ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

گرانی «ایران ساخت» ها

تاریخ درج : یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
قیمت بعضی از کالا‌های داخلی از نمونه خارجی بیشتر شده‌است

سعید غفاری

 

 

مسئولان‌ در ماه‌های گذشته بار‌ها اعلام کرده‌اند بهترین راه بی‌اثر‌کردن نوسانات ارزی حمایت از کالای‌ داخل و خرید محصولاتی است که در ایران تولید‌ می‌شوند، مانند رئیس‌جمهور‌ که چند مرتبه از مردم خواست کالای ایرانی را جایگزین‌ نمونه‌ خارجی کنند. ولی آیا کالای ایرانی پس از نوسانات ارزی متحمل افزایش  قیمتی نشده‌است؟ گزارش‌های میدانی و گفت‌و گو با بازاریان نشان می‌دهد که نه تنها درصد زیادی از کالا‌های ایرانی پا‌به‌پای کالا‌های خارجی افزایش قیمت داشته‌اند، بلکه در بعضی از موارد قیمت‌ کالای‌ ایرانی نسبت به نمونه‌ مشابه‌ خارجی نوسان قیمتی شدید‌تری را متحمل شده‌اند.

 

اگر قیمت دلار  را در پاییز سال گذشته برابر سه هزار و 700 تومان و امروز در سامانه نیما برابر با  9 هزار تومان در نظر بگیریم پس قیمت دلار حدود 2.4 برابر شده‌است و کالا‌های وارداتی نیز باید بین 2 تا 3 برابر افزایش قیمت‌ داشته‌با‌شند. نوسانات قیمتی کالا‌های وارداتی دقیقا 2.4 برابر نیست زیرا عوارض گمرکی گاهی بر مبنای قیمت است و وقتی بهای کالا افزایش می‌یابد عوارض و مالیات آن نیز بیشتر می‌شود. با توجه به این‌ مسئله کالا‌های داخلی در مقایسه با کالا‌های خارجی از نظر قیمت به سه دسته‌ تقسیم می‌شوند.

 

    کالا‌ی داخلی ارزان‌تر از کالا‌ی خارجی
آن دسته‌ از محصولاتی که پروسه تولید آنها بیشتر در داخل کشور است، پس از نوسانات قیمت دلار کمتر متحمل افزایش قیمت شده‌اند. مانند پوشاک به خصوص کفش‌های تولید داخل که پس از نوسانات تا صددرصد گران‌ شده‌‌اند ولی کفش‌های برند تا 10 برابر افزایش قیمت را متحمل شده‌اند. سال گذشته در فصل پاییز  قیمت کفش در بیشتر برند‌های حاضر در سیتی‌سنتر اصفهان بین 150 تا 300 هزار تومان بود ولی امسال در این برند‌ها کفش‌هایی حتی با قیمت دو میلیون‌ تومان نیز عرضه می‌شوند.البته باید به شرط بالا عدم جذابیت صادراتی را نیز اضافه کرد. اگر کالایی کاملا در داخل کشور تولید شود ولی جذابیت صادراتی بالایی داشته‌باشد قیمت آن افزایش می‌یابد. مانند رب‌گوجه‌فرنگی که کاملا داخلی است ولی به دلیل صادرات به مشکلات بزرگی برخورده‌است.

 

   کالای‌ داخلی هم قیمت‌ خارجی
محصولات داخلی زیادی هم‌پای نمونه‌  خارجی متحمل افزایش قیمت شده‌اند، درحالی که روی جلد این کالا‌ها تولید داخل درج شده‌است. گزارش‌های میدانی حاکی از آن است که اگر کالایی دقیقا پا‌به‌پای کالای خارجی متحمل افزایش قیمت شده‌‌باشد معمولا به این دلیل است که این کالا‌ها اصلا در داخل تولید نمی‌شود! به صورتی که تجار ایرانی به کارخانجات چین سفارش می‌دهند که عبارت «ایران‌ساخت» را روی کالا درج کنند و به عنوان کالای ایرانی در بازار عرضه می‌شود. مانند گیرنده‌های دیجیتال که همگی در چین به سفارش تجار ایرانی ساخته می‌شوند و در داخل به عنوان کالای ایرانی عرضه می‌شوند.موبایل‌های ایرانی و یا کالا‌های زیاد دیگری نیز چنین شرایطی دارند یا در حالتی دیگر بخش عمده‌ای از کالا در خارج از ایران تولید و در داخل فقط مونتاژ می‌شوند؛ پس طبیعتا پس از نوسانات ارزی نیز باید همراه با نمونه‌های خارجی گران شوند.

 

   کالای‌داخلی گران‌تر از کالای‌ خارجی
انتقاد اصلی به کالا‌های داخلی و بعضا فروشگاه‌‌داران این است که چرا تعداد زیادی از کالا‌های داخلی چند برابر بیشتر از  نمونه‌ خارجی خود گران‌ شده‌اند؟ مانند سی‌دی‌‌خام. واردات‌ سی‌دی‌خام به کشور غیرمجاز است و حجم کمی‌سی‌دی‌خام با مارک‌ سونی یا پرینکو با دلار 15 هزار تومانی بازار آزاد به صورت قاچاق وارد  می‌‌شود. قیمت سی‌دی‌ ‌خام سونی در پاییز سال گذشته برابر با هر‌عدد 500 تومان و امروز هر عدد دو هزار تومان است. یعنی سی‌دی‌خام سونی با دلار 15 هزار تومانی چهار برابر افزایش قیمت‌ داشته‌است در حالی‌ که کارخانه‌جات ایرانی قیمت سی‌دی‌خام را  پنج برابر افزایش داده‌اند. سال گذشته‌ یک عدد سی‌دی‌خام ایرانی با مارک‌ ایپک، یا ونکور تنها 300 تومان بود و امروز به هزار و 500 تومان رسیده‌است.این مشکل در بازار‌های دیگری مانند بازار لوازم‌ خانگی نیز به کرات دیده‌ می‌شود و با اعتراض مراجعه‌کنندگان مواجه‌ شده‌است. متقاضیان معترض هستند که چرا کالا‌ی تولید شده‌ در کشور باید بیشتر از کالای‌ وارداتی متحمل افزایش قیمت شوند؟ دلیل این مشکل قیمت‌گذاری کالا برمبنای نرخ جهانی آن است. بسیاری از تولید‌کنندگان داخلی محصولات خود را بر مبنای نمونه  مشابه‌ خارجی قیمت‌گذاری می‌کنند. مثلا  در مورد سی‌دی‌خام،  مسئول فروش یکی از کارخانه‌های ایرانی ‌سی‌دی‌ خام به اصفهان‌زیبا گفت که قیمت سی‌دی خام در بازار‌های جهانی حدود 11 سنت است یعنی با دلار 15 هزار تومانی باید هر عدد هزار و 650 تومان باشد.این تولید‌کنندگان مدعی هستند مواد مصرفی آنها کاملا وارداتی است و دولت کمکی به آنها نمی‌کند، پس حق دارند قیمت‌گذاری آنها نیز بر مبنای بازار جهانی باشد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/83242

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی