ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

گل‌های آرام‌بخش

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸
رایحه و رنگ گیاهان، عوامل موثر در ایجاد احساس

لیلا  کهلانی/دبیر سرویس سبک و سلامت

گیاهان فواید بی نظیری دارند  و در بهبود سلامت روح و روان انسان کاربرد بسیاری می‌توانند داشته باشند. چرا که انسان موجودی طبیعت گرا و زیبا پسند است و  گرایش ذاتی او به سمت زیبایی است. زندگی شهری امروزی، انسان را تا حد زیادی از نعمت الهی طبیعت، محروم داشته است و زندگی مردم را به یک زندگی یکنواخت و بی روح مبدل ساخته؛ گیاهان و طبیعت، نجوا کننده روح انسانی و مهر و دوستی در انسان هستند. از این رو، شاید زندگی شهری امروزی مانعی برای رسیدن هر روز ما به این محبوب دوست‌داشتنی باشد. گاه حضور گیاهان در محیط کار، محل زندگی و در کنار ما می تواند این کاستی‌ها را جبران کند و ابعاد انسانی آدمی را مجدد زنده کند. در هر صورت همه گیاهان آرامش بخش، شادی بخش و موثر در سلامت روح و روان آدمی هستند؛ چرا که انسان را به آنچه از ابتدا بوده است وامی ‌دارد؛ گیاهان همچنین احساس هدف داشتن را القا می‌کنند؛ حتی داشتن یک کاکتوس که نیازمند کمترین مراقبت و نگهداری است، به شما حس هدف داشتن و احساس مفید بودن می دهد.دو ویژگی رایحه و رنگ در گیاهان،  باعث تحریک و به غلیان آمدن احساسات انسان می‌شوند. گل و گیاهانی  با رنگ های ملایم مانند صورتی، سفید، بنفش و... حس شخص را به سوی احساسات آرام سوق داده و گل هایی با رنگ گرم مانند قرمز، زرد و نارنجی احساسات آدمی را به سوی هیجان و سرزندگی پیش می برد. در ادامه به تعدادی از گیاهان آپارتمانی که از لحاظ بصری تاثیر بســــزایی در سلامت روح و روان و آرامش دارند، با نظر امیرحسین شاهرجبیان، مهندس گل و گیاهان زینتی اشاره می‌کنیم.

 دراسنا

 گیاهی چند ساله مقاوم که نگهداری پیچیده ای ندارد. این گیاه نیاز به نور زیادی نداشته، برگ ها به رنگ سبز، قرمز تا صورتی است و از این رو در انسان موجب افزایش هیجان می شود. میزان آب مورد نیاز آن زیاد نیست و پس از خشک‌شدن سطح خاک بهتر است آبیاری انجام شود. این گیاه به خیس شدن برگ‌هایش حساس است.

 اسپاتی فیلوم

 این گیاه به دلیل حالت برگ ها و گلی که دارد، باعث زیبایی و لطافت منزل شما می شود. این گل به نور متوسط نیازمند است و به راحتی در شرایط آپارتمانی رشد و نمو می کند. نکته مهم در نگهداری از اسپاتی فیلوم این است که باید سعی کنیم همیشه گلدان آن را مرطوب نگهداریم. 

سانسوریا

 این گیاه زیبا و مقاوم و دارای گونه‌های مختلفی است. سانسوریا با برگ های عمودی و جالبی که دارد، ظاهری خاص به فضای اتاق شما می بخشد، به نور زیاد نیاز ندارد و نگهداری آن راحت است.

 شیپوری

 گیاهی با گل ها و برگ هایی قلبی شکل و کشیده است؛ دارای گل های سفید، قرمز، صورتی، زرد و... است. این گیاه در اکثر ایام سال گل دارد.به آب زیادی نیاز ندارد، ولی باید خاک آن همیشه مرطوب باشد. این گیاه رشد زیادی دارد و بهتر است اندام و برگ‌های زرد و... آن جهت زیبایی بیشتر حذف شود.

 آزالیا

گیاهی از خانواده خرزهره است. این گیاه به نور غیر مستقیم نیازمند است و دمای پایین را دوست دارد، نیازمند خاک مرطوب است و در زمان گلدهی حداقل باید به مدت شش ساعت در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار گیرد. گل های این گیاه به رنگ های صورتی، بنفش، سفید و... دیده می شود.

 بگونیا

 سه گونه متفاوت از بگونیا ها وجود دارد که هر سه آنها زیبایی خاصی به محیط شما می بخشد. یکی از مهم‌ترین گونه‌های بگونیا رکس است. گونه ای است که با گل‌های سفید، صورتی، قرمز مشاهده می ‌شود. این گیاه از اواسط بهار تا اواخر تابستان گل می دهد و به خاک‌های حاصلخیز مرطوب نیازمند است و به سادگی با قلمه تکثیر می شود.

کرتون

 

گیاهی است آپارتمانی که در گونه های مختلف برگ گیاه از زرد تا نارنجی و قرمز  تا قهوه ای متغیر است، گیاهی است بسیار زیبا با برگ های پهن، نگهداری خاصی نیاز ندارد.  خاک مناسب آن، شامل درصد زیادی از خاک برگ، ماسه و خاک باغچه است.  این گیاه به تغییر ناگهانی مکان کمی حساس است.  برای مثال اگر  کرتون را از گل‌فروشی خریداری کردید و به خانه بردید، امکان دارد لبه برگ ها کمی قهوه‌ای و گاهی برگ ها تغییر شکل دهند، این مسئله ممکن است شما  را کمی نگران کند، ولی نگران نباشید. پس از گذشت مدتی که گیاه به شرایط محیطی خانه شما عادت کرد، این مشکل حل می شود.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/98383

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی