:یقین می خواد برگرده سرزمینی مادری.
 مرد اولی: کوجا؟
 مرد دومی: قبرس!

 

 

 

    پزشکی
در این رشته تمام مردم اصفهان صاحب نظرند و بعضا به شایعاتی در این زمینه دامن می‌زنند.به نمونه هـــــای ایـــــن دســــت شـــایعات توجـــه فرمایید.
 میگن ویروسی آنفولانزا خرسی از امارات اومده...هر کی بیگیره اول خب سرفه می کوند، بعدم جونش بالا میاد!
 شنیده ی؟ آلودگی هوا رو تمومی این نوزادا اثری سو گذاشتس... پیروزا یه بچه تو اصفان به دنیا اومده س که سرش آدمیزاد بودس آ بدنش مارمالی!
  چای سبزا فهمیده ی برا کچلــــی خبـــه؟ همسایه داداشیما دیده بودی؟ کچلی دامغان بود، بستنش به چای سبز ... حالا می گن شونه لا موهاش نیمی رد!
  آب معدنی دیگه نخورینا... می گن یه کارخونه واز شده س تو را ذوب آهن .از سگا گربه کالباس درست می کوند آ آبی فاضلابم می جوشوندا جا آب معدنی می فروشن به مردوم.

 

 

 

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/73662

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی