ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

کوتاه از + اقتصاد

تاریخ درج : سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

ثابت نگهداشتن نرخ ارز یکی از اشکالات سامانه نیماست
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:  نرخ ارز باید براساس مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین شود؛  ثابت نگهداشتن نرخ ارز یکی از اشکالات سامانه نیماست. به گزارش ایسنا، محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به اینکه عامل اختلال در بازار ارز، تصمیمات اشتباه دولت بوده است، بیان کرد: در بازار ثانویه باید مکانیزم عرضه و تقاضا نرخ همه اقلام را مشخص کند. نماینده مردم کرمان و راور  در مجلس گفت: برای بازگشت ارز صادراتی حوزه کشاورزی، سه ماه فرصت در نظر گرفته شده بود که در مذاکره با بانک مرکزی مقرر شد تا برای برخی از کالاها افزایش زمان را داشته باشیم.وی تصریح کرد:  نهاده‌های کشاورزی در سرفصل 25 قلم کالای ضروری دیده شده که باید با ارز 4200 تومان تامین شود که کود و سم نیز شامل آنها نیز است.

 

از خریدهای هیجانی در بازار طلا بپرهیزید
رئیس اتحادیه طلا و جواهر به مردم توصیه کرد از خریدهای هیجانی در بازار طلا به‌ویژه طلای خام و آب‌شده پرهیز کنند. آیت محمد ولی،‌ در خصوص وضعیت خرید و فروش سکه و طلا در بازار آزاد،‌ اظهار داشت: خرید و فروش در بازار انجام می شود، ولی  چشم گیر نیست. وی با بیان اینکه تب خرید سکه فروکش کرده است، افزود: مردم اما باید هوشیار باشند و از خریدهای هیجانی در بازار طلا به‌ویژه طلای خام و آب‌شده پرهیز کنند.رئیس اتحادیه طلا به مردم توصیه کرد در صورتی که قصد سرمایه گذاری دارند، به سراغ خرید مصنوعات طلا بروند و اگر اطلاعات کافی ندارند، وارد خرید طلای خام نشوند. محمد ولی با بیان اینکه سود خرید طلای خام برای کسانی است که سال‌هاست در این کار هستند و آگاهی کافی را دارند، تصریح کرد: اما عده‌ای از مردم که اطلاعات کافی در این حوزه ندارند، به نیت سود بیشتر وارد این بازار می شوند، ولی از آنجاکه سود این بخش منطقی نیست، گاهی با ضرر و زیان مواجه می شوند.

 

سهام‌داران برای خرید به صف شدند!
یک روز صف فروش، یک روز صف خرید؛ بورس در این روزها غیر قابل پیش‌بینی‌شده، ریسک‌های سیستماتیک بازار سرمایه بیش از گذشته سرمایه‌گذاران را در تصمیم‌گیری مردد کرده است. عرضه‌های نابهنگام برخی از حقوقی‌ها نیز در این روند، تاثیرگذار است.
 به گزارش ایسنا، دوشنبه برخلاف روز قبل ، پس از شروع ساعت معاملاتی بورس اوراق بهادار، شاخص کل شاهد افزایش بود؛ به طوری که تا دقایق پایانی، معاملات رشد را تجربه کرد و پس از ۵۷۲۳ واحد افزایش تا رقم ۱۸۰ هزار و ۵۴۹ واحدی پیش رفت. فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و ملی صنایع مس ایران هر یک به ترتیب ۴۵۰، ۳۳۰ و ۳۰۰ واحد تاثیر مثبت روی نوسانات شاخص بازار داشتند. باوجود افت شدید بازار، کمتر کسی از سهامداران خرد انتظار داشت یک روز پس از افت شدید قیمت‌ها و صف‌های فروش، به یکباره کل بازار، سبز رنگ شود و صف‌های فروش جای خود را به صف‌های خرید دهد. عرضه‌ها و حتی جمع‌آوری سهام توسط برخی از حقوقی‌ها در این روزها بیش از گذشته در روند معاملات تاثیرگذار است و شرایط را برای معامله سهامداران خرد تا حدودی غیر قابل پیش‌بینی کرده است. 

 

قیمت نفت بالای 70 دلار می ماند
بازار نفت این روزها به دلیل اینکه سایه تحریم ایران بر بازار جهانی سنگینی می‌کند، وارد دوره ای تازه می شود . هر چند ترامپ وعده صفرشدن صادرات نفت ایران را داد، اما بسیاری از کارشناسان و دست اندرکاران این امر را غیر ممکن می‌دانند . به گزارش خبرآنلاین،  براساس پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی، تا سال 2020 عرضه نفت كشورهای غیراوپک بیش از سطح تقاضای مورد انتظار خواهد بود، اما در سال 2023 ، در صورت ناكافی باقی ماندن سطح سرمایه‌گذاری‌ها در این بخش، ظرفیت مازاد جهانی موثر نفت كاهش می‌یابد و فقط 2/2 درصد از تقاضا را پوشش می‌دهد كه این میزان پایین‌ترین سطح از سال 2007 خواهد بود. این امر امكان افزایش نوسانات قیمت نفت را تا زمان فعال شدن عرضه مهیا می‌كند. نفت اوپک نیز نقش مهمی در ثبات بازارهای جهانی نفت دارد.براساس پیش‌بینی اداره اطالاعات انرژی آمریكا، میانگین قیمت نفت برنت در سال جاری میلادی به 71.7 دلار به ازای هر بشكه خواهد رسید، اما این احتمال می‌رود که این  روند در سال 2019، با كاهش 1.1 درصدی به 70.6 دلار به ازای هر بشكه برسد. در عین حال در سال های آتی ، با رشد فناوری‌های تولید نفت شیل آمریكا، از روند افزایش قیمت نفت متعارف در سال‌های آتی كاسته شود و همان‌طور كه در تحلیل‌های موسسه‌های تحلیلی بازار نفت آمده، آمریكا با دگرگونی ساختار بازاریابی انرژی به‌دنبال یافتن بازارهای جایگزین و گستردگی تجارت نفت شیل خود است.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/83372

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی